Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Karsi Tarafi Yanlis Anlayabilme Nasil bir Psikolojidir?  (Okunma sayısı 17153 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 10, 2008, 02:23:46 öö
  • Uzman Uye

Sevgili Dostlar,

Gunluk hayatta zaman zaman rastladigimiz, sizin soylediklerinizin tamamen ziddi yonunde yorumlanmasi karsi tarafta nasil bir psikolojiyi yansitiyor?Simdi yanlis anlama uc turlu ortaya cikar herhalde.(psikolog degilim yanlissa duzeltin lutfen)

1) Ya sozun sahibi soylediklerinin aksi yonde anlasilmasini istiyorsa ve bunu kasitli yaptiysa ve eger de karsi taraf sizi iyi taniyorsa "yanlis" aslinda dogru anlayabilir ki bu cok utobik bir durum.

2)Ikincisi muhatabiniz sizi literal olarak yorumladiysa ve siz mecazi konusmus iseniz.

3)Veya muhatabinizdaki kiskanclik, kibir, cekememezlik ve olasi bir husumet dolayisiyla...

Siz nasil yorumluyorsunuz?Veya basinizdan gecen hadiseler varmi bu konuyla ilgili ve boyle bir durumda nasil bir tavir icerisine giriyorsunuz?

Muhabbetle
« Son Düzenleme: Ocak 10, 2008, 02:27:25 öö Gönderen: Kirlangic »

Ocak 10, 2008, 11:07:07 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Sevgili Dostlar,

Gunluk hayatta zaman zaman rastladigimiz, sizin soylediklerinizin tamamen ziddi yonunde yorumlanmasi karsi tarafta nasil bir psikolojiyi yansitiyor?Simdi yanlis anlama uc turlu ortaya cikar herhalde.(psikolog degilim yanlissa duzeltin lutfen)
Sevgili kırlangıç güzel bir konu ileriki zamanda bu yanlış anlama ve anlaşılmayla ilgili bazı anılarımıda anlata bilirim. :D
Son  olarak burada bir şey eklemek istiyorum Pisikolojide yanlış anlama deyince ilk önce aklımıza  öğrenme bozukluğu ve dikkat eksikliği geliyor.

Ocak 10, 2008, 08:50:02 ös
Yanıtla #2

"Söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır"  Mevlana

"Sadece aptallarin ciddiye alindigi bir dunyada yasiyoruz. O halde “beni anlamiyorlar”diye uzulmek niye?" Oscar Wilde

ars longa, vita brevis...

Ocak 10, 2008, 08:52:03 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

"Sadece aptallarin ciddiye alindigi bir dunyada yasiyoruz. O halde “beni anlamiyorlar”diye uzulmek niye?" Oscar Wilde

çok güzel  ;)

Ocak 10, 2008, 11:08:21 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Bu anlatan kişinin değil dinleyen kişinin bir sorunudur bence... Siz doğru bir şekilde anlatmanıza rağmen yanlış anlıyorsa bunda kasıt vardır. Eğer sizin ogün kafanız dalgınsa, ozaman kendinizi doğru ifade edemiyor olabilirsiniz, ozaman sorunu dönüp kendimde ararım. Ama ısrarla beni yanlış anlayan biri varsa karşımda, bunda kasıt ararım ve bu durumda o kişiyi önemsemem... Ayrıca karşınızdaki kişinin sabit fikirli olduğunu da gösterir...
Sevgiler,

Ocak 11, 2008, 02:21:22 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Sevgili Dostlar,
1) Ya sozun sahibi soylediklerinin aksi yonde anlasilmasini istiyorsa ve bunu kasitli yaptiysa ve eger de karsi taraf sizi iyi taniyorsa "yanlis" aslinda dogru anlayabilir ki bu cok utobik bir durum.
Ütopik durumlarda yani bir şeyi tam söyleyecekken karşıdakinin bunu sen söylemeden anlaması,Kişinin insan pisikolojisini iyi bilmesinden kaynaklanır.
Örneğin iyi bir pisikolog karşısındaki kişinin olumlu yada olumsuz ne tür bir tepki vereceğini tahmin eder  veya bu kişinin kendisine ne anlatmak istediğini anyabilir.
Pisikolog olmayanlar içinde karşısındakini belirli bir zaman tanımış olmakla bereber belirli aralıklarla ütopik durumlar oluşur

Ocak 11, 2008, 05:00:32 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

2)Ikincisi muhatabiniz sizi literal olarak yorumladiysa ve siz mecazi konusmus iseniz.
literal yorumlamalara  karşı mecazi konuşmak,Kendisi hakkında yapılan yorumun hoşuna gitmediği anlamına gelir

Ocak 11, 2008, 05:15:31 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

3)Veya muhatabinizdaki kiskanclik, kibir, cekememezlik ve olasi bir husumet dolayisiyla...
Olası bir husumetin altında yatan sebepler vardır bu konuyu biraz daha açmak gerekiyor.
kibir=Bir çeşit kompleks belirtisidir
Çekememezlik ise kıskançlık sonucunda ortaya çıkan yanlış bir davranış biçimidir
Kıskançlığa gelecek olursak bununda adını koymamız gerekiyor.Önemli olan kişinin karşısındaki muhattabının  kim olduğudur.
Sevgiliyi kıskanmak normal bir durumdur.Kıskanmayan bireyin sevgisinden şüphe ederim.
Arkadaşı yada çevrede her hangi birini kıskanmak ise aşağılık kompleksi sonucunda ortaya çıkan çekememezlik dediğimiz davranış biçimidir.
Bir küçük çocuğun  kıskançlığı  ise iç güdüseldir

Ocak 11, 2008, 05:21:24 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Veya basinizdan gecen hadiseler varmi bu konuyla ilgili ve boyle bir durumda nasil bir tavir icerisine giriyorsunuz?
Başımdan geçen büyük bir hadise yok ama mesela sevgilimi kıskanırım.Böyle bir durumda tavır içerisine girmeyi bir yana bırak savaşa bile girerim ;) :D ;D

Ocak 11, 2008, 11:41:06 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

"Sevgiliyi kıskanmak normal bir durumdur.Kıskanmayan bireyin sevgisinden şüphe ederim."

Sevgili Şemuel, sevgiliyi kıskanmada bir tür davranış bozukluğudur. Kendisine veya karşındakine güveni olmayan bir erkek yada kadının göstereceği yanlış bir davranış biçimidir. "Seven erkek kıskanır" şeklinde söylenen bir cümlenin tamamen bir klişe olduğuna inanıyorum.

Kıskançlık hakkında kendimden bir örnek verebilirim. Sevdiğimin benim yanımda olduğunu bilmeme rağmen, iş ortamında bir şekilde muhatap olmak zorunda olduğu bir bayanla konuşması beni kıskandırmıştı. Gözümden çıkan ateşlerle kadını resmen sevdiğimin yanından uzaklaştırdım. Sonra düşündüğümde, ona çokta güvenmediğimin, beni heran başka biri için terkedeceğine inandığımın farkına vardım. Sonuçta bu yanlış bir davranış biçimiydi...

Benim fikrim bu, itirazlara hazırım :) :D