Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

İdam cezası geri getirilmeli mi?

Evet
25 (50%)
Hayır
25 (50%)

Toplam Oy Verenler: 31

Gönderen Konu: İdam  (Okunma sayısı 21228 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 18, 2012, 07:50:20 ös
Yanıtla #50
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Apoyu idam edemediğimiz içinmi bugünlere gelindi diye hep düşünürüm.
Ne olurdu acab şu anda idam edilemediği için olan durumlar ortada demekki bugünün işini yarına asla bırakmayacaksın.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Kasım 18, 2012, 08:26:29 ös
Yanıtla #51
  • Uzman Uye

Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nin Derecik Beldesi'nde bulunan Irak sınırındaki Balkaya Dağları'ndaki çatışma devam ederken şehit haberleri geldi. Saldırıda şehit olan askerlerin kimlikleri belli oldu. Şehit askerlerin isimleri şöyle: Üsteğmen Gökhan Korkut, Astsubay Çavuş Nihat Gün, Uzman Çavuş Mehmet Bostancı, Uzman Çavuş Bekir Çavuş, Uzman Çavuş Bilal Akgün.

YORUMSUZ

iNSAN OLAN O ÖLEN ŞEHİTLERİN ;  AİLESİNİN YERİNE KOYSUN kendini ... :'(
Tek suçlu burda yönetimdeki tüm SİYASİ PARTİLERİN TBMM ' den sıkılmadan maaş  alan vekiller ve en üst rütbedeki tüm subaylardır .Buda benim bir vatandaş olarak tespitim .Az kaldı Lale Devrinin sonuna ulaşmaya .AZİZ ŞEHİTLERİN VE AİLELERİN ÖNÜNDE SAYGI İLE EĞİLİYORUM ve bizleri affetsinler ; DUYARSIZ ve VURDUMDUYMAZ olduğumuz için .. >:( >:( >:( :'(

Dünyaya ışık geldi, ama insanlar ışık yerine karanlığı sevdiler.Çünkü yaptıkları işler kötüydü.Kötülük yapan herkes Işıktan nefret eder ve yaptıkları açığa çıkmasın diye IŞIĞA yaklaşmaz
« Son Düzenleme: Kasım 18, 2012, 08:30:34 ös Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 18, 2012, 10:18:17 ös
Yanıtla #52
  • Ziyaretçi

Tanrı'nın verdiği canı Tanrı'dan başka kimse almamalı. Ağırlaştırılmış müebbet hapis, idamdan çok daha ağır bir ceza bence. Çünkü idam, ölüm bir nevi kurtuluş, ancak böyle bir ceza ile, küçücük bir odada, yapacak hiçbir şey olmadan ölmeyi beklemek çok daha korkutucu bence.
 Cezaevlerindeki doluluk oranları yüzünden sürekli af çıkıyor. Bu da, hapis cezası alanlara ümit ışığı oluyor. Gerçi çıkan afların kapsamı, idama alternatif verilen hapis cezalarındaki suçları kapsamıyordur sanırım. Yine de, ben idama karşıyım. Çünkü idam cezasının düzgün işlemesi işin, yargılama sürecinin kusursuz olması lazım. Biliyorsunuz ki Nazım Hikmet de bir zamanlar vatan haini olarak değerlendirilmişti. Vatana ihanet edenler idam edilsin evet, ama kimin vatana ihanet ettiğine hangi kurum karar verecek? Abdullah Öcalan gibi uç örnekler hariç, arada kaynayanlar çok olur idam geri gelirse. Bence müebbet hapis cezası yeterince caydırıcı bir ceza, tabi düzgün uygulanırsa.

Kasım 18, 2012, 10:27:03 ös
Yanıtla #53
  • Uzman Uye

Sayın
frekans;

Alıntı
Tanrı'nın verdiği canı Tanrı'dan başka kimse almamalı.

ACABA şöyle bir mantık yürütsek ,
Alıntı
iNSAN OLAN O ÖLEN ŞEHİTLERİN ;  AİLESİNİN YERİNE KOYSUN kendini ...

Hiç kendini onların yerine koydunmu arkadaşım ?
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 18, 2012, 11:44:14 ös
Yanıtla #54
  • Ziyaretçi

Sayın NOSAM33,
 Acısız bir şekilde, iğneyle verilecek ilaçlarla uyutulmaktansa, ki günümüzde idamlar bu şekilde yapılıyor;
 Herhangi bir sosyal imkanın olmadığı, vakit geçirme aracının olmadığı, hareket alanının kısıtlı olduğu bir yerde, tek başına, SÜRESİZ bir şekilde, ölmeyi beklemenin daha büyük bir ceza olduğunu düşünmekteyim. Kapalı bir odada, kimseyle görüştürülmeden, sadece yiyecek verilmesinden bahsediyorum, bir nevi eski çağlardaki zindan mantığı. Kendimi onların yerine koyduğumda, idamdansa, bu ceza bence çok daha tatmin edici.
 Yaşamayı haketmeyen birçok kişi var, terör suçları bir yana pedofili gibi suçlar da var. Ben bu suçlar affedilsin demiyorum, daha ağır bir ceza öneriyorum. Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Kasım 18, 2012, 11:58:24 ös Gönderen: frekans »

Kasım 18, 2012, 11:57:15 ös
Yanıtla #55
  • Uzman Uye

Sizin görüşlerinizde yerinde lakin bence '' Kısasa kısas '' mantığı daha gerçekçi.
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 20, 2012, 12:25:41 öö
Yanıtla #56
  • Ziyaretçi

Sayın Frekans'a katılıyorum. İdam, hapis cezasına göre daha hafif bir cezadır. Uzaktan bakılırsa idam daha ağır bir ceza gibi durur.. Bu yüzden idamı bir cezalandırma sistemi olarak görmektense suça meyilli insanları suç işlemekten caydırıcılık rolü için kullanılabilir. Yani idam kavramını bir ceza gibi görmemek gerekiyor.

Hapishaneden çıkanlar benzer suçları tekrar işliyorlar. Hapishanenin her hangi bir ıslah rolü yoktur. Suçluların hayatlarına son vermek onlar için de toplum için de daha avantajlı duruyor.

Saygılarımla.

Kasım 20, 2012, 12:57:56 öö
Yanıtla #57

Bir çözüm aranacaksa... Bu kişiye verilecek suçun derecesinde aranmamalı. Suç öncesine gidilmeli. Suçu oluşturan şartlar bilinmeli. İyi bir eğitim, iyi aile koşulları, iyi bir ekonomi beraberinde beden ve ruh sağlığı... Bunların olmadığı yerde suç işleyen suçlu değildir. Suça zemin hazırlayanlar suçludur. O da halkını iyi bir eğitimden yoksun bırakan, ekonomi eşitliği bir nebze de olsa sağlayamayan ve halkına iyi bir eğitim veremeyen devletin-kurumların-kuruluşların-ülkelerin-insanların suçudur.

Yılardır bu gerçeği anlamaktan uzak olanlar, aslında suçsuz insanları nasıl cezalandırmaları üzerine tartışadurmuşlardır. Ve tarih bu acı manzarayı, gelecek nesillere kahkahalar atmaları için yazmaktadır.

Ve bir not: NATO gibi uluslararası pek çok kuruluşa dahil olan Türkiye, İSTESE DE idam cezasını geri getiremez. Cahil halkımızın duygularıyla oynayan bir takım siyasetçiler, oynadıkları oyunla, yine halkımızın duygularını istismar ederek oy toplama peşindedir. Ne acı! Ve bu oyuna kananlara!.. Ne cahillik!

Assanız da kesseniz de, her parçasını liğme liğme etseniz de... Suç oranlarını düşüremezsiniz. Suç oranlarını düşürmenin yolu eğitimden geçer. Mutluluktan, refahtan, iyi bir temele sahip aileden... Ne zaman ki bu saydıklarımın iyileştirilmesini konuşur hale geliriz, işte umut var diyebiliriz!

Saygılarımla.

• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Kasım 20, 2012, 01:46:28 öö
Yanıtla #58

İnsan hayatının değerini birçok kavramın üzerinde tutan biri olarak bile kimi suçların toplumun psikolojisi için İdam ile cezalandırılması gerektiği düşüncesi hala aklımın bir köşesinde yer almaktadır.Ne yazık.  Keşke bunları hiç düşünmeyeceğimiz bir dünyada yaşasaydık. Tıpkı sayın peacewings'in ilk satırlarında tanımladığı gibi bir dünya.
Sevgiler ve saygılar

Kasım 20, 2012, 01:48:41 öö
Yanıtla #59
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İdam düşüncesi ; birde kendi açından düşün şekilde yorumlanırsa bence siz insanlıktan çıkmışsınızdır. Kin, öfke, intikam birleşimi olan idam yine söyleyeceğim gibi, eğitimsiz toplumu susturma yöntemidir. Bu zihniyet peki siz olsaydınız. Yani o zaman sizde kendinizi idam listesine koyun ve tarafsız düşünün. Bir beden yahu bir can, bir insan. Nasıl bu kadar zayıf düşünebiliyorsunuz. Özellikle forumda örnek gördüğüm kişilerin bu kadar düşmesini görünce şok oldu. Başka bir şey diyemiyorum helal helal. ;)
Dünya üstündeki en üstün yaşam formu olduğumuza ama yine de sözcüklere sığmayacak kadar mutsuz olduğumuza,çünkü başka hiçbir hayvanın bilmediği şeyi,ölmek zorunda olduğumuzu bildiğimize dair bir ironi