Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Türkiye’de bir Hindu veya Budist, Mason olmak isterse?  (Okunma sayısı 38257 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 03, 2019, 05:29:44 ös
Yanıtla #20
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Anlayabilmek için bir soru sormayı düşünürüm Sayın Caliper'e...

Bu soruyu bu sitede niteliği "mason" olarak görünen diğer üyeler de kendilerine sorulmuş gibi alabilir.

Soru: "Muntazam Masonluk" dediğiniz zaman bu hangi tür Masonluktur?

İngiltere Birleşik Büyük Locası'nın (UGLE) Tanıma Koşulları'na uyan bir Masonluk mu?

İngiltere Muntazam Büyük Locası (RGLE) kurallarına uyan bir Masonluk mu?

En iyisi Masonluktan söz ederken şu muntazammış gayrimuntazammış gibi ayırımları ortaya koymamak (çünkü bunları bir de öz Türkçeye alınca Karmakarışık bir durum çıkıyor ortaya) ama işte özellikle HKEMBL üyesi ya da gözü kapalı olarak o büyük locanın tutumunun yandaşı olanlar bu terimleri kullanıveriyor.

Şunu da göz önünde tutmaları gerekir: Bu terimlerin kullanılmasının doğru olmadığından yana olanlar sert tepkilerde bulunabilir ve yanıtı verilemeyecek sorularla karşılaşabilirler.

Nitekim karşımızda bir UGLE ve RGLE sorunu var.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 03, 2019, 05:45:45 ös
Yanıtla #21
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Anlayabilmek için bir soru sormayı düşünürüm Sayın Caliper'e...

Bu soruyu bu sitede niteliği "mason" olarak görünen diğer üyeler de kendilerine sorulmuş gibi alabilir.

Soru: "Muntazam Masonluk" dediğiniz zaman bu hangi tür Masonluktur?

İngiltere Birleşik Büyük Locası'nın (UGLE) Tanıma Koşulları'na uyan bir Masonluk mu?

İngiltere Muntazam Büyük Locası (RGLE) kurallarına uyan bir Masonluk mu?

En iyisi Masonluktan söz ederken şu muntazammış gayrimuntazammış gibi ayırımları ortaya koymamak (çünkü bunları bir de öz Türkçeye alınca Karmakarışık bir durum çıkıyor ortaya) ama işte özellikle HKEMBL üyesi ya da gözü kapalı olarak o büyük locanın tutumunun yandaşı olanlar bu terimleri kullanıveriyor.

Şunu da göz önünde tutmaları gerekir: Bu terimlerin kullanılmasının doğru olmadığından yana olanlar sert tepkilerde bulunabilir ve yanıtı verilemeyecek sorularla karşılaşabilirler.

Nitekim karşımızda bir UGLE ve RGLE sorunu var.

Benim şu Mason'dur bu değildir deme ehliyetim yok Sayın ADAM. Bir Mason Derneğine üye olan herkes Mason olabilir. Evet muntazam- gayrimuntazam sınıflaması UGLE'ye göre. Buna geleneksel ve liberal Masonluk da diyebiliriz belki. Ama bu da şu soruyu getiriyor, her Geleneksel Mason Derneği muntazam mı?

Açıkçası bu tür konuları bu ortamda tartışmaktan hiç hazzetmiyorum, amacım tartışmaya girmek değil, konu açıldı ben de farklı bir açıdan şahsi görüşümü yazdım, forum arşivinde her iki Masonik akımın da görüşü bulunsun isterim.

Yüzyıllardır dünyada çözülemeyen, 50 yıldan fazladır ülkemizde çözülemeyen konuların burada çözülemeyeceğinin farkındayım.

Saygılarımla ve sevgilerimle
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Eylül 03, 2019, 05:59:44 ös
Yanıtla #22
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Evet keşke herkes birbirini rencide edici kelimeler kullanmasa, iğneyi kendine çuvaldızı başkasına batırsa.

Gayrımuntazam- muntazam kelimelerine alınganlık yaparken karşı tarafı dogmatik olmakla itham etmese mesela.

Ben şövenist birisi değilim, her tür Masonik akıma saygım var, hatta her ikisinin de olması gerektiğine inananlardanım. Ama bu platformunda bir görüş belirtiliyorsa, diğerini de bilmek forum üyelerinin hakkı diye düşünüyorum.

* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Eylül 03, 2019, 06:38:19 ös
Yanıtla #23
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sanırım tüm bunları yıllar önce bu forumda uzun uzun anlattık, karşılaştırmalar yaptık. Hepsi arşivde duruyor, yeniden başlamanın anlamı yok.

Ancak şu RGLE konusu da ilginçtir. Buna bağlı olarak dünyanın birçok ülkesinde masonik bakımdan ilgi çekici olaylar var.

Kim bilir belki bir gün onlardan söz ederiz.

Önemli olan şu: Sadece kendi pencerenizden baktığınız zaman gördüğünüz manzara, görülmesi gerekenin hepsi değil, küçük bir parçasıdır.

Eylül 03, 2019, 06:50:37 ös
Yanıtla #24
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sanırım tüm bunları yıllar önce bu forumda uzun uzun anlattık, karşılaştırmalar yaptık. Hepsi arşivde duruyor, yeniden başlamanın anlamı yok.

Ancak şu RGLE konusu da ilginçtir. Buna bağlı olarak dünyanın birçok ülkesinde masonik bakımdan ilgi çekici olaylar var.

Kim bilir belki bir gün onlardan söz ederiz.

Önemli olan şu: Sadece kendi pencerenizden baktığınız zaman gördüğünüz manzara, görülmesi gerekenin hepsi değil, küçük bir parçasıdır.

Gayet farkındayım Sayın ADAM, kendi Masonik anlayışımın dışında da pek çok Masonik anlayış olduğunun. Dikkat ettiyseniz hiçbir cümlemde diğer anlayışları küçümseyen veya karalayan bir ifade kullanmadım. Ben kendi perspektifimden olayları anlatmaya çalışıyorum.

Eylül 03, 2019, 07:00:48 ös
Yanıtla #25
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Ben sayın Caliper'e soru soracak değilim. Zira o doğru bildiklerini, şu ana kadar gördüğüyle kendi dilinden aktarıyor. Söylediğim doğrudur diyene yanlış diyecek halimiz de, demek için sebebimiz de yok. Kaldı ki ben de bildiğim kadarıyla anlatı ve akıl yürütmelerde bulunuyorum.

Mesela aklıma bir başka soru geldi. Anglosakson Masonluğunda her derecede belli bir İncil'in belli bir bapı açılır. Bu baplar bellidir. Kimisi 'rastgele bir sayfa açıveriyoruz işte!" dese de, bugün internette bile var işaret etmiş olduğum bilgi... Derecenin anlatısı ile ilgili.

Peki Kur'an veya Budist'in kitabında durum ne olacak?
Eskiden ant içilirken Hıristiyanlar ilgili yer açıkken, Yahudiler kapalı kitap üzerine el basarlarmış...

Dahası da gelmiyor değil aklıma... Bir kutsal kitap üstüne başka şey konur mu? En üstteki en kutsal sayılmaz mı? O zaman inançlara karşı yanlış bir yaklaşım gibi geliyor. Beyaz Kitap uygulamasını yani bu işlemin de simgeselleştirilmiş olmasını, kişilerin kendi vicdanlarına bırakılmış olmasını kendimce naçizane haklı buluşum bu düşüncelerin etkisiyledir...

Noaşitlik meselesini konuşmaya bile gerek yok. İlk hüküm puta tapmayacaksın iken Buda heykellerini ya da Brahma heykellerini söylemeye gerek mi var? Yalancı tanrılara tapmayacaksın denilmiş, peki hani sadece tanrı inancı evet veya hayır diye soruluyordu? Hangi tanrının yalancı olduğuna kim karar verecek? Ben yazmadım, Anderson Nizamnamesi yazmış...

Benim söylediklerim doğru sizinkiler yanlış şeklinde bir düşüncem asla olamaz. Ben sizin söylediklerinize istinaden olayları kendi pencereme göre anlatıyorum o kadar.

Budizm putperest bir din midir ki? Budist insanlar putperest oldukları için mi buda heykeli kullanıyorlar. O zaman sizin düşünce şeklinize göre Hristiyanlar da putperest, her yerde İsa heykelleri var.

Eylül 04, 2019, 04:29:07 öö
Yanıtla #26
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Mesela aklıma bir başka soru geldi. Anglosakson Masonluğunda her derecede belli bir İncil'in belli bir bapı açılır. Bu baplar bellidir. Kimisi 'rastgele bir sayfa açıveriyoruz işte!" dese de, bugün internette bile var işaret etmiş olduğum bilgi... Derecenin anlatısı ile ilgili.

Peki Kur'an veya Budist'in kitabında durum ne olacak?
Eskiden ant içilirken Hıristiyanlar ilgili yer açıkken, Yahudiler kapalı kitap üzerine el basarlarmış...

Bu anlatıdaki bilgi oldukça ilginç bence ,ne kadar irdenilebilir nekadar ileri gider bilinmez.
Türkiyede müslüman masonlar bu işi nasıl yapıyor merak ettim.

Bu birazda masonluğun bu tip sorunları nasıl aşmayı başardığı ile ilgili bir durum aslında.
Müsliman masonlar bu derece geçişlerinde işin usulünü nasul buldular acaba?incile göremi?kurana göremi?

ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 04, 2019, 08:24:11 öö
Yanıtla #27
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konu üzerinde benim açımdan daha fazla bir şey söylemek gerekmez. Konu Masonluğun dışına taşıp dinlerin karşılaştırılmasına girer. Fakat konu "put" olursa, evet Sayın Caliper'in dediği gibi Budistler putperest değildir ama Hıristiyanların çoğu putperesttir. (Bu bağlamda çeşitli ülkelerde bazı katedral, şapel ve kiliselerde tanık olduğum olaylar anlatabilirim ve onlar hiç de istisna değildir.)

Eylül 04, 2019, 09:16:35 öö
Yanıtla #28
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Türkiye'de böyle bir uygulama kesinlikle yoktur, Kutsal Kitaplar rastgele açılır. Avrupa'da açıkçası dikkat etmedim, yani Avrupa'daki uygulamayı bilmiyorum. ABD'de sadece bir eyalette Loca toplantısına katıldım ve üç Kutsal Kitap da rastgele açıldı. Niye bu kadar eminsin derseniz her Kutsal Kitabın, normalden oldukça iri, örülmüş kitap ayraçları vardı ve ayraçlar kitapların arasında değil dışında duruyordu. Kutsal Kitap Emini tek seferde o sayfayı açtıysa büyük başarı. Ama ABD'de her eyaletteki uygulama farklı olabiliyor, diğerleri nasıldır bilmiyorum.

Eylül 04, 2019, 11:29:03 öö
Yanıtla #29

...
...

Bu bilgi eğer doğruysa HKEMBL’nin en önem verdiği kutsal kitap Eski Ahit ve Yuhanna’nın vahiyleri mi?
Yani asıl kâbul ettikleri kutsal kitap bu?.  “HKEMBL aslında bir nevi anglikan kilisesi’nin anlayışının devamıdır” diyebilir miyiz sayın ANARCHOSA?

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci