Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: dünya ve evren nasıl oluştu??  (Okunma sayısı 14429 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 11, 2007, 10:50:24 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

çok güzeldi gerçekten :D

Haziran 12, 2007, 08:21:21 ös
Yanıtla #11

sn bilmeliyimgalilei oncelıkle sızın duygugunuz son tez varya tamamen bır soylentıden ıbarettır daha dogrusu evrenın dogusu ıle ılegılenen koplo teorıcılerının ortaya atmıs oldugu tezlerden bırı
bıgbang hakkındada bnce az sey yada yanlıs sey bılıyorsunuz bnce bıraz daha ınceleyın veya bn sıze yardımcıda olabılırım ama kısısel tavsıyem sız ınceleyın olesı daha zevklı oluyor:)
evrenın saıl olustugunu suanda kımsede soyleyemez ama yapılan calısmalar bulunmaktadır en azından mantıklı yorumlar yurutmek ıcın
:::saygılar:::

Haziran 12, 2007, 08:39:23 ös
Yanıtla #12
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

Ben de soyle bir aciklama yapayim. Dinde mantik aranmaz/sorgulanmaz. Bazi kisiler icin bu bu kadar basittir. Siz ne kadar bazi konularda ISPAT gosterseniz de onu kabul edemezler, zira dinen yasaklanmistir. Bunun disina cikamazlar. Bu bir eksiklik degil bir secimdir. Kendileri Allah'in emrini bilim adamlarinin calismlarinin sonucundan daha degerli gordukleri icin (dogal olarak ::)) her ne yaparsaniz yapin bunu degistirmeniz mumkun olmayacaktir.

Simdi, domuzun insanlar icin zararli degil, hatta yararli oldugu kanitlansa (ki cogu konuda kanitlandi, bir iki mikrobiyal olasilik disinda- her hayvanda benzer tehlikeler bulunur) bile hic bir dindar Yahudi'ye veya Musluman'a siz domuz yediremezsiniz. Bilimsel (veya herhangi bir) kanitin onemi ona verilen deger ve onun karsisinda olan fikre/ogretiye/dini emre verilen deger ile olculur. 

Mesela gunde bir kadeh kirmizi sarabin faydalari ispatlanmistir. Bu miktarin insan vucuduna (eger karacigerlerinde bir sorunu yoksa veya alkole karsi bir fiziksel sorun yoksa) hic bir zarari yoktur. Ama dini butun muslumanlar, kendi inanclarinin oteki dunyada gunde bir kadeh sarabin bu dunyada getirecegi yarardan cok daha yuksek olacagini dusunur ve icmezler. Gayet de mantiklidir.

Her ne kadar namaz kilmanin, abdest almanin vucuda faydalari ispatlanmis olsa bile, Musluman olmayan bir kisye namaz kildiramazsiniz :D Bu kadar basit.

Dip not: Kimse uzerine alinmasin bu mesaj kimseye degil :D Genel dusuncelerim bunlar.
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlari sevmiyorum.

Haziran 12, 2007, 08:42:07 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

burası zaten benim için eksik giderme ve bir çalışma araştırma sahasıdır.bu yüzden sizin yardımcı olmanızı beklerim sn.McCann

Haziran 12, 2007, 08:46:31 ös
Yanıtla #14

dedılerınızde kısmen haklısınız sn ası katılıyorum ancak evren nasıl olustu dıye soran bır ınsanın herhengı bır fıkrı veya bu konuda herhengı bır ıanancı olmamasıda olabılır yanı eger bu konuda herhengı bır ınancı olsaydı o ınanca ınandıgı ıcın boyle sorular ınsanoglu bır cok dafe yıllardan berı sormazdı veya herhengı bır bılgıye sahıp olsaydı kendı bılgısını soyler sonra konu uzrınde bılgısı olan dıger ınsanları dınler gorus acısını ona gore ayarlardı
demek ıstegımı umarım anlamıssınızdır

Haziran 12, 2007, 08:46:48 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

haklısınız sevgili Asi genel düşüncenizde size katılıyorum bir çok insan ikisinin bir arada olamıyacağını düşünüyor ama bence yanılıyor birçok insan ki bir söz vardı hatırlamasamda nerede okuduğumu iyi bir bilimadamı her kapının ardında tanrının olduğunu bilir.....
bence güzel bir söz sonuna kadar herşeyi araştırmalı düşünmeli insanoğlu..ama yaratıcıyı inkar etmeden..

dipnot: bak bu kez üstüme alınmadım :D bende genel yazdım :D

Haziran 12, 2007, 08:47:59 ös
Yanıtla #16

tabıkıde sn bilmeliyimgalilei  bu konuda bana merak ettıklerınızı sorabılırsnız sıze seve seve sevap verırım

Haziran 12, 2007, 08:49:55 ös
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

sn.McCann elbetteki bunu soran insanın inancı olmayabilir.ama bence olan insanlar bu spruları daha çok soruyorlar ki gördüğünüz gibi birçok bilimadamının inancı var...mesela galileo galilei aslında evreni araştırmanın tanrıyı inkar etmediğini hatta ve hatta varloğına dair diğer bir kanıt olduğunu söylemiş......bence bilimadamlarının inanmak için daha çok sebebleri var

Haziran 12, 2007, 08:50:36 ös
Yanıtla #18
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

Tabiki sorular sorulacaktir. ben sadece fikrimi belirtmek istedim :) yani konu din konusuna Allah konusuna girince, fazla kasmayin, tartismanin yonui degisecektir, sonuca varilmayacaktir demek istedim :D

Cok ileriyi goren insanim canim... Ben populermiyim?
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlari sevmiyorum.

Haziran 12, 2007, 08:52:34 ös
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

daha önce yazdığım cevaplarda olduğu gibi bilimadamları bigbang i araştırıyorlar peki ya öncesi için??ne düşünmekteler. yani bu reaksiyonu patlamayı meydana getiren başlangıcın ne olduğu veya nasıl bir ortamda olduğu hakkında bir gelişme varmı bildiğiniz

şimdiden teşekkür ederim