Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluktan Beklentiniz Nedir?  (Okunma sayısı 29119 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 25, 2015, 07:04:53 öö
Yanıtla #60
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonlukta bunlar yok.

Bu durumda beklenti çöküyor galiba.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 25, 2015, 07:24:33 öö
Yanıtla #61
  • Aktif Uye

Kişi kendini bildikten ve bilinçli olarak geliştirdikten sonra; din, dil ve ırk ayrımının olmadığı huzurlu ve barış dolu bir dünyanın oluşması için çabalar. Doğaya ve insana saygısı artar. Bilim ve aklınının yolunda gider. Korkum odur ki insanlar yanlış yetişip taasupları içine saplanmakta.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Eylül 26, 2015, 12:11:16 öö
Yanıtla #62
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Benim için tek kelime "hakikat"

Saygılarımla

Eylül 26, 2015, 10:20:52 öö
Yanıtla #63
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Insan herhangi bir şeyden beklenti içine girdiği zaman hayal kırıklığı oranı artar.Sn.Adam'in da dediği gibi masonluk bu beklentilerin karşılanacaği yer değildir.

Karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 27, 2015, 09:58:37 öö
Yanıtla #64
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Alıntı
Insan herhangi bir şeyden beklenti içine girdiği zaman hayal kırıklığı oranı artar.Sn.Adam'in da dediği gibi masonluk bu beklentilerin karşılanacaği yer değildir.

Karahan

Beklentisiz yani amaçsız başıboş olmaksa masonluk yok zaten o yer bana göre değil ayrıca o yerin tartışıldığı bu platformda bana göre değildir.

Ben hakikatı arıyorum.Hakikat arayışımda bana yardımcı olamayacağına göre benim bu platformda bulunmamda anlamsız.

Ben değersiz biriyim ben konu değilimde ... Bu kadar forum üyesi kendi içerisindeki beklentilerini açıklamış ...Hepsine yekünen beklentilerin karşılanacağı

bir yer değil demek amiyane tabirle başından savmak alaya almak , dialogta kendi üst hegamonyasını oluşturmaktır. Bu davranışa saygılarımı sunmamda

yersiz olacağından onlara hoşgörülü bir hayat diliyorum.

Eylül 27, 2015, 04:27:49 ös
Yanıtla #65
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Alıntı

Karahan

Beklentisiz yani amaçsız başıboş olmaksa masonluk yok zaten o yer bana göre değil ayrıca o yerin tartışıldığı bu platformda bana göre değildir.

Ben hakikatı arıyorum.Hakikat arayışımda bana yardımcı olamayacağına göre benim bu platformda bulunmamda anlamsız.

Ben değersiz biriyim ben konu değilimde ... Bu kadar forum üyesi kendi içerisindeki beklentilerini açıklamış ...Hepsine yekünen beklentilerin karşılanacağı

bir yer değil demek amiyane tabirle başından savmak alaya almak , dialogta kendi üst hegamonyasını oluşturmaktır. Bu davranışa saygılarımı sunmamda

yersiz olacağından onlara hoşgörülü bir hayat diliyorum.

İnsan okuduğunu anlamayınca doğal olarak yanlış yorum yapabiliyor.
Benim bu yorumum bu konu ile alakalı yapılmış yorumlara karşı yapılmış genel bir yorumdur.
Elbetteki insanlar masonlukta birşeyler aradığı için gelirler,lakin bu sınırlar ne olmalı? bunu iyi bilmek gerek.Sende olmayan şeykleri masonlukl sana veremez.Masonluk foruma gelen ve giden bir çok katılımcının yorumlamalarındaki enteresan bakış açıularını gördüğüm için bu yorumu yapmam gerekti.

karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mart 02, 2016, 03:57:11 öö
Yanıtla #66

Şuanda uykusunda olan herkese iyi geceler. Ben jean valjean. Siteye kayıt olalı daha saatler oldu ve aslında merak ettiğim bir cevap var. Konunun bende uyandırdıģı sonuç bu yanıta sebep oldu. Soru çok büyük genelleme içeriyor olsa da işte merak durmuyor bazen yerinde.

Benim sorularım çok basit görünebilir.
Mesela üyelik kavramını anlayabilmiş değilim. Neden insanlar üye olmak isterler. Mesela neden bir partiye üye oluruz yada kelaynakları koruma derneğine? Bir partiye üye olmak seçim sırasında kullanılan oya göre daha mı degerli?  Yada kelaynakları korumak için derneğe ne gerek var?  Git ve koru.Zaten korumaya çalışan insanlar yada oy veren insanlar aynı yerde bulunmak zorunda değil mi? Kim olduğumuzu ne oldugumuzu ne düşündüğümüzü pazarlamak zorunda mıyız?  İşin aslı asıl soruya gelmek gerekirse.

Masonluğu desteklemek için bu siteye üye olmaya neden gerek duyduk? Müslüman olmak için birinin sana sen Müslümansın demesine gerek var mı? Veya Atatürk'ü sevmek için yada bunu söylemek için Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı olmak mı? Gerek. Yani... Ben masonluğu seviyor; ki zaten insanlık erdemlerimi yerine getiyor isem bir locanın bana 'Evet kardeş, artık sende bir masonsun' demesimi gerek. Hem sorup hem cevaplamak istiyorum. Hayır. İnançlar, tutkular yada taraflılık için onaya gerek duymazlar. Duyduğun vakit inanç, tutku yada taraflılık kendini satmak zorunda kalacağın pazar içerisinde bulmana sebep olur. Yani kim daha çok onaylarsa onun tarafında olur ve adımların senin ama ayakkabıların başkasının olur.

Bu durumlardan dolayı çok açık soruyorum ki. Bir felsefe yada yapılaşma bizden beklentiniz nedir diye sorabiliyor ise felsefe yada yapılaşmayı takdir eden bu inanca saygı duyan kişi olarak benden beklentiniz nedir?

Herkese Günaydın.

Mart 02, 2016, 04:31:08 ös
Yanıtla #67
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Mesela üyelik kavramını anlayabilmiş değilim. Neden insanlar üye olmak isterler. Mesela neden bir partiye üye oluruz yada kelaynakları koruma derneğine? Bir partiye üye olmak seçim sırasında kullanılan oya göre daha mı degerli?  Yada kelaynakları korumak için derneğe ne gerek var?  Git ve koru.Zaten korumaya çalışan insanlar yada oy veren insanlar aynı yerde bulunmak zorunda değil mi? Kim olduğumuzu ne oldugumuzu ne düşündüğümüzü pazarlamak zorunda mıyız?  İşin aslı asıl soruya gelmek gerekirse.

Müslüman olmak için birinin sana sen Müslümansın demesine gerek var mı? Veya Atatürk'ü sevmek için yada bunu söylemek için Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı olmak mı? Gerek. Yani... Ben masonluğu seviyor; ki zaten insanlık erdemlerimi yerine getiyor isem bir locanın bana 'Evet kardeş, artık sende bir masonsun' demesimi gerek. Hem sorup hem cevaplamak istiyorum. Hayır. İnançlar, tutkular yada taraflılık için onaya gerek duymazlar. Duyduğun vakit inanç, tutku yada taraflılık kendini satmak zorunda kalacağın pazar içerisinde bulmana sebep olur. Yani kim daha çok onaylarsa onun tarafında olur ve adımların senin ama ayakkabıların başkasının olur.

Yaptıklarımızın onaylanması için üye olmayız. Düşündüklerimizi de pazarlamayız. Bizimle aynı kafada olan kişilerle bir kardeşlik zinciri oluşturmak amacıyla üye oluruz. Birbirimize güç vermek için üye oluruz. Bireysel katkıların katlanarak büyümesi için üye oluruz. Öğrenmek ve öğrendiklerimizi öğretmek için üye oluruz. Üye olmadan yapılan hayırlı işler de tabi ki iyidir ve güzeldir ama birey olarak yalnızsınızdır. Kendisini taraf olarak başkalarına satmak düşüncesi olan kişi, zaten baştan masonluğa girmemelidir, çünkü bir karşılık veya çıkar bekliyor demektir. Özgür düşüncenin ve ifade özgürlüğünün vazgeçilmez olduğu masonlukta, başkasının ayakkabılarıyla yürümek, masonluğun felsefesine tamamen zıt bir davranış biçimi olacaktır. Amacımız bir "taraftarlık birliği" sağlamak değil, "çeşitlilik içinde birlik" sağlamaktır. Kişi zaten insanlık erdemlerimi yerine getiyor ise, bir locanın ona 'Evet kardeş, artık sende bir masonsun' demesi mi gerek? Hayır, neden öyle olsun? Öyle olsaydı dünyadaki tüm erdemli insanların mason olması gerekirdi, böyle bir şey olabilir mi? Masonluk bir onay müessesesi değildir. Sertifika dağıtmaz. Onaylamak amacı da yoktur. Kişi kendisi gönüllüyse mason olur. Onaylanmak için değil, yukarıda kısaca bahsettiğim nedenlerle.

Masonluğu desteklemek için bu siteye üye olmaya neden gerek duyduk?

Bu siteye Masonluğu desteklemek için üye olunmuyor. Birçok masonluk karşıtı üyemiz de var. Terbiye sınırları içerisinde kalmak şartıyla eleştiri (hatta sert eleştiri) serbest. Bu siteye masonluk hakkında bilgi edinmek için üye olunuyor. Gerçi üye olunmadan da yazılanlar okunabiliyor ama birşeyler katmak, paylaşımda bulunmak isteyenler üye oluyorlar. Tabi bir de Mason üyelere soru sormak isteyenlerin üye olması gerekiyor. Yoksa burası masonluğa destek toplama platformu değil. Fakat burası Türkiye'de masonlarla birebir diyaloğa girilebilen tek açık platform. Sırf bu bile üye olmak için yeterli bir sebep. Hoş, mason üyeler uzunca bir süredir pek görünmüyorlar ama en azından ilk kuruluş amacı bu. Sanırım değinilmeyen konu kalmadığı için bir doyum noktasına ulaşıldı forumda.

Bu durumlardan dolayı çok açık soruyorum ki. Bir felsefe yada yapılaşma bizden beklentiniz nedir diye sorabiliyor ise felsefe yada yapılaşmayı takdir eden bu inanca saygı duyan kişi olarak benden beklentiniz nedir?

Masonlar "bizden beklentiniz nedir?" diye bir soru yöneltmemiştir. Forumun deneme moderatörü Sn. Risus (ki kendisi mason değildir) böyle bir konu açmıştır ve forum üyelerinin görüşlerini sormuştur. Sizlerden beklentimiz ise, şayet böyle bir niyetiniz varsa, masonluğu doğru bir şekilde, doğru kaynaklardan ve uydurmaca komplo teorilerinin etkisinde kalmadan değerlendirmenizdir. Bunun dışında ne beklentimiz olabilir ki?
Live long and prosper.

Mart 02, 2016, 05:41:09 ös
Yanıtla #68

Açıklamalar için teşekkür ederim. Bunlar bir çok diğer soruları oluşturuyor ama sanırım beklenen ile karşılanan bir olmayınca devamlılık bitiyor. Tekrar Teşekkürler.

Mart 06, 2016, 02:31:29 öö
Yanıtla #69

Masonluğu desteklemek için bu siteye üye olmaya neden gerek duyduk? Müslüman olmak için birinin sana sen Müslümansın demesine gerek var mı? Veya Atatürk'ü sevmek için yada bunu söylemek için Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı olmak mı? Gerek. Yani... Ben masonluğu seviyor; ki zaten insanlık erdemlerimi yerine getiyor isem bir locanın bana 'Evet kardeş, artık sende bir masonsun' demesimi gerek. Hem sorup hem cevaplamak istiyorum. Hayır. İnançlar, tutkular yada taraflılık için onaya gerek duymazlar. Duyduğun vakit inanç, tutku yada taraflılık kendini satmak zorunda kalacağın pazar içerisinde bulmana sebep olur. Yani kim daha çok onaylarsa onun tarafında olur ve adımların senin ama ayakkabıların başkasının olur.

Sanırım cevabını biliyorum.Bunu diğer derneklerden diğer oluşumlardan ayıran iki temel şey var biri ezoterizm diğeri mistisizm'dir.Masonluk bir öğreti kurumudur.Bana soracak olursanız beklentilerim hakkında hiç bir fikrim yok.Nasıl neden başladığımı bile inanın hatırlayamıyorum.Tek bildiğim şey yolda olmak ne kadar geride kaldığımı ya da ne kadar yakında olduğumu sorgulamıyorum.Haliyle,beklenti hissimi açıklayamıyorum,sadece bundan zevk duyuyorum.
Character is what you are in the dark. -Dwight L. Moody