Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: MASONLUK İLE İLGİLİ ESKİ BELGELER - 6  (Okunma sayısı 9884 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 26, 2009, 11:01:34 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

SHAW BELGELERİ

Tüm eski belgeler arasında en önemlilerinden olarak nitelendirilen Shaw Belgeleri, 1598-99 yıllarında İskoç Masonlarının Büyük Üstadı William Shaw tarafından kaleme alınmıştır.

Bu belgelerden ilki, İskoçya Kralı 6. James’in onayına sunulmak üzere hazırlanmış olan İskoçya masonlannın temel yasa ve yükümlülüklerini kapsar.

1717’de Londra Büyük Locası kurulduğu zaman, böyle bir belgenin varlığı bilinmekteydi ama Londra Büyük Locası’nın kuruluşuna karşı çıkan Edinburgh Locası, o tarihte arşivinde bulunan bu belgeyi Londra Büyük Locası’na göndermemişti. Dolayısıyla bu belge, varlığı sonradan keşfedilmemiş olan ender eski belgelerden biridir.

İkinci Shaw Belgesi’nin varlığı ise önceden bilinmiyordu. 1861 yılında bulunmuştur. Bu belge İskoçya’nın ünlü operatif mason localarından Kilwinning Locası için özel olarak düzenlenmiş tüzük kurallarını içermektedir. Önceki daha geniş kapsamlı olduğu daha çok önemsenmiştir.

Shaw Belgeleri’nin ilkinden anlaşıldığına göre, Masonluğun geleneksel örgütlenme kuralları bakımından bu tarihlerde İskoçya’da, gerek İngiltere gerekse Kıta Avrupası ülkelerinden farklı bazı yöntemler benimsenmiştir. Bu yöntemlerden en ilginci, localarda “usta” olarak anılan 3. derecedeki masonların yer almasıdır. Oysa Operatif Masonluğun geleneksel kuralları uyarınca Masonlukta yalnızca iki derece vardı; usta ise bir locanın yöneticisinin görev unvanıydı. Demek oluyor ki İskoçya’daki Operatif Masonlukta daha 17. yüzyılda üçüncü derece de oluşturulmuştu.

Bu belgede, masonların görev ve yükümlülükleri, 22 madde halinde özetle şöyle düzenlenmişti.

1. Masonlar birbirlerine bağlı olacak ve birbirlerini sevecektir.
2. Masonlar, loca üstatlarına, nazırlarına ve ustalarına uyum gösterecektir.
3. Masonlar, onurlu, güvenilir ve çalışkan olacak, işlerini dürüstlükle göreceklerdir.
4. Hiç kimse yapamayacağı bir işi üstlenmeyecektir.
5. Hiçbir usta, bir diğer ustanın işini elinden almayacaktır.
6. Hiçbir usta, bir diğer ustanın başlamış bulunduğu bir işi onun hakkını ödemeden devralmayacaktır.
7. Her yıl her locada, ustalar arasından bir loca üstadı seçilecek, bu seçim Büyük Üstat tarafından onaylanmış olacaktır.
8. Hiçbir usta, diğer ustaların ve tüm loca üstatlarının izni olmadıkça, üçten fazla çırak alamaz.
9. Hiçbir çırağın çıraklık süresi yedi yıldan az olmayacaktır.
10. Hiçbir usta bir çırağını başka bir ustaya devretmeyecektir.
11. Hiçbir usta, loca üstadının bilgisi dışında yeni bir çırak almayacaktır.
12. Çırağın kabul gününün doğru olarak kaydedilebilmesi için yukarıdaki bilginin eksiksiz bir şekilde verilmesi zorunludur.
13. Çıraklık dönemi sona eren bir kişinin loca üyeliğine kabulü, ancak biri loca üstadı olmak üzere altı ustanın ve iki kalfa masonun varlığında yapılabilir.
14. Hiçbir usta, bir diğer ustanın işini üstlenemez.
15. Hiçbir usta, loca üyesi olmayan bir kişiyi yanında çalıştıramaz.
16. Kalfalar, bedeli on sterlinden çok olan bağımsız işleri üstlenemez.
17. Bir uyuşmazlık durumunda, taraflar localarının üstadına başvurarak aralarındaki sorunları çözümlemesini sağlar. Barışmamakta inat ederek kendi görüşünde direnen kişi, locasının üyeliğini ve çalışma hakkını yitirir.
18. Bütün ustalar, çalışmaları sırasında başkalarına zarar vermemeye özen gösterecektir.
19. Hiçbir usta, bir başka ustanın yanından kaçmış olan bir çırağı işe alamaz.
20. Bütün ustalar, zamanı ve yeri yöntemine uygun olarak bildirilmiş toplantılara katılmak zorundadır.
21. Bu toplantılarda bütün ustalar, yönergelere herhangi bir şekilde karşı çıkmamış oldukları üzerine ant içecektir.
22. Bütün cezalar loca üstatları ve ustaları tarafından verilir. Toplanan para cezaları hayır işlerine harcanır.

Sonradan bulunmuş olan ikinci Shaw Belgesi, kapsamı yukarıda özetlenmiş ilk belge kadar ilginç değildir. Bu ikinci belgede özellikle dikkati çeken hususlar arasında, Kilwinning Locası’na çalıştığı bölgedeki diğer locaların üzerinde birtakım yetkiler verildiği, tüm locaların kayıtlarını yazılı olarak çok düzenli bir şekilde tutmalarının gerektiği, meslekte edinmeleri gereken bilgileri öğrenmemiş olanların para cezası vermek zorunda kalacağı üzerine bir dizi kural getirildiği görülür.

Bir sonraki yazımda yine İngiltere’de bulunmuş diğer eski belgelere devam edeceğim.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 27, 2009, 04:32:08 ös
Yanıtla #1
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. Adam,

Bu konuda daha detayli calisma yapmak istenirse, hangi kaynaklari tavsiye edersiniz?

Sevgiler, saygilar,

aashooter

Masonry is not a secret society, it is a society with secrets...

Kasım 27, 2009, 05:09:20 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

En çok dikkatimi çeken bundan önceki belgelerle olan ortak bir maddesi.

9. Hiçbir çırağın çıraklık süresi yedi yıldan az olmayacaktır.

Kasım 27, 2009, 06:03:48 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Aashoter'a yanıt: Doğrusu bu bağlamda nasıl bir kaynak önerebileceğimi bilemiyorum. İnternette "Schaw Manuscript" diye bir arama yapılabilir sanırım.

Sayın Waldow'a yanıt: Elbette... Ancak bir düşünelim bu geleneksel kural niçin bir yasa maddesi haline getirilmiş. Kuşkusuz burada yorum yapmak gerek. Herhalde 16. yüzyıl sonunda İskoçya'da bazı localarda bu bağlamda bir gevşeme başgöstermiş.

Kasım 27, 2009, 06:16:58 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Ve daha sonrada bu sure kaldırıldı değil mi ?

Kasım 28, 2009, 07:51:42 öö
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Hayır. Operatif Masonluk olarak anılan geleneksel inşattçılık mesleğinin localarında  bu hiçbier zaman kaldırılmadı. Ancak işte yer yer birtakım zorlamalar ya da sapmalar söz konusu olabilir. Bunun da ilgili çevredeki ekonomik nedenlerden kaynaklandığını söyleyebiliriz.  Spekülatif Masonluk ise bu bağlamda apar topar kendi yöntemini koydu. Nitekim bu olgu da Spekülatif Masonluğun aslında Operatif Masonluğun bir devamı olmadığını gösterir.

Ekim 21, 2014, 07:04:52 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Aslında güzel ve oldukça derin bir konu. Öncelikle Sayın ADAM'a teşekkürler.

Ben bu konuyu hafıza sanatı(ars memoriae ile ilgili araştırma yaparken karşılaşmıştım. Türkçe kaynak ne yazık ki ben araştırma yaparken yoktu. Şu anda durum ne bilmiyorum ama ilgilenenler için;

1:) http://www.rgle.org.uk/RGLE_1598.htm

2:) 1598= http://www.themasonictrowel.com/Articles/Manuscripts/manuscripts/shaw_statutes/shaw_statutes.htm#The First Schaw Statute of 1598 Original

3:) 1599= http://www.themasonictrowel.com/Articles/Manuscripts/manuscripts/shaw_statutes/shaw_statutes.htm

Bu konu ile ilgilenenlere nacizane tavsiyem;

http://www.academia.edu/980181/Memory_in_the_lodge._A_late_18th_century_Freemasonry_mnemonic_aid okumaları

ve Giordano Bruno üzerine araştırma yapmalarıdır. İlk bakışta alakasız gibi görünüyor olsa da, araştırmayı derinleştirdikçe pek çok makale/çalışma/araştırma da bu konu ve isim ile karşılaşacağınız için. Okunmasının faydalı olacağını düşünüyorum.

Saygılarımla

***Biliyorum forumda ana akım dil Türkçe lakin dediğim gibi Türkçe bir kaynak bulamamıştım ama araştırıp bakacağım. Eğer bulursam ve telif hakkı sorunu yoksa paylaşacağım.
''Ya hatalarınla yüzleşir ya da hatalarınla yüzsüzleşirsin. Cahil olmak ayrı, pPslik olmak ayrıdır.''
- Dostoyevski -

Ekim 24, 2014, 12:13:56 ös
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık altındaki çalışmaları bundan beş yıl önce yapmışız.

Sayın Metatron, bu çalışmanın kapsamında bir bölümünün Türkçeye çevirisini vermiş olduğumuz Shaw Belgeleri'nin tamamını İngilizce olarak bulabileceğimiz kaynaklara işaret etmiş.

Teşekkür ederiz.

Ancak şunu da eklemeliyiz:

Bu ve benzeri belgeler zaman içinde Türk mason araştırıcılarca incelenmiş, gerekli ya da yararlı bulunanları Türkçeye çevrilmiş, dergilerde yayınlanmıştır. Bunların üzerinde yapılmış masonik bakımdan"akademik" olarak nitelenebilecek çalışmalar da vardır.

Mason Dergisi ile Mimar Sinan Dergisi birikimi incelenirse, bu çalışmaların birçoğu ile karşılaşılır.

Ayrıca Türk masonik yazınındaki kitap ve ansiklopedilerde de bunlardan birçoğuna yer verilmiştir.

Türk mason örgütlerinin kütüphanelerinde ve arşivlerinde, çeşitli tarihlerde Türk masonlar tarafından yapılmış sayısız çalışma vardır. Araştırmacılar, bunlardan yararlanabilmektedir.

Nitekim biz de burada bu Forumun arşivine katkıda bulunurken öncelikle Türk masonik yazınındaki bu dehşetli birikimden yararlanıyoruz.

« Son Düzenleme: Ekim 24, 2014, 12:18:05 ös Gönderen: ADAM »

Ekim 24, 2014, 12:50:49 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Süleyman mabedi Kudüste, Kudüs ün içinde bulunduğu topraklar sırası ile;
Romalılar,
Bizans İmparatorluğu,
Memlüklüler,
Osmanlı imparatorluğu,

Bu  imparatorlukların eline geçmiştir. Süleyman  Mabedinin inşaatında çalışan ustalar ön asyalı ve mezopotamyalı. Yani Operatif masonluğun şekillendiği topraklar.

İnşaat ustaları ilk eserlerini bu topraklar üzerinde kurdular. Batı Ege, Yunanistan ın tamamında şehirler ve bu şehirlerde tanrılar için tapınaklar  inşa edildi.

Yukarıda kısaca verdiğim açıklamalar ışığında tüm bunlara rağmen bir yunanlının Fransaya taşıyıp oradan ingiltereye geçen operatif masonlukla ilgili uygulamalar ile ilgili belgeler 16-17. yüzyılda neden ingilterede ortaya çıkmışta Anadolu, Mısır, Orta Doğu ve Yunanistan topraklarında hiç bir belge veya anıtlarda küçük de olsa bir yazı çıkmamıştır?

Bu topraklarda Operatif Masonluk üzerine hiç bir çalışma olmamış mıdır? veya operatif masonlar bu topraklarda bulunan diğer sanatçı veya ustalarla iletişime geçmemişler mi?

Işık doğudan yükselirken ışığın doğduğu topraklardaki varsa ipuçları yok mu edilmiştir?

Osmanlı arşivlerinde hertürlü belge, örneğin kervan geçmez kasabada yaşayan halklarla ilgili dahi belgeler varken Operatif Masonluk veya Spekülatif Masonlukla ilgili hiç mi belge yok,  herhangi bir belgenin kıyısında köşesinde bir not yok veya hiç mi bu topraklardaki insnalarla iletişime geçilmemiş?

Umarım sorularıma yanıt verecek bir mason veya arşivleri araştıran (roma, memlük, osmanlı, bizans, vb) bir harici çıkar. 

Madem yersizlik alemi aslım
Artık bana tek bir şey düşecek
Yücelip aslıma gitmek

Ekim 24, 2014, 01:01:34 ös
Yanıtla #9
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Selim'in sorusu ilginç...

Sorusu ilginç de, konuya başlangıç tarzı biraz dağınık.

Bu soruyu ben de sormuştum zamanında...

Sonra kendimce bir yanıt buldum. Dolayısıyla bende bir yanıt var. Verebilirim. (Aslında bu yanıt benim değil, benden çok daha yetkin birisinin ama ben doğru bulup, sahiplendim.)

Fakat bekleyelim bakalım, belki bir başka katılımcımız benden daha iyi yanıt verir.

Hatta Sayın Selim bu konuyu kendisi araştırsa, bunun için bırakın diğer kaynakları, sırf bu Forumu karıştırsa, benim yanıtımı o benden önce bulabilir.