Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hukukçulara bir soru - yardım kampanyaları ve gazeteler***gazete haberi***  (Okunma sayısı 6003 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 20, 2011, 12:00:02 öö
  • Ziyaretçi

HUkukçu yahut konuya hakim biri cevapyalabilirse sevinirim

Geçen günlerde hurriyet internet siyetisnde bir haber gözüme çarptı; yardıma muhtaç engelli ve yaşlı karı-koca haberi idi bu. Linki bakıp tekrar arayıp  gönderebilirim. Haberin içeriği aşağı yukarı; gözleri görmeyen yaşlı kadın ve ayakları tutmayan kocasının yıllanmış ve bozuk bir tekerlekli sandalye ile hayata tutunduğu ve tek geçimlerinin de 200 TL gibi bir engelli aylıkları olduğunu anlatıyordu ayrı cada sadece *minimum* insani ihtiyaç olarak bir akülü engelli aracına ihtiyaçları olduğu konu ediliyordu.

velhasıl gazeteyi aradım, haberi yapan muhabire ulaştım. Herhangibir yardım yapılıp yapılmadığını öğrenmek istediğimi yardım yapan olmuş ise bile kendimce cüzi bir destek olmak istediğimi belirttim. Arayan bir iki arayan olduğunu, bunlardan birinin bir dernek tarafından akülü aracın alınacağı bilgisini verdiler. Ek olarak yardım yapmak istersem resmi olarak gazetenin kesinlikle aracı olamayacağını, gazetelerin yardım kampanyaları düzenlenmesinin yasaklandığını söylediler bana. Benim niyetim gene irtibatımı tutup en azından yardımın yapılıp yapılmadığını teyid etmek... ne ise asıl mevzu ve aklıma takılan; gazetelerin yardım kampanyaları düzenlenmesinin hukuki olarak yasaklanmasının alt yapısını bilen var mıdır?

saygılar

Şubat 20, 2011, 12:27:09 öö
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Cardiffmonster ,Hiç kimse yasal izin olmadan kendi başına ihtiyacım var  diye yardım toplayamaz ve hiçbir yayın organını da  buna aracılık edemez. gerekli izni alması şarttır, aksi taktirde her iki tarafta kanun karşısında suçlu duruma düşer,  nasıl izin alınır, yardım kampanyası düzenlemek için öncelikle bulunduğunuz ilin valilik makamına bir dilekçe ile başvuruda bulunmak gerekir, bu müracaat dilekçesine ek olarak  3 kişilik yardım toplama heyetinde yer alacak kişilerin ikametgah ilmuhaberi,  adli sicil kayıtlarını ve nüfus cüzdan suretlerini vermeleri zorunludur, kişinin yardıma muhtaç olduğunun ve yardım miktarının da belirtilmesi zorunludur bütün bunlar tamamlanınca valilik makamı konuyu emniyet müdürlüğüne bildirir emniyet ise gerekli araştırmayı yapıp 2860 sayılı yardım toplama kanunu çerçevesinde  ve uygunsa kampanyaya izin verilir, ayrıca kampanyanın süresi ve şeklide bu kanun çerçevesinde belirlenir, kampanyanın denetimi de yine emniyet müdürlüğünce yapılır ,kampanya süresince yardım miktarından fazla bir miktarda yardım toplanırsa bu yardım miktarı  resmi kurumlarca denetlendikten sonra hazineye gelir olarak kayıt edilir.......

IŞIK ve SEVGİ ile KALIN.......
Işık, sadece ışık ama daha fazla ışık.......

Şubat 20, 2011, 01:19:35 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

teşekkürler, yasaktan ziyade izim alınması gerken ve takip edilmesi gereken bir düzenleme var. Oldukça da mantıklı açıkcası...

saygılar