Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Harici, Masonluğu neden öğrenmek ister ?  (Okunma sayısı 15440 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 28, 2011, 06:05:32 ös
  • Aktif Uye

Tüm temiz niyetlerimle :
Bir harici, Masonluğu sınırlı ölçülerde öğrense, o harici de ne gibi bir değişiklikler olur? sizce...
Saygılarımla

Mayıs 29, 2011, 01:09:59 ös
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Sanırım bu sitede, bu soruya vereceği cevapla,  bizi aydınlatacak olan sayın ADAM. Bir harici olarak çok bilgiye sahip. Dolayısıyla Masonluğu öğrenmesi kendisine neler kattığını bizlere anlata bilir, eğer uygun görürse.
Saygılarımla

Mayıs 29, 2011, 01:46:44 ös
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Tüm temiz niyetlerimle :
:D
İlahi sayın hacamat, beni çok güldürdünüz.

Her ne kadar ADAM yerine sayılmasak da ben bu soruya cevap verebilirim sanırım. Çünkü masonlara göre bir hariciyim ve masonluğu öğreniyorum(bilgi ediniyorum). Üstelik her insanın hedefleri, fikirleri, dünya görüşü farklı olduğu için, herkesinde bu soruya farklı cevapları olabilir. Neyse konuya geçeyim artık.
Masonların ciddiyetleri ve titizlikleri yüzünden, ellerinde çok eskilere ve bu günlere dayanan ve bize dayatılmış tarihe göre çok daha doğru bilgiler olabileceğini düşündüm. Ancak siteye girip bir süre takip ettikten sonra edinebileceğim bilginin çok daha fazla ve hiç düşünmediğim konularda olabileceğini gördüm. İlk haftalarda neredeyse uyumadan günler boyunca sitedeki konuları okudum. Elbette çok şeyde öğrendim. Bu öğrendiklerimle masonlardan daha farklı bilgiler edinebileceğime inandım. Onca yıldır kendi gelişimimle ilgili bilgi edinmiştim ve bunları paylaşmam, tartışmam gerekiyordu. Yani bir tür sağlama yapacaktım. Bilgili ve ortalama zekanın üstünde insanlara ihtiyacım vardı(bilirsiniz bu günlerde sayıları epey azaldı), masonlarla bunu daha ileriye götürebilirim diye düşündüm. Hani şu bir sürü söz vardır. "Kalabalıklar içinde yalnızlık çekmek" gibi veya "gönülden bir dost", argo "kafa dengi", hatta daha ileri götüreyim, islamiyette ki mürşit bağlamında, tartışabileceğim bilgi ve/veya zeka seviyesine sahip, beni ileri götürebilecek kişiler olduğunu gördüm. Zaten müracaatımda bunu da belirtmiştim. Tabi başka şeylerde belirtmiştim ama beklentilerimi ya sınırlandırdım yada şeklini değiştirdim.
Aslında herkes siteye girerken müracaat formunda ne beklediğini yazıyor. Zaman içinde şekil ve adedi değişse de bunları düşünürseniz neden masonluğu öğrenmeye(bilgi edinmeye) çalıştığımızı bulabilirsiniz.
Son olarak, şimdiki düşüncem, masonluk hakkında oldukça bilgi sahibi oldum. Bundan sonra öğrenebileceklerim de ancak ufak tefek, çok da önemli olmayan bilgiler olacaktır sanırım. Örnek olarak, Sayın ADAM'ın başlattığı bir seri var. Bu serideki terimlerin ne olduğunu hepimiz biliyoruz, masonluk hakkında epey bilgi sahibi olan biriside masonların bu terimleri nasıl görebileceği veya nasıl değerlendireceği hakkında azda olsa fikir sahibi olur. Yani sayın ADAM'ın yaptığını elbette küçümsemiyorum. Hatta hala onun bu enerjisini, emeğini, bu kadar faydacı olmasını sanırım hala anlayabilmiş(idrak edebilmiş) birisi yoktur. :) Ancak çok gerektiğinde açıp bakacağım çok güzel bir kaynaktır. Hepsini öğrenmemin çok da anlamı olmayacaktır. 
Bundan sonra sitede kalmamım tek sebebi burada edindiğim arkadaşlıklardır. İşin garip tarafı bir kaç kişinin dışında çok da samimi olmaya fırsat bulamadığım ancak hayranlık duyduğum insanlar vardır. Düşünün daha arkadaş bile olamadan bu insanlar size mutluluk verebilmektedir. Sağolsun bazıları işi daha da ileri götürüp, canım sıkkın dediğimde inatla beni arayan, aradıklarında sürekli moral vermeye çalışan insanlarda oldu. İşte bilgi edinmenin yanında çok daha zor elde edilebilecek bir şeylerde katıyor size böyle site.
İşte sayın Hacamat, neden öğrendiğimizin ve neden hala öğrenmeye çalıştığımızın bana göre sebepleri kabaca bunlardır. Umarım açıklaya bilmişimdir.

Saygılarımla...

Not: Sayın Hacamat, bu seferki sorunuz gayet güzel ve işe yarayacak cinsten, merak etmeyin sizin niyetinizi eleştirmezler:)
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Mayıs 30, 2011, 01:24:42 öö
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Sayın prometheus;
Ben mesela Masonluğu öğrenmek değilde, önce tanımak isterim. Ben sitedeki haricilerin masonluğu,  kavradıkları kanaatinde değilim.
Saygılarımla

Mayıs 30, 2011, 08:23:20 öö
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Aslinda masonlugu cogu ogrenmek istemez. Onlar icin masonluk bir guc yeridir. Ne oldugunun da bir onemi yoktur. MAson olan dunyayi yonetir, onunde tum kapilar acilir vesaire diye dusundugunden kafayi mason olmaya takar. isin zirvesidir mason olmak. mason olacak ve yedi sulalesi kurtulacaktir. masonlar cok guclu adamlardir o da guclu olacaktir.

cogunluk boyle dusunur. buradakilerin cogunlugu da boyle inaniyor bence.

pek azimiz masonlugu tanimak ister. onun hakkinda bilgilenmek ister.

Masonlugun su yukarida soyledigimin gerceklesitirilebilecegi bir yer olmadigini ogrenince, yani masonluka alakali inanci yikilinca cogunluk bir daha sormaz masonluk nedir nasil mason olunur diye. MAsonluk hakkinda gercek bilgiye kavusan, artik inanmaz, bilir oranin nasil bir yer oldunu, onun nasil bir sey oldugunu.

Ama ben bilmiyorum henuz hicbir sey. Sadece cogunlugun garabetini biliyorum.

sevecenlikler.
Girdik susanlar arasına yattık uyuduk
Çığlığımız sınırları aştıydı nasıl olsa.

Mayıs 30, 2011, 02:22:11 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

1-Bilgi  , aklın ve zekanın  esas  olduğu,
2-Adalet  kavramının   ve adil  olmanın gerekliliği,
3-Erdemli  olmanın  önemi; dürüstlük gibi
4-Kişi  haklarına  saygının  üst  düzeyde oldugu,
Yukarıda  sayılanlara  ilave olacak diğer özellikleri  için,ögretiminde  ve  yaşanmasında  kendine  özgü sembolleri   ve  allegrolerinin olması , gizliliği ketum  tavrı farklı  bir  amaç  taşıdığını düşündürmüyor.Sadece kendi  yol  ve  yöntemi  bu  şekilde.
Tüm bu  değerlerin ön planda olduğu  bir  kurum  hakkında  neden  bilgi  sahibi olunmak  istenilmesin?

Saygılarımla
Aqua
« Son Düzenleme: Mayıs 30, 2011, 03:06:08 ös Gönderen: AQUA »
Quoddam ubiquae, Quoddam semper, Quoddam ab omnibus, creditum est!

Mayıs 30, 2011, 09:10:52 ös
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Sayın AQUA,  atladığınız bir şey var sanırım, siz masonluğu öğrenmemişsinizki, Size niteliğini tanıtmışlar. içeriğini öğrenmemişsinizki. Yanılıyormuyum...  Saydığınız niteliklerin, çoğu (Elemen aranıyor) iş ilanlarında aranılan nitelikler kısmındada var zaten. Mesele sizce bukadar basit mi?
« Son Düzenleme: Mayıs 30, 2011, 09:58:29 ös Gönderen: Hacamat »
Saygılarımla

Kasım 10, 2011, 04:01:04 öö
Yanıtla #7
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Bence sırı ele gecırme ıstegı tıpkı masonlar gıbı nasıl sırrı almak ıcın ustalarını oldurdulerse bıde burada o sır nedır.onu merak edıyoruz.Sır her zaman gızemlıdır ve ınsanda merak duygusu uyandırır.Ben neden gırdım bu foruma aşagıdaki sebeblerın hepsı var.Esas ten bır sey ıcın gırdım oda bılgı
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Kasım 10, 2011, 03:24:55 ös
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Eğer sahiden Sayın Arais'in dediği gibiyse çok kötü...

Genel toplumda öyle olabilirse de, en azından bu forumda öyle olmamalı.

Önce Masonluğu öğrenmek, anlamak gerek... Amaçlarını, ilkeleri, örgütlenme tarzını, çalışma yöntemini, tarihçesini bilmek gerek.

Zaten bunlar bilinince öyle sırlar peşinde koşmaktan vazgeçilir. Ne yazık ki sırlar (!) peşinde koşanların çoğunluğu Masonluğun asıl ve öncelikle bilinmesi gereken yönlerini bilmeden bir şeyler arıyor. Belki de yaşamda ne aradığını bilemediğinden; yaşamın asıl anlamını ve değirini bilemediğinden, kendine güveni olmadığından.

Kendine güveni niçin yok?

Bilmiyor da ondan. Bilmediğini de bilmiyor üstelik.

Niçin bilmiyor?

Öğrenme zahmetine katlanamayacak kadar tembel de ondan. Ağzını havaya açmış; armut piş, ağzıma düş.

Sonra da büyük bir düş kırıklığı...

Çünkü Masonlukta öyle olağanüstü ya da olağan dışı, mason olmayanların bilemeyeceği birtakım sırlar falan yok.

« Son Düzenleme: Kasım 10, 2011, 03:28:19 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 10, 2011, 11:04:18 ös
Yanıtla #9
  • Aktif Uye

Masonluğu antimasonik kaynaklar sayesinde öğrenip sonra bu siteyi bulmuş olan hariciler. Elbette başta edindikleri bilgiler yüzünden Sn.Zagzagel in söylemiş olduğu bakış açısına sahiptirler. Ama bu siteye üye olupta gerçekten masonluğun ne olduğunu az da olsa öğrendikleri zaman çoğunun fikri değişmeli bence.