Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğu Anlamak ve Öğrenmek … 1  (Okunma sayısı 13654 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 24, 2013, 12:48:23 öö
Yanıtla #20
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Forum kuralları
http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php/topic,1172.0.html

Ayrıca,

Genel etik kuralları:

4.   Mesajların Biçemi hakkında;
     a- İletinin vurgulanmak istenilen bölümü veya tamamı kalın ya da italik biçemde yazılabilir.
     b- İleti renkli olarak gönderilebilir. Ancak bu husus forumun görünümün bozacak ve okuyanı rahatsız edecek biçimde olamaz. Mesajlarda yazıların renklendirmesinde vurgu için veya alt başlıklarda yapılması hususuna uygun davranılmalıdır.
     c- İletinin tamamı altı çizgili olarak yazılmamalıdır.
     d- Vurgu amacıyla farklı yazı stilleri kullanılabilir. Ancak farklı yazı tiplerinin kullanılmasında aşırıya kaçılmamalı, bu kullanım okumayı bu kullanım okumayı zorlaştırmamalı ve genel görünümü bozmamalıdır.
« Son Düzenleme: Temmuz 24, 2013, 08:19:42 öö Gönderen: ADAM »

Temmuz 24, 2013, 01:31:43 öö
Yanıtla #21
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu yazı, edit yetkisi kullanılarak,  bireysel hitaptan ve özelleştirmelerden arındırılmıştır. Sayon Proxima'dan özür dileyerek ilgilenenlere sunulur.
ADAM

Bu konu içeriğindeki temel olarak kastedilenden sapmaya başladığını görüyorum. aslında problem siteye üye olan değerli masonların konuya pek müdahil olmamasıdır.

"Bu sitedeki Masonlardan beklentiniz nedir? Masonluğu Masonlar ile mi tartışmaktır?"

Sözüne istinaden ben kendi adıma belirtiyorum. Siteye üye olan sn. masonlarda genel bir ilgisizlik var yada yazmak istemiyorlar orasını bilemeyeceğim. Fakat bu sitenin mottosu "Masonluk, masonlardan öğrenilmelidir." ise ve siz bu sitede yer alan değerli masonlardan biriyseniz soracağımız soruları elbette sizlerden duymayı bekleriz.

Şu konuda haklısınız sizler robot değilsiniz yada artniyetli sorulan soruları tabiki cevaplamak zorunda değilsiniz. Tabiki üyelerde bu konuda duyarlı olmalı öncelikle forumda araştırma yapmalı konu varsa okumalı. Yoksa eğer veya farklı bir cevap alacağını düşündüğü bir soru varsa bunu forumda konu açmalıdır. Forumda bilgi kirliliğili olmamalıdır. Bu forumun gerçekten çok güzel bir amacı var çünkü. Diğer bir yandan konu açılmasının mantık görmediği sorularıda tabiki özel mesaj olarak sizlere sormalıdır. "Kinayesiz, mantıklı, terbiyeli ve rahatsızlık vermeden" ben sanmıyorumki size bu şekilde gelen soruları karşılıksız bırakasınız.

Bu internet sitesinde dediğiniz gibi çok değerli paylaşımlar yapmıştır. Ama ben bu paylaşımları yapanın bir harici değil bir mason olmasını tercih ederdim. Sitenin admini Sn. Mason gibi. Tabiki şu konudada haklısınız, herkes bir iş sahibi güç sahibi sosyal hayatı var. Peki  size şunu sorayım. Lütfen bir üye listesine bakın 5 yıldan fazla süredir üye olup toplam 10 mesajı geçmeyen üyeler var. Ayda 1 mesaj yazsa daha fazla mesaj olur açıkçası. Yada şöyle yapalım şu anda bu mesajı yazanın bir mason olduğunu sizin bir harici olduğunuzu düşünün. Kendinizi benim yerime koyun "masonluk masonlardan öğrenilmeli" mottolu üstelik cok ciddi kurumsal yapılanmaya sahip bir siteye üye oluyorsunuz. Ne için bir masonluk hakkında bilgi sahibi olmak 1. ağızdan, 2.side kendi rotaract yaşantımızda yaşadığımız sorunları veya bilinen genel yanlışları elden geldiğince düzeltmeye çalışmak. Fakat burda az sayıda üye masonun ilgili olduğunu görüyorsunuz. Çok fazla kayda değer konulardaki bilgiyi bir haricinin açtığını ve cevapladığını görüyorsunuz. Biraz hayal kırıklığı olmaz mı ?

Normal hayata geri dönelim. Tekrar ediyorum. Temel olarak 17. maddenin bu konuyla alakası yoktur. Neden ?

1 - TSK - Türk Silahlı Kuvvetleri
2 - EGM - Emniyet Genel Müdürlüğü

Bu iki kurumu ele alalım. Bunların kim bilir ne kadar sırrı vardır ? Özel üsler, gizli cephanelikler, özel birlikler vs... Hiçbirini bilmiyoruz. Ama bu kurumlar ne yapıyor. Ülkemizi koruyorlar ve onlar sayesinde rahat uyuyoruz. Nerden biliyorum. Çünkü anlatıyorlar Sn. Thoth anlatıyorlar. Değerli masonların sorunu burda başlıyorlar. Belki reklam yapmayı sevmiyorlar karakterlerine ve bu felsefeye aykırı olabilir. Ama kendinizi bir savunma mekanizmanızda olmalıdır. Önceki mesajımda belirttiğim gibi bi kaç sivil toplum kuruluşu ne kadar güzel faaliyetlerini yazmışlar değil mi? Ve bu kuruluşlar masonluğa biraz yakınlığı ile biliniyorlar. Lütfen yaptığınız şeyleri topluma anlatın, mecraları kullanın tamam peki bu site belki size uygun gelmiyor. Kendi yayın organlarınız var internet siteniz var. Çok mu zor Değerli Thoth ? Siz bunları yapmıyorsunuz sonra çıkıyor Harun Yahya diye biri atıp tutuyor ve insanlar ona inanıyorlar. Tabiki siz yapmıyorsunuz derken lafım size değil HKEBML locası üyeleri değerli masonlara. Lütfen yaptığınız olumlu çalışmaları yayın organlarınızdan yayınız bakın ne güzel yazılmış burs programı ? Peki kaç yıldır bu ülkede faaliyet gösteren bir derneğin yaptığı sağladığı tek fayda bumu ? Hiç sanmıyorum. Gösterin o zaman.

Bunu genel bir sitem olarak alınız.

İyi geceler dilerim.
« Son Düzenleme: Temmuz 24, 2013, 12:53:53 ös Gönderen: ADAM »
Concordia Res Parvae Crescunt

Temmuz 24, 2013, 01:32:00 öö
Yanıtla #22
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Forum kurallarının 17.maddesini ihlal eden üyelere özel mesajla bu durum bildirilir ve kuralların belirttiği yaptırım uygulanır. Bahsi geçen konudaki ilgili cümleler moderatör tarafından editlenir ve sebebi mesajı editleyen moderatör tarafından mesaja ilave edilir.

Saygılarımla.

Temmuz 24, 2013, 02:04:22 öö
Yanıtla #23
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın proxima, sayın ADAM'ın açtığı konularda yazdıkları ve de katkıları kendisinin harici olduğunu belirtmesi ile sitemizin mottosuna tezat oluşturmasını özellikle irdelemek istedim. Kendisi de zaten konuda buradan yola çıkmış. Bu durumda çözümlemeyi yapmak kendisine düşer. Masonluk hakkında herkes fikir sahibi olabilir, tarihini, özünü öğrenebilir fakat Masonluğu Mason olarak anlamak takdir edersinizki ancak Mason olarak mümkündür. Sayın ADAM buna karşı istediği şekilde karşı tez oluşturabilir. Cümleler, kurallar, çoğu zaman güzel savunma mekanizmaları ya da kılıflar olabilir.

Masonluk bir sivil toplum kuruluşu değildir. Faaliyetlerini anlatmak durumunda olmamasına rağmen dernekler kanuna göre faaliyetleri açıktır. Kendisini anlatma gibi bir derdi olmadığı için savunma mekanizmasına da ihtiyacı yoktur. Varsın birileri çıksın antimasonik yayınlarını yapsın. Mason kendini bildikten sonra bunun ne önemi var.. Tebessüm eder geçeriz..

Temmuz 24, 2013, 02:22:45 öö
Yanıtla #24
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bir tez'in anti-tez'i o çalışmayı çürütmek için yapılır. Antimasonik yayınlarında temel olarak amaçlanan şeyin sadece yayın yapmak olduğunu hiç sanmıyorum. Diyelim bir şekilde amaçlara ulaşıldı. Açıkçası sizlere zeytindalı uzatılacağını hiç sanmıyorum.

http://arsiv.sabah.com.tr/2004/03/10/gun101.html

Lütfen üstteki habere bakın... Ya durum bu şekilden daha ciddi boyut kazanırsa, ya bu antimasonik yayınları okuyan her gördüğüne inanan insanlar, bir gün sırf siz mason olduğunuz için size zarar vermeye kalkarken sevdikleriniz zarar görse yine mi önemsenmeyen bir durum olur sizce ?

Ben üniversitede öğrenciyken leo olan bir kız arkadaşım vardı. Üç beş tane akılsız sözde vatan millet sakarya sevdasıyla kızı sıkıştırıp "yok sen nabıyosun nedir bu örgüt?" diye kıza bağırırken son anda yetiştik ve kurtardık kızı. Kızın resmen rengi atmıştı. Ertesi gün kız rapor aldı ve 1 hafta okula gitmedi. O sıkıştıran çocukları polise ihbar ettik ve ailesine yakalattık." Eski bir deyiş vardır. "Bir cahilin kılıcı kaleminden daha keskin olabilir." Diyorum ya yaşadıklarım diye... mesela biri buydu. Benim bireysel olarak yaşadığımda çok şey var.  Size anlatın derken kastettiğim aslında bunlardı... Dolayısıyla bence gülüp geçmeyin. Önemseyin Lütfen...

Saygılarımla,
« Son Düzenleme: Temmuz 24, 2013, 08:32:42 öö Gönderen: ADAM »

Temmuz 24, 2013, 02:43:27 öö
Yanıtla #25
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Cehalet ve taasuba karşı durmayı dine karşı durmak olarak nitelendiren bir zihniyetin zeytin dalı ile işi zaten olmaz. Mason, birey olarak cehalet ve taasuba karşı savaşır. Malesef geçmişte yaşanan üzücü olaylar sadece Masonluğa değil insanlığın özüne zarar vermiştir. Önemsemek tabiki bu anlamda mümkün olamaz. Benim kastım hayal dünyası çok geniş olan antimasonik kesim ve yayınlardır.
« Son Düzenleme: Temmuz 24, 2013, 08:35:29 öö Gönderen: ADAM »

Temmuz 24, 2013, 02:51:05 öö
Yanıtla #26
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Cehalet ve taasuba karşı durmayı dine karşı durmak olarak nitelendiren bir zihniyetin zeytin dalı ile işi zaten olmaz. Mason, birey olarak cehalet ve taasuba karşı savaşır. Malesef geçmişte yaşanan üzücü olaylar sadece Masonluğa değil insanlığın özüne zarar vermiştir. Önemsemek tabiki bu anlamda mümkün olamaz. Benim kastım hayal dünyası çok geniş olan antimasonik kesim ve yayınlardır.

Bütün toplumların en büyük düşmanı cehalet değil midir ? Bizim yıllardır yaşadıklarımız, ülkemizin seviyesinin bir türlü yükselememesi, hala okuma yazma oranı ve ortaokulun zorunlu eğitip olup olmamasını tartışmamız. Neyse konumuza geri dönelim. Samimi cevaplarınız için teşekkür ederim. Mümkün mertebe biz(haricilerin) ve siz değerli masonların, bu konu başlığına forumun dahada kaliteli yaşatılması adına dahil olmanızı rica ediyorum.

Saygılarımla,
« Son Düzenleme: Temmuz 24, 2013, 08:38:22 öö Gönderen: ADAM »

Temmuz 24, 2013, 03:02:37 öö
Yanıtla #27
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonluğu mason olarak öğrenmek daha uygun olur sanırım.masonlarında halkın öğreticilerine cok şey öğretmesi gerekki bu biraz eksik.bu yüzden düşüncelerinizi realleştirin ki bilginin hızlı yayıldığı bu çağda ilk titreşimler başlasın.
Sırlar konusuna cok takılmayın zaten iki kişinin bildigi sır olamaz. kendi adıma bana ögreti birinden geldi bende birine öğreticem bunun haricinde sır sır filan değidir
herşeyde bir neden vardır
« Son Düzenleme: Temmuz 24, 2013, 08:39:20 öö Gönderen: ADAM »
ܚܠܐ -ܕܡܐ- -ܩܪܒܐ

Temmuz 24, 2013, 08:44:00 öö
Yanıtla #28
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Daha önce açıkça belirtilmiş olduğu üzere;

Bu başlık altındaki iletilerin bazıları başlık ile ilgisiz olduğu için silindi.

Bazı iletiler iki katılımcı arasındaki diyalog olduğu için silindi.

Bu bağlamda hiç kimseye karşı ön yargılı davranılmadı. Silinenler arasında, Sayın Thoth'un iletileri de var.

Bazı iletiler gerektiğince, edit yetkisi kullanılırak düzeltildi.

Dahası da yapılabilirdi ama en azından bu düzeltmeler yapıldığında konu üzerindeki paylaşım ve tartışmaların düzeyi korundu.

Elbette katılımcılardan isteyenler bu başlığın bu birinci bölümüne devam edebilir. Fakat bu giriş üzerinde bu kadar tartışma yeterli olduğundan, ikinci bölüme geçilecek.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 12, 2015, 03:54:52 ös
Yanıtla #29
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Oldukça güzel paylaşım,seriye devam ediyorum. Teşekkürler.