Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: FRANCIS BACON (Yeni Atlantis)  (Okunma sayısı 5156 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 16, 2016, 09:28:33 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Aşağıdaki sorularıma Mason veya haricilerden yanıt bulabilirsem sevinirim. Sorularımı yanıtlamadan önce kitabın okunmuş olmasını rica ediyorum. Kitabın içeriği hakkında bilgi paylaşımını, tartışmayı tercih ederim.

Kitabı okuduğumda çok fazla bilgim olmamasına rağmen kitabın konusunun örtülü ve açıktan masonluk öğretilerini, işleyişini anlattığı fikrine kapıldım.

Okul adanın aynı zamanda adanın feneri olmasının tesadüfü olmadığı gibi yazarın kitapta masonlukla ilgili geniş bir bilgi aktardığı düşüncesi ile aşağıdaki sorularıma yanıt bulabilirsem sevinirim.

Francis BACON un "Yeni Atlantis" isimli kitabında anlattığı "Bensalem adası ve Salomon evi ya da Altı Günlük İşler Okulu"  nun masonlukla bir ilgisi var mı?

Kitapta verilen bazı isimlerin masonlukla bağlantısı var mıdır? 

örneğin "Işık Tacirleri, Avcılar, Maden İşçileri, Bölümleyiciler, Aşıcılar, gibi isimler ve bu isimler için atfedilen görevlerin masonlukla bir bağlantısı var mı?

Francis BACON mason muydu?
Madem yersizlik alemi aslım
Artık bana tek bir şey düşecek
Yücelip aslıma gitmek

Mart 17, 2016, 10:56:37 öö
Yanıtla #1
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın Selim,

Burda bir iki dedikodu var.

http://www.sirbacon.org/mcompeer2.htm

http://www.crcsite.org/bacon.htm

Yakın tarihlerde yaşamışlar kişiler için forumumuz da söyle bir yanıt olmuş.

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=18014.5

Dilerseniz inceleyin.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Mart 17, 2016, 11:02:27 öö Gönderen: Arais »
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Mart 19, 2016, 07:05:23 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Francis Bacon'un yaşadığı dönem, çağımızdaki Masonluğun doğuşundan yüz yıl kadar öncedir.

Ancak "Yeni Atlantis" adlı kitabın kapsamı, Masonluğun birçok derecesindeki alegorik nitelikli öğretim öğelerinin oluşturulmasında önemli bir esin kaynağıdır. Bu nadenle Masonluktaki sözler ve anltımlarla Yeni Atlantis arasında benzerlik pek doğaldır.

Ayrıca Francis Bacon'un BİLİMSEL YÖNTEM'in babası olduğu da hatırlanmalıdır. (Bilimsel yöntem, Masonluktaki değerlendirme ve çalışma ilkelerinin başında gelir.)
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 25, 2016, 11:09:39 öö
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Francis Bacon'un yaşadığı dönem, çağımızdaki Masonluğun doğuşundan yüz yıl kadar öncedir.

Ancak "Yeni Atlantis" adlı kitabın kapsamı, Masonluğun birçok derecesindeki alegorik nitelikli öğretim öğelerinin oluşturulmasında önemli bir esin kaynağıdır. Bu nadenle Masonluktaki sözler ve anltımlarla Yeni Atlantis arasında benzerlik pek doğaldır.

Ayrıca Francis Bacon'un BİLİMSEL YÖNTEM'in babası olduğu da hatırlanmalıdır. (Bilimsel yöntem, Masonluktaki değerlendirme ve çalışma ilkelerinin başında gelir.)

Açıklamalarınız için teşekkür ederim.
Madem yersizlik alemi aslım
Artık bana tek bir şey düşecek
Yücelip aslıma gitmek

Ağustos 12, 2018, 10:36:43 ös
Yanıtla #4

"Frencis Becon"..."Yeni Atlantis"

Batı yıldızı "Merica" ... Kristof Colomb "A-merica" ...

Saygılar
« Son Düzenleme: Ağustos 12, 2018, 10:57:08 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin

Şubat 09, 2019, 09:59:23 ös
Yanıtla #5

Mason değil (o zaman daha Spekülatif masonluk yoktu bile), Rosicrusian'dı. (Rozkrua). Bu kadarda değil, bir Büyük Üstat idi.
Yeni Atlantis'i İngilizce yazdı ama sonra nedense Latince olarak bir daha yazdı. Bu eser aslında tamamlanmamış bir eserdir.

Türkçe' de bir tercümesi var. Kitabın sol yanı Latincesi, sağ yanı Türkçe şeklinde!

İlginç şifreler içerdiği söylenir bu eserin.

Alalım okuyalım efendim.

Teşekkürler  :)
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci