Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hz. İsa hangi dine mensuptur?  (Okunma sayısı 129115 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 23, 2014, 02:54:47 ös
Yanıtla #170
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Yok, bakınız şimdi, böyle olmuyor. Olmaz...

Konuyu ve aslında bilimsel olması gereken bir tartışmayı kişiselleştirip, bireysel çekişme haline getirmek bu Forum üyelerine yakışmaz.

Ayrıca "ben telefondan yazıyorum" gibi bir tutum hiç yakışmaz. Böyle önemli bir konuda uygun bir zamanda klaveye başına geçilir; önce bilgiyle, sonra irdeleyerek, daha sonra düşünerek yazılır. Hatta gerekirse önce bir müsvedde bile yaplır.

Bir üyemiz çıkar da burada kendi din ve inançlarının savunmasını, bir diğer deyişle propagandasını yaparsa, biz onu toleransa karşılar ama onun din ve inançlarından yana olmadığımız için dediklerine karşı çıkıp, dogmalarını paramparça etme yolunu da tutarız.

Çünkü burası bir MASONLAR sitesidir ve Masonluk dogmanın her türüne karşıdır.

Biz nasıl tolerans gösteriyorsak, bizden tolerans göstermemizi isteyenden de bize tolerans göstermesini bekleriz.

Şurası bir gerçek ki, dinsel inanç bakımından toleransın en az, iki yüzlülüğün en çok olduğu ortam Hıristiyan dünyasının ortamı olmuştur. (Sayın Yalçın Kaya, özellikle Batı'nın İki Yüzü adlı dört ciltlik yapıtında bunu çok güzel ortaya koymuştu. Hâlâ edinmemiş ve okumamış olanlara, henüz piyasada bulunurken edinmelerini öneririm.)

Hıristiyan, bir bakıma İsa'nın ardından giden anlamındadır. Bu terimin içinde bir de "mesih" kavramı var. Ancak, şayet İnciller'de hakkında anlatılanlar, belirtilen kişilik yapısı doğruysa, İsa'nın, adına kendinden de çok sahip çıkıp kendsini tanrılaştıran bu Hıristiyanların yaptıklarının hiçbirini onaylamayacağı gibi bir yorum yanlış olmasa gerektir.

Sayın karahan'ın dediği doğru:

İsa Hıristiyan değildi.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 23, 2014, 03:42:46 ös
Yanıtla #171

Sayin Adam kesinlikle haklisiniz fevri davranmis olabilirim ayrica aksam bilgisayardan yazmak ile beraber tavsiye ettiginiz kitaplarida inceleyecegim. Simdilik esen kalin.
Ne gecenin dehşetinden korkarsın,
Ne gündüz uçan oktan,
Ne karanlıkta dolaşan hastalıktan,
Ne de öğleyin yok eden kırgından.

Eylül 24, 2014, 02:14:19 ös
Yanıtla #172
  • Ziyaretçi

isa da bir Museviydi ve eski antlaşmanın kurallarını iyi bilirdi. Onu tuzağa düşürmek üzere ferisiler tarafından sorulan sorulara güzelce cevaplarını verirdi. İsa sevgiyi anlatmıştır ve iyiliği, güzelliği.. Ancak her inançta olduğu gibi her insan farklı yorumlarla farklı kapılara çıkıyor . Ben içinde Tanrı olan hiçbir insanın savaşa ya da savaşlara destek vereceğini zannetmiyorum . Birtakım insanlar Tanrı sözünü kullanarak kendi çıkarları uğruna savaşlara göz yummuşlardır ve yummaktadırlar. Ama anlayan,düşünen ve yürekten inanmaya çalışanlar da bu çıkarları anlamışlardır,anlamaktadırlar.

Eylül 24, 2014, 03:48:29 ös
Yanıtla #173
  • Orta Dereceli Uye
  • **

isa da bir Museviydi ve eski antlaşmanın kurallarını iyi bilirdi. Onu tuzağa düşürmek üzere ferisiler tarafından sorulan sorulara güzelce cevaplarını verirdi. İsa sevgiyi anlatmıştır ve iyiliği, güzelliği.. Ancak her inançta olduğu gibi her insan farklı yorumlarla farklı kapılara çıkıyor . Ben içinde Tanrı olan hiçbir insanın savaşa ya da savaşlara destek vereceğini zannetmiyorum . Birtakım insanlar Tanrı sözünü kullanarak kendi çıkarları uğruna savaşlara göz yummuşlardır ve yummaktadırlar. Ama anlayan,düşünen ve yürekten inanmaya çalışanlar da bu çıkarları anlamışlardır,anlamaktadırlar.

Hz. İsa yaşamının herhangi bir döneminde Budizm ile karşılaşmışmıdır?

Peygamberim diye ortaya çıkanların hemen hemen hepsi birileri tarafından tuzağa düşürülmeye çalışılmışmıdır?

Sevgiyi, iyiliği, güzelliği anlatmayıp, öldürün, yok edin, sevmeyin diyen var mı?

Aydınlanmama fayda sağlayacak bilgilerinizin ışığı öncelikle sizlerin düşünce karanlığınızı aydınlatmaya katkıda bulunsun dileği ile sorularıma verilecek yanıtları beklemekteyim.

Saygılarımla,
Madem yersizlik alemi aslım
Artık bana tek bir şey düşecek
Yücelip aslıma gitmek

Eylül 24, 2014, 04:47:00 ös
Yanıtla #174
  • Ziyaretçi

Sayın Adam ;
isanın yaşadığı dönem içerisinde Orta doğuda Budizmin bilinmediği kanaatindeyim . Yani karşılaşmamıştır.
Tüm peygamberlerin hayatını en ince ayrıntısına kadar bilmemekteyim; belki hayatlarının bir anında başkaları tarafından sorulan tuzak sorularla tuzağa düşürmeye çalışmışlardır diğer insanlar. Çünkü insanlar farklı olandan korkar. Yeni peygamberler yeni düşünceler yeni sözler getirdiği için insanların tamamı onları onaylamamışlardır.
Öldürün yok edin diyen bir peygamber bilmiyorum . Ancak günümüzde öldürün yok din diyen din yorumlamalarını biliyorum . Örneğin El Kaide. insanlar Hristiyanlığı ve Hristiyanları karalamak için Haçlı seferlerini konuşup duruyorlar. Geçmiş geçmişte kalmıştır . Birazda radikal İslamdan ve El Kaide gibi ''terör'' saçan insanlardan konuşmak lazım...

Eylül 24, 2014, 05:01:01 ös
Yanıtla #175
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Adam ;
isanın yaşadığı dönem içerisinde Orta doğuda Budizmin bilinmediği kanaatindeyim . Yani karşılaşmamıştır.
Tüm peygamberlerin hayatını en ince ayrıntısına kadar bilmemekteyim; belki hayatlarının bir anında başkaları tarafından sorulan tuzak sorularla tuzağa düşürmeye çalışmışlardır diğer insanlar. Çünkü insanlar farklı olandan korkar. Yeni peygamberler yeni düşünceler yeni sözler getirdiği için insanların tamamı onları onaylamamışlardır.
Öldürün yok edin diyen bir peygamber bilmiyorum . Ancak günümüzde öldürün yok din diyen din yorumlamalarını biliyorum . Örneğin El Kaide. insanlar Hristiyanlığı ve Hristiyanları karalamak için Haçlı seferlerini konuşup duruyorlar. Geçmiş geçmişte kalmıştır . Birazda radikal İslamdan ve El Kaide gibi ''terör'' saçan insanlardan konuşmak lazım...

Bu forumun bir kuralı da Sayın ADAM üzerinden iletişimde bulunmak mıdır?

Sayın ADAM "Geçmiş geçmişte kalmıştır" cümlesi ile hangi geçmişten bahsediliyor?

Saygılarımla,
Yücelip aslıma gitmek

Eylül 24, 2014, 05:04:05 ös
Yanıtla #176
  • Ziyaretçi

Geçmiş Geçmişte kaldı diyerek günümüzde kimsenin İsanın adıyla kafa kesmediğinden söz ediyorum illa ki bir dine çamur atacaksanız önce dönün kendinize bakın . KÜçük çocukları cennete gideceksin diye intihar bombacısı yapan günümüze bakın.

Eylül 24, 2014, 07:37:34 ös
Yanıtla #177
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Geçmiş Geçmişte kaldı diyerek günümüzde kimsenin İsanın adıyla kafa kesmediğinden söz ediyorum illa ki bir dine çamur atacaksanız önce dönün kendinize bakın . KÜçük çocukları cennete gideceksin diye intihar bombacısı yapan günümüze bakın.

Geçmiş derken milattan önce 1200 yıllarından önceki zaman dilimi mi? yoksa an itibarı ile geride kalan zaman diliminden mi? yada kafama göre takılırım istediğim zamanda geçmişi başlatır bitiririm mi?

Geniş ve engin kesiciler tecrübenize göre sizin geçmiş anlayışı kavramınız çok değişkenlik mi gösteriyor?

VE DİYORUM Kİ "TANRIM YUKARIDA YAZILANLARDAN ANLAŞILACAĞI ÜZERE YAZANI BAĞIŞLA ÇÜNKÜ NE DEDİĞİNİN FAKINDA DEĞİL" AMEN

saygılarımla,
Yücelip aslıma gitmek

Eylül 24, 2014, 09:13:46 ös
Yanıtla #178
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Benim bu başlık altında yazdığım son ileti 170 sayılı olandır.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 25, 2014, 06:11:25 ös
Yanıtla #179
  • Uzman Uye

Başından beri izliyorum. Bu başlık tam bir polimik konusu. Daha önceleri de müteaddit defalar belirtmiştim. Din işi tam bir inanç meselesidir. İnanırsan vardır, inanmaz isen böyle bir şey yoktur. Dolayısı ile peygamberler de  öyle. Hangisinin kerameti bilimsel olarak ispat edilebilmiştir. Hiç birinin. Ama insanların bir kısmı birisine, bir kısmı diğerine ve bir kısmı da bir başkasına inanmış onu kutsal bilip  ilkelerini kabul ederek gösterdiği yolu din olarak kabul etmiştir. Şimdi bu balık altında şu peygamberin dini nedir, bunun dini nedir diye tartışmak havanda su dövmekten başka bir şey değildir. İşi buralara yani benim peygamberim, benim dinim iyidir, seninkiler iyi değildir demenin mantıklı bir izahı yoktur.
      Sayın ADAM'ın dediği gibi," Hz. İsa Hıristiyan değildir" tamam.
      Pekiyi Hz.Muhammet'e peygamberlik  kaç yaşında tebliğ  olundu? 40 yaşında. O yaşa kadar hangi din mensubu idi ? 
      Sayın glory, "...Ben içinde Tanrı olan hiç bir insanın savaş yada savaşlara destek vereceğini zannetmiyorum" diyor ve El-Kaide'den, radikallerden bahsediyor, Sayın glory'a  öncelikle kutsal kitapları okumasını öneririm. Onları okuduktan sonra sanırım sorusunun cevabını kendisi bulacaktır. O El Kaide ve radikallere gelince ; söz konusu dinler ve peygamberler olduğunda, bu gibilerin sözü  bile edilemez.
     Bu arada sayın Selim'in sorularına gelince;
     -Evet, peygamberim diye ortaya çıkanların hemen hepsi birileri tarafından , bir şekilde tuzağa düşürülmüştür.
     -"Sevgiyi, iyiliği, güzelliği anlatmayıp  öldürün , yok edin, sevmeyin diyen var mı?" sorusuna gelince; evet vardır. Bunları görebilmek için de kutsal kitapları okumak gerekmektedir.
      Ben burada, dinlerin ve peygamberlerin bir birinden üstünlüklerinden ziyade, dinlerin ve getirilerinin bilimsel yönlerden desteklenip desteklenmeyeceklerini, dinlerin bilimsel veriler taşıyıp taşımadıklarının tartışılmasının daha  an lamlı olacağını düşünüyorum.
      Yoksa bırakın insanlar istediği gibi inansın. Birisi Hz.Musa'nın öğretilerinin doğruluğunu , diğeri Hz. İsa'nın ve bir diğeri Hz. 
"Vur ama dinle beni"