Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Anne-Baba ve Programlanan Çocuklar  (Okunma sayısı 1414 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 02, 2018, 11:29:29 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Özellikle anne ve babalardan sık duyduğum: ''Benim çocuğumda özgüven sorunu var. ''Oğlum ürkek davranıyor.'' ''Kızım çaba göstermiyor.'' cümlelerinden dolayı farkında olmadan öncelikle ailemiz ve sonra çevremizdekilerine yüklediğimiz olumsuz telkinler konusuna değinmek istiyorum.Özellikle soruyorum ''Çocuklarımıza hitap ederken kurduğumuz cümlelerin farkında mıyız?'' ''Evet'' diyecekler olduğu kadar kızdığım anda ''hayır'' diyeceklerin sayısının da çok olduğunu tahmin ediyorum. O zaman kendimize bir dur diyelim! Şunu bilmeliyiz ki çocuklar, içinde resim olmayan bir çerçeve gibidir. Anne-baba ve çevredeki etkenler tarafından yoğurularak  şekil alır. İçi boş ve saf olan bir çerçeve özellikle sözlerle şekil alır ve kendini yoğurur. Çocuk hata yapar veya sorumluluğun ne anlama geldiğinin farkında olmayabilir ama o anda çocuğumuza veya çocuklara sarf edilecek sözlere dikkat etmemiz lazım.Özellikle anne ve babaların çocuklarına sık kullandığı birkaç yanlış cümlenin ne olduğunu ve bunların nelere yol açacağına bir göz atalım. Özellikle sıkça söylenen:

''Senden adam olmaz''
     ''Sen bir şey beceremezsin''
     ''Sen hep kötü not alıyorsun''
     ''Tembelsin''

vb...  birçok cümleyi çocuklarımıza kullanırız değil mi? Bilerek veya bilmeyerek ve kızgınlık anında. Sonuçlarının ne olacağını tahmin etmeden...
Evet daha önce dediğim gibi o boş, temiz ve saf çerçeveye farkında olmadan şekil veriyor olursunuz. Farkında olmadan söylediğiniz sözler çocuklarımızın bilinçaltına etki eder ve çocuklarımız bunu bir mod haline getirir. İlerleyen dönemlerde çocuklarda özgüven vb. sorunlar ortaya çıkabilir. Bunları yaşamamak ve yaşatmamak adına dikkatli olmalı ve hitap ederken kullanacağımız kelimeleri özenle seçmeliyiz. Herhangi bir hata veya sorun karşısında kullanacağımız cümleler kırıcı ve çocuğunuzu kapanıklığa itecek kelimelerden uzak olmalı.Yukarı da örnek verdiğim cümleler yerine;

''Biraz gayret gösterirsen yapabilirsin''
   ''Çalışkansın daha çok yoğunlaşmalısın''
   ''Becerebilirsin inanıyorum''

vb... olumlu cümleler kullanırsak göreceksiniz ki çocuğunuzda negatif durum pozitif bir hal almaya başlar.Çocuğunuz özgüven ve inançlarını yitirmemiş olur.Resim daha güzel bir şekil alır.O saf yürek hayata daha güçlü tutunur.

Çocuklar geleceğimizdir.Bu yükü güzel bir şekilde yarınlara taşımalıyız. Bu yüzden çocuklarla konuşurken daha olumlu olmalı ve pozitif telkinler yüklemeliyiz. Saygılarımla
Yaptığın işi gönlünde hissedersen, ırmaklar çağlar içinde. Mimar Sinan