Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason Oluşumunun İnsanlığa Katkısı Var mıdır? (10)  (Okunma sayısı 2092 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 08, 2014, 12:22:41 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık altında “hayalet” adlı Sayın üyemiz 10 soru sordu.

Bu sorulardan her biri ayrı, birbirleriyle bağlantısız olduğu için, burada her bir soruyu ayrı bir başlık altında yanıtlayacağız.

Bu giriş yazımız, her bir başlık altında tekrarlanıyor.

Bu soruların yanıtları Forum arşivinde ayrıntılı olarak vardır. Bizim burada son olarak onuncu soruya vereceğimiz yanıt özet olacak. İstenirse daha ayrıntılı irdelemeye girilebilir.

10.Bir  masonun zordurumunda başka bir mason tarafindan yardim edildini biliyoruz.Olasi bir suçta yine masonlarin bir birine yardim edice düşünülmezmi?

Bir masonun zor duruma düşmesi halinde diğer masonların ona yardımcı ve destek oluşu konusu, biraz abartılmış oluşunun yanı sıra ne yazık ki masonları suçlamak için bir fırsat gibi kullanılmıştı. Şurası bilinmeli ki, Çemişgezekliler Kültür ve Dayanışma Derneği gibi herhangi bir sosyal derneğin üyelerinin birbirlerini destekleyiş ve birbirlerine yardımcı oluşu, masonların çok ötesindedir. Aslında bu bağlamda masonları birbirlerine yeterince destek ve yardımcı olmadıkları ya da olamadıkları gerekçesiyle kusurlu görmek gerekir.

Durum böyle olunca, herhangi bir suç işleyen masona diğer masonlarca yardım edilmesi ve destek olunması gibi bir durum söz konusu olamaz.

Kuşkusuz burada “suç” denilince bunun nasıl ve ne tür bir suç olduğunu da ortaya koymak gerekir. Siyasi suçlar ile yüz kızartıcı suçları aynı kefeye koyamazsınız. Taksirli  suçları ile mali suçları da bir tutamazsınız.

Bu konuda masonlara bir suçlama yöneltenlerden, açık seçik biçimde, isim belirterek örnek göstermeleri istenir. Mason olan hangi kişiye diğer masonlar yardım etmiştir.

Ben hangilerinin edemeyeceği konusunda, aslında yasalar indinde suçlu olup olmadıkları da tam belli olmayan iki ünlü masondan söz edeyim:

Birincisi 18. yüzyıl sonunda Fransa Büyük Maşrıkı’nın Büyük Üstadı olan Chartes ve Orleans Dükü Philip’tir. Büyük Fransız Devrimi kaçarak saklanmak zorunda kalmış, birkaç yıl sonra yakalanarak giyotin sehpasında kafası kesilmiştir.

Bir diğeri, 1950li yılların sonlarında Türkiye Hür ve Kabul Edilmiş Masonları Büyük Locası’nın Büyük Üstadı olan Ahmet Salih Korur’dur. 1960 darbesinde, Başbakanlık Müsteşarı olduğu için tutuklanarak Yassıada’ya götürülmüş, yargılanmış, sonra salıverilmiştir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 16, 2014, 09:33:51 öö
Yanıtla #1

Masonlar; akılcılık, bilimsellik ve insanlığa fayda konusunda pek çok katkı sağlar bizlere. İnsanlığın gelişimine faydası sanıyorum ki tek yönde değildir. Sadece yukarıda saydıklarımla değil, barış, adalet ve hak konusunda da eminim ki üyelerine birçok mesaj veriyordur. Ben şahsen anlatılanların aksine her konuda birbirlerini desteklemelerinden yanayım. Birliğin amacı bu olmalı. ''Kardeş'' olarak addettiğimiz birinin yardımına koşulmalıdır. Burada tabi ''kardeş'' sözcüğünün mahiyetini de irdelemek lazım. Toplantıda herkes kardeşken, bina dışına çıkıldığında her şey bitiyorsa o zaman başka. Sonuç olarak bir ailede biri suç işlediği zaman ona sırt çevirmek yerine onun, yaptığı hatayı anlaması için çabalamamız gerekir. Nefsi konularda belki işin boyutu değişebilir, onu burada yazmak istemem ama genel manada herkes birbirine sahip çıkmalıdır. Masonların bu konuda birbirlerini desteklediklerine kalben inanıyorum.
Hiçbir şey bilmeyen, hiçbir şeyi sevemez.
Hiçbir şey yapamayan, hiçbir şeyden anlamaz.
Hiçbir şeyden anlamayan insan değersizdir.