Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kendi Dilimizde İbadet  (Okunma sayısı 14844 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 13, 2011, 01:35:34 ös
  • Ziyaretçi

Öncelikle hepinize merhaba,
Arkadaşlar belki konu yanlış bölüm altında açılmış olabilir, kusura bakmayın;sonuçta forumun en yeni üyesi olarak bazı şeyleri kavrayana kadar toleransım olabileceğini düşünmekteyim.
Arkadaşlar,düşünmekteyim ki Tanrı bizlere gerek inandığımız değerin kitabıyla gerek peygamberiyle birşeyler anlatmaya çalışıyor.Biz de Tanrı'nın ve elçisinin bize verdiği,ilettiği  bu mesajlarla dinin yasaklarını ve ibadetlerini belirlemişiz.Bu ibadetleri yaparken bizler Tanrı'ya karşı dediklerimizi ne kadar anlıyoruz? Namaz kılarken veya imamın Arapça dualarını dinlerken Tanrı'nın bize verdiği mesajları anlayabiliyor muyuz?Ülkede çoğu kişinin Arapça bilmediğini göz önüne alırsak bence anlıyamıyoruz;bu da Tanrı'yı daha iyi anlamamıza engel oluyor.Yani ibadetlerimizi kendi dilimizde yapsak Tanrı'yı daha iyi anlamazmıyız sizce?

Eylül 13, 2011, 03:10:03 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Öncelikle hepinize merhaba,
Arkadaşlar belki konu yanlış bölüm altında açılmış olabilir, kusura bakmayın;sonuçta forumun en yeni üyesi olarak bazı şeyleri kavrayana kadar toleransım olabileceğini düşünmekteyim.
Arkadaşlar,düşünmekteyim ki Tanrı bizlere gerek inandığımız değerin kitabıyla gerek peygamberiyle birşeyler anlatmaya çalışıyor.Biz de Tanrı'nın ve elçisinin bize verdiği,ilettiği  bu mesajlarla dinin yasaklarını ve ibadetlerini belirlemişiz.Bu ibadetleri yaparken bizler Tanrı'ya karşı dediklerimizi ne kadar anlıyoruz? Namaz kılarken veya imamın Arapça dualarını dinlerken Tanrı'nın bize verdiği mesajları anlayabiliyor muyuz?Ülkede çoğu kişinin Arapça bilmediğini göz önüne alırsak bence anlıyamıyoruz;bu da Tanrı'yı daha iyi anlamamıza engel oluyor.Yani ibadetlerimizi kendi dilimizde yapsak Tanrı'yı daha iyi anlamazmıyız sizce?

Sn.Süvariler öncelikle hoşgeldiniz.

Sorunuza kısada olsa  prof.yaşar nuri öztürk sohbetinden cevap vermek isterim.

NAMAZ KILARKEN OKUDUĞUMUZ DUA VE SURELERİN ANLAMLARINI BİLMİYORSAK NAMAZIMIZ KABUL OLMAZ MI?

Namazın kabul meselesi Allah'ın kararına bağlıdır. Ancak anlamını bilmeden yapılan ibadeti Kur'an eleştirmektedir. (Mâûn Suresi,4-5; Nisa Suresi,43)

Namazımı sayenizde Türkçe olarak kılıyorum. Rükû ve secdeye giderken, "Allahımı tespih ederim. "diyorum. Başlarken "Allahu ekber" bitince "Esselamun aleyküm ve rahmetullah" diyorum. Bunları Türkçe en guzel biçimde nasıl söylemeliyim?

Karma bir dil de kullanabilirsiniz.Allahu ekber,Allahım sen büyüksün;essalamun aleyküm ve rahmetullah,barış esenlik ve rahmet üstünüze olsun demektir.Bunları bu şekilde de söyleyebilirsiniz.

Cami dışında, kendi dilimizde yani Türkçe namaz kılınmasının mümkün olduğunu ifade ediyorsunuz. Camide namaz kılınırken imama uyulmaktadır. İmam da farz olan namazlarda, Arapça okunan bütün kelime veya ayetlerden hemen sonra bir de Türkçesini ifade etse, namaz daha anlaşılır hale gelmiş olmaz mı?

İmamın bunu yapmasına gerek yoktur. Cemaat, arkasından Türkçe okuyabilir. İmam, birliği sağlamak için özgün metni okumalıdır.

Yaşar hocanın namaz ile ilgili bir kaç soruya verdiği kısa cevaplar inşallah sizi tatmin edici ve soru sordurucu mantıksal yönlerde bulabilirsiniz.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 13, 2011, 05:12:18 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Namazın kabul meselesi Allah'ın kararına bağlıdır. Ancak anlamını bilmeden yapılan ibadeti Kur'an eleştirmektedir. (Mâûn Suresi,4-5; Nisa Suresi,43)

Sayın Karahan,
Cevabınız gerçekten bilgilendiricydi.Özellikle sohbetteki ayet çok işime yaradı.Bu konuda Ziyo Gökalp'in çok sevdiğim bir dörtlüğü vardır.

"Bir ülke ki, camiinde Türkçe ezan okunur,
Köylü anlar manasını namazdaki duanın...
Bir ülke ki, mektebinde Türkçe Kur'an okunur,
Küçük, büyük herkes bilir buyruğunu Huda'nın;
Ey Türkoğlu, işte senin orasıdır vatanın! "

Eylül 13, 2011, 05:26:18 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Karahan olayı özelleştirmiş.

Bunu sık sık yapıyoruz. Sanki din ve inançtan söz edince tek din İslâm dini, tek inanç dizgesi Müslümanlık imiş gibi...

O kişilere de çok şey diyemem çünkü onlar sabahtan akşama, akşamdan sabaha bununla yaşıyor. İslâm dini, onu benimseyenlerin yaşamının en önemli öğesi haline getirilmiş. Sokaktan bir adam çevirin. Hangi milletten olduğunu sorun, büyük çoğunluk Müslüman olduğunu söyler.

Bu dedikoduyu bırakıp ne diyeceksem onu diyeyim:

Hemen her dinde hem bireysal hem toplu tapınım vardır.

Tophlu tapınımlarda, gerektiğinde ilgili din adamı bir dua okur, diğerleri de bu duaya amin der.

Ben anlamadığım hiçbir duaya amin demem.

Dolayısıyla bir camide ya da cenaze defnedilirken mezarlıkta imamın Arapça olarak söyleadiği duaya amin demem. Diyemem. Ne dediğini bilmiyorum ki. O sözüm ona dualar dilimize çevrilince nasıl yanlış, nasıl olmayacak şeyler söylendiğini öğrenmiştim bir zamanlar. Öyle şeyler söylüyordu ki kimileri, değil danilenee amin demek, kafasını kırmak bile gerekebilirdi o sözüm ona müslüman ama aslında mürteci din adamının. Dolayısıyla şimdi de amin demem anlamadıkça. Bunların öyle sırnadan Arapça bilenlerin bile kolayca anlayamayacağı bozuk bir Arapça ile söylenmesinin hiçbir mantığı da yoktur üstelik.

Fakat buradan gidince, kim bilir belki bir de ezan konusuna varırız. Bakın işte o biraz farklı bir olaydır. Sayın Karahan değinmiş ama ben ayrıntısına girmek istemiyorum konuyu saptırmamak adına. Ziya Gökalp ile de eş görüşü paylaşmam. Ezan keandi içinde anlamlıdır. Çevrilince anlamı kaçar. Ancak ezanın mikrofon ve hoparlör kullanılarak okunmasına da şiddetle karşıyım. (Hatta önceden kayda alıp çalanlar, bunu otomatiğe bağlayanlar var. Günümüzün teknolojik olanaklarından yrarlanıyorlar elbette.) Ben derim ki: "Sen müezzinsen gerçekten, çıkarsın o şerefeye, oradan duyurursun sesini yakın mahalleye."

Şimdi belki benimle aynı görüşte olmayanlar, bana karşı çıkacak olanlar var. Onları dinlemek yani yazacaklarını okumak isterim.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 13, 2011, 05:32:12 ös
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Adam

Olayı özelleştirmiş gibi görünüyorum ama o benim müslüman olmamdan kaynaklanıyor.Siteyi takip eden arkadaşların içerisnde yahudi,hristiyan ve diğer mensuplarda olabilir onlarda kendi pencerelerinden bakabilirler.Aşağıda yazdığınız herşey doğru ezanın bende kendi aslı gibi okunması taraftarıyım buna muhalif olanlar önce türkçe ezanı bir dinlesinler.

Hopörlör ve otomatik ezan okunması da doğru bir tesbit bence işin cılkını çıkardığı gibi özünüde bozuyor bence.Bir zamanlar gavur icadı denilen alet edavatında camilerde şimdi kullanılmasıda ayrı bir ironi.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 13, 2011, 05:45:59 ös
Yanıtla #5

ibadetini  bende , kişinin kendi dilinde yapmasını isterim, hatta bırakın türkçemi olsun arapça tartışmasını ingilterede yaşayan , türkiyede yaşayan veya kongo da yaşayan müslüman bir ingiliz ister ingilizce ve hatta isterse ve de biliyorsa istediği ( tabi bilmek kaydıyla) dilde ibadetini yapabili , yapmalıda , çünki kimsenin çekincesi olmasın sadece islam değil, hangi dini hangi dille yaparsan yap, sonuç olarak tanrı seni anlayacaktır , eğer doğru bilerek ve samimi yapıyorsan
ezan için de şunu diyebilirim ki bi defa müzikte basit olarak temel prozodi ve tını uyuşması gibi bir çok teknik vardır
dolayısıyla ezanın makamına ve müzikal tınısına orjinal dili daha çok uymaktadır
sn. ADAM ın müezzinlerin çıplak sesle okumalı tezine pek katılamayacağım , affına sığınarak
nedeni; metropol kentlerde ki camilerimizin yakınlarından  bir çok insan, otobüs , tren hatta vapurlar geçmektedir , dolayısıyla seslerini o yakın mahalleye kolaylıkla duyurabileceklerini sanmıyorum, ama belki kırsal yerleşim bölgeleri ve hatta köylerde uygulanabilir
genede mevcut teknolojik araçlarla desteklemek daha doğru oluyo zanlımca
mesela ben tatile gittiğim köyün birinde benzer bir olay yaşandı, elektrikler kesildiği için müezzin çıplak sesle okumaya başladı ezanı
fakat tam o esnada camiye yakın bir yerde pancar motor başladımı çalışmaya hemde şimdi yeni çıkan kurmalılardan yani siz belirli zaman dilimlerin de çalışmaya ayarlıyorsunuz o saati gelince su çekip bir kuyu yada su birikintisinden istenilen bölgeye aktarıyo ve nihayetinde müezzin ezanı okudu ama bilhassa bir çok kişiye sordum kimse duymamış
sevgiler...saygılar...
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir

Eylül 13, 2011, 05:51:06 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Sayın ADAM,
Aynı şey bende de oluyor cemaat içindeki duanın ne anlama geldiğini hiç bir zaman anlamadığımdan amin demeye tereddüt etmişimdir fakat her zaman da amin demişimdir.Birgün bir imama ibadetin Türkçe yapılması konusunda bir soru sorduğumda "Akıllı çocuklar böyle sorular sormaz."dedi.Bence bizim insanlarımız din konusunda herhangi bir şey tartışmaktan korkuyor ve çekiniyor.Din konusunda bir yorum yapmaya çalışsan o topluluk arasında hemen kafir olarak algılanıyorsun.Bu yüzden din hakkındaki konuları bu formdan başka hiçbiryerde tartışamıyorum.Ve bence bizim dinimiz kendisi hakkında tartışmayı kesinlikle yasaklamamıştır.

Eylül 13, 2011, 05:54:04 ös
Yanıtla #7

Sn. sahnesarsan,

Sizce insanlar ezanı duyamazlarsa namaza gidemezler mi? Kollarında saat yok mu? :)
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Eylül 13, 2011, 07:07:43 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

konuyu madem açtınız bende internetten türkçe ezan buldum ...
Türkçe Ezan (Call the Prayer in Turkish)

ayrıca sayın Mustafa Kemal^ e katılıyorum eskiden haberleşme için ya çan çalıyorlarmış yada insansesi vs.. şimdi insanların cep telefon yada kol saati var ve saati istediği şekilde öğrenip ibadetlerini eğer isterlerse yapabilecektir...
müslüman olmayan herhangi biri sesi duyup rahatsız olabilir , aynı şekilde  çan seside rahatsızeder yanı başımda sürekli çalsa pazar pazar iki gün sonra avrupa birliğine girince oturduğunuz binanın yakınına pazar pazar çan çalsalar ne düşünürsünüz ?

Saygılarımla,
418

Eylül 13, 2011, 07:42:13 ös
Yanıtla #9

ezanın sesi müslümanlar  için günümüzde vakit hatırlatmadan ziyade, manevi haz almak ve ibadet yaptığını iç dünyasında hatırlamak için  kabül görmüştür , sadece islam değil tüm dinlerde de birçok geleneksel alışkanlıklar vardır ve bunlar ilk çıkış amaçlarını yitirseler bile sonrasında yeni anlamlar yüklenerek gelenekler devam ettirilmiştir, dolyısıyla müslümanlarda eğer vakit hatırlatma ve buna ek olarak kendilerince geliştirdikleri mantık çerçevesinde bu geleneği yaşatmak istiyorsa saygı duyarım kendi adıma.
neden ?
 hem başka dinlerin de geleneklerini yaşatma ve onlara saygı duyma adına, hemde beraberce yaşayabileceğimizi sadece lafla değilde emek harcayarak ve anlamaya çalışarak da somut olarak gösterme adına
çan ın çalması yada ezan okunması ve yahut benzeri hergangi bir eylem ,ayrıca , sadece vakitleri haberdar etmek yerine o dine bağlı cemaatin varolma piskolojisininde kanıtıdır , yaşarken çan sesei duyan bir hıristiyan yada ezan sesi duyan bir müslüman var olduğunu ve dinin yaşadığının piskolojik hazzını tatmış olur.
sevgiler...saygılar...
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir