Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ac Karnina Kosu  (Okunma sayısı 7513 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 06, 2008, 02:20:44 ös
  • Aktif Uye

Kahvaltınızla Vedalaşın

Kahvaltı yerine sabah koşusu mu? Aç karnına koşmak sadece deneyimli sporcular için idealdir çünkü vücut sabah kalkar kalkmaz yeterince üretken olmaz. Ama yine de denemek isterseniz 30 – 40 dakikadan fazla koşmamalısınız ve koşu temponuzu biraz düşürmelisiniz. Dikkat etmeniz gereken başka neler var? Vücudunuzun uyum sağlayabilmesi için haftada bir kereden fazla koşmalısınız, böylece vücudunuz her seferinde tekrar gerilmez. Gerilmek kimseye iyi gelmez.

Aç Karnına Koşmak mı?

Koşarken kendinizi iyi hissetmiyorsanız koşuya çıkmadan önce protein veya granola bar gibi hafif bir şeyler atıştırın. Kilo vermek istiyorsanız aç karnına parklarda koşturmayın. Vücudunuz sabah uyanır uyanmaz uzun dönemde dolaşımını düzenleyen yağ rezervlerini daha hızlı yakar. Fakat kilo vermeye çalışırken amacınız uzun sürede aldığınızdan daha fazla kalori harcamak olmalıdır. Bu yüzden de spordan bir iki saat önce hafif bir şeyler atıştırmak ve daha uzun süre, daha tempolu koşmak veya spor yapmak çok daha etkilidir. Son olarak aç karnına şekersiz, kafeinli bir içecek (yarım bardak yeterlidir) vücudunuzun yağ yakma kapasitesini artırır. Ne duruyorsunuz? Haydi koşuya!

Kaynak: www.nivea.com.tr

Haziran 12, 2008, 03:18:50 öö
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Ben bir sporcu olarak şu ana kadar aç karnına koşmakla ilgili olumlu hiç bir şey duymamıştım. Yağ yakmak için alınan en klasik yardımcı olan kafein işe yaramasına rağmen bana kalırsa kişiye göre zararlar mevcut. Örneğin sabah içilen bir bardak şekersiz kahve kişinin mide asit seviyesini yükselterek, reflü ve gaza sebep olabilir. Bu da bir süre sonra diyaframa baskı yaparak doğru nefes alımını engelleyebiliyor. Bu sebepten kişiler kendi özelliklerine göre bir besin programı oluşturmalı, kendilerine acı çektirmemeli ve sabırlı olmalılar.

Kafein-taurin gibi maddelerle ilgili bir de şunu söylemek istiyorum. Misal red bull enerji içeceğini içerek çok daha iyi bir performans elde edeceğini sananlar yanılıyorlar. Çünkü kondüsyonunuz sadece aldığınız besinle alakalı değildir. Vücut anaerobik solunum yapmaya başladığında özellikle önem kazanır fakat sporda kondüsyon her şeyden önce bir alışmış olma meselesi. İçersiniz red bullu, on dakikada tükenirsiniz, koşamazsınız, içecekle aldığınız kalori de yanınıza kalır. En güzeli biraz tez canlı olmak. Bir de sporu eğlenerek yapmak. Tabi bu söylediklerim benim gibi 18-25 yaş grubu arasında, hızlı metabolizmaya sahip, erkek bireyler için özellikle geçerlidir. 40 yaşlarında kilo problemli bir bayanın sadece tez canlı olarak formunu koruması pek kolay değildir sanırım.

Bir de sigara içmeyin, efendim içmeyin. Kesinlikle içmeyin. 5 senedir sigara kullanan birisi olarak gerçekten inanılmaz boyutlarda geriye gidişe sebep oluyor sigara. Antrenmanlardan biraz kaytardığınız anda bir bakıyorsunuz yirmi gün geriye gitmişsiniz...

Bir de şunu unutmayın, siz Rambo ya da G.I.Jane değilsiniz. Olmak zorunda da değilsiniz. Spor bir eğlencedir, mutluluk kaynağıdır. Kendinizden ve yaptığınız işten nefret edecek kadar buna sağlantılı olmayın.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo