Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Dikkatimi çekti buradaki harici kardeşlerimde benim gibi mason olmak istiyor neden?

Saygınlık, güç kazanmak için
Tüm dünyayı masonlar yönetiyor bizde dahil olmalıyız
Kendimizi geliştirip topluma faydalı olmak için
Meraktan
Diğer (lütfen başlığa yazınız.

Gönderen Konu: Neden Mason olmak istiyoruz  (Okunma sayısı 184770 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 25, 2010, 12:06:25 öö
Yanıtla #50
  • Ziyaretçi

Kendini bilmede faydalı bir yol gösterici olabileceğini düşündüğüm(üz) için.

Ocak 25, 2010, 03:54:46 öö
Yanıtla #51
  • Aktif Uye

kendimizi geliştirip topluma faydalı olmak için,demiş üyelerin çoğu :)
bırakalım şimdi bunu :) içeriğini bilmediğiniz bir dernekte, topluma
faydalı olmanızı sağlayacak nitelikleri kazanabileceğinizi mi düşünüyorsunuz? ;)

Ama insan güç kazanmak için,pekala mason olmak isteyebilir.
Vostede é vostede. . Nunca perder o caducidade. .

Ocak 25, 2010, 05:33:08 öö
Yanıtla #52
  • -M-
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Turkiyede Mason olmak neden bukadar zor anlamis degilim, Secilmek sahsen bana tuhaf geliyor. bence her iyi insanin daha iyi bir insan olabilmesi icin sansa ihtiyaci vardir..  Ben arastirmami bitirdigim zaman Masonluga internetten basvurmustum.
İmza -M-

Ocak 25, 2010, 08:40:42 öö
Yanıtla #53
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ben forumun bu alanına pek dukunmamayı yeğlerim ama şu son dört ileti üzerine bir şeyler söyleme gereğini duydum.

1- Dünya üzerinde gücü en iyi kullanan ve geliştiren  tek yerleşmiş örgütün mason locaları olup olmadığı hayli tartışmaya açıktır. Ben bundan pek kuşkuluyum. Burada "güç" sözcüğü ile ne demek istenilenin açıklanması gerek. Üstelik şunu iyi bilelim ki dünya yüzünde Masonluk bir bütün örgüt değildir. Masonluk bir kurumdour ama bu kurumun kendi içinde çok sayıda, birbirinden çok farklı, birbiriyle ilintisiz  örgütler vardır. Bir kişi mason olunca herhangi bir güç elde etmez; sadece bir locanın üyesi olur ve diğer masonlarla kardeş sayılır, o kadar...

2- Kişi kendini bilmede yol almak istiyorsa, Masonluk belki ona bir nebze yardımcı olabilir ama bunun başka yolları da vardır. Dünya yüzünde Masonluk yokken de insanlar kendini bilme çabası gösteriyordu; bugün de gösteriyor ama bunun için Masonluğun var olması, kişinin mason olması gerekmiyor.

3- Neden içeriği bilinmeyen bir dernekmiş? Pek âlâ biliniyor. Masonlukta öyle birtakım gizlilikler saklılıklar yok. Gerçi burada forum kurallarının 17. maddesi uyarınca o içeriğin her yönünü tertışamıyoruz ama Masonluğu her bakımdan burada bile masanın üzerine yatırabiliyoruz. Bunun ötesinde Masonluğun içeriğini açıkçca ortaya seren çok kitap var. İnternette bir gezinti bile Masonluğun içeriğini bilmeye yeter.

4- Türkiye'de mason olmak aslında hiç de zor değildir. Yeter ki kişi mason olabilme niteliklerini taşısın ve mason olmayı istesin. Fakat daha önce bir başka başlık altında Türkiye'de mason olabilecek kişilerin birçoğunun buna yanaşmadığını, istemediğini belirtmiştim. İsteyen Türkiye'de de Masonluğa girmek için internetten başvuruda bulunabilir. Daha önce gidip kapıyı vurmaktan söz etmiştim; bu yadırganmıştı. İntearnetten başvuruda bulunmak, o mecazi anlamdaki kapıyı vurmak ile özdeştir.

Sevgiler.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 25, 2010, 09:45:00 öö
Yanıtla #54
  • Ziyaretçi

Sn. Adam'ın dediklerine harfiyen katılıyorum, günümüz teknolojisinde her şey herkezin istediği zaman önünde. Nitekim doğru bilgi alabilmemiz için işin içinde yani bu forumda bulunuyoruz ve Sayın Masonlarla en azından burda aynı ortamda konuşabiliyoruz. Ayrıca Mason olan kişiler sizin bizim gibi insanlar, hiç bir zamanda şahsım olarak böyle bir fark hissetmedim, mutlaka hayata karşı farkındalıkları bizden farklıdır ama bunu bizi rahatsız edecek şekilde lanse etmiyorlar.  Eğer istemeselerdi burdada böyle bir paylaşım yapmak zorunda değillerdi diye düşünüyorum. Saygı çerçevesinde istedimiz herşeyi sormakta özgürüz onlarda bize cevap verebildikleri kadar yardımcı oluyorlar. Onların farkındalığına ermeden, belki bizim anlayamayacağımız konuları paylaşmamalarını saygıyla karşılıyorum. Mason olmak için insanın iç dünyasında ve algılayışının hazır olması gerek diye düşünüyorum.

Söylenenlere inanmak veya inanmamak tabiki bizlerin özgür iradesinde, kendi içimizde sorguya açık. İster inanırız ister inanmayız ama bu bizim şahsi seçimimiz( her durumda olduğu gibi). Önemli olan amaç, niye geldik buraya evet bazıları güç için, bazıları bilgi için bazılarıda sırf meraktan olabilir, bunu kimse bilemez. Ama bir düşünmenizi isterim, bilgi zenginliktemi gizlidir, yoksa zenginlik bilgide mi? Ben şahsım adına herkese arayışında başarılar dilerim.

Bir çoğumuz bilgi istiyoruz ama neden özellikle burdayız bizi buraya getiren ne düşünmemiz lazım yoksa bilgi öğretisi dünyanın bir çok yerinde bir çok gruplar altında dağıtılıyor.

Saygılarımla.

Ocak 25, 2010, 11:48:45 öö
Yanıtla #55
  • Uzman Uye

Başlık güzel.Neden mason olmak istiyorsunuz?...

Ancak üyelerin birçoğu,nasıl mason olunacağının arayışına düşmüş.

Mason olmanın yollarını keşfettiniz diyelim,size soracaklar "Neden"diye...

Bu sorunun yanıtını samimiyetle verebilen,verdiği yanıttan öncelikle kendisi ikna olan birkişinin arayışa ihtiyacı kalmayacağı kanısındayım.

Öncelikle kendimize sormalıyız...Neden?...

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Şubat 28, 2010, 11:45:19 öö
Yanıtla #56
  • Yeni Katilimci
  • *

kendimizi geliştiri topluma faydalı olmak ve yaşanabilir bir dünya yaratmak için ...
Tanrım bana güç ver

Mayıs 02, 2010, 01:26:44 öö
Yanıtla #57
  • Ziyaretçi

Ben forumun bu alanına pek dukunmamayı yeğlerim ama şu son dört ileti üzerine bir şeyler söyleme gereğini duydum.

1- Dünya üzerinde gücü en iyi kullanan ve geliştiren  tek yerleşmiş örgütün mason locaları olup olmadığı hayli tartışmaya açıktır. Ben bundan pek kuşkuluyum. Burada "güç" sözcüğü ile ne demek istenilenin açıklanması gerek. Üstelik şunu iyi bilelim ki dünya yüzünde Masonluk bir bütün örgüt değildir. Masonluk bir kurumdour ama bu kurumun kendi içinde çok sayıda, birbirinden çok farklı, birbiriyle ilintisiz  örgütler vardır. Bir kişi mason olunca herhangi bir güç elde etmez; sadece bir locanın üyesi olur ve diğer masonlarla kardeş sayılır, o kadar...

2- Kişi kendini bilmede yol almak istiyorsa, Masonluk belki ona bir nebze yardımcı olabilir ama bunun başka yolları da vardır. Dünya yüzünde Masonluk yokken de insanlar kendini bilme çabası gösteriyordu; bugün de gösteriyor ama bunun için Masonluğun var olması, kişinin mason olması gerekmiyor.

3- Neden içeriği bilinmeyen bir dernekmiş? Pek âlâ biliniyor. Masonlukta öyle birtakım gizlilikler saklılıklar yok. Gerçi burada forum kurallarının 17. maddesi uyarınca o içeriğin her yönünü tertışamıyoruz ama Masonluğu her bakımdan burada bile masanın üzerine yatırabiliyoruz. Bunun ötesinde Masonluğun içeriğini açıkçca ortaya seren çok kitap var. İnternette bir gezinti bile Masonluğun içeriğini bilmeye yeter.

4- Türkiye'de mason olmak aslında hiç de zor değildir. Yeter ki kişi mason olabilme niteliklerini taşısın ve mason olmayı istesin. Fakat daha önce bir başka başlık altında Türkiye'de mason olabilecek kişilerin birçoğunun buna yanaşmadığını, istemediğini belirtmiştim. İsteyen Türkiye'de de Masonluğa girmek için internetten başvuruda bulunabilir. Daha önce gidip kapıyı vurmaktan söz etmiştim; bu yadırganmıştı. İntearnetten başvuruda bulunmak, o mecazi anlamdaki kapıyı vurmak ile özdeştir.
Sevgiler.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Türkiye'de de Masonluğa girmek için internetten başvuruda bulunabilir. Daha önce gidip kapıyı vurmaktan söz etmiştim; bu yadırganmıştı. İntearnetten başvuruda bulunmak, o mecazi anlamdaki kapıyı vurmak ile özdeştir.[/u]

demişsiniz.. bunu biraz açarmısınız ?
Saygılarımla.

Mayıs 02, 2010, 08:06:11 öö
Yanıtla #58
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sanırım Sayın troia17'nin şu son yazısı, benim daha önce yazmış olduklarımın üzerine...

Böyle bir çevrçeve içine alınınca izlemekte zorlandım doğrusu.

İngiltere ve ABD'nde bazı mason locaları "Mason olmak ister misiniz?" diye ilanlar veriyor. İsteyeni elbette hemen almakta değiller; bu ilanların niçin çıktığı da ayrı konu; sadece isteyenin kapıyı çalabileceğini belirtiyorlar.

Türkiye'de bu olanaklıdır; olmuştur da. Kişinin mason tanıdığı olmayınca ya da tanıdıklarından kiminin mason olduğunu bilmeyince, Masonluğa girmeyi de çok isteyince kapıyı çalmasından başka çaresi var mı? Yıllar boyu bekleyecek mi bin mason onu keşfetsin de öneride bulunsun diye? Belki birtakım antimasıonik yayınlarda çıkan "Masonların Listesi"ni inceleyip, tanıdığı ya da gidip tanışmak isteyebileceği bir kişi olup olmadığına bakabilir.

Daha kolayı, derneğe gidip kapıyı çalmak ve açık yüreklilikle birileriyle tanışmak istediğini söylemek. Eğer bu konuda tam anlamıyla içtenlikli davranırsa, başarması olanaklı.

Türkiye'de gerek ÖMBL gerekse HKEMBL'nın birer internet sitesi var. Bu sitelere e-postaü gönderilip sorular sorulabiliyor.  Yanıt da veriyorlar. Ancak soru «Ben mason olmak istiyorum. Bunu nasıl sağlarım.» tarzında olursa hiçbir yanıt alamayabilirsiniz. Böyle yapacağınıza, mason olma isteminizi bir süre için erteleyip, sitede verilen çeşitli bilgilerle bağlantılı daha ayrıntılı bilgi edinmek için önce kendinizi bir tanıtıp akıllıca ve dürüstçe sorular sorsanız... Aldığınız yanıt üzerine yazışmayı aynı tarzda biraz ilerletseniz... Birkaç yazışmadan sonra bu konuda bir niytenizin olabileceğini ama çaresiz durumda kaldığınızı bildirseniz... Bunu da ille de amaca ulaşmak için art niyetle değil, içtenlikle yapsanız... Onların sizin hakkınızda daha iyrıntılı bilgi edinmek için size sorular yöneltmenizi sağlasanız...

Sanırım tutar. Belki zor, uzun ve zahmetlidir ama olmayacak iş değil. Zaten gerçekten de mason olmak istiyorsanız, böyle zorluklara, zahmetlere katlanmaya hazır olmalısınız.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 04, 2010, 10:56:21 ös
Yanıtla #59
  • Ziyaretçi

Teşekkürler Sayın ADAM;
Öneriniz  zor gözükse de yapılacak en mantıklı yol gibi gözüküyor.
Benim etrafımda ya da yakın çevremde tanıdığım ya da beni tanıyan bir mason var mıdır bunu da bilmiyorum. Ama şunu biliyorum ki, benim şu anda bulunduğum pozisyon gereği mümkün değilmiş gibi  gözüyor. Yani şartlar olgunlaşmamış gözüküyor. Tabii bu benim düşüncem.
 İnsanlanın hayatında varmak istediği belli hedefleri ya da umutları vardır. Ancak, amaç ya da araç ne olmalı! bunu iyi belirlemelidir. İnsanın aracı asla amacı olmamalıdır. Aracı amaç olarak belirlerseniz, mutluluğunuz anlık olabilir.
Saygılarımla

Bilgelik, bilmediğini bilmektir...