Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Necip Fazıl Edebiyatı!  (Okunma sayısı 18811 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 27, 2007, 03:06:18 ös
Yanıtla #20

Alıntı
Sn.Mysticprovocateur ne demişim ? Hakaret ederken hangi kelimeyi kullanmışım ? Çirkin kelimeler kullanan ben değilim.

İyi peki siz de diyorsunuz ki, kimi hakaret edersen et ama sitedeki üyelere etme. Yanlış mı düşünüyorum ?

Sn.alaaddin ,

Sn LEON COMANDANTE  nin şahsınıza yapmış olduğu bir hakeret yok.Necip Fazıl ın bir çapulcu olduğunu düşünebilir.Buna katılmadığınızı karşı tarafa hakaret ederek dile getirirseniz bunun size zararı olacaktır.

Sn LEON COMANDANTE  ,

Sitemize tekrar iştirak etmenizden şahsen memnunum ancak sizdende ne olursa olsun işi kişsel boyuta taşımamanızı rica ediyorum.Yazılanlar dikkatlice takip ediliyor ve her üyenin hakkının eşit şekilde korunacağından emin olunuz ve hakarete hakaretle karşılık vermeyiniz.

Saygılarımla
Omnia mors aequat

Eylül 27, 2007, 03:20:51 ös
Yanıtla #21
  • Ziyaretçi

Sayın Provakatör teşekkür ederim. Olayları kişisel boyuta taşımıyorum ve taşımaycağım evet geçmişte karşılıklı birkaç defa olmuştu ve gerçekten gereksizdi.

Necip Fazıl bugünkü Fetullah Gülen gibi Amerika'nın beslediği bir kişi idi. Ümmetçi olduğu, Atatürk düşmanı ve Amerika'nın düşmanı Komünizme özelliklede Rus Komünizmine karşı durduğu açısından çapulcular tarafından üstad ilan edilen tamamen silik bir şahsiyettir.

Necip Fazıl, ahlaksız bir yaşam sürerken, içki içerken kadın bacaklarına şiir yazarken, Abdülhakim Arvasi'yi tanımasıyla birlikte, Arap tarzı ahlaksız yaşama yatay geçiş yapmıştır. Necip Fazıl'ı derinden etkileyen şeyhi olan Abdülhakim Arvasi, kürt Teali Cemiyeti kurularından olan Şefik Arvasi'nin yeğeni, Türk-İslam sentezinin yaratıcısı ve ülkücülerin fikir babası olan Seyyit Ahmet Arvasi'nin babasıdır. Sözkonusu kişilerin birbirleriyle olan bu bağlantıları bile Necip Fazıl'ın kim, hatta ümmetçilerin amaçlarının ne olduğunu anlamaya yetmektedir.

Necip Fazıl denen Atatürk düşmanı adam, Atatürk'ten esinlenerek yazdığı "Gençliğe daha doğrusu Ümmet çapulcularına hitabesinde" şöyle der:

"Son yarım asır!.. İşgal ordularının bile yapamayacağı bir cinayetle, madde planında kurtarıldıktan sonra ruh planında ebedi helake mahkumiyet."

Necip Fazıl, burada üst örtülü bir biçimde Atatürk'e, Laik Cumhuriyet'e söz söylemektedir. Ruh dediği de, temeli İbrani efsanelerine ve hurafelerine dayanan, doğmatik ilkel Arap ideolojisine uygun yaşam biçimidir.

Amerikan İslamcısı Necip Fazıl, Türklüğü kavanoza, İslamiyet'i de bala benzetmiş ve "Türklük bir kavanozsa, İslamiyet baldır. İslamiyet olmasaydı Türklük içi boş bir kavanoza benzerdi" demiştir.

Necip Türklüğe bu şekilde hakaret ederse Türkçülerde der ki: "Türklük, ipek kumaştan yapılmış değerli bir elbiseyse, İslamiyet de bu değerli elbiseyi yiyip kemiren bir güvedir."

Eylül 27, 2007, 03:52:34 ös
Yanıtla #22
  • Aktif Uye

Çok başarılı bir şairdir kendisi fakat siyasi görüşlerine katılmıyorum. "Beklenen" adlı şiirini özellikle severim.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Eylül 27, 2007, 03:55:49 ös
Yanıtla #23
  • Ziyaretçi

Ben şairliğinide başarılı bulmam. Hüseyin Nihal Atsız çok daha iyi bir şairdir. Mesela Geri Gelen Mektup...

Saygılarımla

Eylül 27, 2007, 04:02:49 ös
Yanıtla #24
  • Aktif Uye

Bence biçim olarak ikisi arasında çok fark yoktur, özellikle de "Geri Gelen Mektup" şiirini konuşuyorsak. Ben Nihal Atsız'ın edebi eserlerinden çok düzenlemesini çok iyi yaptığı Aşıkpaşazade Tarihi'ni takdir ederim. Bunun haricinde oğlu Yağmur'a bıraktığı o meşhur düşman listesini siz de biliyorsunuzdur muhtemelen, bu sebepten Nihal Atsız'ın da fikirleriyle çok çatışıyorum.

Fakat bana kalırsa bir adam iyi şairse iyi şairdir, siyasi görüşü sebebiyle onun dil cambazlığına laf söylememek gerekir. Tabi gerçekten beğenmiyorsanız başka...

Eylül 27, 2007, 04:13:56 ös
Yanıtla #25
  • Ziyaretçi

Evet Hüseyin Nihal Atsız'ın bıraktığı düşman listesi çokta iyi birşey değildir ancak şu yönden bakarsak o listedeki yazılanların hangisi Türklerin dostudur acaba? Yada zaten Türk'ün düşmanı çok değilmidir?

Bahsettiğiniz gibi bir adam iyi şairse iyi şairdir. Siyasi düşüncesi benide pek ilgilendirmez. Ancak bu Necip Fazıl gibi birisi ise tarafsız bakabilmek imkansız. :)

Eylül 27, 2007, 04:35:00 ös
Yanıtla #26
  • Aktif Uye

Sayın Commandante ben Kafkas kökenli bir Türk'üm ve orada yazıldığı kadarıyla bizim düşman olmamız gerekiyor. Oysa benim Çerkesliğim, İstanbul'luluğumdan öteye geçemeyecek bir kültür birikimidir sadece. Kendimi Türk olarak ifade ediyorum ve aksini düşünmüyorum bile. Kaldı ki devletlerin, milletlerin dostları olmaz; çıkarları olur. Türk Türk'e kapkaç yapıyor, öldürüyor, dolandırıyor. İnsanları "bak bu adam Fransız, kesin iyidir", "bak bu adam Papua Yeni Gineli kesin koltuk altından gıdıklanır" şeklinde kategorize etmenin başarısız olduğuna inanıyorum sadece.

Eylül 28, 2007, 12:36:51 ös
Yanıtla #27
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

n.fazıl'ın siyasetine karşı olunabilir, dünya görüşünün çarpıklığı dile getirilebilir. buna eyvallah...

ama türk şiirinin son dönem en büyük isimlerinden birisine yok efendim şiirleri de iyi değil demek ancak türk şiirine hakaret etmekten öte bir şey değildir. Nazım Usta'ya da tıpkı aynı şey yapılır. Nazım Hikmet mi? Ha şu komünist, beş para etmez şiiri, ne o öyle... ama deyin bana kurtuluş savaşını Kuvay-ı Milliye Destanından daha canlı anlatan başka bir Destanımız var mıdır? H. Nihal Atsız namlı faşistin şiirlerini incelediğinizde N. fazıl şiirlerindeki derinliği bulabilir misiniz?

Atsız - Kısakürek karşılştırması yapmayı bile gereksiz buluyorum. N. Atsız'ın türk edebiyatı açısından tek değerliliği RUH ADAMI romanıdır, onu da başlayıp bitirebilirsen tabi.

anafikir; kişilerin dünya görüşlerini benimsemeyebiliriz, ama bunu benimsememek onları toptan görmezden gelmek olmamalıdır. 1980'de Kültür Bakanlığı Büyük Ödülü'nü alan Türk Edebiyatı Vakfı'nca 1980'de verilen beratla 'Sultan-üş Şuara' (Şairlerin Sultanı) unvanına layık görülen birisine "Şairliğini başarılı bulmuyorum" diyene senin yazdıklarını görelim denir veya yahu sen necisin ki?

Eylül 28, 2007, 12:49:04 ös
Yanıtla #28

Evet bu konuda ilk defa Sayın SkullG'a katılıyorum gerçekten çok doğru yani bir İnsanın Sanatını eleştirirken Sanatçı'nın sadece  Sanatsal yönü bizleri ilgilendirir aksi taktirde Onun taşıdığı değer yargıları dahil hiçbirşeyi bizleri ilgilendirmez. Eğer bilgimiz varsa O'nu Sanatsal Boyutu çerçevesinde ele alabilir veyahut da eleştirebiliriz.
SAYGILAR_   
« Son Düzenleme: Eylül 28, 2007, 12:51:49 ös Gönderen: SEVİL »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Eylül 28, 2007, 03:49:07 ös
Yanıtla #29
  • Ziyaretçi

Nihal Atsız'ın görüşüne karşı olabilirsiniz sizin bileceğiniz iştir. Eyvallah... Ancak Nihal Atsız sadece büyük bir şair değil büyük bir Türkolog'tur da.

Arkadaşlar bana görede Necip Fazıl ile Nihal Atsız'ı aynı cümlede anmak abesle iştigaldir. Necip Fazıl, ahlaksız bir yaşam sürerken, içki içerken kadın bacaklarına şiir yazmış sefil bir adamdır. Siz Nihal Atsız'a faşist dersiniz başkasıda Necip'e Atatürk ve Türklük düşmanı der.

Sayın Skull yorumlarınızın büyük çoğunluğunu üzülerek okudum. Atsız'ı okumadan, anlamadan suçluyorsunuz. Okuyanlarda görmek istedikleri gibi bakarak okumuşlar. Eğer hakikaten tarafsız olarak okusaydınız onun bir ırkçı olmadığını anlardınız. Lütfen bütün eserlerini okuyunuz. Göreceksinizki ırkçılığın ötesinde Türk, Türkçü ve Atatürkçüdür. Bugüne kadar söylediklerinin hiçbiride yalan değildir. Yıllar önceki makalalerini okuyun hala bugün uğraştığımız sorunlardan bahsediyor. Uyarıyor, önlem alın diyor. Ama birde Necip'in makalelerini okuyun ya Amerikanizm'i ve Dinciliği savunuyor yada Türklük ve Atatürk düşmanı yazılar döşüyor.

Bahsi geçen sitede yer alan bazı saçmalıklar Atsız'ın linç sebebi olarak gösterilemez. Atsız büyük bir Türkolog, Türkçü ve Atatürkçüdür. Bir şaire ve Türkolog'a bıraktığı bir vasiyet ve adına açılan sitede yazılanlar yüzünden nefret etmek birazda gafilliktir.

Nihal Atsız önemli bir Türkolog, fikir ve edebiyat adamıdır. Kendisine olağanüstü bir hayranlık duyduğumdan filan değil ama saygı duyulması gereken bir insan olduğunu düşünüyorum.

Dostlar birşey sormak isterim ırkçılığa ve faşistliğe karşısınız ancak Türkçülüğe karşımısınız?

Dostlar Türk milleti, Türk kökünden gelenlerle Türk kökünden gelmiş olanlar kadar Türkleşmiş kimselerden meydana gelen topluluktur."

Ben bir Türkçü ve Atatürkçüyüm. Bahsi geçen sitedekilerde Türkçü ve Atatürkçüdür. Aslında ırkçı değillerdir ırkçılık başkadır. Türkçülerden kimse Bilge Tonyukuk, Kür-Şad, Alp Er Tunga sülalesinden gelen kişileri aramıyor. Böyle bir kıstasları yok yani.

Aman ha banada faşist yakıştırması yapmayın :) zira toplu katliam yaparak şunu bunu yok etme hayalleri kuran Hitler özentisi bir kişi değilim. İddia edildiği gibi kafatası ölçüm işleriyle de kesinlikle uğraşmıyoruz. Anlayışımız Türk soyunun safiyeti ile Türklük şuurunun korunmasını ve millî kaynaklarımızın gayri Türklerce sömürüldüğü bu çarpık düzene son verilip Türk Yurdu'nun kayıtsız şartsız biçimde öz Türkler tarafından yönetilmesi suretiyle Türk milletinin hak ettiği refah ile güç seviyesine ulaşmasını ve ilerlemisini hedefleyen bir fikirdir. Bu fikrin adı da Türkçülüktür. Türkçülere kısaca ilerici milliyetçilerde denilebilir.

Sevgiler, saygılar