Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Habertürk'te Masonluk Tartışması  (Okunma sayısı 8816 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 04, 2016, 10:31:01 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Şuan canlı yayında masonluk hakkında konuşuluyor

https://www.youtube.com/watch?v=8ASO0eTKG-w

« Son Düzenleme: Haziran 07, 2016, 09:10:52 ös Gönderen: Arais »
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Haziran 04, 2016, 11:14:50 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Konuklardan Teyfur Erdoğdu , Mehmet Akif için Mason olabilir diyor.
Denemeyi bilene imkansız yoktur / Büyük İskender

Haziran 04, 2016, 11:30:02 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İngiltere Birleşik Büyük Locası'nın yasaları gereği tanınmış olan ve düzenli olarak kabul edilen ve ülkemizdeki temsilcisi HKEMBL'na göre, Masonluk yolunda yürüyebilmek için (Mason olmak kelimesi çok iddaalı olur) Yüce bir yaratıcıya inanma zorunluluğu vardır.

Ancak; ÖMBL tarafında böyle bir zorunluluk yoktur...

Masonluk konusu neden sadece İngiliz ekolüne göre yorumlanmakta ısrar ediliyor anlamıyorum... Masonluk konusu evrenseldir. Bir kişiye veya zümreye mal edilemez....  İBBL'nin koydu yasalar kendisini ve tanıdığı kurumları bağlar... İBBL'na sorsanız kadınlarda mason olamaz... Ben diyorum ki gayet olur efendim... Gayet de var efendim...
Concordia Res Parvae Crescunt

Haziran 04, 2016, 11:36:18 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İlk açtığımda komlo teorilerinden öte gidemezler sanıyordum. Oysaki Sayın Mütercimler ve Sayın Erdoğdu'nun yorumları çok güzel. Mimar Sinan Dergisi'de gözümden kaçmadı değil.  :)
Her kande baksam görünür gözlerime sırr-ı ezel
Her şey ulaşıp aslına çıktı aradan kainat

Haziran 05, 2016, 12:16:41 öö
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Konuklardan Teyfur Erdoğdu , Mehmet Akif için Mason olabilir diyor.
Mehmet Akif'in ilham aldığı ustaları masonmuş bu nedenle kendisinin de mason olabileceği ancak bununla ilgili bir belge olmadığı konuşuldu
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Haziran 05, 2016, 12:19:40 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İngiltere Birleşik Büyük Locası'nın yasaları gereği tanınmış olan ve düzenli olarak kabul edilen ve ülkemizdeki temsilcisi HKEMBL'na göre, Masonluk yolunda yürüyebilmek için (Mason olmak kelimesi çok iddaalı olur) Yüce bir yaratıcıya inanma zorunluluğu vardır.

Ancak; ÖMBL tarafında böyle bir zorunluluk yoktur...

Masonluk konusu neden sadece İngiliz ekolüne göre yorumlanmakta ısrar ediliyor anlamıyorum... Masonluk konusu evrenseldir. Bir kişiye veya zümreye mal edilemez....  İBBL'nin koydu yasalar kendisini ve tanıdığı kurumları bağlar... İBBL'na sorsanız kadınlarda mason olamaz... Ben diyorum ki gayet olur efendim... Gayet de var efendim...
Masonluk başlangıcı itibariyle bazı temel prensipler üzerine kurulmuş ve gelenekçi bir yapı. Bu nedenle geleneklerine bağlı kalıp kadınları ve tanrıya inanmayanları mason olarak kabul etmiyorlar. Ancak günümüzde dediğiniz gibi gelenekçi olmayan reform yaptıklarını iddia eden mason locaları var. Bildiğim kadarıyla ülkemizde Özgür masonlar locası tanrıya inanmayanlarında mason olabileceğini söylüyor.

Ben gelenekçilikten yanayım. Bu yeniliğe kapalı olmaktan değil yapının bozulmaması için gerekçi olduğunu düşünüyorum.

Haziran 05, 2016, 12:20:31 öö
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İlk açtığımda komlo teorilerinden öte gidemezler sanıyordum. Oysaki Sayın Mütercimler ve Sayın Erdoğdu'nun yorumları çok güzel. Mimar Sinan Dergisi'de gözümden kaçmadı değil.  :)
twitterdan insalar bir sorular soruyor akıllara zarar :D

Haziran 05, 2016, 12:24:04 öö
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bundan habersizken Mehmed Talat Paşayı vesaire araştırıyordum bunu görünce hemen açtım ve İttihat ve Terakki üzerine sohbeti yakaladım gayet hoş bir sahne oldu benim için. Bilgilendirmeniz için çok teşekkürler ki geçte olsa sayenizde izleyebildim.

Haziran 05, 2016, 12:26:15 öö
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bundan habersizken Mehmed Talat Paşayı vesaire araştırıyordum bunu görünce hemen açtım ve İttihat ve Terakki üzerine sohbeti yakaladım gayet hoş bir sahne oldu benim için. Bilgilendirmeniz için çok teşekkürler ki geçte olsa sayenizde izleyebildim.
Rica ederim bende halen takip ediyorum. İyi geceler

Haziran 05, 2016, 12:28:58 öö
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kutlu geceler, ayriyeten ağabeyim Habertürk'te site için yazılımcı olarak çalışmaktadır bu yüzden kanalın uyumuda epey iyi oldu. Twitter'da ki akıllara zarar sorulardan birisinde ben sormuş bulunmaktayım bakalım nasıl bir sohbet geçecek :)