Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Sizce Mesih batılmıdır?  (Okunma sayısı 14496 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 02, 2007, 02:36:08 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

hakkaten guzel bilgiler vermissin,. eger incil isa varken eglmemisse ve onun olumunden 40 yil sonra nomal birisi tarafindan yazilmissa, buun kutsal ir kitap oldugu nasil kabul edilebiliyor? kutsal kitap kavrami benim bildigim, tanrinin sozlerini mesajlarini ileten ve tanri tarfindan emirle yazilmis kitaplardir. cok ilginc geldi bu konu bana.

Nisan 02, 2007, 03:25:13 ös
Yanıtla #11

Dahasını sormak istiyorum.

Musa Sina dağına çıktığında yanında onu gören kimse varmıydı ya Taş tabletler zaten oradaysa bu yazılı kuralları bir tarikat yazmışsa ?
kim bilebilir ki?

Daha önce söyledim mi bilemiyorum?

Hz Muhammed 20 li yaşlarındayken amcası ile birlikte ticaret amcasıyla o dönem Batı Roma vilayetlerinden Suriye 'ye giderler bugünkü Şam yakınlarında şehirden biraz uzakta bir keşişin evinde misafir olurlar.
Bu seyahatten dönüşte Hz Muhammed Mekke 'ye içinde sosyal kurallar konuları yazılmış bir kitap ile geri döner ancak Mekke halkı bu kitaba ilgi göstermemiştir.
Bilindiği gibi Kuran bundan 20 sene sonra yine bir mağarada Peygamber 40 yaşındayken inmeye başlamıştır.

Çık işin içinden çıkabilirsen!

Nisan 03, 2007, 08:03:48 öö
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Alıntı
Musa Sina dağına çıktığında yanında onu gören kimse varmıydı ya Taş tabletler zaten oradaysa bu yazılı kuralları bir tarikat yazmışsa ?
kim bilebilir ki?
benim bildigim soyle, o tas tabletlerin onceden orda olup olmadigi bilinmiyor. sadece yanan caliliktan konusan tanri nin o taslari verdigi dusunuluyor. taslar belki oradaydi ama uzerinde yazi yoktu, tanri o taslara yazi yazip vermiste olabilir. yani bu dusuncene katilmiyorum. bende o taslarin orda onceden olup olmadigi ve tanrinin yazip yazmadigi tamamen inanca kalmistir. ispat olamadigina gore, inancta biter konu.

Alıntı
Hz Muhammed 20 li yaşlarındayken amcası ile birlikte ticaret amcasıyla o dönem Batı Roma vilayetlerinden Suriye 'ye giderler bugünkü Şam yakınlarında şehirden biraz uzakta bir keşişin evinde misafir olurlar.
Bu seyahatten dönüşte Hz Muhammed Mekke 'ye içinde sosyal kurallar konuları yazılmış bir kitap ile geri döner ancak Mekke halkı bu kitaba ilgi göstermemiştir.
Bilindiği gibi Kuran bundan 20 sene sonra yine bir mağarada Peygamber 40 yaşındayken inmeye başlamıştır.

Çık işin içinden çıkabilirsen!
ilginc bir idda. acaba din adamlarinin bu konudaki yorumu ne? bilgin varmi? nasil bir aciklama getiriyorlar buna?

Nisan 03, 2007, 09:44:48 öö
Yanıtla #13
  • Mason
  • Yeni Katilimci
  • *

Bu sebeple herşeyin iki incelemesi vardır.

Birincisi dışsal inceleme yani kaç satır, kaç cümle, nerede yazılmışi yazılan kalemin mürekkebi nasıl gibi...
İkincisi içsel inceleme, yazılanların altındaki anlamı çıkartabilmek.

Burada tartıştığımız birinci tarzdaki incelemeler. Bu konularda emin olmak mümkün değil. Yazılan yazıların güvenirliliği ancak yazarı ile ilişkili ve yazarın nerede kurgu nerede gerçek yazdığını bilmek mümkün değil.
Benzer bir noktada bazı Alevi inanışlarına göre Kuran-ı Kerim Hz. Ebubekir zamanında değiştirilmiştir. (Kuran-ı Kerim 12 hatip'in onayı ile ilk toplu yazılı hale Hz. Ebubekir'in halifeliğinde geldi, Hz. Muhammed'in ölümünden sonra)

Bazıları da Hz. Ali'nin Nechü'l Balağa'sını da Kuran-ı Kerim'in yanına koyar. Bu bana İncil'in içindeki Tevrat'ı düşündürüyor Bildiğiniz gibi İncil'in ilk bölümü Eski Ahit, tam olmasada Tevrat'ın büyük bir kısmıdır.

Eğer ikinci inceleme insanlar için zerre kadar faydalı bir yön buluyorsa onu özümsemek ve ortaya çıkartmak gerekir. Bu sebeple Tevrat, İncil, Kuran-ı Kerim'den alınacak ve faydalanılacak çok yön var. Kimisi kurgu olsada anlatılan hikayalerden, vecizelerden de. Sadece bunlardan değil diğer tüm kitaplardan da...Yeterki bakmayı bilelim...

Nisan 03, 2007, 01:16:16 ös
Yanıtla #14

Kitaplar insanları ortak düşüncelere sevk etmesi bakımından çok değerli.

Bir diğer değerli eserde Tapınaklar.

Kudüs , Mekke , Efes , Antakya , Harran , Ürdün , Mısır , Roma , Yunan ...

İnsanları birlik olarak yaşamaları için yönlendiriyor.
Keske tüm kitapların ve tüm tapınakların aynı öğretiyi aynı din aynı Tanrı 'yı anlattığını kavrayabilsek.
O zaman Dünya Cenneti kurulurdu.
Pares 'in dediği gibi içindeki öz aynı kimin yazdığı önemli değil kitapların maneviyatı önemli.
Eldeki veriler aslında çok açık tüm kitaplar aynı şeyi vurguluyor.
Din tüm insanlığa geldi her kavime bir Peygamber ( öğretici ) gönderdik diyor kitaplarda.
Tarih içinde karşılaşılan Mitoslarda bunu anlatıyor...
Aynı tufan aynı din ve farklı şehirlerde yapılan tapınaklar sayesinde tüm insanlara hitap etmesi...

Saygılarımla.

Nisan 03, 2007, 02:40:31 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Alıntı
Keske tüm kitapların ve tüm tapınakların aynı öğretiyi aynı din aynı Tanrı 'yı anlattığını kavrayabilsek.
ben bundan yana degiilm iste. bana gore kotulukte lazim ve gerekli.

Nisan 03, 2007, 02:44:14 ös
Yanıtla #16

Alıntı
ben bundan yana degiilm iste. bana gore kotulukte lazim ve gerekli.

En azından Din Savaşları yapılmasın biz melek onlar şeytan kavramları yanlış bunu vurgulamak istedim.

Nisan 03, 2007, 04:01:58 ös
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

savaslarda lazim. kotulukte lazim. sadece derecesinin iyi ayarlanmasi lazim. Denge icin :)

Ocak 16, 2008, 11:00:13 ös
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

Mesih kavramı kurtarıcı anlamında kullanılıyor diye biliyorum.Asıl batıl olan da "kurtarıcı"kavramıdır.İslamiyette ki mehdi söylemi vaad edilmiştir fakat bir kurtarıcı sıfatı yoktur.Hz.İsa nın yeryüzüne tekrar ineceği kesindir ama kurtarıcı olarak değl...

Önceki yorumlarda arkadaşlar gerçek olduğunu nereden bilelim tarzında kişisel olarak görüş bildirmişler.Bence son kitap olan kuran ı kerim bilmemiz için yeterli bir kanıt değil midir?
Kuran ı kerimin mucizeleri ve doğruluğu hala günümüzde bile zaman geçtikçe artmaktadır.Böyle bir kitabın bence bir insan tarafından yazılmış olma ihtimali asla yoktur.Bu nedenle içerdiği her biligiyi doğru saymalıyız.Doğru saydığımızda da zaten diğer  dinler ve kitaplar hakkında bilgilier veriyor.

Ağustos 14, 2008, 08:01:57 ös
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

Allah Hz. İsa yı Hz. Muhammed i dünyaya göndermeden önce yaratılmışlara müjdelesin doğru yola sevketsin diye gönderdi Hz. İsa Haktır Haktandır yeryüzüne tekrar gelecekmi onu Allah bilir ama bilinen  birşey varki kıyametin  saati Onda O Allahta gizlidir İncilde Haktandır ama Allah incil için kıyamete kadar bozulmadan duracak dememiştir Kuran'ı Kerim de böyle değildir kıyamete kadar yeryüzündedir demiştir insan neden kabullenmez yaratıldıgını iblis neden lanetlenmiştir şu an insanın yaptıkları o zaman onun yaptıklarıdır insan öldüğünde uyanacak ve Hak olanı Ahiret yurdunu görecektir birgün Allah a inanmayan bir insan Hz. Ali ye neden bukadar ibadet ediyorsun Allah ın var oldugunu bilmeden nasıl inanıyorsun der oda şu kısa ve öz cevabı verir (YA VARSA) Mekke fet edildiginde Allah şunu iletmiştir  inanan inananmayan herkese bugun özgürlük var rahatça istediklerini yapabilirler herkesin dini kendine yarar verir ama AYRILIK GÜNÜ KIYAMETTEDİR Hz. İsa gelecek ve dünyaya gerçegi getirecek yada inanmayanlar elçi olan Azraille karşılaşıncaya kadar istedigi gibi yaşasın ama inşallah  hepimiz birgün Cennette buluşuruz Allah dünyada dokunamadığımız ateşten bizi Cehennemde korusun kaybedecegimiz  birşey yok sadece dergilerden degil gerçklerden yola çıkarak hergünü düşünelim en azından Kuranın meailini okuyarak dünyaya bide o gözle bakalım
SAYGILARIMLA