Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğa Eleştiri ve Öneriler - Tanıtma  (Okunma sayısı 11315 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 03, 2013, 04:59:42 ös
Yanıtla #20
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Symbol

Örnek verdiğiniz uygulamayı bir şey bizim bahsettiğimiz ve arzumuz bambaşka.Bunlar birşey yapmıyorlar denmesin gibi bir şey o sizin anlattığınız.Bi,z ise daha farklı bir şeyden bahsediyoruz tutucu statükocu olmayı bırakın değişen dünya şartlarının çok gerisinde bir iç yapıdan sıyrılıp toplumsal sorumluluğu daha fazla alan daha daha katılımcı olabilen bir yapıdır özlediğimiz ve sizden beklediğimiz.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 03, 2013, 05:10:51 ös
Yanıtla #21
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın karahan,

Bizler ülkü mabedi oluşturmak için uğraşmamız,önce kendimiz sonra ailemiz,çevremiz ve toplumsal sorumluluğumuzdan kaynaklanır.Peki sizin sorunuza kendinizin cevap vermesini istesem yani iç yapıdan sıyrılıp daha katılımcı olan yapı nasıl bir yapıdır?ya da masonlardan ne olmasını bekliyorsunuz?

Saygılarımla...
Tek bildiğim hiçbir şey bilmediğimdir.
(Socrates)

Ocak 07, 2013, 08:51:14 öö
Yanıtla #22
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayin symbol,

Aziz olabilirsiniz, havari olabilirsiniz boyle her yeri dolasip masonlugu analatabilirsiniz. Ya da eylemler falan yapin, bilinclendirin toplumu... halkin oncu kuvveti olun... (amma leninist bir yaklasim oldu ya)... sonra ic yapinizi degistirebilirsiniz mesela... simdilik aklima bir sey gelmedi bu konuda ne yapabileceginiz ama yapabilirsiniz sonucta neden yapilmasin yani...

ya hakikaten ic yapiyi niye degistirecekler onu anlamadim. adamlarin kend ic yapisi demokratik olur meritokratik olur aristokratik olur oligarsik olur... ama bence burokratik yapi degismeli kesinlikle... su katilimcilik isine de ayarim hani... daha katilimci... ne yapacaklar yoldan geceni iceriye sokup gel bilader mi diyecekler?

Sayin ADAM sey diyor, batida tanitim toplantilar falan yapiyorlar, benim bildigim turkiyede de yapiliyor o toplantilar, hatta eski tarihte bir buyuk ustat locaya gazetecileri sokmustu fotografli falan roportajlar vermisti sonra yeni buyuk ustat yapti. ama bu adamlar da her daim kameralar onunde mi olmali masonlugu tanitacagiz diye? ha dahasi ADAM sunu demis tamam batida da masonluk konusunda bilgisi olmayanlar cogunluktadir ama bilmek isteyene de etkin bilgilendirmeler yapilmistir. Eh burada yapilmiyor mu, bilmek isteyene etkin bilgilendirmeler? Bence yapiliyordur da oyle konferasnlar biciminde degil. sonra adanadan cikin yola ankarada verin mola hadi eskisehir bursa ; ya da adanadan vur sahilden mersin antalya denizli, bodrum kusadasi cesme, ahanda izmir eninde sonunda varacagin yer istanbul anacigim... turk masonlugu dedigin seyin siniri bu iste. simdi orgutsel yapinin yayginligi da onemli o tanitma denilen seyde... bir de toplumun sosyo-kulturel duzeyi meselesi var... sonucta anatabilecegin anlayacagi kadari karsindakinin. dusunsenize elemanlari, israili kinamak icin mason derneginin binasina yumurta atiyorlar, eskiden bomba attilar, baskin duzenlediler hatirliyorum yakaciktaydi galiba... eh bu kafa yapisinda bir toplumda neyi kimse nasil tanitacaksin? bunlar da onemli yani kanimca...

neysee.

sevecenliklerimle.
Girdik susanlar arasına yattık uyuduk
Çığlığımız sınırları aştıydı nasıl olsa.

Ocak 07, 2013, 09:19:56 öö
Yanıtla #23
  • Uzman Uye

Birinin başına taş düşse masonlardan bilir.

Birisi bir suç işlese Şetan'ın üzerine atar;."Şeytana uydum"ilginçtir,bu bahaneyi ençok tecavüzcüler kullanır"

Dünyanın herhangi biryerinde bir karışıklık olsa masonlar yapmıştır.

İki ülke arasında çıkan savaşların sorumlusu masonlardır.

Borsa düşer masonlar,çıkar masonlar...

İsrail devleti,biryerlere füze atar,sorumlusu masonlar...

Bunca karalamanın sebebi sadece antimasonik söylemler olabilir mi ?

Hayır.İnsan bilmediğinden,tanımadığından korkar.

Masonların en önemli ideallerinin,kamil insan olma çabası olduğunu biryerlerde söyleseniz,ya linç edilir yada deli damgası yersiniz.

İnsanlık mabedi veya ülkü mabedi ütopyalarını,acaba kaç kişi duymuştur.Mason olmayan veya bu forumun üyesi olmayan birisinin bunu bilmesi için çok özel ve kapsamlı bir çalışma yapması gerekir.

Bence masonlar,kendi kurumlarında çok özel görünen konuların dışında kalanları kamuoyuna duyurmalı ve bu çalışmayı sürekli sıcak tutmalıdırlar.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Ocak 07, 2013, 12:30:14 ös
Yanıtla #24
  • Aktif Uye

Sn. Noah'ın belirtmiş olduğu gibi masonların kendilerini tanıtmak gibi bir kaygısı yok. Belki bu uğraşın asıl amacı insanlardaki ön yargıyı kırmak olabilir. Bence Sn. Remzi Sanver'in göreve geldikten sonra görsel medyada yaptığı programlar faydalı oldu kanaatindeyim. İnsanlar yazılı basını pek takip etmez, görsel medya ve internet daha etkili bir iletişim aracı. Bu yüzden bu tip programların çoğalması hem masonluğu şeffaflaştırması hem de insanlardaki negatif algıyı kırması açısından iyi oluyor.

Ocak 07, 2013, 05:53:38 ös
Yanıtla #25
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Öneriler ve istekler bence güzel lakin bu çoğaltılabilirde.Bu konular elbette biz haricilerin işi değil yazılı medya olmayabilir ama görsel medya ile bu iş çözülür.Bakınız adnan hoca kimseye bulaşmıyor artık yeni oyuncağı tv.de civcivleri ile her akşam takılıyor.

Mason tv kurulabilir belli sınırlara kadar anlatılabilir bunda bir sakınca yok.Kapandıkça içe kapanıp kalmanın ve sonundada köhnemeye giden bir yol tutmasnın akılla bağdaşır yanı da yok,kaldıki masonlar akıllı adamlardır derler bunu gözardı etmezler.Dert ve sorun şu ise anlarım dünyada her şey bozuluyor insanlar tarafından çabuk tüketiliyor çabuk ulaşılabilen herşey değer olarak kayba uğruyor ve yok oluyor ama bu hali ile muhafaza etmek eski birt metoddur ve daha verimlidir böyle devam da denebilir.

saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 07, 2013, 09:49:54 ös
Yanıtla #26
  • Uzman Uye

Ben bu Tanitma konusu hakkinda bir iki sey yazmak istiyorum.

Birincisi Masonlarin böyle birseye  niyetleri yok. Niyetleri yok cünkü bence bu onlarin varliginin bir geregidir. Kapali alanda iyi korunan bir demirmi daha cabuk paslanir yoksa her tür hava sürkulasyonuna acik bir demirmi?

Ihtiyaclari ( fazla) yok cünkü bence onlar zaten bulunduklari ülkelerdeki "en iyi beyinlerden" ve en elit tabakalardan insanlardan olusuyorlar ve ihtiyac duyduklarinda bunu saglayacak kanallari olusturacaklarindan eminim.

Ben Almanya"da isim geregi hergün bir cok insanla yalniz ( unter vier Augen ) sohbet edebiliyorum ve ediyorum.Bazen konu Masonlar"da olabiliyor ( Freimaurer) ve burdaki insanlarinda bakisi ülkemizdekinden cok farkli degil ( genel gecersöylemler bazinda) ama bir farkla. O da suki burdaki insanlar Masonlara öcü gözüyle bakmiyorlar. Bununda bence en önemli sebebi (1) toplumdaki genel refah düzeyi (2) toplumdaki bilinc düzeyi. Ülkemizde nasil bilmiyorum ama burdaki(bulundugum sehirdeki) binalarinin önünde dört büyük Loca"nin bayraklari asili.

Son olarak sunu söylemek istiyorumki, Masonlarin bizden alacaklari fazla "birsey" yok. Ama bizlerin onlardan alacagi bircok sey var.
Bu bircok seyin icinde en önemlisi toplumun bilinc düzeyini yükselmede kendilerine görev düsmesidir.
Bulunmus oldugum iki öneridede kastim buydu zaten.

Saygilarimla

Ocak 08, 2013, 07:43:43 öö
Yanıtla #27
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Tij'in bu başlık altında yazdıkları bence çok önemli. Dikkatle okunmalı. Çünkü bu kısa anlatım, Türkiye'deki masonların ne kadar zor bir durumda olduğunu da yansıtıyor.

Şimdi bir önceki iletiye, Sayın Karahan'ın Mason TV önerisine dönelim. Soralım, neden Masonluğun çok daha yaygın ve çok daha rahat çalıştığı diğer ülkelerde bugüne dek bir Mason TV kurulmamış da bizim ülkemizde buna gerek var diye öneriliyor? Eğitim sağlamak amacıyla mı? Eğitim sağlayan hangi TV kanalı tutunabilmektedir? Yeterli izleyicisi olmayınca reklam desteği alamayacağına göre, böyle bir kanal nasıl finanse edilecek?

Masonluğu tanıtmaya girişmekte, önce hiç kuşkusuz insanlara Masonluğun amaçlarını ve ilkelerini benimsetmek gerek. İnsanlara önce başkalarının haklarına saygı göstermeyi, bir düzen ve disiplin içinde yaşamayı öğretmek, bunu içlerine sindirerek benimsemelerini sağlamak gerek. Bizim ülkemizin en büyük noksanı budur zaten: İnsanın insana insanca saygısı... Sevgiden bolca söz edilir de saygı bir kenara atılmış, öylece birakılır. Tek saygı vardır bizim insanımızda: Ataya, büyüğe saygı; sokaktaki adam ise onun bunun çocuğudur ve saygıyı hak etmediği öngörülür. (Ataya büyüğe gösterilen o saygı da aslında saygı değildir; korkudan ötürü bir sinmedir.) Batı insanı bencildir ama bu bencillik, insanca haklarını bildiği ve koruduğu içindir. Başkalarının haklarını da bilir ve korur. Bize göre ise herkes kendi hakkını (varsa) kendisi korumalıdır. Hak zaten en üstün olanındır; gerisi onun kuludur.

Bu koşullar altında Masonluğun tanıtımı zordur. Yapılamaz değildir. Ancak bunun doğrudan olmasındansa dolaylı yoldan, vesilelerle uyulanması gerekmektedir. Üstelik bu çalışma, zorunlu olarak bağlantılı olduğu başka tanıtımlarla da iç içe girmektedir. En basitinden işin içine bir konu olarak da laiklik girmektedir. Laiklik yoksa, Masonluğa yaşam hakkı yoktur. Laiklik kâğıt üzerinde kalıyorsa, Masonluk da kapalı kapılar ardında kalmak durumundadır.

Tüm bu açılardan bakılınca Türkiye'de Masonluğun tanıtımı için bugüne kadar gösterilmiş çabalar kutlanmaya değer. Hele bu Forumun varlığı... Bu Türkiye'deki Masonluğun açısından başlı başına bir nimettir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 08, 2013, 08:02:37 öö
Yanıtla #28
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Belki Forumu izleyenlerin gözünden kaçar diye, aslında bu konu başlığı ile doğrudan bağlantılı olduğu için bir diğer başlık altındaki şu yazıya dikkat çekmek istiyorum.

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php/topic,15054.msg97615.html#msg97615
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.