Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nuru Ziya Sokağı  (Okunma sayısı 11449 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 01, 2020, 06:44:49 ös
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Birçoğunuzun malumu HKEMBL binası, Nuru Ziya Sokaktadır.

Bu sokağın ilginç anıları ve hikayeleri vardır. Ben forum üyelerini biraz araştırmaya yönlendirmek için Nuru Ziya Sokak ile ilgili birkaç tane soru soracağım.

İlk sorum: Nuru Zİya Sokağın eski adı nedir?
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Nisan 01, 2020, 06:51:46 ös
Yanıtla #1

Polonya sokağı?
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 01, 2020, 07:01:06 ös
Yanıtla #2

Etimolojik olarak Nur-u Ziya;

Işığın nuru
Işığın ışığı

Kamil İnsan’ın nuru

gibi de adlandırılabilir.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 01, 2020, 07:13:29 ös
Yanıtla #3

Hayatın cilvesi, Büyük Üstatlar Hayrullah Örs ve Nafız Ekemen Kardeşler bu yokuşu tırmanırken rahatsızlanıp, sonsuz doğuya göçmüşlerdir.

Işıklar içinde olsunlar. Onların ahiret hayatını ben de yaşamak isterdim. Ama ancak kendi ışığım kadar bir ahiret hayatım olacak maalesef.

Sevgiler  :).
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 01, 2020, 07:41:47 ös
Yanıtla #4
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Hayatın cilvesi, Büyük Üstatlar Hayrullah Örs ve Nafız Ekemen Kardeşler bu yokuşu tırmanırken rahatsızlanıp, sonsuz doğuya göçmüşlerdir.

Bir sonraki sorum bu olacaktı :)
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Nisan 01, 2020, 07:42:21 ös
Yanıtla #5
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Nisan 01, 2020, 07:52:24 ös
Yanıtla #6
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bir sonraki sorum bu olacaktı :)

Sorularınızı tahmin edebiliyorum, sebebi 14 sayfalık güncel bir sunu :)

Aynen.

İnsan temel konularda bile bilmediği çok şeyi öğreniyor. Her gün konuştuğumuz kelimeler, gittiğimiz yerler.....

Çok sıradan gibi gelen şeyler. Ama hepsi sadece bir isim bir terim değilmiş, hepsinin ayrı bir hikayesi varmış.

Nisan 01, 2020, 07:58:47 ös
Yanıtla #7
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Etimolojik olarak Nur-u Ziya;

Işığın nuru
Işığın ışığı

Kamil İnsan’ın nuru

gibi de adlandırılabilir.

Nur ve Ziya ikisinin de kelime anlamı ışık.

Ama Masonlukta bunun ezoterik bir anlamı vardır.

Tekris olan kişiye Nuru Ziya verilir.

Nur ay ışığıdır. Mason olan bireyin manevi ışığıdır, kalben ışığa kavuşmasıdır Masonun.

Ziya ise güneş ışığıdır. Mason olan bireye verilen dünyevi ışıktır. Bilimsel aydınlanmayı remz eder.

Yani Masonluk, bireyin hem olduğundan daha iyi, daha erdemli ve daha vicdanlı olası için Nur verir. Ayrıca daha bilimsel ve daha entellektüel olması için de Ziya verir.

Işığın ışığı tabiri yetersizdir kısaca Nuru Ziya'yı anlatmak için.

Nisan 01, 2020, 08:09:06 ös
Yanıtla #8

Sayın Caliper, sanırım;

Nur’um ortalamanın biraz üstünde
Ziya’m da ortalamanın biraz aşağısında  ;D

Toplam ışığım ortalama kadar oluyor  ;D

Sevgiler.

(Ortalama’dan kastım Türkiye ortalaması  ;D )
« Son Düzenleme: Nisan 01, 2020, 08:14:34 ös Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Temmuz 27, 2020, 03:52:35 öö
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Hayatımda ilk kez İstanbul'a geldim ve gecenin bu saatinde de olsa meşhur sokağı ve binayı görmek istedim. Sokakta uyuyan 7 kedi ve ışığı yanan güvenlik kamera monitörlerinin olduğu, sanırım güvenlik elemanlarının odası dışında elbette bu saatte kimseler yoktu yokuşta. Ama yine de içimde bir heyecanla geçtim garip bir şekilde. Umarım birgün içeriye de girme şerefine nail olurum.
Saygılar.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...