Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlar.org-Edergi  (Okunma sayısı 8310 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 08, 2012, 11:13:59 ös

Selamlar ,

Grafik ve Fotoğraf Uzmanları Bölümündeki Arkadaşların Katkılarıyla masonlar.org'un aylık  bir eDergisi olsa,

site hakkında haber,güncel köşe yazıları ve sitenin güncel olayları aylık bir eDergi ile forum üyelerine sunulsa böylece düzenli giremeyen kardeşlerimizde aylık bir takip içerisinde olabilse ve bunlar bir kaç ay hatta birkaç sene geçtikten sonra geriye dönüp neler olmuş diye toplu bir şekilde bakılabilse bence hoş olur diye düşündüm sizin fikriniz nedir?

Ağustos 09, 2012, 09:12:31 öö
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin _SplendouR_,

Fikrinize katiliyorum. Sizinle ayni gorevde olan kisiler ile iletisim kurarak bu organizasyonu baslatabilirsiniz. Kisilerden yeterli katki gelmemesi durumunda oncelikle beni konuda haberdar edebilir, daha sonra gerekirse tek basiniza bir faaliyete gecebilirsiniz.

Eger dergi formati dogru ve profesyonel hazirlanirsa, her ay kisa kisa, yanlizca icerigin degistirilmesi ile derginin yayini mumkun olacaktir.
Uygun gormeniz durumunda detaylari ve islemleri , adim adim ozel bolumunuzde gorusmek daha dogru olur.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ağustos 09, 2012, 04:32:49 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu konuda periyodik çıkan dergilerden (bildiğim kadarıyla Tesviye) seçme yazılar bölümü olabilir.

Saygılarımla

Ağustos 18, 2012, 08:39:35 ös
Yanıtla #3

Galiba bu dergi konusunun devamı getirilemedi. Acaba ben yardımcı olabilir miyim? Ama o derginin içeriğine, ne yazacağız? Bir harici olarak, pek çok hataya imza atabilirim. Bu durumda bilgi dağıtalım derken, yanlış bilgiler öğretmiş olmayalım.

Dergi yapımında kullanılabilecek çok güzel bir site var: Formatpixel. Flash formatta, çok hızlı hazırlanabilen ve bir o kadar da güzel görüntü sağlayan bu siteden, alınacak premium üyelikle dergi masonlar.org'un bünyesine eklenebilir.

Formatpixel ile hazırlanmış bazı sayfalar:

http://www.formatpixel.com/project/3054
http://www.formatpixel.com/project/7641
http://www.formatpixel.com/project/11056

İçerik konusunda yardımcı olunursa, bir deneme yapabilirim.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Ağustos 18, 2012, 11:27:01 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

bazı sistemlerde flash ağır çalışıyor pdf formatı yada office formati aynı zamanda desteklense daha iyi performans açısından ...

Saygılarımla,
418

Ağustos 19, 2012, 01:31:05 öö
Yanıtla #5

Sayın 418'e bu konuda asla katılmıyorum. Yaşadığımız çağda, eğer bir bilgisayar flash programa sahip değil yahut onu açamayacak kadar zayıfsa, kullandığı alet olsa olsa hesap makinesidir.

Aksine PDF ve Office Programları, daha ağırdır. Herkesde office programları bulunmayacağı gibi (çünkü paralıdır), bu programlar büyük bellek sarfiyatında bulunurlar. PDF formatında yapılacak bir derginin, pek espirisi kalmaz. O olsa olsa dergi olur (bassan basılır); e-dergi olmaz.

PDF ve Office dosyalarıyla hazırlanacak derginin, okunurluk oranının düşeceği kanısındayım.

Ben PDF ve Office kısmına katılmıyorum. Hem hazırlanması zor olacak, hem görseliikten yoksun olacak hem de kullanıcıların bilgisayara ayrıca yükleme yapmaları gerekecektir (hazırlanan dergiyi bilgisayarlarına indirmeleri). Fakat bu bağlamda, gerçekten kaliteli programlar olabilir. Bilen söylerse, faydalanmaya çalışırız.

Sayın 418'e görüşünden ötürü teşekkürlerimi sunarım. Ama ben bu konuda kendilerine pek katılmıyorum.

Saygılarımla.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Ağustos 19, 2012, 01:49:19 öö
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Sn. peacewings

adobe flash programına sahip olmayan işletim sistemleri var örnek olarak openbsd verilebilir ,
flashta gnash kullanır openbsd ve flashlar çok ağır açar, bazen linux versiyonlarındada çeşitli sıkıntılar mevcut ,
ayrıca emulator üzerinden flash desteği veren işletim sistemleride var freebsd gibi...
mac kullanıcılarının bir kısmı güvenlik sebebi ile flash yüklememektedir...
office programlarının opensource olarak geliştirilen ücretsiz dağıtımları mevcut ücret ödemeden bilgisayara kurulumu mümkündür,
offline olarak dergiyi okumak isteyen arkadaşlar olabilir , bilgisayarlarına indirmek isteyebilirler dergiyi buda pdf açısından önemli bir seçenek...

Saygılarımla,
418

Ağustos 19, 2012, 02:09:12 öö
Yanıtla #7

Openbsd, Linux ve Mac kullanım oranı Windows ile karşılaştırıldığında, komik oranlar çıkar ortaya. Haliyle sırf Linuxde, yavaş açılıyor diye flash kullanmaktan vazgeçmek anlamsız olacaktır. Ofline dergi okumanın 2002'li yıllarda kaldığı kanısındayım. Tekrar belirtiyorum ki, görüşlerinize saygı duyuyor ama onlara katılmıyorum. Word'da yahut türevinde hazırlanmaya çalışılacak bir dergi, gereksiz zaman vakti ve emek sarfiyatı olacaktır. Premium üye olmadığım için tam olarak bilememekle birlikte, eğer FTP olanağı varsa, derginin indirmeli sürüm olarak kullanıcılara sunulması mümkün olacaktır.

Saygılarımla.

Ağustos 19, 2012, 02:22:37 öö
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Sn. peacewings

offline dergi okuması halen önemini korumakta bana göre , piyasadaki bir çok donanımla kitaplar yerine tabletler kullanılıyor ve bunların çoğu offline sisteme dayanmakta ,
pdf olan bir dosyayı görüntülemek için google tarzı websiteler kullanılabilir ayrıca world vb programları kullanmak için artık bilgisayarımıza herhangi bir yazılım yükme gereği artık yok bazı websiteleri ücretsiz bu işi yapmaktadır...
online olarak,
pdf,docs vb.. kullanmak bize
* derginin bilgisayara kaydedilmesi
* online olarak ek yazılım yüklemeden web üzerinden rahat bir  şekilde okunmasını

Saygılarımla,
418

Ağustos 19, 2012, 10:43:38 öö
Yanıtla #9
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Uyeler,

Konu ile ilgili katkida bulunmak isteyenler Sayin _SplendouR_ ile iletisime gecebilirler.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.