Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: TEŞEKKÜRLER  (Okunma sayısı 4136 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 04, 2018, 11:59:43 öö
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bir önceki paylaşımda belirttiğim gibi, yakın zamanda HKEMBL bünyesinde tekris edilerek nura kavuştum ve uzun bir yolculuk için ilk adımları attım.

Bu yolculuğa başlamamda en önemli faktörlerden bir tanesi 8 yıldır takip ettiğim ve 5 yıldır üyesi olduğum bu forumdur. Bu forumda emeği geçen herkese Başta kurucusu Sayın MASON olmak üzere, paylaşımda bulunan diğer Kardeşlerime ve forumun yaşayan kütüphanesi Sayın ADAM'a teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunmayı bir borç olarak görmekteyim. Değerli paylaşımları ve katkıları için harici arkadaşlara da çok teşekkür ederim.

Bu forumla ilgili de birkaç düşüncemi de paylaşmak istiyorum.

Masonlukla ilgili cevaplar arayanlar için, bu forumdan daha ayrıntılı online kaynak olmadığını belirtmek isterim. Aradığınız pek çok sorunun cevabı forumda var. Sabredip, ayrıntılı olarak okursanız aradığınızı bulacağınıza eminim.

Forumda emeği geçen herkese tekrar aydınlanma sürecim sırasındaki katkılarından dolayı çok teşekkür ederim.

Saygılarımla ve Sevgilerimle
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Şubat 04, 2018, 12:27:24 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.caliper
Tekrar hayırlı olsun masonlugunuz.
Güzel bir yazı aradığımuz herşey değil ama bir çok şey var.
Sordugun her sorunun cevabı varmı?
Forumun en uzun süreli üyelerinden biri olarak cevap vereyim tabiki yok.
Nedenleri ne olabilir?
Sorulan her soruya cevap vermeme yahut cevap için teknik alt yapı olmaması.

Bu forumda sorduğum yada öğrenmeye çalıştığım bir çok soru hep havada kalmıştır.

Sorulara genelde sn.adam cevap verirdi oda kendi mesrebince,forum sahibi dahil ne bir alternatif söz nede  ekstrem bakış göremedim.
Belliki mason olmak adam olmak gibi zor.

Size yeni hayatınızda yürekten başarılar diliyorum.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Şubat 04, 2018, 03:19:33 ös
Yanıtla #2
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Teşbihte hata olmaz derler Sayın karahan, ben de bir benzetmede bulunacağım.

Bu forum size ehliyet verir, araba sürmeyi öğretmez. Aradığınız konular hakkında pek çok temel kavram ve nirengi noktaları bu forumda mevcuttur. Yıllardır bu forumda bulunan harici arkadaşlar illa ki daha fazla bilgi istemektedirler. Ama bununla ilgili birkaç şey söyleyeyim.

1- Nirengi noktalarını ve temellerini aldığınız konularda daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız, inanın o kadar çok kaynak var ki bunları okuyabileceğiniz. Hatta bu kaynakların çoğu Türkçe. Evet herhangi bir kitapçıdan bulabileceğiniz şeyler değil ama meşhur deyişte söz edildiği gibi "arayın bulacaksınız".

2- Bu forum bir kitap (textbook) değildir. Bu forumda Masonluğun ne olduğundan ve ne olmadığından çoğunlukla bahsedilir. Efsaneleri ve tarihi anlatılır ve Masonluğun felsefesi açıklanır. Aradığınız şeyler bunun dışındaysa hem forum kurallarına takılırsınız hem de Masonluğun temeli olan insanın kendini yontması felsefesine ters düşmüş olursunuz.

Kısacası ritüelleri merak ediyorsanız bu forumdan öğrenemezsiniz, siyasi bir yorum bekliyorsanız Masonlar böyle bir yorum yapmazlar. Başka bir Kardeşi hakkında olumsuz yorum yapmazlar.

Bunlar dışında ben de elimden geldiği kadar ve bildiğim kadarıyla merak ettiklerinizi açıklayabilirim.

İyi dilekleriniz için de tekrar teşekkür ederim.

Saygılarımla ve Sevgilerimle

« Son Düzenleme: Şubat 04, 2018, 03:24:15 ös Gönderen: Caliper »
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Şubat 04, 2018, 03:43:04 ös
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.caliper bu öyle bir şey değil.
Evet kaynak oldukça bol.
Çok sevdiğim bir yazarın oku ama neyi isimli bir kitabı var sanırım burada paylaşmıştım.
Yazar taşkın tuna.
Bu forumda geçerli akça bu oku ama neyi masonluk için önemli.
Masonluk ile alakalı bir çok kitap var çoğu mason olmayan kişilere ait,mason olupta yazan ise azınlıkta doğal olarak doğru bilgiyi burada arayacağız.Disaridan bakanın gözünde değil.
Masonluğun ritüelleri bu forumun elbetteki malzemesi değil gerçi bana saçma gelsede ,hemen hemen okuduğum her kitapta rituellerden bahsedilir bir mason kadar olmasada biliriz bunları.
Buradaki her katılımcının farklı bir tarzı ve yaklaşımı var benimki ise sadece ve sadece okuma ağırlığım tarih ve merakım olduğu için hep oraya bakarım.

Bir yere seyahate bile gitsem antik bir yapı görsem oradaki yaşanmışlığa ilgi duyarim ögrenmeye çalisirim.

Bu kadar yıl masonluk ile ilgili bir sitede bulununca ister istemez tarihine ilgi duymaya başlıyorsun.

Yazınızda diyorsunuz ya masonluğun tarihi var bu sitede diye hayır sn.caliper yok öyle bir şey sadece ise yaramaz bilgiler ve saçmalıklar var benim için.

Bir çok masonik kitap bu konuda saçmalıyor.
Masonluğun tarihini verirken anderson bile ipe un serip Allah in bile mason olduğunu iddia ediyor.

Ne ilk mason nede ilk tekris ı yapan belli.
Tarihi efsane ile anlatamazsın.Tarih bilgiye ve belgeye dayalı yapılır.Masonlar sanırım bu konuda yetersiz olduklarını bildikleri için efsanelere ve çeşitli misterlere sarılıyorlar.
Her oluşumun sağlam bir hikayeye ihtiyacı olmuştur.
Kısaca şu an ki durumdan benim anladığım masonluğun 1727 'de sağlam diye tarihi history si yazılmış masonluğa ve insanlığa sunulmuş ve bunu kabul edeceksiniz demişler.

Ben bir çok masona bu tarih konusunu sordum sn.caliper
Karşılaştığım ne biliyormusunuz yaşlı olanlar ketumcu oldukça bilgiyi paylaşmayı öğrenmek isteyene vermiyordu orta yaşlılar ve gençler ise tarihi önemsemiyorlardı bile.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Şubat 04, 2018, 06:06:59 ös
Yanıtla #4
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Farklı şeyler yazılmasını çok garip karşılamamak gerekir. Ülkemizde bile 2 farklı ekolde görev yapan 2 Büyük Loca var. Farklı ritleri, farklı kültürleri, farklı obediyansları düşündüğünüz zaman farklı bilgilerin olması çok doğaldır. Aynı obediyansın içerisinde bile yıllar içinde bazı konularda değişiklikler olabilmektedir. Kaldı ki bir de dezenformasyon yapan antimasonik cephe var.

Efsaneler vardır, evet doğru, bunlardan bizim almamız gereken kıssadan hissedir. Bu olayın doğru olup olmadığından ziyade bu olaydan çıkaracağımız derse bakarız. Örneğin herkesin bildiği bir yalancı çoban hikayesi vardır çocuklara anlatılan. Bu hikayeyi dinlediğimiz zaman bu hikaye gerçekten doğru mu diye sorar mısınız yoksa yalanın ne kadar kötü bir şey olduğu, eninde sonunda gerçeklerin ortaya çıkacağı ve zor durumda kalacağınız sonucuna mı odaklanırsınız?

Siz de benden daha iyi bilirsiniz ki, Operatif Masonluğun tarihi M.Ö. 'ye dayanmaktadır. Yani bin yıllardır mevcut olan bir kurumdan söz ediyoruz. İlk kim tekris olmuş sorusuna net bir cevabın olmaması sizce şaşılacak bir şey midir?

Saygılarımla ve sevgilerimle

Şubat 04, 2018, 10:58:55 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Merhabalar, aslinda bu kutlama islerinden pek anlamam ama.

Sayin Caliper yolunuz acik ve aydinlik olsun. Hersey  Emek´le baslar ve sonra emek dogayla birlesip bilgiye dönüsür ve bu bilgi yine ve yeniden Emek´e yansir ve dönüsür. Simdiden Emek´inize saglik.

Bizim  "kutlamalarimiz " bile birseyler ögrenmek icindir ve bu vesileyle  karahan´in yazdiklarina kücük bir deginme yapacam.
Karahan illahi "ilk Mason ve ilk tekris "i bilmek istiyor. Aslinda kendiside bunun cevabinin olmadigini, buna kimsenin cevap veremiyecegini gayet iyi biliyor ama yinede " gerceklerin ardindan kosan insan" sifatiyla soruyor ve soruyor.

Simdi söyle dersek kendisine bir cevap vermis olurmuyuz acaba ???

Aristoteles sisteminde hareket cok önemli bir yer  kaplar ve evrendeki her seyi hareket ettiren bir gücün oldugunu söyler. Dogal olarak bir sonraki soru," peki bu haraket ettiriciyi kim haraket ettiriyor?" olacak. Tabi Aristoteles devlet memuru oldugu icin isi kisa kesip, ilk hareket ettiriciyi hareket ettirilmeye ihtiyaci olmayan bir varliga yani Tanri´ya baglar ve isin icinden cikar.

Simdi biz bunu karahan´in " ilk Mason ve ilk tekris " isine uygularsak sunu söylememiz lazim, bu Mason´u tekris eden bir  Mason ve onuda tekris eden bir Mason ve onuda tekris eden tekris edilmeye ihtiyaci olmayan kendinden Mason´dur. Yani......

Bir nokta daha.

Tabi karahan kesinlikle hakli ( hepsi olmasada ) ".Tarih bilgiye ve belgeye dayalı yapılır." veya yapilmali ve   insan kendi icinde biraz tutarli olmali cünkü  sözkonusu dinler ve Allah olunca bu biraz gözardi ediliyor diye düsünüyorum.

Tekrardan yolunuz acik olsun.

Şubat 04, 2018, 11:01:27 ös
Yanıtla #6
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın M.Remzi Sanver Büyük Üstadın "Işığı Arayanların Hikayesi:Masonluk" kitabından bir alıntı yapmak isterim...

"Masonluğun efsanelerinde -ki en meşhuru Süleyman Mabedi'nin öldürülen mimarı Hiram'a ait olandır- tarihi bir gerçeklik aramak da masonluğu hiç anlamamış olmakla mümkündür. Masonluktaki bütün efsaneler, aynı güneş yahut gönye gibi birer semboldür. Doğru olup olmamaları masonluğun ilgisi dışındadır. Beaudelaire'in dediği gibi: Belki de bana -bu efsanenin doğru olduğundan emin misin? diyeceksiniz. Ama bu yaşamama; kim olduğumu; ne olduğumu hissetmeme yardım ettiyse, benim dışımdaki bir gerçeğin ne olabileceğinin ne önemi var ki.-"

Şubat 04, 2018, 11:41:57 ös
Yanıtla #7
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Konu ilgi çekici hale geldi benim için.
Işın doğrusu bu sorunun bir cevabı yok.
Yani masonluğun belli bir tarihi yok dolayısı ile ilk tekris edende edilen de belli değil.
Masonlar buna şöyle ışık tutmuslar(yanı çare uretmisler)
Masonlara ait tüm kayıtlar ve tarihi belgeler bir yangında yok olmuş.
Sn.adam 'ın bir yazısında belirtildiği üzere,bundan dolayıda üst düzey tüm masonlar bu bilgileri aklında kalanlar ile yeniden derlemişler.
1727 yılında en son haline bir anayada yapıp bu hale getirdiler.
İçinde bir çok muammayı barındıran zorlamalar içeren hatta masonluğun ağır basan aklı ve mantığı kullanma ilkelerine hiç uymayan soylemleride rahatca kabul edebilmisler  andersonun sözleri gibi.
Işın güzel olan yani misterlerde anlatılanların sadece mesajları onları ilgilendiriyor olması.
Dini hikayeler ve meseller gibi doğru olmasının bir gereği yok mesajdir önemli olan.

Israrla sorduğum sorunun cevabını aslında tij verdi.
Ilk kim tekris edilmiştir hz.adem tekris eden Allah
O zaman Allah 'ta masondu.
Bu andersonun ipe sapa gelmez ama onun rahip olmasindan ötürü olsa gerek öyle arzu lamış olmalı yani masonluğu Allaha layık bulmuş ki o lafı etmiş.

Tabi böyle bir saçmalığa zamanında inanan belki hala inanan mason vardır.
Benim böyle bir konuyu gündeme getirmede bir gaye vardı hep sn.caliper gibi yeni masonların kalbi henüz farklı atıyor iken farklı bir ufka bakmalarını sağlamak.

Böyle şeylere inanıp mason olunmaz.

EDMUND BURKE

Şubat 05, 2018, 01:30:36 öö
Yanıtla #8

Anderson, masonluğun haricilere yansıttığı ay'ın aydınlık yüzü olabilir.Belkide masonlar içinse karanlık yüzüdür; bilemeyiz.Ay'ın iki yüzü,pergelin iki ucu,boğa'nın iki boynuzu var ve kadınların sayısız...

Mükemmeliyeti arayanlara her çağda saldırılmış; nazarlık olsun denmiştir belki...

Bende "Nuh tufanı" hakkındaki sözleri bir türlü anlıyamadım.
Sen Özelsin

Şubat 05, 2018, 01:40:03 öö
Yanıtla #9
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.tik-tak
Forumun eksiği bu aslında sormamak sadece övmek.
Nuh tufanı konusunu hatırlayamadım ama cevap vermek için bazen bilmekte yetmiyor.

EDMUND BURKE