Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ruhsal Açlık & Ruhsal Doyum  (Okunma sayısı 6661 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 01, 2007, 12:31:11 ös

Evrende sınırsız bilgi mevcutken bu bilgilerin arasında nasıl bir seçim yapmamız gerekiyor ki en doğru, en gerekli bilgileri alarak Ruhsal Açlığımızı doyurmamız mümkün kılınabilsin.

Ruhumuzun tıpkı Bedenimiz gibi birtakım ihtiyaçları bulunmakta ve nasıl ki Bedenimize gösterdiğimiz itina varsa, nasıl ki Bedenimizin istek ve ihtiyaçlarına cevap verebiliyorsak aynı şekilde Ruhumuzun istediği ihtiyaçları karşılamak en önemli vazifemizdir diye düşünüyorum. Aynı Beden Sağlığımızı düşündüğümüz gibi Ruhsal Sağlığımızı da ön planda tutmalıyız. Biliniyor ki İnsanoğlu; Bedenen Gelişimi Süresi içersinde birtakım Ruhsal Evrelerden de geçmektedir. Gelişimimiz için bunun gerekli olduğu ve Bedensel Gelişime paralel olarak Ruhsal Gelişimi de sağlamak Evrende kurulan en güzel Denge'dir. Çünkü bazılarımızın Bedenen ilerlediği aşamalara rağmen Ruhsal olarak çok zayıf kaldığı açıkça görülen en bariz örneklerden biridir. Peki bunun için neler yapmalıyız diye düşündüğümüzde ise ben şahsım adına Ruhsal Açlığımızı doyurmamızın ilk ve en önemli şartın Bilgi ve Sevgi olduğu kanaatindeyim.

Yeterli Olgunluğa Erişmiş İnsanlarda göze çarpan en önemli özellik; Kendilerini aşmış ve Hayata farklı açılardan bakabilme şansını elde etmiş bana göre Üstün ve Seçkin İnsanlardır. Neden Üstün diyorum İnsanlar arasında meydana gelen Eşitsizliğin en açık göstergesidir. Çünkü ancak bu yolla Kendini Geliştirmiş ve Yetiştirmiş İnsanların bir diğer insanlara nazaran büyük bir farkı olduğu çok açık bir şekilde görülür.

Tamamiyle Bilgi ve Sevgi dolu İnsanların sayesinde Dünyamızın bir şekilde giderek güzelleşmesi ve Tanrı'nın Düzeni'ne daha olumlu katkıları olmakla beraber İnsanlığın istenilen seviyeye gelinmesinde ise büyük rollere ve vasıflara sahip oldukları bununla beraber Çağ'ın Değişim Süreci'nde çok büyük bir öneme sahip oldukları yadsınamaz.

Yukarda bahsettiğim niteliklere sahip İnsanların Ruhsal Doyumu yakalamaları nedeniyle sayılarının giderek artması sayesinde olumsuzlukların giderek azalması ve Işık'ın daha çok hakimiyetini sağlaması bu sayede mümkün olunabilmiştir.

Demekki yaşadığımız bütün olumsuz olayların bir tek nedeni vardır: Ruhen Gelişimimizi sağlamak ve İlerlemek! Alınan en güzel mesaj ise İnsanoğlunun Kendini Sevmesidir. Gerçek Sevgi'yi Keşfedip, Tatmasıdır. Gerçeğe bir adım daha yaklaşmaktır. İşte Bilgi'yle beraber Gerçek Sevgi'yi de öğrenmiş bulunuyoruz. Hakikat bilincine varan herkesin Gerçeği görüp farketmesiyle yarınlarına atacağı en güzel adımlarıyla daha büyük bir Gelişim Kaydetmek adına İnsanlık adına  daha olumlu katkılarının bulunması dileğiyle!.....     
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Aralık 01, 2007, 12:45:24 ös
Yanıtla #1

Sevgili One; Değerli Yorumlarını okumaktan memnun olacam  ;)

Sevgi ve Saygılarımla 

Aralık 01, 2007, 01:06:26 ös
Yanıtla #2

Geçirdiğim Hayat Tecrübelerinden ve Deneyimlerinden şunu anladım ki en kolay çöküşe uğrayan Ruhsal Yönden Kendini Geliştirememiş olanlardır ne yazıkki! Çünkü Hayat hepimize aynı ölçüde aynı seviyede eşit bir biçimde bazı olumsuz şeyler yaşatmakta; kimimiz bunun üstesinden çabuk gelebiliyor ya da belli bir müddet sonra da dahi olsa üstesinden gelinebiliniyor ancak kimileri ise en ufak bir şeyde yıkılıyor. Bu olay bana Suzanna Tamarro'nun çok güzel bir nitelendirmesini akılma getirdi; kökü güçlü ve sağlam ağaç fırtına da dahi sarsılmaz. Ancak kökü zayıf ancak yaprağı gür olan ağacın ise en ufak bir yelde dahi kökünden söküldüğünü anımsattı.

Demekki olayın özünü bu şekilde düşünürsek bize verilmek  istenen anlamlı mesajları idrak etmemiz ve başımıza ne gelirse gelsin gülüp geçme düzeyine gelmemiz için birçok aşamalardan geçerek Yeterli Olgunluğa Erişmiş olmamız gerekmektedir. İşte bu nedenledir ki bize kötülük yapanın elini sıkabilme seviyesine gelmemiz için Sevgilli Re-Harakhte sanırım senin düşüncendi bu hatırladığım kadarıyla; Ruhsal Gelişimin her birey için gerekli bir şart olduğu kanısındayım.

Çünkü sağlam zemine oturmayan ruhlar her zaman için havada kalmaktan kurtulamazlar. Er ya da geç sonları korkunç bir yıkım olacaktır. Bu kaçınılmazdır.   

Aralık 01, 2007, 01:39:03 ös
Yanıtla #3

Ve şunu da eklemek isterim ki; yaşadığım en önemli şey de dışsal olarak yani madden ne kadar çok çaba gösterilirse gösterilsin hiçbir vakit gerçek mükemmelliyeti asla yakalayamayacağımızı anladım. Bunun içindir ki Bedensel ve Dışsal olarak Madden eksik kaldığımız bir şeyi tamamladığımız taktirde maalesef üzülerek söylüyorum ki bir yönden de kaybımız mutlak surette olması kaçınılmazdır. İnsanoğlu ne yaparsa yapsın tam bir mükemmelliyeti gerçekleştiremiyor.

Bu olay bana gerçek anlamda büyük bir ders verdi; Ruhsal olarak kendimi yeterli olgunluğa eriştirme çabasına girmeme yönlendirdi. Mademki bu dünyada  yaşadığımız sürece hep bir tarafımız eksik kalacak öyleyse bunu kabullenerek boşu boşuna kendimizi dışsal alemde değil önemli olan Ruhsal Anlamda Gerçek Mükemmelliyeti Yakalama Şansını Elde Etmemiz Gerekmektedir.

Şöyle bir örnek vermek istiyorum izninizle; bir bayan ya da erkek olalım: Hepimiz iyi bir yaşam sürmek isteriz. Ama yürüdüğümüz yaşam yolunda birşeyleri kazanırken diğer taraftan kaybetmeye mahkumuz. Öyleyse bundan öğrenmemiz gereken çok önemli bir nokta olmalı ki bizleri tam manasıyla hakikate vardırmak amacıyla bu gibi anlamsız şeylerin peşinden koşarak zamanımızı boşu boşuna harcamamalıyız. Zaman benim için olduğu kadar bu dünyada yaşamış, yaşayan ve yaşayacak olan bütün İnsanlar için de çok önemlidir. Vaktimizi değerlendirmek ve her defasında bir adım daha geleceğe yönelik önemli adımlar atmak suretiyle kendimizi bu yola endekslersek istediğimiz güzellikler de peşinden geleceği garantidir.

Takdir Kazanmak ya da dışlanmak, itilmek, saf dışı kalmak bütün bunların Tanrı'mızın bizlere verdiği Değer ve Ölçü'den kaynaklandığını farkettim. Demekki İnsanoğlu ne için yaşıyor? sorusu aklımıza geldiği zaman;  Kendi Bilincinin Farkına Varmak yanıtı hemen ardı sıra gelmektedir. Kendi bilincinden yola çıkarak işte o zaman bu dünyada yaşanılanların kendisi için bir anlam kazandığı ve kişi hakkında verilecek hükmün olumlu ya da olumsuz olması yönünde destek alabilmektedir.

Gerçekten de hepimiz bu dünyanın yolcusuyuz ve öğrenciyiz. Öğretmen Sıfatına erişmiş olan İnsanlar ise yukarda bahsettiğim Üstün Niteliklere ve Vasıflara Sahip olan Seçkin İnsanlardır. Böylelikle bizlere daima Işık olan ve Yol Gösteren bu Güzel İnsanların sayesinde giderek Toplum Bilinci çok daha önemli bir şekilde ilerleme kaydedecektir.
« Son Düzenleme: Aralık 01, 2007, 01:42:50 ös Gönderen: Sevil »

Aralık 01, 2007, 08:31:05 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Ruhsal açlık Aşksızlık :'(

Ruhsal doyumda Aşkını bulmaktır ;D

Aralık 02, 2007, 11:14:07 öö
Yanıtla #5

Sevimsiz ne olacak yaptığı yoruma bak bir de sırıtıyor  :)