Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason, Bektasi ve Melami Jöntürkler  (Okunma sayısı 44339 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 10, 2007, 01:23:38 ös
Yanıtla #20
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sanirim, Iman kelimesinin tanimi tasavvufta farkli anlatiliyor.
sozluklerde gecen anlam : 1. Dinin ortaya koyduğu doğmalara inanma, din inancı, kutsal inanç, inanç, itikat. İslam dinine inanma.
Allaha ulasma istegi vb. bir tanim bulamadim.

Her insan allaha ulasmak icin cabalamayabilir ama bu onu, kotu yada diger bir kisilerden daha az bir musluman yapmaz. Eger din, o kisiyle kendi Yuce Yaradani arasindaysa; -ki oyle olmalidir- "az musluman, cok musluman, iyi yada kotu musluman" gibi tanimlari kimse koyamaz.

Alıntı
İslam dinine giren kişi tassavvufta olması gerekir olmassa o gerçek müslüman değildir.
kessinlikle katilmiyorum. hatta bence bu cumle, Tasavvufun onde gelen kisilerinin dusunce yapisi degil. sadece size ozgu bir dusunce.

Tasavvuftaki kisiler, herkesi esit gorur, herkese kapilarini acarlar. Kimseye gercek yada yalan musluman diyeceklerini (oyle dusuneceklerini) sanmam. Kendilerini daha cok Allaha vermis olabilirler. ama bunu yapmayan insanlari dislamamalari gerekir.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Şubat 10, 2007, 03:37:31 ös
Yanıtla #21
  • Uzman Uye

Allah a ulaşmayı dileyen herkes tassavvuf eğitiminden geçer ama kişi belki farkıda olmayabilir. Bu eğitimden geçmezse islamın bir anlamı kalmaz. İslam teslim anlamını taşır. Bu şunu ortaya çıkarır biz bir şeylerimizi Allah a teslim etmek zorunda olduğumuzu bu ise tassavvufla olu.
''Kızıl elmada buluşalım''

Şubat 10, 2007, 03:56:38 ös
Yanıtla #22
  • Ziyaretçi

Cok ilginc bir tartisma oluyor.
Saniyorum ikilemi su cumle yaratiyor:
Alıntı
Tassavvuf Allah yolunda ilerlemesi ve nefsini terbiye etmesidir bu açıdan müslüman olan kişi tassavvuftadır tassavvufta olan kişi de müslümandır.
Cunku burada deniliyor ki musluman olan her kisi tasavvuftadir. Ben de elhamdulillah muslumanim, fakat aminim ki dinin gereklerini sizin kadar yerine getirmiyorumdur.  Sizin taniminiza gore ben de tasavvuftayim (ki ne ala) ama baska yerlerde yazdiginiza gore Tasavvuf daha ote birsey. Hatirlarsaniz ki dinimizdeki din adamlarinin (malesef) sarlatanliklarindan bahsetmistik. Onlar da tasavvufta olan insanlar (yukaridaki ibareye gore) o zaman ilk tartismamiz ayni yerine dondu demektir. Siz diyordunuz ki gunumuz din adamlari degil Tasavvuf'tan bahsediyorum. Eger oyleyse "her musluman tasavvuftadir" dememelisiniz. Eger hala dediginizin arkasinda duruyorsaniz, bu topige attiginiz ilk mesajinizla celisiyorsunuz.

Siz bir yerde diyorsunuz ki
Alıntı
Tassavufta tek bir yol göstericin olur. Başka bir örgüte yada iki yol göstericin olamaz. Eğer bektaşi tarikatına bağlı kişi tam anlamıyla mason olmuşsa o kişi tarikattan uzaklaştırılır. Çünkü kendi mürşidinden şüphe etmiş olur. Kısacası hem bektaşi hem mason olan kişiler ikili oynamıştır ama gerçekten neye inandığı meçhul insanlrdır.
Sonra da diyorsunuz ki HER musluman tasavvuftadir. Bu ikisi birbiriyle celisiyor. Bu beyaniniza gore bir musluman sizinle ayni kafada dusunmedigi takdirde kendi mursidinden suphe etmis oluyor ve cikariliyor. Bu ne perhiz bu ne lahana tursusu?
Alıntı
İslam dinine giren kişi tassavvufta olması gerekir olmassa o gerçek müslüman değildir.
KKime gore neye gore? Buna Allah'tan baska kim karar verebilir?
Bir kisinin muslumanligi, Allah yolunda gidisi (ki bu size gore her kisinin TASAVVUFU) kisiye bagli degilmidir? Bunun supheli olup olmadigina kim karar verir? Eger boyle bir merci varsa iste o TARIKATTIR veya mezheptir veya koldur veya her neyse. Saniyorum yukarida admin arkadasimiz bu farktan bahsetmeye calismis.
Inanin ben cogu goruntudeki uslumandan daha muslumanimdir. Onemli olan benim icimdeki Allah'a yakinlik (ki siz bunu tasavvuf olarak nitelendiriyorsunuz). Yani size gore TASAVVUF Allah yoluna girmek ve o yolda lerlemek degilmi? O zaman Allah yolunda olan bir Yahudi veya Hristiyan da tasavvuftadir. Bu kisiler MUSLUMAN degiller.
Alıntı
Allah a ulaşmayı dileyen herkes tassavvuf eğitiminden geçer ama kişi belki farkıda olmayabilir. Bu eğitimden geçmezse islamın bir anlamı kalmaz. İslam teslim anlamını taşır. Bu şunu ortaya çıkarır biz bir şeylerimizi Allah a teslim etmek zorunda olduğumuzu bu ise tassavvufla olur.
Ben bu ikilemleri cozemedim.

Aciklamak istedigim birsey var, burada sordugum sorular vs. kesinlikle tasavvufu sorgulamak veya karsiti bir laf soylemek icin degil, gercekten anlamak icin sorulmustur. Cunlu siz bir konuya giriyor ve "Oyle brseyin tasavvufta yeri yok!" tarzi bir mesaj atiyorsunuz, sonra ayni mesajin tam tersi anlamini veren Tasavvuf hosgorudur, Allah yolundaki herkes tasavvuftadir diyorsunuz, sonra bunu her MUSLUMAN tasavvuftadir diye ceviriyorsunuz, sonra
Alıntı
İslam dinine giren kişi tassavvufta olması gerekir olmassa o gerçek müslüman değildir
tarzi bir ifade kullaniyorsunuz ve hersey karma karisik oluyor.

Size bir ornek vereyim... Bir tanidigimiz. Bes vakit namazini kiliyor. Islamin gereklerini elinden geldigi kadar imkanlari olcusunde yerine getiriyor. Bir tekstil sirketi var. Her gun bes vakit namazini kiliyor, fabrikasindaki isciler de dinine bagli insanlar, hepsi bes vakit namaz kiliyor (fabrikada mescid tarzi bir ibadethane mevcut) sohbetler yapiliyor, ilahiler soyleniyor, serbetler iciliyor. Bu kisi butun bu insanlari huzura kavusturuyor. Amma ve fakat, kendisi COK cimri. Calisanlarina gerektigi parayi vermiyor, ve surekli vergiden kaciriyor ve naylon fatura kulllaniyor. Sizin taniminizla bu kisi tasavvuftamidir? Bunu merak ediyorum.

Şubat 10, 2007, 03:57:08 ös
Yanıtla #23
  • Uzman Uye

Allah a ulaşmyı dilemeyi şeytan unutturmuştur insanlara.

ANKEBUT-5:Men kane yercu likâallahi feinne ecelallahi leât ve hüvessemiy'ul' aliym.

Açıklaması: Kim Allah'a mülaki olmayı, (ruhunu ölmeden evvel Allah'a ulaştırmayı) dilerse Allah'ın tayin ettiği o gün mutlaka gelecektir.Allah işitir ve bilir.

ŞURA 13:Allahu yectebi ileyhi men yeşau ve yehdi ileyhi men yunib(yunibu)

Açıklaması: Allah kimi dilerse onu kendisine seçer ve kendisine yöneleni O'na (kendisine) ulaştırır.

Bu ayetlerden bu sonucu çıkartıyoruz. Ama günümüzdeki din adamları bu ayetleri yanlış yorumluyorlar. Eğer içiniz rahat etmediyse kelimelerin tek tek türkçe karşılığını verebilirim.

Şubat 10, 2007, 04:00:09 ös
Yanıtla #24
  • Uzman Uye

Ben gerçek müslümanlardan bahsediyorum. şuanki din adamları müslüman olmadığı sonucuna varmanız gerekmekteydi.

Şubat 10, 2007, 04:02:09 ös
Yanıtla #25
  • Ziyaretçi

Allah a ulaşmyı dilemeyi şeytan unutturmuştur insanlara.

ANKEBUT-5:Men kane yercu likâallahi feinne ecelallahi leât ve hüvessemiy'ul' aliym.

Açıklaması: Kim Allah'a mülaki olmayı, (ruhunu ölmeden evvel Allah'a ulaştırmayı) dilerse Allah'ın tayin ettiği o gün mutlaka gelecektir.Allah işitir ve bilir.

ŞURA 13:Allahu yectebi ileyhi men yeşau ve yehdi ileyhi men yunib(yunibu)

Açıklaması: Allah kimi dilerse onu kendisine seçer ve kendisine yöneleni O'na (kendisine) ulaştırır.

Bu ayetlerden bu sonucu çıkartıyoruz. Ama günümüzdeki din adamları bu ayetleri yanlış yorumluyorlar. Eğer içiniz rahat etmediyse kelimelerin tek tek türkçe karşılığını verebilirim.
Aciklamalar yeterli ve cok guzel, fakat malesef bunlar da yukarida soylediklerinizle celisiyor.
Alıntı
Allah kimi dilerse onu kendisine seçer ve kendisine yöneleni O'na (kendisine) ulaştırır.
Ozamn kim bir kisi icin o gercek musluman degil, tasavvuftan uzaktir vs. diyebilir? Bu Allah'a kalmis birsey degilmidir? Yoksa kendilerini Allah'in elcisi olarak gorenlermi var!

{quote]Kim Allah'a mülaki olmayı, (ruhunu ölmeden evvel Allah'a ulaştırmayı) dilerse Allah'ın tayin ettiği o gün mutlaka gelecektir.Allah işitir ve bilir.[/quote] Hani dini dili irki SECIGI YOL farketmez. Allah'a mulaki olmak istemesi, bu yolda sectigi yoldan gitmesi yeterlidir. Buyrun, bu da celisti yukarida soylediklerinizle.

Şubat 10, 2007, 04:04:13 ös
Yanıtla #26
  • Uzman Uye

Verdiğiniz örneğe gelince o kişi tassavvufta değidir çünkü tassavvufta olsaydı nefsinin bir bölümünü terbiye etmişti. Ama cimrilik bir hastalıktır bu hastalığı yenmesi için önce Allaha ulaşmayı dilemesi lazım sonra bir yol göstericiye tabi olması lazım. İşte demek istediğim o 5 vakit namazın kılınışı ona hiç bir yararı olmamıştır. Çünkü eğitimden geçmemiştir.

Şubat 10, 2007, 04:04:36 ös
Yanıtla #27
  • Ziyaretçi

Ben gerçek müslümanlardan bahsediyorum. şuanki din adamları müslüman olmadığı sonucuna varmanız gerekmekteydi.
Bakin gene ayni seyi yaptiniz. Kimin, hangi din adaminin GERCEK musluman olduguna kim karar verebilir? Az onceki mesajda "Kim Allah'a mülaki olmayı, (ruhunu ölmeden evvel Allah'a ulaştırmayı) dilerse Allah'ın tayin ettiği o gün mutlaka gelecektir.Allah işitir ve bilir." Diyor. Su anki din adamlari derken kimi kastettiginizi anlayamiyorum. Zira ben herhangi bir muslumandan bahsetmistim ornek verirken.

Şubat 10, 2007, 04:06:46 ös
Yanıtla #28
  • Uzman Uye

Bu ayeti kim inkar ederse o müşrik olur. Bu apaçık ortadadır. Din adamlarının çoğu bu ayete karşı çıkıyor. Burdan onun gerçek müslüman olmadığını anlayabiliriz.

Şubat 10, 2007, 04:07:41 ös
Yanıtla #29
  • Ziyaretçi

Verdiğiniz örneğe gelince o kişi tassavvufta değidir çünkü tassavvufta olsaydı nefsinin bir bölümünü terbiye etmişti. Ama cimrilik bir hastalıktır bu hastalığı yenmesi için önce Allaha ulaşmayı dilemesi lazım sonra bir yol göstericiye tabi olması lazım. İşte demek istediğim o 5 vakit namazın kılınışı ona hiç bir yararı olmamıştır. Çünkü eğitimden geçmemiştir.
Bu da gene yukarida soylediklerinizle celisiyor malesef... 
Siz ayni seyleri soyleyip duruyorsunuz ama bunlar hep birbiriyle celisiyor. Saniyorum daha kapsamli bir sohbet gerekecek, buada olmuyor, anlamini yitiriyor, cunku iz sorulmus sorulara bir genel cevap veriyorsunuz.