Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Isvec Riti  (Okunma sayısı 8949 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 23, 2008, 02:14:49 ös
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Isvec Riti

Isvec Riti, Isvec, Norvec, Danimarka, Finlandiya ve Izlanda da yaygin olan ve uygulanan Rittir. Muntazam Masonluga uygun ve Muntazam olarak kabul edilmis gecerli bir Rittir. Isvec Riti 4 ana Loca ve 11 dereceden olusmaktadir.

*St. John Locasi
1. Cirak
2. Kalfa
3. Ustad

*St. Andrew Locasi
4. St. Andrew Ciragi
5. Ciragin Rehberi (klavuzu, eslik edeni, ortagi) (4. derece ile birlikte uygulanir)
6. St. Andrew Locasi Ustadi

*Yonetim dereceleri
7. Pek serefli Kardes - Dogunun Sovalyesi
8. En serefli Kardes - Batinin Sovalyesi
9. St. John Locasinin Aydinlanmis Kardesi
10. St. Andrew Locasinin pek aydinlanmis Kardesi

*Buyuk Konseyin Onursal Derecesi
11. En aydinlanmis Kardes - Kizil Hacin Kumandan sovalyesi

Isvec Ritindede, York Ritinin Tapinak Sovalyeleri Localarinda oldugu gibi, hiristiyan odakli calismalar ve hiristiyanlik bazli ritueller gerceklesmektedir.
« Son Düzenleme: Nisan 23, 2008, 03:14:07 ös Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Nisan 23, 2008, 03:00:01 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Sn.Mason
Bu kadar fazla rit içinde masonların aynı gelişim içinde olması zor değil mi? Mesela Shrine riti'ne mensup masonla İsvec Ritine mensup masonlar aynı mertebeler içinde olgunlaşabilir mi? Daha açık ifadeyle zor olmaz mı..

Nisan 23, 2008, 03:03:02 ös
Yanıtla #2
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Ogreti bicimleri, baz aldiklari ve tarihsel kaynaklari farkli olsada gidilen sonuc aynidir. Bu nedenle Ritlerin birbirlerinden olan farki yanlizca calismalarin uygulanma bicimleridir. Hepsinin hedefi: Yarini daha guzel bir gun yapmak icin iyi insani daha iyi insan yapmaktir.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mayıs 13, 2009, 04:25:40 ös
Yanıtla #3
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Isvec ritiyle ilgili sorularinizi ben daha iyi cevaplayabilirim sanirim

Mayıs 14, 2009, 06:52:58 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Bu Ritler arasındaki farklılıkların avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Türkiye'de geçerli olan İskoç Riti midir?

Mayıs 15, 2009, 01:38:18 ös
Yanıtla #5
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Sayin Kemal,

Ritler arasindaki farklari "Avantaj" yada "Dezavantaj" olarak degerlendirmek dogru olmaz. Aralarindaki temel farklari forumda yapacaginiz arastirma ile kolaylikla bulabileceginizi dusunmekteyim. Bilgilerin yeterli olmamasi durumunda yeni konu acarak sorularinizi sorabilirsiniz.

Evet. Turkiyede gecerli (ve mevcut) olan tek bir Rit vardir. Iskoc Riti.

Saygilarimla

Mayıs 24, 2009, 03:01:27 ös
Yanıtla #6
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

ritleri avantaj ve dezavantajlarina göre  ayirmanin saglikli olacagini sanmiyorum. böyle bir ayrim daha cok büyük beklentiler icerisinde olanlarin düsecegi bir hata olur.

isvec ritinin hristiyan tarafina ek olarak, bu rite bagli localarin kendisini daha cok bir tarikat (ing. "order") olarak gördügünü belirtmek gerek. Tapinak Sövalyeleriyle organik bir bagi olmadigi kabul edilmis fakat Tapinak Sövalyelerini ve onlarin bazi rituellerini kendisine örnek aldigini acikca belirtmistir. Tarikatlik durumu buradan gelir.