Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İyilik nedir, nasıl cevaplarsiniz?  (Okunma sayısı 1980 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 03, 2017, 07:18:33 ös

İyilik nedir?

• Dünya neden bu kadar dayanılmaz bir yer haline geldi?

• Tanrı’nın hüküm süreceği zaman iyiliğin dünyaya hâkim olacağını nereden biliyoruz?

• Tanrı’nın Gökteki Krallığının yönetiminde yaşamak isteyenler için iyiliksever olmak neden önemlidir?
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Mart 04, 2017, 03:06:14 öö
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Size söyleyeceklerim üzücü gelebilir ama iyiliğin hiçbir önemi yoktur. Aslına bakarsanız iyi olmak aptallıkla eş değerdir. Yıllar boyunca iyi birisi olarak yaşadım 21 yaşındayım ve artık sıkıldım. İyilik bana ne kazandırdı? Hiç. Üniversitede okuyorum ve iyiliğin hiçbir faydasını görmedim. İyiliğin yanına kurnazlık koyarsanız belki bir nebze fayda getirir. İyiliğin yanına ne kadar kötülük koyarsanız o kadar fayda sağlarsınız. Eğer mutlu olmak istiyorsanız kötü birisi olmanız gerekir. Öteki türlü acı çeke çeke hayatınızı yaşarsınız. Ne kadar erken kötü birisi olursanız sizin açınızdan o kadar iyi.
“Tehlikeli bir dönemde yaşıyoruz, insan kendine hükmetmeyi öğrenmeden doğaya hükmetmeyi öğrendi.” Albert Schweitzer

Nisan 14, 2020, 02:56:13 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ne kadar üzücü! arkadaşın yorumu...
İyilik neye bağlı?
Sonradan kazanılan bir şey midir?
Neden ve kim için yapılır?
İyilik kısaca nedir?
Mesela bana göre hiç bir kimseyi düşünmeden, kimseden bir şey beklemeden, ne din ne başka bir amaç gütmeden benim fotoğraftaki çeşmeyi, gelen geçen insan, hayvan ne varsa su içsin diye bugün yaptırmam iyilik midir?
Kısaca birkaç yorum ve fikir rica ediyorum.
Saygılar, sevgiler.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Nisan 14, 2020, 03:10:25 ös
Yanıtla #3

İyilik,size yakın gelen; tür,düşünce ve bütünlüğü ileri taşıma arzusundan doğan, vicdan olarak da tanımlanan, bir duygusal yanılsamadır.

Sevgiler
Sen Özelsin

Nisan 14, 2020, 04:06:35 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İyilik,size yakın gelen; tür,düşünce ve bütünlüğü ileri taşıma arzusundan doğan, vicdan olarak da tanımlanan, bir duygusal yanılsamadır.

Sevgiler
Bir de bulaşıcı olduğunu düşünüyorum.
Niyetlenince ve hayır işi olduğu anlaşılınca tuğlaları ören usta, iş makinesini kullanan operatör para istemedi. Belki onların ki din inançları gereğidir (sevap alıp cennete gitme arzusu ve orada dini kitaplarda geçen farklı ödüllendirilmeler) ama farketmez. Ona da saygım var. Aslolan yüreğin o ince titreşimi duygu yoluyla bize vermesi...
Çeşmenin üzerine merhum babamın adını yazdırmak fikrini sundu öz kardeşim, Onun ölümden sonra da hatırlanması (antik Mısır krallarının geride bıraktıkları anıtlar misali) ve su içenlerin hayır duaları ile öbür tarafta sevap kazanması için.
Böyle olur yada olmaz. Herkesin kendi inancı ama bir canlının hayatına bir şekilde dokunmak gibisi yok.
Bu duygusal yanılsama bizi biz eden şeydir. Bu yoksa insan tatsız tuzsuz yemek gibi, saman misali, oksijen israfı yapan bir canlıdır. Doğadaki her şey canlıdır ve insan bu tek varlığın farklı formdaki hâlidir.
Saygılarımla.

Nisan 14, 2020, 04:14:48 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Nisan 14, 2020, 04:48:15 ös
Yanıtla #6

Sevgiler
Bir de bulaşıcı olduğunu düşünüyorum.
Niyetlenince ve hayır işi olduğu anlaşılınca tuğlaları ören usta, iş makinesini kullanan operatör para istemedi. Belki onların ki din inançları gereğidir (sevap alıp cennete gitme arzusu ve orada dini kitaplarda geçen farklı ödüllendirilmeler) ama farketmez. Ona da saygım var. Aslolan yüreğin o ince titreşimi duygu yoluyla bize vermesi...
Çeşmenin üzerine merhum babamın adını yazdırmak fikrini sundu öz kardeşim, Onun ölümden sonra da hatırlanması (antik Mısır krallarının geride bıraktıkları anıtlar misali) ve su içenlerin hayır duaları ile öbür tarafta sevap kazanması için.
Böyle olur yada olmaz. Herkesin kendi inancı ama bir canlının hayatına bir şekilde dokunmak gibisi yok.
Bu duygusal yanılsama bizi biz eden şeydir. Bu yoksa insan tatsız tuzsuz yemek gibi, saman misali, oksijen israfı yapan bir canlıdır. Doğadaki her şey canlıdır ve insan bu tek varlığın farklı formdaki hâlidir.
Saygılarımla.

Ayni söylediğiniz gibi; yaşamak aslında acıyı hissediyor olmaktır.Ve insanı farklı kılan ise, başka birisinin acısını da hissede bildiğidir.
Sen Özelsin

Nisan 15, 2020, 12:02:46 öö
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Ben bunun toplumların yapılarına göre değişebilen bir kavram olduğunu düşünüyorum.  Bu neden le de pek fazla bir şey söyleyemeyeceğim.
      Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Nisan 15, 2020, 12:27:03 öö
Yanıtla #8
  • Yeni Katilimci
  • *

Sığ düşünmeyi sevmem geniş bakmak her zaman en doğrusudur, “İnsan ağaca benzer, ne kadar yükseğe ve aydınlığa çıkmak isterse, o kadar kök salar yere, aşağılara, karanlığa, derinlere kötülüğe.” Bu insanlığın içindeki özdür, ne kadar derine inersen o özün seni bulur gerçek doğru nedir? İdea mıdır güdü müdür bunları sorgulamak gereklidir, iyilik ise bizim Nirvana’mızdır doğru olduğunu düşündüklerimizi yardımlarımızı ve daha nicelerini hep yaparken bir yandan da karşının yüzüne vurduk bu bizde olandır övülmek ben yaptım hissi biz buyuz Tanrı bizi yarattı evet ama özümüze dokunmadı ademde neyse biz hala oyuz. Gerçekten kül olmadan kendinizi nasıl yenileyebilirsiniz, sormanız gereken budur iyiliği ararken ben neyim diye sorun, bunu dehaniler, emreler buldu neden bizde bulamayalım kirli dünyada neden ışık olmayalım bunalmış bir dimah durmaktansa neden bir üçlü sütun olamayalım...

Nisan 15, 2020, 04:02:46 öö
Yanıtla #9

Sayın @Farmakoloji

.. İyilikten kastınız eğer çıkarsızca bir iyilik yapmaksa bunu yapan Dünyada az, insanlar eskisi gibi insanlar birbirlerine güvenmiyor bu da yaşanan olaylarla ilgilidir. Kadın tacizleri, tecavüzleri, cinayetleri, çocuk istismarları, cinayetleri, halk artık birbirlerine güvenemiyor. Bu kadar kötülük olan bir dünyada. İnsanlar iyilik yaparken düşünür halde buluyorlar kendilerini. Bu yüzden iyilik bunların yaşanmadığı ve ülkede ki toplumun yapısına göre tanımı değişir.
        . Bu sebepler yüzünden dünya çekilmez demeyelim yaşanmaz bir hale geldi daha iyi bir tanım olacaktır.
        . Tanrının hükumeti süreciği zaman iyilik mi yoksa kötülük mü dünyaya hakim olacak bunu insanların davranışları belirleyecek.
        . Tanrının gökte ki krallığına çıkabilmem imkansız çıkamayız çünkü şu an insanlık o yeri haketmiyor maalesef. objektif düşünmek gerek, üzgünüm.

Sevgi ve Saygılarımla,
Bizi Çalışmak Kurtarır!