Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Fişlenen Gazeteciler Ne Dedi ?  (Okunma sayısı 2299 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 19, 2008, 09:29:47 ös
  • Uzman Uye

Fişlenen gazeteciler konuştu. Gazeteciler listenin ciddiyetsizliği üzerine birleşirken listeye, Göktürk güldü, Ilıcak üzüldü. En ilginç tepkiyse Ülserver'den geldi.

Ergenekon operasyonları kapsamında tutuklanan emekli Orgeneral Şener Eruygur'u evinde bulunan belgelerde Jandarma'nın gazetecileri fişlediği listede çıktı.

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından fişlendiği öne sürülen gazetecilerden, Star Gazetesi yazarı Prof. Dr. Mehmet Altan, Bugün Gazetesi yazarı Gülay Göktürk, Referans Gazetesi yazarı Cengiz Çandar, Sabah Gazetesi başyazarı Mehmet Barlas, Hürriyet Gazetesi yazarı Cüneyt Ülsever ve Sabah Gazetesi yazarı Nazlı Ilıcak konuyla ilgili ilk tepkilerini haber7.com 'a açıkladı.

Taraf Gazetesi'nde yer alan habere göre, Ergenekon operasyonu kapsamında tutuklanıp cezaevine konan eski Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur’un ofisinde ele geçirilen belgeler arasında 1998 yılından 2004 yılına kadar medya dünyası hakkında tutulan ayrıntılı raporlar da ele geçirildi. Başta Aydın Doğan, Dinç Bilgin ve Mehmet Emin Karamehmet olmak üzere birçok medya patronu hakkında ayrıntılı analizlerin yer aldığı belgeler arasında, gazetecilerin “Dış ilişkiler” bağlantılarıyla fişlendiği, bazı ülkeler tarafından “enforme” edildikleri iddia edilen raporlara da çıktı. Jandarma Genel Komutanlığı tarafından 2004 yılında hazırlandığı belirtilen bu listeler arasında Hükümet tarafından tasfiye edildiği söylenen gazetecilere de yer verilirken, gazetecilerin hangi ülkeler tarafından “enforme” edildiği notu da düşüldü.

Listede adı geçen gazeteciler konuyla ilgili olarak Haber7’ye yaptıkları açıklamada, listenin ciddiyetsizliği üzerinde birleşirken en ilginç tepkiyi Hürriyet Gazetesi yazarı Cüneyt Ülsever verdi. İsmi, daha önce yayınlanan “Andıç” listesinde de yer alan Ülsever, Ertuğrul Özkök’ün de bu listede olmasından dolayı çok mutlu olduğunu söyledi… “Özkök’le aynı listede olmaktan gurur duyarım” diyen Ülsever, bu listenin bir zırva olduğunu söyledi…

Mehmet Altan: Benim aklım yok mu

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yapıldığı öne sürülen fişleme listesinde adı geçen Mehmet Altan, liste beni eğlendirdi ama korktum da diyor...

Mehmet Altan şunları söyledi: "Bu haberle çok eğlendim. Niye enforme edileyim? Kendi aklım yok mu? Bu kadar eğitim, yazarlık, çizerlik profesörlük falan, ne işe yarar. Akıl da yok, mantık da yok. Bana çok saçma sapan geldi. Akademisyen profesör birisi neden enforme edilme ihtiyacı duysun. Benim ne yazdığım da ne söylediğim de belli. Türkiye’de akıl dışı işler o kadar sıradanlaştı ki, yani benim garipsemem bunun yapılmadığı anlamına gelmez. Benim hayatım o kadar saydam ki, kendilerinden uydurdukları liste beni sadece çok eğlendirdi. Ürküyorum bir de. Jandarma istihbaratı böyle ise eğer, yandı gülüm keten helva. Allah’tan harp falan çıkmıyor. JİTEM’in istihbaratı buysa, yatıp kalkıp savaş çıkmasın diye dua etmek lazım. Tuzu tuzlamak lazım. Bu konuma geldi Türkiye… "

Listede Mehmet Altan için şu not düşülmüş: "Sabah Gazetesi. ABD ve İngiltere tarafından enforme edilmektedir."

Barlas: ABD'yi de bilmezler İngiltere'yi de...

Jandarmanın fişleme listesinde adı geçen Sabah'ın başyazarı Mehmet Barlas, listeye tepki göstermeye gerek bile duymadı.

Barlas listeyi için şunları söyledi:
"Saçma sapan. Oturup herkes herkes hakkında böyle listeler yapmaya kalkarsa ortaya böyle saçma sapan portreler çıkar. O bakımdan sança demekten başka söyleyecek bir şey bulamıyorum. Hiç ciddiye alınacak yanı yok. Dünyayı da bilmeyen insanların yaptıkları saçma sapan listeler. Ne Amerika’yı bilirler ne İngiltere’yi… Ne de içinde yaşadıkları ülke olan Türkiye’yi. O bakımdan cahilce bir şey. Bunun resmisini 28 Şubat’ta Batı Çalışma Grubu yapmıştı. Andıç listesi. Geri kalmışlığın göstergesidir."

Listede Mehmet Barlas için düşülen not: "ABD ve İngiltere tarafından enforme edilmektedir. Fetullah Gülen’in güdümündedir. NTV’de Mustafa Balbay ve Emin Çölaşan’ın yerine getirilerek konumu daha da güçlendirilmiştir."

Ülsever: Özkök'le aynı listede olmaktan gurur duyarım

Hürriyet yazarı Cüneyt Ülsever, fişleme listesinde olmasını ilginç bir şekilde yorumladı. Jandarma Genel Komutanlığı'nın kurum olarak gözünde küçüldüğünü söyleyen Ülsever paranoykça bulduğu listede Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök'ün de olmasına çok sevindi.

Ülsever liste için şunları söyledi:
"Bunun bir zırva olduğunu düşünüyorum. Jandarma Genel Komutanlığı hakikaten böyle bir fişleme yaptıysa kurum olarak benim gözümde çok küçülmüştür. Ben bu tarz listelere giriyorum nedense. İyi listelere giremiyorum ama bu listelerde devamlı varım. Bu liste paranoyak hasta tarafından hazırlanmış. Onların da takıntıları olur. Aslında bu soruların bir psikiyatriste sormanız daha doğru olur.

Listede Cüneyt Ülsever hakkında düşülen not: " ABD, İngiltere ve Yunanistan tarafından enforme edilmektedir. Bir nevi zemin hazırlayıcısıdır. Sahaya konacak oyunun emareleri ÜLSEVER üzerinden takip edilebir. TRT’de Ümit Zileli’nin yerine getirilerek konumu daha da güçlendirilmiştir."

Listede Ülsever için düşülen not: " ABD, İngiltere ve Yunanistan tarafından enforme edilmektedir. Bir nevi zemin hazırlayıcısıdır. Sahaya konacak oyunun emareleri ÜLSEVER üzerinden takip edilebir. TRT’de Ümit Zileli’nin yerine getirilerek konumu daha da güçlendirilmiştir."

Çandar: Patır patır dökülüyorlar!

Fişleme listesinde adına "ABD ve İsrail tarafından enforme edilmektedir." notu düşülen Cengiz Çandar sert tepki gösterdi ve TSK'nın ortaklıklarına dikkat çekti.

Çandar, şunları kaydetti:
"Bu ipe sapa gelmez bir karalama listesidir" diyen Referans yazarı Çandar şunları söyledi: "Bence bu listeden daha enteresanı, aynı karargâhta Şener Eruygur zamanında, Kıbrıs’tan yola çıkarak vatan hainleri listesi hazırlanmıştı. O listede KKTC’nin ilanında başrolde oynayan eski Dışişleri Bakanı İlter Türkmen’in de adı vardı. Benim yine adım vardı o listede. O dönemlerde başlayarak Jandarma Genel Komutanlığı Karargâhı ipe sapa gelmez, hiçbir şekilde gerçeği yansıtmayan bir takım kurumlarla bazı isimleri ilişkilendirerek, böyle listeler hazırlandı. Biz bunları biliyorduk. Bugün yayınlanan liste tarafı kitaplarda da yayınlandı. Şaşırtıcı yanı yok. Asıl şaşırtıcı olanı, demokratik ülkede bunarlın üstüne bugüne kadar gidilmemesiydi. Şimdi bu Ergenekon davası sayesinde bunlar sapır sapır ortaya bütün kepazelikleriyle dökülüyor. Umarım adalet gerekeni yapacak.

"KARALAMA KATLİ LİSTESİ"

Herhalde bunların hayal gücü Zambia, Paraguay ya da Norveç diyecek hali yok. Birilerini karalamak için ABD ve İsrail, İngiltere kestirme ve kolay isimler. Yalnız bunarlın gerekçeliği yak zaten. Bunlar karalama ve kişilik katli listeleri. Aynı zamanda listeyi hazırlayan kurumun kafa yapısını da yansıtıyor. Bir yandan İsrail’le TSK’nın yoğun silah modernizasyonu çalışmaları var. Diğer yandan İsrail’i olumsuz gösterip, karşı oldukları demokrat isimleri İsrail’le bağdaştıran listeler hazırlıyorlar. Türkiye NOTO müttefiki. TSK da NATO ordusu. Ondan sonra karalamak ve ima etmek istedikleri isimleri ABD ve İngiltere’yle irtibatlandırarak liste hazırlıyorlar. Böyle bir saçmalık olabilir mi?"

Listeye, Göktürk güldü, Ilıcak üzüldü

Liste adı geçen Sabah Gazetesi yazarı Nazlı Ilıcak, listede bazı maddi hataların olduğuna dikket çekerken, Bugün Gazetesi yazarı Gülay Göktürk, fişlendiği haberine kahhaka attı.

Ilıcak: Liste öyle yapılmaz

"İngiltere tarafından enforme edilmektedir." denilen Nazlı Ilıcak şunlarrı söyledi:

"Listede maddi bazı hatalar var. Mesela Ahmet Hakan’ı Zaman Gazetesi kökenli göstermişler. Alakası yok. Benim için İngiltere diyor ama ben ne İngiliz sefirinin adını bilirim ne başkonsolosun… O kadar bir uzak bir mesafedeyim. Madem böyle bir durumum var o zaman altına, “5 kere İngiliz sefaretine gitti, sefirle buluştu” diyerek bu listeyi maddi donelerle beslemesi lazım. Bunların hiçbiri yok.  Beni üzen güvenliğimiz sağlayan jandarmada bu kadar gayri ciddiliğin olmasıdır."

Göktürk: Alman ajanı da yapılmışım

Listede adının yanına düşülen notta, eski solculuğuna dikkat çekilen ve  "liberalleşme eğilimlerinin önde gelenlerindendir. İngiltere tarafından enforme edilmektedir." denilen Gülay Göktürk Taraf Gazetesi'nde yer alan haberi görmediğini belirtti. Hakkında listeye düşülen notu okuduğumuzda, uzun bir kahkaha atan Göktürk "Bunlar iktidar gelirse vay halimize" diye konuştu. Göktürk şunları söyledi: "Bir aralar Aydın Dergisi’nde benim Alman casusu olduğum söylenmişti. Şimdi de İngiltere tarafından enforme edildiğim söylenmiş. Bekliyorum. Bakalım hangi ülkeler daha çıkacak. Darbecilerin kaynakları böyleyse vay iktidar olacakları zaman kuracakları hükümetin haline… Gülmekten başka yapabilecek bir şey yok." diye konuştu.

www.netpano.com

''Kızıl elmada buluşalım''