Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: ceycet ve Caius Keyes ile Röportaj  (Okunma sayısı 4431 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 26, 2013, 01:52:41 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Değerli üyeler,

Forumumuzda yazdıkları ve yorumlarıyla ve bunları ifade ediş şekilleriyle bize çok şey kattıklarını düşündüğüm, çok değerli iki üyemiz ile bir roportaj gerçekleştirdim.

Her iki üyemize de benimle bu röportajı yaptıkları için teşekkür ederim.

Hafta sonu için keyifli bir çalışma oldu. Umarım siz de keyif alır ve yararlanırsınız.

Sevgiler.

Eğitiminiz nedir?

ceycet- Jandarma okulu mezunuyum.Bugünkü statüsü meslek yüksek okulu.

Casius Keyes- Lisansım Bilgisayar Mühendisliği üzerine. Amerika'da bir enstitüden uzaktan eğitimle Mücevher Uzmanlığı diploması aldım. Şu an ise Sanat Tarihi Yüksek Lisansı yapmaktayım.

Mesleğiniz nedir?

ceycet- Emekliyim;aynı zamanda menkul değer danışmanlığı yapıyorum.

Casius Keyes- İlk soruya verdiğim cevaptan anlaşılacağı üzere, "şu mesleği icra ediyorum" diyemiyorum. Tek kelimelik "Saatçiyim" cevabı verebilmek isterdim doğrusu. Ama şu an öğrenciyim.

Kullanıcı isimleriğnizi açar mısınız?

ceycet- Kızımın ve soyadımın ilk heceleri...

Casius Keyes- Caius, 3. yüzyılın son çeyreğinde papalık yapmış biridir. İrlanda ve Britanya'da yaygın bir soyisim olan 'Keyes'in kökeni için ise birçok iddia olmasına karşın, benim en çok hoşuma giden tez Eski İngilizce'de 'anahtar' anlamına gelen 'caeg' yani şimdiki 'key' sözcüğünden türemiş olmasıdır. 'Anahtarcı' demekmiş eskiden. Şimdi kullanılmıyor sanırım. Anahtar yapmaya, bir anahtarın kapıyı açma/açamama olgusuna sembolik olarak çok önem veririm.

Bu site ile yolunuz nasıl kesişti?

ceycet-İnternette araştırma yaparken karşılaştım.

Casius Keyes- İnternette araştırma yaparken rastlamak pek zor olmuyor. Tabii bir arkadaşımın buraya üye olmuş olduğunu tesadüfen öğrenmem de buraya hemen katılmama katkı sağladı.

Masonlukla nasıl tanıştınız?

ceycet- Ezoterizme olan ilgimi doyurmak için yaptığım çalışmalar esnasında,Masonluk'unda ezoterik bir örgütlenme olduğunu,ezoterik eğitim
sistemini benimsediğini öğrenince,Masonluk'u araştırma gayretine düştüm.

Casius Keyes- Şövalyelere ve şövalyelik unvanına, kardeşlik örgütlerine merak salmıştım. Malta Şövalyeleri, Tampliye Şövalyeleri derken o kitaplarda 'masonluk' kelimesini görmemeniz mümkün değil. Oralarda bahsi kısaca geçtiği için, daha detaylı kitaplar okumak istedim ve tanışma sürecim başladı. Hatta bu süreç bitmiş değil, 'tanıştım' diyemiyorum, hala tanışıyorum.

Bize günlük hayatında ki Ceycet ve Casius Keyes'i anlatabilir misiniz?

ceycet- Sabahları erken kalkarım.Biraz dua,biraz meditasyon,biraz kitap ve tek başıma yapmaya alıştığım kahvaltıdan sonra bir süre forumu ince
ler işyerime giderim.İşten vakit bulduğumda,araştırmalarıma ve okumaya devam eder,akşam saatlerinde eve dönerim.Akşamları,genellik
 le kızımla ilgilenir,dua eder erken yatarım.

Casius Keyes-Bir elimde kitap bir elimde bilgisayar. Okuduğum kitap roman değilse, tarih, araştırma, felsefe vb. ise, araştırmak veya sözlüğe, kökenine bakmak isteyeceğim bir sürü şeyle karşılaşıyorum. Her bir sayfa beni birkaç dakikalık araştırmaya itiyor. Yani bir kitabın 50-100 sayfalık bölümü ile internetli bir bilgisayar benim memurmuşum gibi 8 saatlik bir mesaimi doldurabilir. Bunun dışında futbol oynamayı, her türlü sporu izlemeyi severim. Amerikan futbolu'ndan, körling'e, bilardo'dan, bisiklet yarışlarına kadar.

Mason olmak... Ya da şöyle sorayım Masonluğa kabul edilmek gibi bir dileğiniz var mı?

ceycet- Açıkçası,öyle bir hedefim hiç olmadı;ama,vakit ayırabilsem elbetteki Mason çatısı altında çalışmak,eksik birçok yönüme ve bilgime katkı
sağlayacaktır.Ayrıca mason olabilmenin büyük bir onur olduğuna inanıyorum.

Casius Keyes- Bence Mason olmak, Masonluğa kabul edilmekle biten bir süreç değildir. Masonluğa kabul edilmekle başlayan bir süreç de değildir. O yüzden, nefesim bana izin verdiği sürece -Loca'ya kabul edilsem de edilmesem de- Mason olma yolunda ilerlemek istiyorum. Şimdilik kendimi Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'na layık bir olgunlukta görmüyorum. O olgunluğa eriştiğimi hissedince kapılarını çalarım elbet.

Mason tanıdığınız var mı?

ceycet-Forum ortamında gıyaben tanıştığım masonlar dışında,tanıdığım mason hiç olmadı...Bildiğim kadarıyla...

Casius Keyes- Bizzat tanıştığım 4 kişi var, fakat tahminimce tanışıyor olmamıza rağmen mason olduğunu bilmediğim tanıdıklarım da vardır.

Çokça paylaşımlarda bulunan üyeler olarak bize anlatır mısınız , biz nasıl bir foruma üyeyiz?

ceycet- Üyesi olduğum için onur duyduğum forum ortamımız,istekli ve gayretli olan,önyargılarından arınabilmiş üyelerimiz için bir akademiden farksız.Masonluk konusunda elde ettiğimiz bilgilerin dışında,kişisel gelişimimiz için bulunamayacak fırsatlar yakalayabildiğimiz seviyeli bir zemin. İnsan gelişiminde,okumak kadar yazmanında önemli olduğunu düşünüyorum.Bize üretme şansı vererek yetilerimizi geliş
tiren bu foruma üye olma fırsatını yakaladığımız için şanslı olduğumuza inanıyorum.

Casius Keyes-Bence bu forum, ülkemizden veya dünyamızdan farklı bir profilde değil. Yani sadece belirli bir azınlık güzel işler yapıyor. Ben insanların karakterini 4 bölüme ayırırım; kötü niyetli cehalet, iyi niyetli cehalet, kötü niyetli bilgin, iyi niyetli bilgin. Dünyada olduğu gibi, bu forumda da saydığım karakterlerin ilk 3'ünden sıyrılıp 4.'nün çalışmalarına erişirseniz, altın bulursunuz. Dolayısıyla bu forumda masonlukla ilgili altın değerinde çalışmalar var, ayıklayıp özümseyebilene.

Bu forum hayatınız da ne kadar yer kaplıyor? Bir hobi uğraş gibi mi görüyorsunuz?

ceycet- Forum,bana terapi gibi geliyor.Fırsat bulduğum heran buradayım.Yazılanları okumak,yorumlamak için düşünmek ve bazen düşücelerimi
 paylaşarak,bir nebze olsun dünya işlerinden uzaklaşarak üretebilmek rahatlatıyor beni...En iyi tarafıda,sizi anlayacak birikime sahip,
 gerektiğinde sizi eleştirecek,yönlendirebilecek olanların varlığını hissetmek;onların hoşgörüsüne ve tölerans yetisine güvenebilmek...

Casius Keyes- Evet, bir hobi gibi gördüğümü söyleyebilirim, günde yarım saat bir saat civarı gezinip ilgimi çeken yazıları okurum. Güncellerle sınırlamıyorum kendimi, bazen 4-5 yıl öncesinden kalan yazıları da okuyorum.

Masonluğu bir yana bırakalım. Bize kendinizden bahseder misiniz?

ceycet- Ben,istenirse her yeni birgünün yeni bir başlangıç olabileceğine inananlardanım.Bu inanca sahip oluncaya kendime göre büyük acılar
yaşadım.En iyi iyileştirici,insanın ta kendisi...Umutlarını ve acılarını diri tutabilenler,kendilerini eğitme konusunda gayretli oluyorlar.

Yaşamı anlayabildiğim kadarıyla,ona katlanabiliyorum.Erdem sahibi olmak için bilmek yetmiyor.Sahibi olduğumuz,iyi kötü herşeyi
 paylaşabilmeliyim.Öğrendiğim her kelime,ona yükleyebildiğim anlam kadarıyla bana bir doz ilaç gibi geliyor.Mücadele etmek,sadece
 savaşmak değil;dik durabilmek,olan herşeyi sukunetle karşılayabilmek,duygularınızı açıkça ifade edebilmek,öğrenmek ve gelişmek ar
 zusunda ısrarlı olabilmek gerçek mücadelenin sınırlarını belirliyor,sanırım.

Casius Keyes- Sayın enelsır, sorduğunuz en zor soru bu.
Kendimden nasıl bahsederim bilmiyorum, sakinim, konuşmayı pek sevmem, dışarı çıkıp gezmeyi pek sevmem, bunlar yerine tefekkürü severim.
Aykırı düşünmeyi, insanların alışılagelmiş düşüncelerine ve dogmalarına karşı çıkmayı severim. "Anarşik gomünis" diye takılır arkadaşlarım bana

Masonluğu öğrenmek isteyen ve samimi duygularla onu öğrenmeye çalışan haricilere neler tavsiye edersiniz?

ceycet- Aklı herşeyin önünde tutarak,önyargıları öngörülere bırakıp,öğrendiğimiz duyduğumuz her savı sorgulayıp yorum üretebilme sana
 tını hayatımızın öncül hedefi olarak belirleyip,bu hedef uğruna mücadele edebilme isteğini oluşturabilmek için yılmamayı benimseyebilmeliyiz.Bizi değişime götürecek olan budur.

Casius Keyes-Masonluğu kitaptan öğreneceklerse, amaçları çok kitap okumak olmasın, doğru kitapları okumak olsun. Bu forum biraz araştırılırsa, masonluğu öğrenmek için hangi kaynakların doğru kaynaklar, hangilerinin kötü niyetli kaynaklar olduğu anlaşılabilir.

Sayın ceycet tasavvuf konusuna çokca eğildiğinizi ve bu konuda bilgili olduğunuzu görğyoruz. Bu durumu biraz açar mısınız?

ceycet-Bundan yaklaşık on yıl önce,belki inancımı geliştirmenin huzura kavuşmam da faydalı olabileceğini düşünmeye başladım.Bu konuda giriştiğim her gayretin sonu hüsrandı;çünkü,öğrenmeye çalıştıklarımın hiç birisi bana birşey ifade etmiyordu.Israrımı sürdürürken ezoterizmle bilahere tasavvuf anlayışıyla tanıştım.İrdeledikçe,gerçekte yazılan ve söylenenlerle,anlatılmak istenenin bambaşka şeyler olduğunu kavradım.Bu değişim açlığımı iyice arttırdı.Karşılaştığım her bilgide simge aramaya başladım.

Ben bu anlama şekline,kuş dili diyorum.Hani derler ya,hazreti Süleyman kuşlarların dilini biliyordu diye;aslında söylenmek istenen,
 Hazreti Süleymanın simge dilini bildiğine yöneliktir.

Tasavvuf ekolünde öne çıkan isimlerin çoğunu anlamaya çalıştım.Aslında dini ezoterizmi benimseyen düşünürlerin bir çoğu,birbirine
 yakın iddiaları savunuyorlar.

Bendeniz de,anlayabildiğim kadarını paylaşmaya ve yeni şeyler öğrenmeye çalışıyorum.

Sayın Caius Keyes, aynı şekilde sizinde Masonluk hakkında bilgi sahibi olduğunuzu ve ilgilendiğinizi görüyoruz. Siz de bunu açar mısınız?

Casius Keyes- Bir önceki soruda dediğim gibi, doğru kaynakları okuyorum. Kendini masonik araştırmalara adamış masonlar var, onların kitaplarını okumak gerek. Spekülasyon yaratmak için olan yazılar kendini belli ediyor zaten. Bu ilgimin bir başka sebebi de çok sevdiğim bir amcamın mason bir dostunu tanımış olmam, ve amcam mason olmamasına rağmen (en azından ben öyle biliyorum) tanıdığı masonların kişiliğini ve bir yemek davetinde gittiği locayı öve öve bitirememesi.

Forumumuzdaki mason üyelerin foruma tartışılan konulara yaklaşımı, yaklaşımlarının forumun mottosuna uygunluğu konusunu sorsam neler söylersiniz? Gerçekten Masonluk masonlardan öğrenilebiliyor mu?

ceycet- Sayın mason siteyi oluştururken ciddi bir birikim aktarmış;gerçekten adına layık bir forum zemini hazırlamış.Kendisini kutlarım.

Ancak,sonrasındaki görüntü beklendiği gibi değil.Biz hariciler,konu açıyor,birbirimizle tartışıyoruz;ama,masonlardan bu konulara
 katılım oldukça zayıf;neredeyse yok gibi...Ben ve diğer üyelerin büyük bir kısmı,masonların bu tercihini anlamakta zorlanıyoruz.
 Masonluk,masonlardan öğrenilmelidir;doğru ama,haricilerden başkası iki kelam etmeye tenezzül etmiyor veya bizler böyle anlıyoruz.

Bu konu da,herkesin malumu olan birkaç mason üyeyi tenziye ederim.Bizler alıştık;ama,seyircilere ne demeli...Onlar da alıştı mı acaba...

Casius Keyes- Forumdaki masonların çoğunun yaklaşımlarını uygun ve doğru buluyorum. Masonluk, tabii ki masonlardan öğrenilir. Ama Sayın ADAM başta olmak üzere forumun bazı üyelerinin yazdıkları, masonluğu masonlar dışından da öğrenebileceğimizin kanıtı. Ha, 'birincil kaynaklar kim oluyor?' derseniz, evet, aslında dolaylı düşünürsek masonluğu masonlardan öğreniyoruz. Tıpkı duvar yapmayı duvar ustasından, saat yapmayı saat ustasından öğrendiğimiz gibi.

Nasıl bir Masonluk algınız var? Mason veya Masonluk size neler çağrıştırıyor?

ceycet- Elbette,foruma üye olmadan sahip olduğum kanaatle,üye olduktan sonra edindiğim yargı çok farklı...

Kendilerini ve üye kardeşlerini yetiştirme gayretinde olan kendi halinde masum bir yapılanma olduğunu düşünüyorum.Ancak,insanlığa
 ve diğer insanlara da aynı doğrultuda hizmet etme gayretinde olduklarına yönelik savlarındaki samimiyetten henüz kuşkuluyum.

Casius Keyes- Masonluk deyince ilk olarak Operatif Masonluk dönemindeki duvarcılar geliyor aklıma nedense. Günümüzü düşünürsek, masonluğu, "iyi insan olma yolundaki öğretiler"i koruyan bir kutu olarak gördüğümü söyleyebilirim.

Masonluk kunusunda forumumuz dışında yaptığınız araştırmalar var mı? Varsa nelerdir?

ceycet- Evet,bazı masonların yazdıkları eserleri okumaya gayret ediyorum.İşte o masonlar insanlık için ciddiye alınacak işler yapıyorlar bence...
 Onların hakkını iade etmek lazım.Onlardan çok şey öğrendim.

Casius Keyes- Şimdilik yok. Yakın zamanda olacak gibi, öyle olmasını istiyorum. Onları da elimden geldiğince forumda paylaşırım zaten.

Ben sormamış olsam da anlatmak istediğiniz bir konu veya iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?

ceycet- Başlangıç ta sizi kutladım;forum da sizin gibi, sıra dışı, cesurca, emek vererek üretmeye çalışan üyelerimiz var.
 Onları da kutluyorum;bizlere de cesaret veriyorlar.

Casius Keyes- Ben bugün bu röportajda bir şeyler söyleyebiliyorsam, forumda bir şeyler araştırıp yazıyorsam, bunun birincil sebebi Sayın ADAM'ın yazıları ve teşvikleridir. 'O olmasaydı ben hiçbir şey bilemezdim' diye abartılı bir şey söylemiyorum ama, bu merakım çok yüzeysel kalırdı. Minnettar olduğumu belirtmek isterim. Ayrıca Sayın enelsır, size de gerek benimle, gerek diğer değerli insanlarla yaptığınız röportajlar için teşekkürler.

« Son Düzenleme: Ocak 26, 2013, 01:56:04 ös Gönderen: enelsır »
enelsır

Ocak 27, 2013, 04:31:47 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

roportajlarınızı beğeniyle okuyorum sn enelsır. keşke forum dışına çıkıp diğer masonlarla da roportaj yapma imkanı bulabilseniz. mesela bilgi üniversitesi rektoru sn. remzi sanver böyle bir talebiniz olduğu takdirde sizi kırmayacaktır. kendisi oldukça nazik, anlayışlı bir insandır. onunla irtibata geçmenizi öneririm. buyuk ustad'la roportaj yapmanız masonlar.org açısından tarihi bir an olacaktır.

Ocak 27, 2013, 05:52:18 ös
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Enelsır

Foruma farklı bir renk verdiğiniz kesin ve bunuda hep foruma değerli katklılar veren dostlar ile yapıyorsunuz ve daha ilginç oluyor.
Sn.Prometheus hala aramızda olsaydı eğer o röportaj en ilginçleinden bir olurdu lakin sn.prometheusun yokluğunu pek aratmayacak tarzda bir arkadaş olan sn.Deus Otiosus  ile sanırım ileride bunu gerçekleştirmek ilginç olur.

SnRemzi sanver ile röportaj çok ilginç olmazdı üstelik forumumuza bile üye değil.

Başarılı çalışmalarınızın devamını sabırsızlıkla bekleyeceğim.

sevgi ve saygı ile kalın.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 27, 2013, 02:35:41 öö
Yanıtla #3
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın karahan

Nereden biliniyorsunuz  ? belkide üyedir. :)

Saygılarımla

2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Nisan 27, 2013, 09:57:30 öö
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sayın karahan

Nereden biliniyorsunuz  ? belkide üyedir. :)

Saygılarımla

Gerçekten hoştu sn.arais

Bizi okuyor ve izliyor olabilir bu aklıma gelmedi hiç,ama üye olduğunu sanmam.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo