Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlar "Büyük Üstad"ını seçti  (Okunma sayısı 6570 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 06, 2021, 10:00:03 ös
  • Uzman Uye

Masonlar "Büyük Üstad"ını seçti
06 Kasım Cumartesi 2021

https://cdn.odatv5.com/images/2021_11/2021_11_06/odatv_image_56__9371d874523c44.png

https://cdn.odatv5.com/images/2021_11/2021_11_06/odatv_image_56__55e28429f1234d.jpeg

Hür ve Kabul Edilmiş Büyük Locası'nın yeni "Büyük Üstadı" belli oldu. Güçlü rakiplerinden Selim Örs'ün önünde 299 oy alan Rint Akyüz, diğer dört rakibinin önünde ipi göğüsledi.
Yaklaşık iki yıldır faaliyetlerini pandemi nedeniyle uzaktan sürdüren Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’nda (HKEMBL) Büyük Üstad seçimi yapıldı. Yapılan seçim sonucu oyların büyük bir çoğunluğunu alan Rint Akyüz yeni ‘En Muhterem Büyük Üstad’ oldu.

Büyük Üstadlık seçim sonuçları şu şekilde:

Geçerli oy: 563
Rint Akyüz: 299
Selim Örs: 176

1949 yılında Ankara’da dünyaya gelen Akyüz, 33. Dereceden mason olan isimlerden biri. Yani Türkiye’deki 33 ‘Üstad’dan biri… Akyüz'ün, TED Ankara Koleji ve sonrasında Robert Kolej mezuniyeti bulunuyor.

“Kolej bizlere değişik dünya görüşü aşıladı. Benim bu görüşü, farklı eğim kurumlarından alabilme imkanım yoktu. Kolejin en önemli özelliklerinden bir tanesi bizdeki klasik eğitim tarzının aksine bireyi ön plana çıkarır” diyen Akyüz, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Çünkü bizler klasik eğitim sistemimizde sistemle uyumlu insanlar olmak üzere yetiştiriliyoruz. Yani hoca müsaade ederse soru sorarsın, yaz derse yazarsın. Robert Koleji’nde birisi soru sormaya devam ettiği sürece hocamız dersi bitirmezdi. Onun kafasındaki soru işaretlerini ortadan kaldırıncaya kadar uğraşırdı.”

RİNT AKYÜZ KİMDİR

1971-1985 yılları arasında profesyonel olarak iki özel sektör grubunda “Dış Ticaret” dalında çalıştı. İlk ihracatçılardan olduğu için ihracat dalında aralarında ‘yurt dışına ilk lisans satışı’ ve ‘bir çok ilk ürün satışı’ gibi bir çok ilke de imza attı.

Daha sonra 1985 senesinde kurucu ortak olarak “Rotel İç ve Dış ticaret A.Ş.”yi kurdu ve çalışmalarını tarımsal ürünler ve tarıma dayalı sanayiler konusunda yoğunlaştırdı. Şu anda “Amylum Nişasta Sanayi ve Ticaret A.Ş.” ve “Rotel İç ve Dış ticaret A.Ş.”nin Yönetim kurulu Başkanlıklarını yürütmekte.

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu’nun (TGDF) başkan vekili. Rint Akyüz, aynı zamanda çok sıkı bir Fenerbahçeli.

Odatv.com

Hayırlı olsun Mason camiasına .

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 08, 2021, 11:57:26 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Bizler de tebrik etsek olur mu?.
    Saygilar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Kasım 25, 2021, 01:56:52 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

MERHABALAR
Rint Akyüz'ü tebrik ederim, mason camiasını daha iyi yerlere taşıyacağını ümit ederim.
SAYGILARIMLA

Kasım 25, 2021, 09:48:34 öö
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayin Suat' in paylasimini okurken, ozellikle "daha iyi yerlere..." kismini, sunlari dusundum:

Harici alem icin bir buyuk ustadin basari kriterleri varmidir, ornegin; 
- bir buyuk ustad ne zaman basarili sayilir?
- bir buyuk ustad ne zaman basarisiz sayilir?

Bu arada, sembolik te olsa ben de sayin Akyuz' u tebrik ediyorum.

Kasım 29, 2021, 12:47:14 öö
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Kasım 29, 2021, 08:03:33 öö
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Sayın burakc ; Evet sitede Bülent Akdan gözüküyor lakin ; oda tv bu konuda yanlış bir haber yazmaz . Doğrusunu Sayın Masonlar bilir , bizleri aydınlatırsa seviniriz .

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 29, 2021, 04:59:00 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Su anki Buyuk Ustad 2017'den beri bu gorevi yurutuyor. Onceki buyuk ustadlarin gorev surelerine bakildigi zaman bir buyuk ustadin bir donem ki normal gorev suresinin 3 yil oldugu anlasiliyor. Su anki (secilmis ama daha isat edilmemis) buyuk ustadin isminin websitesinde yeralmamasinin sebebi daha isat edilmedigi ile aciklanabilir. Bakiniz; Sayin Adam' in  "evrensel masonluk- isat torenleri " baslikli paylasimi. 

Sayin Nosam33' un dedigi gibi secimin yapilip yapilmadigini forumdaki (HKEMBL uyesi) masonlar cevaplayabilir. Ayrica su da sorulabilir; HKEMBL 'inda bir buyuk ustad kac donem bu goreve secilebilir? Bazen, su anki buyuk ustadin durumunda oldugu gibi +1 goruyoruz, bunun sebebi ne olabilir?
« Son Düzenleme: Kasım 29, 2021, 05:24:22 ös Gönderen: midyad »

Kasım 30, 2021, 02:53:06 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Sayın ANARCHOSA ; cevabından dolayı teşekkür ederim .Oda Tv haber kanalına da güvenimi boşa çıkartmadığı için ayrıca teşekkürlerimi iletirim ...

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Aralık 06, 2021, 11:47:41 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ANARCHOSA,

Özel bir soru olacak belki ama cevaplarsanız sevinirim. Üyeliğinizde ÖMBL Üyesi olarak geçiyordu. Forum ÖMBL üyesi olarak kaydı kaldırdı mı yoksa siz mi silmeyi tercih ettiniz.

Teşekkürler.
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Aralık 10, 2021, 10:00:47 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Anlıyorum. Cevapladığınız için teşekkür ederim.