Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Benim Anladığım  (Okunma sayısı 40665 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 21, 2011, 02:29:25 ös
  • Aktif Uye

Mısır'dan çıkan Museviler tarafından kurulan zamanla adına ''Mason'' diyecekleri bu yapılanma tarihin akışını değiştirmiştir.
  Günümüzdeki Türk Masonlarına hızla gelirsem. hiç bir etki ve sorumlulukları olduğunu düşünmüyorum. Gerçek manada Mason oldukları şüpheli. Daha ileri gidersem büyük bir kandırmaca içerisindeler.

Sebebine gelince.
1- Bu yapıyı o eziyeti çeken Museviler inşaa etti, sizi neden gerçek manada aralarına alsınlar.
2- Firavun döneminden gelen kadim bilgileri sizinle neden ''hepsini'' paylaşsınlar.

ASLINDA OLAN NE
Türkiye den ve Dünya dan Musevi olmayan ''tutarlı'' zenginleri topluyorlar. hem finansı denetim altın da tutup, hem de onları uğur da çalıştırıyorlar. Dünyanın çeşitli yerlerinde toplantılar yapıp, bu insanları kaynaştırıyorlar. Sınırlı ''belirledikleri'' bilgileri bunlarla paylaşıyorlar. Böylelikle bu insanlara  kendilerini Mason olduğu düşüncesini veriyorlar.ASLA gerçek manada içlerine almazlar. Zaten  öğretileri bu, dikkat edin hiç biri ''ben Masonum'' diyemiyor ''Mason olmaya çalışıyorum'' diyor. Oyalandıkları belli.

hoşgörünüze sığınıyor
Siteden atılmamayı ümit ediyorum
Saygılarımla
Hacamat
Saygılarımla

Nisan 21, 2011, 02:40:25 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

hiç korkma atmazlar. emin ol hatta. numunelik olarak durursun burada :D :D
Girdik susanlar arasına yattık uyuduk
Çığlığımız sınırları aştıydı nasıl olsa.

Nisan 21, 2011, 05:54:34 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Milattan önce bilmemkaçıncı yüzyılda Mısır'dan çıkışlarının Tevrat'ta öykülendiği Museviler, hiçbir zaman kendi ulusal yapılanmalarında kişilere "mason" dememişlerdir. Böyle bir şey olmadığı gibi, Masonluğun Musevilerin Mısır'dan çıkışıyla ilgisi de yoktur. Mason sözcüğü, ilk kez Orta Çağda Avrupa'da kullanılmıştır. (Forumda bunun etimolojisiyle bağlantılı bir yazım var.) Günüamazdakie Masonlukta ise ona haksız bir şektilde sahip çıkılmıştır sonradan. (Bunu da uzun uzun anlatmıştım forumda.)

Günümüzdeki Türk masonlarının gerçek mânâda mason oldukları niçin şüpheliymiş?... Gerçek mânâda mason olanlar kim? Gerçek mânâde mason olmak ne demek oluyor. başımızda bir muntazam kavramı vardı; şimdi bir de gerçek mânâ kavramı var. Açıklanırsa, benim gibi olasıdır ki anlamamış olanlar anlamaya çalışır sanırım. 

Türk masonları niçin bir kandırmaca içindeymiş?... Onları kim kandırıyor?... Bu nasıl bir kandırmaca ki, kendileri bunun farkında değil de (zaten kandıorılıyorlarsa farkında olamazlar) diğer birtakım bilgi, eğitim ve erdem düzeyleri rahatça sorgulanabilecek birtakım kişiler bu kandırmacaları biliyor. Neymiş bu kandırmaca?... Çok mu gizli?  

Masonluktaki yapıyı Museviler inşa etmiş değildir. Böyle bir şey yoktur. Bu bir safksatadır. Öylesine yoktur ki, bir zamanlar Avrupa'da Museviler özellikle Masonluğa kabul edilmedikleri bir dönemden bile geçmişlerdir. Öylesine yoktur ki, günümüzde İsrail'de Masonluğun yaşayabilmesi, mason localarının etkinliklerini sürdürmeleri, Türkiye'deki mason örgütlerinden bile çok daha zor koşullar altında yürüyebilmektedir. Yuksa Museviler derken, Yahudilerin dışındaki Musevilerden mi söz ediliyor?

Firavun döneminden kalma o kadim bilgiler nedir?...  Mısır misterleri ve Hermetizm'den farklı şeylerden mi söz ediliyor? Bunlar genel kapsam bakımından ortaya konmalı ki, bakalım özel olarak Museviler ne denli bunların sahibi olabiliyormuş, görelim.

Demek kimileri tutarlı zenginleri topluyor. Olabilir. Toplasınlar.  Sonra?

Demek onları bir finans denetimi altında çalıştırıyorlar. İyi de, kim yapıyor bunu?

Dünyanın çeşitli yerlerinde toplantılar yapıp insanları kaynaştırıyorlar demek. Ne iyi! İnsanların kaynaşması güzel. Gelecvek için umut verir.

Sınırlı bilgileri onlarla paylaşıyorlar. Kim?... Hangi snırlı bilgiler?

Bu insanlara kendilerinin mason olduğu düşüncesini veriyorlar... Hoppala!... Bunların Masonluk ile ne ilgisi var? Yoksa bilmediğimiz ya da belki bildiğimiz ama böyle anlatılınca çıkarsayamadığımız bir başka kuruma (örneğin Beni Berith gibi) Masonluk adı mı verilmeye çalışılıyor? Buna benzer yanılgıları ara sıra bu forumda bile gördük.  Bugüne dek böylesine hiç denk gelmemiştim. Nerede yazılmış tüm bunlar? İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca fark etmez; nerede, hangi kaynakta?

Yoksa kaynaksız, özgün düşünce ve yorum mu? Öyleyse mesnedi nedir?

Hiçbirinin mason olduğunu söyleyemediği ya da söylemediği, öyle demediği ve mason olmaya çalıştığını söylediği doğru... Öyle diyorlar. Bunun anlamı nedir? Ne demek istiyorlar? Bu bir oyalanma falan değil, kendini bilme felsefesinin başlangıcı. Bunun anlamı nedir? (Bu bağlamda bir yazım var benim forumda "Mason kimdir, kim masondur?" başlığı altında. Acaba bu konuda o yazının bir katkısı olabilir mi?)

Sayın Hacamat, hoşgörü sığınağı arıyor.

Yo hayır!...  Bu bir hoşgörü sorunu olamaz; ancak tolerans zorunu olabilir. Ben sayın Hacamat'ın yazdıklarını toleransla karşılıyorum. Kim bilir, belki haklıdır. Benim onu ikna etmeme gerek yok. Belki o savlarının kanıtlarını ortaya serer ve beni ikna edir onun doğrularını benimsemem yolunda.

Beklerim.

« Son Düzenleme: Nisan 21, 2011, 06:06:33 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 21, 2011, 08:04:52 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Sn. ADAM;  Hacamat demiş ki :Mısır'dan çıkan Museviler tarafından kurulan ZAMANLA adına ''Mason'' diyecekleri bu yapılanma tarihin akışını değiştirmiştir.
''zamanla'' derken  iyi ifade edemediğimi anlıyorum. Peki sizin dediğiniz gibi Orta Çağda Avrupada ''Mason''  adı konmuş.

Sn ADAM sormuş : Günümüzdeki Türk masonlarının gerçek mânâda mason oldukları niçin şüpheliymiş?

Hacamat cevap : Bir sürü örnek verebilirim. En basit olarak ''Türk'ü Dünya'nın hiç bir yerinde tahammül edemiyorlar Mason'mu yapacaklar''.

Sn.ADAM sormuş :Gerçek mânâda mason olanlar kim?

Hacamat cevap : Museviler

Sn.ADAM sormuş :Türk masonları niçin bir kandırmaca içindeymiş?

Hacamat cevap: Öyle olması gerektiği için

Sn.ADAM sormuş:Onları kim kandırıyor?

Hacamat cevap: Mısır'dan çıkanlar

Sn.ADAM sormuş: Bu nasıl bir kandırmaca ki, kendileri bunun farkında değil de (zaten kandıorılıyorlarsa farkında olamazlar) diğer birtakım bilgi, eğitim ve erdem düzeyleri rahatça sorgulanabilecek birtakım kişiler bu kandırmacaları biliyor.

Hacamat :) cevap : Bilim adamı demişki ''iki şey sonsuzdur. Bir evrenin sonsuzluğu İki insanın ahmaklığı, fakat birincisinden o kadar emin değilim'' sanırım bu kanmanın eğitimle bir ilgisi yok. Belki de Ahmaklıkla bir alakası vardır.
bilgi eksikliğim,eğtim eksikliğim, erdem eksikliğim e gelince Bilgim 33 derece, eğitim seviyem üniversite beni okutamadı. Mason değilken Masonluğu savunmak ne derece erdemliyse Sn.ADAM
''Bir takım kişiler'' değil bunu hakaret sayarım onu şöyle düzeltiyorum '' Hacamat gibi bir kişi bu kandırmacaları biliyor.

Sn. ADAM sormuş :Neymiş bu kandırmaca?

Hacamat cevap :öğretiler ve vazifeler

Sn. ADAM sormuş:Çok mu gizli?
Hacamat cevap : Gizlilik seviyesi en üst seviye  

Sn ADAM sormuş :Firavun döneminden kalma o kadim bilgiler nedir?

Hacamat cevap : Bakmayan göremez

Sn ADAM; Çok soru sormuşsunuz.Bu soruları kendinize de sorun yakalarsınız bir ucundan.

ASLINDA OLAN NE
Türkiye den ve Dünya dan Musevi olmayan ''tutarlı'' zenginleri topluyorlar. hem finansı denetim altın da tutup, hem de onları uğur da çalıştırıyorlar. Dünyanın çeşitli yerlerinde toplantılar yapıp, bu insanları kaynaştırıyorlar. Sınırlı ''belirledikleri'' bilgileri bunlarla paylaşıyorlar. Böylelikle bu insanlara  kendilerini Mason olduğu düşüncesini veriyorlar.ASLA gerçek manada içlerine almazlar. Zaten  öğretileri bu, dikkat edin hiç biri ''ben Masonum'' diyemiyor ''Mason olmaya çalışıyorum'' diyor. Oyalandıkları belli.

Sn.ADAM'ın ''Toleransına'' yönetimin hoşgörüsüne sığınırım.

Saygılarımla
Hacamat
Saygılarımla

Nisan 21, 2011, 09:26:23 ös
Yanıtla #4
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Hacamat-

Size hem site yoneticisi kimligimle hem de Mason kimligimle kisaca cevap vereyim.

Bahsettiginiz bilgiler hicbir mantikli kaynaga dayanmamakta olup, sitemizin bilgi temizligini zedelemektedir. Sitemizi biraz takip eden bir uyemiz, Masonlugun kimsenin tekelinde olmadigini bilir. "Museviler gercek Masonlardir" diye bir ibare tamamen yanlistir. Lutfen bu kadar ciddi iddialari kaynak gostererek belirtiniz.

Masonlar.org, komplo teorisi uretme yeri degil, dogru bilgi paylasma yeridir.

Saygilar

-Potentate
In Thy name we have assembled!

Nisan 21, 2011, 10:32:55 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Sayın Potentate;
Öncelikle böyle bir ortamı sağladığınız için sizin vasıtanızla emeği geçen herkeze saygılarımı sunarım.
Ben Mason değilim,elbette yapı hakkında teorilerim olacak. Bu teoriler tabiki de  Meydan Larousse da, vikipedi de olmayacak. Bu teoriler bazen basit mantık yürüterek bazen de belki iki gözle olacak. Bunun adı ''bilgi kirliliği'' olsun peki. Ama bu Musevilerin gerçek Mason olduğunu değiştirmez. Tersi ispatınızı kaynağıyla merakla bekliyorum.
Saygılarımla
Saygılarımla

Nisan 21, 2011, 11:11:50 ös
Yanıtla #6
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Hacamat-

Anlayisli yaklasiminiz icin tesekkur ederim. Gercek Mason diye bir kavram Masonlukta bulunmamaktadir, dolayisiyla gercek Masonlar Musevilerdir hipotezi yanlis bir hipotezdir. Buyuk Localarin hangisinin tuzugune bakarsaniz bakin boyle bir kavramla karsilasmazsiniz. En saglikli kaynak Buyuk Loca tuzugu ve yonetmeligidir.

Bir Musluman ne kadar Masonsa Musevi de o kadar Masondur.

Saygilarimla

-Potentate
In Thy name we have assembled!

Nisan 21, 2011, 11:28:40 ös
Yanıtla #7
  • Aktif Uye

Sn. Potente; Tüzük benim teori mi doğruluyor. Neden tüzük de böyle bir ibareye yer verilmiş.

''Bir Musluman ne kadar Masonsa Musevi de o kadar Masondur''

Tüzüğe  böyle bir ibare konduysa demek ki olmaması gibi hakikat var yada böyle bir şüphe var. Her ikiside dikkat çekici. Peki siz bu ibareyi görünce şüpelenmediniz mi? ''neden böyle bir şey yazma gereği duymuşlar'' diye.
Saygılarımla
Hacamat
Saygılarımla

Nisan 22, 2011, 12:14:59 öö
Yanıtla #8
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

TUZUKLERİMİZDE BOYLE BİR MADDDE YOK.

Bizler kisinin inancının ne olduguylq ilgilenmeyiz. Bizim icin onemli olan kisinin bir Yüce Güce inanmasidir. Musevi ya da hristiyan veya Müslüman ya da baska bir dini inancının olmasi o dının gereklerini yerine getirip getirmemesinin bizce bir önemi yoktur.dedigim gibi onemli olan kisinin bir Yüce Yaratıcıya be Yüce Güce ve ruhun ölümsüzlüğüne inanmasidir.

Ayrıca iddianız da gerçekle ortusmemektedir. Efsanevi tarihe gore bakarsak ilk Mason Yüce Yaraticidir diyebiliriz. Ama Spekulatif Masonlugun doğusu 18. Yy.in baslaridir.

Br de zenginleri topladığımızı iddia ermişsiniz ki bu gerçekle hic ortusmez. Mesela ben zengin birisi degilim. Loca Kardeslerimin kahir ekseriyesinin de zengin olmadıgını biliyorum. Biz temel olarak kendisi ve bakmakla yükümlü olduklarına insan onuruna yaraşır bir hayat sürdürebilecek ve ekonomik yükümlülüklerini de yetine getirebilecekler arasından Kardeslerimizi seciyoruz. Ki zengin olmaktan tamamen farklı bir ifadedir bu.

Sevgilerimle.

Nisan 22, 2011, 12:19:09 öö
Yanıtla #9
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Uyeler,

Baslik ve ilk mesaj soru icermedigi icin konu "Bana Gore Masonluk" bolumune tasinmistir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.