Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: SAVAŞ VE OLAĞANÜSTÜ DURUMLARDA MASONLUK MÜESSESESİ  (Okunma sayısı 13710 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 04, 2008, 11:11:30 ös
Yanıtla #20
  • Ziyaretçi

Sayın amurdad;

Bir mason, yapısı ve doğası gereği aynı zamanda yaşadığı ülkenin iyi bir vatandaşıdır. Kişisel olarak savaşmak son tercihi olsa bile ülkesinin menfaatleri ve ortaya çıkan zaruret savaşmayı gerektiriyorsa savaşacaktır ve bu uğurda gerekiyorsa canını verecektir. Ama savaşa giden yol içerisinde, eğer sonuca barışçıl yönde ama ülkesinin menfaatlerini koruyacak şekilde tesir edebilecek bir kudreti varsa, bu kudreti de sonuna kadar kullanacaktır.

Saygılarımla.
Sn.Aramis
O zaman Mason kimliği konusunda tartışmalıyız.Masonluk evrensel bir barış sevgi kulubü ise kendi devletinden önce insanlığı düşünmelidir.Bütün kültürlerden etkilenen bir masonun insanlık inşasında savaş son çaresi olamaz.Ancak kötü yazgısı olabilir.Mecburiyetden ordadır.İyi bir devlet yurttaşından öte dünya yurttaşı olmalı..
Yada kardeşlik sevginizi sorgulamak zorunda kalırsınız,inancınızı,değerlerinizi..Tabi bu konular zor konular burdan benim yazdıklarımda ahkam kesmek gibi oldu,ama ben haklıyım,öyle olmalı,hayaller için..
En sonunda ben kendi anlayışıma yakın bir yapılanma kuracağım:)

Eylül 04, 2008, 11:24:10 ös
Yanıtla #21
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Herkes yaptığının karşılığını bir şekilde alıyor. Devrik lider Saddam Hüseyin'de, Amerika ile anlaşması doğrultusunda zamanın İran Şahı, Şah Rıza Pehlevi'ye yaptığının bedelini ödedi. Sonra bu gücü sağlayan devlet, kendisini de bitirdi. Dediğim gibi herşey strateji ve geleceği doğru yorumlama bilgeliği ile alakalı.

Ben gücü seven bir kişiyim. Fakat ; "kontrolsüz güç, güç değildir" diyenlerdenim. Bu bağlamda, liderlikte vizyonunu doğru şekilde kullanıp, ön görülerde bulmayı çok akılcı ve önemli buluyorum.

Konu ile ilgili daha sonra, nacizane yorumlarımı yazarım. Şimdi çıkmam gerekiyor.

Saygılarımla

Eylül 05, 2008, 07:07:23 ös
Yanıtla #22
  • Skoç Riti Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Sayın amurdad ;

Alıntı
Mecburiyetden ordadır
. Benim de söylemek istediğim ve söylediğimi sandığım (sanırım kendimi iyi ifade edememişim) 
Alıntı
ortaya çıkan zaruret savaşmayı gerektiriyorsa
  savaş ancak mecburiyet durumunda katlanılması gereken bir bedeldir. Masonluk hakkındaki iyi düşüncelerinizi takdir ediyorum. Yanlış anlamadıysam size göre masonluk öyle olmalıdır ki insan ve insanlık adına olmasını arzu etmediğiniz her konuda bir çare üretebilmelidir. Bu söylediğiniz birgün bütün dünya masonik bilinç düzeyine erişebilirse gerçekleşebilir. Ama şu an itibariyle unutulmamalıdır ki, dünya nüfusuna oranla mason sayısı son derece azdır. Masonluk bir idealdir. Ben kendime 'mason' demekten imtina ederim. Olsa olsa 'mason' olmaya çalışıyorumdur. Umarım birgün 'mason' olabilirim. Umarım birgün mason olanların sayısı sizin de arzu ettiğiniz, insani defoları ortadan kaldırabilecek düzeye erişir.

Saygılarımla.

Eylül 05, 2008, 07:41:07 ös
Yanıtla #23

Umarım birgün mason olanların sayısı sizin de arzu ettiğiniz, insani defoları ortadan kaldırabilecek düzeye erişir.

Sayin Aramis; bunu anlayamadim. Bu ifadenizle neyi kastettiginizi ogrenebilir miyim? Sakincasi yoksa tabi :)

Benim anladigim sey dogru mu bilmiyorum ama ifade ettiginize bakilirsa Masonlarin Dunya yuzeyinde belirli bir sayiya ulasmasi bekleniliyor ve bu sayi elde edildiginde ise otomotikman İnsani defolar ortadan kalkiyor. Neden Mason sayisinin İnsani defolari ortadan kaldirabilecek duzeye erismesi gerekiyor?

Saygilarimla,
« Son Düzenleme: Eylül 05, 2008, 07:44:58 ös Gönderen: Sevil »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Eylül 05, 2008, 07:45:21 ös
Yanıtla #24
  • Skoç Riti Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Sayın Sevil;

Söylemek istediğim, umarım birgün masonluk öğretisi ve kardeşlik sevgisi, savaş ve benzeri, insana özgü kötü olarak addedilebilecek davranışların önüne geçebilecek kadar dünyaya yayılmış olur.

Saygılarımla.

Eylül 05, 2008, 07:48:09 ös
Yanıtla #25

Sayın Sevil;

Söylemek istediğim, umarım birgün masonluk öğretisi ve kardeşlik sevgisi, savaş ve benzeri, insana özgü kötü olarak addedilebilecek davranışların önüne geçebilecek kadar dünyaya yayılmış olur.

Saygılarımla.

Anlasildi.

Saygilar Bizden;
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.