Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: BİR MASON ÖRGÜTÜNDEKİ OLASI SORUNLAR - 2  (Okunma sayısı 3306 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 06, 2010, 11:46:23 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bir mason örgütündeki olası sorunları gidermek için ne yapılmalı?

Sorunun yanıtı aslında çok kısa ve basit: Masonca davranılmalı.

Eğer masonlar paylaşımı, dayanışmayı, görev bilincini, iş ve güç birliğini öngörüyorsa, yapılması gerekenlerden değil, “yapmaları gerekenler”den söz etmeli.

Kuşkusuz masonların yapmaları gerekenler, her birine göre yer yer farklılık gösterecektir. Herkes kendi telinden çalmak isteyecek, kendi eğilim ve görüşlerini başkalarının eğilim ve görüşlerine oranla daha iyi ve daha doğru görecek, en azından öncelikli tutmaya çalışacaktır.

Bunu doğal karşılamak gerekir ama bu bakımdan herkese tutum ve davranışlarında sınırsızcasına özgürlük hakkı tanınması, anarşiye yol açabilir. Fakat herkes, aslında kendilerinden hiç de farklı olmayan diğerlerinin kendisine tanımış olduğu özgürlüğün bilincine varırsa, herkes başkalarının özgürlük hakkını da kendi hakkına eş görerek koruyup savunursa, karmaşaya olanak tanınmaksızın uyum ve düzen kurulur.

Bunun için masonların toplumda birçok insanın elinde olmayan güçlü olanakları var. Bu olanaklar onların kimi erdemleri. Alçak gönüllülük, tolerans, ölçülülük, anlayış, bağlılık, sevgi ve saygı bunların başında gelir. Elbette eğer bu erdemleri gerçekten edinebilmişler, mason sıfatını taşımanın yanı sıra gerçekten “mason” olabilmişlerse...

Sorunlarına kurumsal boyutta çözümler yaratıp, örgütü dolaylı olarak oluşturan bireylerin körü körüne bunlara uymalarını isteyeceklerine, önce bireysel boyuttaki çözümleri oluşturup bunları uyumluca birleştirerek kurumsal boyuttaki çözümleri bulmaya yönelmeleri gerek.

Bunun için de masonlar, toplumca genelde noksan olduğumuz olumsuzluklardan sıyrılmasını bilmeli, sorumluluk ve görev bilincini edinmeli, her ne yapılacak olursa olsun onu bir yanından sıkıca tutmaya, tutmakla kalmayıp yüklenmeye, taşımaya, olduğu yerden daha üstün bir aşamaya kaldırmaya, yerine yerleştirmeye hazır olmalı, özveri göstermeyi başarmalı, paylaşmayı ve iş birliğini gerçekleştirebilmelidirler.

Bunu tek tek her biri, hepsi yapabilmeli. Yapmalı.

Hepsi ayrı ayrı, fakat eş güdüm içinde bir bütün olarak çalışmalı.

Masonlar çalışmalı.

Başkalarının onlara görev vermesini beklememeli. Birtakım sorumluluklar yüklerken birtakım yetkilerle donattıkları mason kardeşlerinin kendilerine verdiği görevleri yerine getirmekten kaçınmamalı. Görevden kaçmak için birtakım yapay engeller uydurmamalı ama hiç kimse onlara hiçbir görev vermiyorsa, yapılması gereken işi kendileri bulup yapmaya girişmeliler.

Masonlar çalışmıyor mu?

İşin doğrucası ve bildiğim kadarıyla çalışanları var ama ne yazık ki çalışanların çalışmayanlara oranı bildiğimce pek düşük. Varsın masonlar kendileri söylesin deneyimleri uyarınca, bu oranın ne kadar olduğunu.

Bakın ben size bunun bir ölçüsünü vereyim: Bu forum alanı masonların, değil mi?... Biz kenarından köşesinden ilişmişiz. Burada kaç mason üye var? Mason olanlar belli; isterseniz sayın. Peki, bu masonlardan kaçı bu tartışmalara katılıyor? Sanırım bunun farkındasınızdır. Oranı hesaplayın.

İşte o bulduğunuz oran var ya, işte o büyük olasılıkla herhangi bir mason örgütünde de yaklaşık olarak geçerlidir sanırım. Herhangi bir locada yapılan çalışmalarda üyelerin kaçta kaçı (görevlileri bir yana bırakın) yapılan çalışmalarda etkin rol alıyor?... Onu da bir yana bırakın, görevlileri saymazsanız loca üyelerinin toplantılara katılma oranı yüzde kaç?

Ben böyle diyorum da, masonlar yalanlasın benim bu iddiamı. Yanlışsam, özür dilemek boynumun borcu.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 06, 2010, 12:37:09 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Sayın ADAM'a bu konuda hakvermemek mümkün değil.Öyle ya,içinde bulunduğumuz forum ortamı da bir çalışma zeminidir;tartışılan konuların büyük kısmı masonlukla ilgilidir.

Bu tartışmalar,masonluk hakkında ahkam kesmekten,antimasonik söylemlere kadar uzamaktadır;ancak,işin ironik yanı bu tartışmalara masonların katılmamasıdır.Dışarıdan tartışmaları takip eden bir izleyici,düşüncelerin tamamını masonların düşüncesi olarak görebilir.Bu algı da,masonluğa nekadar yararlı veya zararlı olur,orası meçhul...

Saygılar
Ben"O"yum,"O"ben değil...