Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: MASONLUK TARİHİ'NDE ANLATILMAYANLAR - 4  (Okunma sayısı 2779 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 19, 2009, 09:51:56 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bundan önceki yazımda Masonluk Tarihi’nin 1720’li yıllara kadar olan bölümünün mason tarihçilerce nasıl anlatıldığını özetlemiştim.

Şimdi soruyorum: Siz bunun gerçekten de öyle olduğuna inanıyor musunuz?

Dünya yüzündeki masonların büyük çoğunluğu, belki hepsi (düzenli-düzensiz ayırımı olmaksızın) inanıyor. Dolayısıyla mason olmayanların da inanması gerekiyor.

Çünkü Masonluğun tarihini iyi bilen, bu konuda birer otorite sayılan yazarlar hep böyle anlatmış.

Fakat acaba başka kaynaklardan da yararlanarak bir araştırma, bir inceleme, bu anlatımı doğrulayabilmek için bir sorgulama yapacak olursak, aynı sonuca varır mıyız?

Ben bu işi merak ettim. Biraz kurcaladım. Baktım gördüm ki bu işin aslı astarı pek öyle değil gibi… Anlatılanlarda bir yanlışlık var.

Aslında bir önceki bölümde özetle sıralamış olduğum tarihsel evrelerin hepsi doğru. Fakat bunların doğruluğu ayrı ayrı ve her birinin kendi içinde geçerli. Hepsini birden sanki sürekli bir bütün oluşturuyormuş gibi böyle art arda dizmek yanlış. Bu, insanı doğrudan sapmaya, yanlış bilgi edinmeye yönlendiriyor.

Hele bunun sonuna bir de Londra Büyük Locası’nın kuruluşunu bağlayarak Çağdaş Masonluğun oluşumunu böyle göstermek çok daha yanlış oluyor.

O sıralamada bir de 18. yüzyıldaki aşamanın ayrıntısına önemli bir yorum konmuş. Üstelik öyle bir yorum ki, bu bir tarihsel gerçek gibi yansıtılmış. Bu yorum da Operatif Masonluktan Spekülâtif Masonluğa bir dönüşümün hatta bir geçişin oluştuğu.

ÖYLE BİR ŞEY YOK!

Bu bir yorum; gerçek değil.

Londra’daki kabul edilmiş masonlardan kimilerinin, öyle denildiği gibi geleneksel inşaatçılık mesleğinin o tarihte zayıflamış olmasından yararlanarak ve “bir punduna getirip” kendi istedikleri tarzda bir mason örgütü kurmuş olduğu doğru değil...

Hatta bu örgütü sadece kabul edilmiş masonların kurmuş olduğunu söylemek bile yanlış. Çünkü bu kuruluş sırasında aralarında daha önce inşaat işiyle uğraşan bir locada “kabul edilmiş mason” olmayanlar bile var. 

Hatta bir adım daha ileri giderek, aralarındaki kabul edilmiş masonların sayısının parmakla sayılabilecek kadar az olduğunu bile söylemek olanaklı.

Kuşkusuz bu konuda elde yeterli belge olmadığı için «Falanca bir kabul edilmiş masondu ama filanca değildi.» diyebilmek de pek zor. Kabul edilmiş mason olduğu bilinenler var; olmadığı bilenenler var; çoğuna ilişkin ise bu bağlamda hiçbir bilgi yok.

Buyurun… Siz araştırın… Bu dediğimi yalanlayacak bilgi ve o bilgiyi destekleyebilecek kanıt bulabiliyorsanız ortaya koyun.

Ben diyorum ki…

Londra Büyük Locası’nın kuruluşu da birdenbire ortaya çıkmış bir olgu değil... Gerçi bu işe 1702 tarihinden başlayarak hazırlanıldığı söyleniyor ama aslında plânlanması çok daha önceye gidiyor. Bir strateji oluşturulup sonra da akıllıca uygulamaya konmuş bir plan bu. Daha doğrusu, çok daha geniş boyutlu bir planın sadece bir parçası.

Aslında bu iş öyle pek kolay olmamış. Bir iki ayrı seçenek denenmiş; sonunda bunda karar kılınmış.

İster misiniz bunun bence nasıl olduğuna bakalım?

Ancak olup bitenleri iyi anlayabilmek için, biraz daha önceki tarihlere uzanıp, hiç olmazsa özet olarak bazı politik olayları gözden geçirmemiz gerekli. Onu da izleyen bölüme bırakmak istiyorum. Bir bölümün kapsamında bu kadar bomba yeter.

Hatta şunu da açıkça söylemek isterim:

BURADA ANLATACAKLARIM MASONLARI HAYLİ RAHATSIZ EDEBİLİR. HATTA BİR ANTİMASONİK ANLATIM OLARAK BİLE NİTELENEBİLİR.

BU NEDENLE FORUMUN YÖNETİCİLERİNİ UYARIYORUM:

BENİ DURDURUN.

BUNLARI ANLATMAK ZORUNLU DEĞİLDİR. VAZGEÇEBİLİRİM.

BUNDAN SONRA GELECEK OLAN 5. BÖLÜM ZARARSIZDIR AMA ONDAN SONRASINI BİLEMEM.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.