Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: MASONLUK TARİHİ'NDE ANLATILMAYANLAR - 5  (Okunma sayısı 3429 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 20, 2009, 08:27:46 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Anlatılarıma 16. yüzyıldan başlayacağım.

Sakın operatif masonluktan söz edeceğimi sanmayın; o ayrı bir konu. Üstelik bence Çağdaş Masonluğun tarihçesiyle de ilgisi yok. Gerçi 16. yüzyıldan başlayınca hatta biraz daha geriye uzanarak Çağdaş Masonluğun asıl kökeniyle birtakım başka bağlantılar da kurabilirdim ama o kadar çok ayrıntıya girmeyeceğim. Eğer bu konu üzerinde bir tartışma açılacak olursa, (açılmasını isterim) o zaman biraz daha önceki tarihlerde Avrupa’da neler olup bittiğini gözden geçiririz.

Ben burada İngiltere Tarihi’nin Masonluk ile hiç bağlantısı yokmuş gibi görünen ama işin temelinde önemli bir yer tutan noktalarına özetle değineceğim.

Aslında bunun tersini de yapabilirdim. Önce 18. yüzyıl başlarında asıl anlatacaklarımın bir bölümünü anlatır sonra bunun gerektirdiği açıklamalar için tarihin önceki dönemlerine uzanabilirdim. O da bir yöntem ama olabildiğince kronolojik sıralamayı yeğleyeceğim; karışıklık olmasın diye…

Soru: İngiltere’nin tarihteki en ünlü kralı kimdir?

Bu soruya kimileri “Kral Arthur” diye yanıt verebilir. Aman yapmayın! Kral Arthur Britonların kralıdır İngiltere’nin değil.

Kimileri de “Richard” der yani Aslan Yürekli Rişar… Onu da yapmayın. 3. Haçlı Seferi nedeniyle çok ün kazarmıştır; efsanelere bile konu olmuştur ama İngiltere’de oturmuş olduğu süre pek kısadır.

Benim yanıtım, “8. Henry”. Zaten kimilerinin yanıtı da bu.

Peki niçin o?... Tartışılabilir. Göreli bir değerlendirmedir bu. Benim gerekçem şöyle:

8. Henry sırf karısını boşayıp sevgilisi Anne Boleyn ile evlenebilmek için İngiltere’yi Katolik Kilisesi’nden kopararak Anglikan Kilisesi’ni kurmuş ve başına geçmiş. Böylelikle Avrupa Tarihi’ndeki ilk teokratik düzenin de kurucusu olmuş.

Sonra, ikinci karısının boynunu vurdurup bu kez yeni sevgilisiyle evlenmiş. Aynı tarzda birbiri ardınca altı evlilik yapmış.

Kendisinden sonra ilk karısı Aragonlu Catherine’den doğma oğlu 6. Edward çocuk yaşta tahta çıkmış ama ömrü pek uzun sürmemiş. Onu izleyen İspanyol asıllı Philip’in krallığı da öyle.

Birkaç yıl sonra İngiltere tahtı, 8. Henry’nin boynunu vurdurmuş olduğu ikinci karısından doğma kızı Elizabeth’e kalmış.

Bu arada 8. Henry’nin kız kardeşi Margaret bir İskoç soylusuyla evlenmiş; onun torunu Mary de İskoçların kraliçesi olmuş.

Elizabeth İngiltere kraliçesi... Mary ise İskoçların kraliçesi. Biri ülkenin, diğeri halkın kraliçesi...

Bu ikisi yaşamları boyunca çekişip durmuş.

İskoçların Kraliçesi Mary, o sırada saray kahyası olarak görev yapan kuzeni Henry Stuart ile evlenmiş.

Kraliçe Elizabeth ise hiç evlenmemiş; çocuğu da olmamış. Kuzeni Mary’den öylesine nefret ediyormuş ki, 1587 yılında bir entrika çevirip, onu ortadan kaldırtmış. (Zaten o tarihlerde Avrupa’da de herkes birbirini ortadan kaldırıp duruyor: hanedanlar arasında dehşetli kırışmalar var.)

Elizabeth 1603 yılında öldüğü zaman, şu işe bakın ki tahta Mary’nin oğlu, İskoçların Kralı James VI’nın çıkması gerektiği belirlenmiş.

James VI Stuart, Londra’ya gelip İngiltere tacını da giyince adı değişmiş; James I olmuş.

İşte böylece Britanya’da tarihte ilk kez “Birleşik Krallık” (United Kingdom) kurulmuş oluyor.

Bundan sonrasını ise mişli geçmiş değil, dili geçmiş kipinde anlatacağım. Bu arada tarihin özetlenmesinde yapmış olduğum bir hata varsa düzeltin lütfen.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 20, 2009, 10:05:46 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Tanrı  Kraliçe ' yi  korusun...