Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bakkal Dursun Amca ile Röportaj  (Okunma sayısı 21118 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 26, 2012, 03:35:24 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın üyeler aslında buna bir ropörtaj mı demeli bilemedim. Bilemedim çünkü muhataplarımın bütün bu düşünülerinin, bu şekilde bir araya getirilip böyle bir forumda yayınlanacağından haberi yok. Buna karşın, bu yaptığım da gizli saklı bir şey değildir. Bu kişilere bunu böyle bir forumda yayınlayacağımı söyleseydim de cevaplarının değişeceğini sanmıyorum... Değişir miydi?... Bilemem. Fakat kendi öz düşünülerini yansıtması bakımından verdikleri yanıtların samimiyetine inanıyorum. Bu belki de ülkemizin dar bir  kadarajdan da olsa  fotoğrafını gösteriyor olabilir. Zaman zaman değişik kişilerle yaptığım bu tarz görüşmeleri aktarmaya çalışacağım.

Baştan söyleyeyim. Okuyacaklarınız kurgu değildir. Gerçek hayatta gerçekleşmiş konuşmalardır. Öyle olmasaydı bu bölüme koymazdım. Fakat yine de isimler tarafımdan değiştirilmiştir.

Bütün bunların nasıl gerçekleştiği konusunda da bir şeyler yazarsam sanırım resim sizin için daha da netleşir. Değerli üyeler; muhataplarım benim böyle bir düşünümün olduğunu bilmedikleri için, onlara pat diye Masonlukla ilgili bir şey sormam mümkün olamazdı. Konuyu Masonluğa getirecek bir yol bulmalıydım. Şöyle bir yol izledim: Elimde kapağında bağıran bir şekilde MASONLUK yazan bir kitapla yanlarına gittim. Bunu bazen tesadüfmüş gibi, bazen de bilinçli bir hareketmiş gibi yaparak kitabı görmelerini sağladım. Okudukça zaten anlayacaksınız.

Bir de ben anlamanıza engel olmayacak bir şekilde sansürlemiş de olsam, bu görüşmelerde geçen küfürler de gerçekten edilmiştir. İşe bir de bu tarafından bakınca durum daha da ironikleşiyor. İronikleşiyor çünkü küfrü eden, neye ve hangi sebeple ettiğini bile bilmiyor. Ya da biliyor da... Neyse zaten siz okuyunca ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

İyi okumalar.

Bakkal Dursun Amca: Kendisi aynı muhitte otuz küsur yıldır bir bakkal düknı işletiyor. Bakkalların çok para kazandığı dönemlerden geçmiş biri. Nerede ne gayrı menkullerinin olduğunu saymak biraz zaman alır. Öylesi. Şu an da işlettiği bakkal dükkanının da mülkü kendinin. Bu sebeple işletiyor... Kendisi bir Hacı. Bir gün namaz saatinde dükkanına girerseniz kendisini tezgahın arkasına serdiği seccade üzerinde namaz kılarken yakalayabilirsiniz.

- Merhaba Dursun Amca.

- Ve Aleyküm selaaaam delikanlı. Gel bakalım.

- Nasılsın Dursun Amca işler nasıl?

- Çok şükür. Rabbim veriyor rızkımızı. Çorba kaynıyor... Elindeki o koca kitap ne öyle.

- Sorma Dursun Amca. Bir müşterim dükkanda unutmuş. Çok da acil ihtiyacı olan kitapmış. Bu tarfta oturuyormuş. Geçerken bırakacağım çaresiz. Bir şey de anlamadım... Masonluk muymuş neymiş?

- Masonluk mu?... Tövbe tövbee... Bırak yav şu şeytan uşaklarını. Bırak o müşterine bu kitabı ulaştırmayı. Bu b*ka elini bile sürme. Bırak dükkanına da gelmezse gelmesin. Bunların bastığı toprakta ot bitmez yavrum. Şeytan uşağı bunlar şeytan.

- Nasıl Dursun Amca? Ne şeytanı, ne uşağı?

-Bunlar tüyü bitmedik yetimin rızkından çalıp kazandıklarıyla elde ettikleri servetlerini, Allah verdi demezler, demeyi bırak bir de ona karşı şeytanın hizmetinde kullanırlar. Bunlar ne o***** çocuğudur bilmezsin sen.

- Bu nasıl konuşmak Dursun Amca? Ben senin ağzından hiç böyle küfürler duymamıştım.

- Evladım dinsize, Allah düşmanına küfür edilir. Caizdir. Bunlar ki bizzat kendileri birer küfürdür. Daha yaptıklarını saymıyorum bile.

- Masonluk nedir ki Dursun Amca?

-Bunlar yahudi uşağı, şeytan hizmetârı şerefsiz, soysuzlardır evladım.

- Şeytanın uşağımı?

- Öyle ya! Bak geçen akşam bizim sohbet günümüzdü. Hocaefendi tam da bu soysuzlardan konu açtı. Demek Rabbim sana öğretmem için beni aracı kılacakmış. Mevlamın işine sorgu sual olur mu? Tam da bunun üzerine sen çıktın bu konuyu açtın. Hey rabbim ne edersen güzel edersin.

- Bu konuyu mu konuştu hocanız?

- Hoca değil evladım Hocaefendi. Ne büyük zattır bir bilsen. Allah dostudur? Gözlerine baksa kaderini okur. Öylesi.

- Fakat gaybı Alllahtanh başkası bilemez diye biliyorum Dursun Amca. Bu hoca... Pardon hocaefendi nasıl kaderimi okuyabilir ki?

- Okur oğlum okur. Rabbim dilerse her şey olur. Bu zatlara da böyle bir yetenek ihsan etmiş Rabbim. Onlar senin benim gibi mi? Günde onbinkere " Allah" diyor bu insanlar.

- Onbinkere ha!

- Oya ne sandın. Dünya duların üstünde duruyor evladım. Ama senin benim gibi günahkârların değil, hocaefendim gibi salih kullarının dualarıyla.

- Ne diyor hocaefendi bu masonlar için.

- Ne diyecek evladım. İnsanların aklını çelip, uyutup, uyuşturup, şeytana uşaklık ettirmekten başka amaçları olmadığını diyor. İslam düşmanı bu p****ler.

- Peki biz bunlara karşı ne yapabiliriz Dursun Amca?

- Ne yapacağız oğlum, imanımızı koruyacak, başımızı secdeden kaldırmayacağız. Gelecek elbette inananların ama özellikle biz müslümanların olacaktır.

- O zaman ben bu kitabı ne yapayım Dursun Amca?

- Ne yapacaksın evladım hemen götür at çöpe. Olmadı ver bana ben yakarım.

- Yok Dursun Amca. Ben şimdi götürüp atarım onu.

- Sonrada eve gidip hemen bir boy abdesti al, arkasından da iki rekat şükür namazı kıl. Kıl ki şu pislik üstüne sinmişse silinip gitsin.

- Sinmiş midir Dursun Amca?

- Sinmiştir ya evladım!

- Hemen gidiyorum o zaman ben.

- Selametle evladım, selametle.

Çıkarken Dursun Amca'nın " şükür yarabbi" dediğini duyar gibi oldum
« Son Düzenleme: Şubat 26, 2012, 03:44:38 ös Gönderen: enelsır »
enelsır

Şubat 26, 2012, 10:06:12 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Enelsır,
Yazınız  için teşekkürler.Gerçekten olan durumu yansıtmış.Bu "Dursun amcalardan " çok var.Az biraz  bahsedecek olsam  bende aynı  tavırla karsılasıyorum daha  fazla tepki almamak  için belki öyle değildir  diye bir tarafdan bitirmeye  çalışıyorum.Ne olduğu bilinmeden,  ne olduğu  bilinen başka bir kurum yoktur sanırım.Ne oldugu konusunda  tam fikir sahibi olduğumu  iddaa edemeyecek olsamda, en azından ne  olmadığını bildiğimi  düşünüyorum.
Saygılarımla
AquA
Quoddam ubiquae, Quoddam semper, Quoddam ab omnibus, creditum est!

Şubat 26, 2012, 10:41:46 ös
Yanıtla #2

Evet toplumda böyleleri var. Her topluluğun içinde böyle ayrık otları var.

Saygılar
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Şubat 27, 2012, 02:04:11 öö
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Sayın enelsır, röportaınızın gerçekliğini çok iyi anlıyorum. Maalesef toplumumuzda bunlar o kadar çok ki, zaman zaman ne yapacağımı bile şaşırıyorum. Nasıl oluyor da insanlar  mantıktan bu kadar yoksun oluyorlar anlayamıyorum. En büyük eksikliğimizden biri bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak diye düşünüyorum.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Şubat 27, 2012, 05:27:25 öö
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

burada sade bir günümüz vatandaşının düşüncesi var. Sözde okumuş profesör bir hocam masonlar için 'boş işlerle uğraşırlar, kendinden olmayana faydaları olmaz, işin yoksa ve boşsan ki öylesin onlara takıl' dedi. Benim ise kanım dondu. Esas buradaki ön yargı nasıl kırılmalı?
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Şubat 27, 2012, 09:04:15 öö
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Sayın enelsır , Amenin biz yandık o zaman   ??? :'( ;D
« Son Düzenleme: Şubat 29, 2012, 06:51:54 ös Gönderen: skullG »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Şubat 27, 2012, 03:00:33 ös
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

İlhami SOYSAL'ın kitabını elimde gördüklerinde bana bakan çift çift gözlerin anlamını biliyorum.. Edilen küfürler ise oldukça ağır ama diğerlerinden farkı ses tellerini kullanmadan edilen küfürler olduğundan sesli olarak bana ulaşmıyor fakat bakışlarla ulaştırmayı başarıyor yinede çoğu zaman insanlar..

Saygılar.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Şubat 27, 2012, 07:19:31 ös
Yanıtla #7
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn.enelsır

Ben izninizle bu anlatımınıza enelsırın anısdı deye bakacağım röportaj olarak değil.Dursun amca,dursun amca ne denirki dursun amcaya biz yine çok görmeyelim dursun amcaya mahallemizin en eski adamıdır ama bilgisi ve anladığı o kadar sadece çok farklı değerlendirme yapmaya gerek yok.Benzeri hikayelerde az değil hani canlı tanığı bizzat yaşayanı benim üstelik kardeşim,Makina mühendisidir bir gün bu tarz okuduğum kitapları görünce ki gördüğü cihangir generin kitabıdır bu tarz kitaplar okuyupta ne anladığını sanıyorsun sana ne verecek kafanı yorma bu kadar dediğinde sizin dursun amca gibi bende bir şeyler anlatmanın imkansız olduğunu düşünemedim nede olsa okumuş çocuk dedim saatlerce tartıştık.

İnsanlar önyargılarından kurtulmadan bir olayı anlamaya çalışmadığı müddetçe problem var demektir.

Tebrikler
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Şubat 28, 2012, 12:54:36 öö
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Alşah'a katılmamak elde değil. Bu ülkede bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan okadar çok insan var ki ve çoğuda inanmış bir halde, kendi yazdıklarına kendileride inanıyorlar.

Şubat 28, 2012, 11:27:24 öö
Yanıtla #9

sn enelsır,
dursun amcanın  hocaefendi  dediği kişi ,  fethullah gülen  mi ?
sevgiler...saygılar...
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir