Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Malta Şövalyeleri  (Okunma sayısı 17818 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 11, 2009, 05:05:45 ös
  • Ziyaretçi

Malta şövalyeleri;ilk olarak Hastane şövalyeleri,Rodos Şövalyeleri ve son olarak Malta Şövalyeleri olarak anlımıştır.11.Yüzyılda kurulmuş bir şövalye tarikatı.Amaçları yardıma muhtaç insanlara yardım eli uzatmaktır.Zaman içinde Müslümanlardan özel izin alarak Kudüs’e;yaşlı ve hasta hacı adaylarına yardım etmek amacı ile yerleşmişler.Birbirinden farklı Hıristiyan ülkelerinden gelenler Kudüs’e ulaşıncaya kadar büyük sıkıntı çeker hastalanırlarmış.Malta Şövalyeleri de Kudüs’teki mevcut hastanelerde tedavilerine yardımcı olurlarmış.
 Zamanla sahip oldukları sayı ve güçle devletleşmişler,ordulaşmışlar ve donanma gücüne dahi sahip olmuşlardır.Birçok toprak istila etmiş yerleşmiş,kaleler inşa etmişler.Kudüs’ten,Bodrum’a,Kıbrıs’tan,Filistin’e kadar birçok yerde bulunmuşlar.
1834 Yılında Merkezini Roma’ya taşımıştır.Günümüz itibari ile de devam etmektedir.Şuan Ülkemiz hariç 96 ayrı ülke ile diplomatik ilişki içerisindedir.
11.yüzyıldan 21.yüzyıla kadar gelen bu tarikatı dünden bugüne yaşadığı tarihsel süreçte irdelemek istedim.
Farklı temeller üzerinde olmuş olsada bunların şövalyeler tarafından olması etkileyici.Çünkü şövalyeler tarih boyunca cömert,cesur,iyilikten yana olan yardımseverlerdir.
Templiye Tarikatı ile ortak yönlere sahip.Dikkatimi çeken fetihlerinde inşaat yapmışar ve haliyle belirli bir ustalıklara sahipler.Tabii Templiyeciler gibi olmasa da.Fakat ezoterizme varsa katkıları nelerdir bilmiyorum.Eğer varsa ki bugün varolmaları büyük bir misyona sahip olduğunu gösterir.Templiye ile ilişkisi var mıdır onu da bilmiyorum.Bu konuda fikri olan kardeşlerim varsa ve görüşlerini bildirirlerse sevinirim.
« Son Düzenleme: Ocak 25, 2011, 12:11:34 öö Gönderen: dogudan »

Temmuz 13, 2009, 11:05:11 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Sayın Barış,

Açtığınız konu oldukça kapsamlı;birkaç cümle ile özetlenmesi oldukça zor.Benim edindiğim izlenimlere göre;Tapınakçılarla,hospital şovalyelerinin en belirgin benzerliği,aynı dönemde,aynı bölgede görev yapmaları,ezoterik oluşumlardan ekilenmeleri ancak misyonlarının tamamen farklı olduğudur.

Hospitaller,Vatikan tarafından tehdit olarak kabul edilmemiş,Vatikan bir dönem bu iki şovalye tarikatını birleştirmeye gayret etmiş,Hospitaller,Tapınak şovalyelerinin aksine Vatikan tarafından kayırılmıştır.Tapınakçıların gördüğü zulum ile Hospital şovalyelerinin doğrudan olmasada,dolaylı olarak alakalı olduğunu tahmin ediyorum.Hatta Hospital şovalye tarikatının,Tapınak şovalyelerine alternatif bir oluşum olarak oluşturulmuş olması da muhtemeldir.

Hospitallerin geçici olarak üstlendikleri misyonları ile,Tapınakçıların,günümüzü etkileyen misyonları arasında örtüşme bulunmamaktadır.Tapınakçıların misyonlarını anlayabilenlerin,Hıristiyanlığa,İsa'ya,Tanrı'ya,kainata ve varoluş inancına dair belirgin ayrıcalıkları bulunmaktadır.Kilise,kendi mevcudiyetini ve otoritesini koruyabilmek adına,Tapınak şovalyelerini yok etmeye kasd etmiş,kısmende olsa başarılı olmuştur.Çok şükür,sahip oldukları sır ların birkısmı günümüze intikal etmiş,çabaları tamamen boşa gitmemiştir.Birgün bu sır ların tamamı ifşa edilirse,Kilise oldukça zor a düşecek,ancak inananlar için yeni bir çığır açılacaktır diye düşünüyorum.

Saygılarımla...
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Temmuz 13, 2009, 01:29:46 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Sevgili ceycet paylaşımınız için teşekkür ederim.Sizin de belirttiğiniz gibi Vatikan Hospitallere daha yakın durmuş.Desteklerini vermiş.Tabii Templiyeciler bir çok sıra sahipmiş ve Vatikan Hristiyanlığın ve Hıristiyanların birlikteliğinin selameti için Templiyenin tasviyesine uğraşmış.Görünen o.Bunun yanı sıra Hospitaller de Vatikana daha yakın hareket etmişler.Templiyenin sırlarını bildiğim kadarınca Şuan Fransa'da yaşamakta olan,İsa Peygamberin soyundan geldiği ve soyu temsil eden son kişi olduğu belirtilen biri biliyor.Şuan ki Bir önceki papanın ölümüyle beraber de sırların açıklanacağı iddia ediliyor.Tabi ki ne derece doğru onu bilemiyorum.Eğer sırlar insanoğluna yara sağlayacak ve dünya barış düzenine katkı sağlayacak ise açıklanmalı ve insanoğluna bu büyük hizmet yapılmalıdır.

Temmuz 13, 2009, 01:37:27 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Sevgili ceycet paylaşımınız için teşekkür ederim.Sizin de belirttiğiniz gibi Vatikan Hospitallere daha yakın durmuş.Desteklerini vermiş.Tabii Templiyeciler bir çok sıra sahipmiş ve Vatikan Hristiyanlığın ve Hıristiyanların birlikteliğinin selameti için Templiyenin tasviyesine uğraşmış.Görünen o.Bunun yanı sıra Hospitaller de Vatikana daha yakın hareket etmişler.Templiyenin sırlarını bildiğim kadarınca Şuan Fransa'da yaşamakta olan,İsa Peygamberin soyundan geldiği ve soyu temsil eden son kişi olduğu belirtilen biri biliyor.Şuan ki Bir önceki papanın ölümüyle beraber de sırların açıklanacağı iddia ediliyor.Tabi ki ne derece doğru onu bilemiyorum.Eğer sırlar insanoğluna yara sağlayacak ve dünya barış düzenine katkı sağlayacak ise açıklanmalı ve insanoğluna bu büyük hizmet yapılmalıdır.

Sayın Barış;

Konu,sadece İsa'nın soyuyla alakalı değil.İsa'nın,tanrısallaştırılması,mucizelerinin yüklendiği gerçek mana,insiye süreci,kilise oluşumu,vaftizci Yahya ve İsa'nın kardeşi Yakub'un hıristiyanlığa ve yahudiliğe katkıları ile İsa'nın ölümünden sonra yaklaşık 20 yıllık süreçte olup bitenlerle yakından ilgili görünüyor.Vatikanın yüzlerce yıldır üstünü örtmeye çalıştığı sırların sahibi olarak bilinen Tapınak şovalyeleri,inananların gerçek inancının bekçiliğini de yapmış görünüyorlar.

Saygılarımla.
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Ekim 20, 2010, 01:33:31 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Günümüzde "Malta Şovalyeleri" olarak bilinmiyorlar, Kısaca Order of Malta (uzun olarak: Sovereign Military Hospitaller Order of St. John of Jerusalem of Rhodes and of Malta) olarak biliniyorlar. Hem tarihteki, hem günümüzdeki faaliyetleri için benim bulabildiğim ve okuduğum en detaylı kitap Sn. Dr. Halit Erol'un yazdığı "Malta Şövalyeleri" (Pozitif Yayınları) kitabıdır. Ayrıca kitapta Sn. Erol'un bir Malta Şövalyesi ile birebir röportajı mevcuttur. Ufacık bir araştırma ilginiz varsa şiddetle tavsiye ederim.

Order of Malta internet sitesi ise: http://www.orderofmalta.org/

Ekim 04, 2011, 01:37:30 öö
Yanıtla #5
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Hem tarihteki, hem günümüzdeki faaliyetleri için benim bulabildiğim ve okuduğum en detaylı kitap Sn. Dr. Halit Erol'un yazdığı "Malta Şövalyeleri" (Pozitif Yayınları) kitabıdır. Ayrıca kitapta Sn. Erol'un bir Malta Şövalyesi ile birebir röportajı mevcuttur. Ufacık bir araştırma ilginiz varsa şiddetle tavsiye ederim.

eger bulabilirseniz Ernle Bradford'in Shield and the Sword: Knights of St. John eserini tavsiye ederim. bildigim en iyi arastirmalardan biridir.

Ekim 04, 2011, 09:33:45 öö
Yanıtla #6
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Malta Sovalyesi, ayrica ABD'de York Riti'nin son derecesi olan Tapinak Sovalyesi derecesinden bir once verilen derecedir. O derece de ortacagdaki Order of Malta'yi anlatmaktadir.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Ekim 04, 2011, 01:37:58 ös
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Murat Özgen Ayfer, Tapınakçılar Siyonistler ve Masonlar adlı kitabında Malta Şövalyeleri'ne de uzunca bir yer ayırmış. Hem tarihteki hem günümüzdeki Malta Şövalyeleri Örgütünü anlatıyor. Hatta 1990 yılında Cumhurbaşkanı iken Turgut Özal'a bu örgütün nişanının verildiğine bile değiniyor. (Aslında tam da Aytunç Altındal'a yakışacak bir anlatım.)

O anlatımların buraya bir özetini aktarmak mümkün olabilir, ilgilenen olursa eğer... Ancak elbette kitabı okumak çok daha iyi çünkü Malta Şövalyeleri'nin diğer birtakım başka örgütlerle ilişki ya da bağlantısından da söz ediliyor.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.