Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Uçak Personelinin Örnek Davranışı  (Okunma sayısı 4863 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 04, 2009, 04:10:20 ös
  • Uzman Uye

Bu olay 14 ekim 1998 de kıtalar arası bir uçuş esnasında gerçekleşmiş.

"Bir kadın, uçakta zenci bir adamın yanında oturuyordu. Durumdan rahatsızlığını belli edercesine, hostesten başka bir yer bulmasını istedi, zira öylesine antipatik birinin yanında oturamazdı. Hostes, tüm uçağın dolu olduğunu fakat birinci sınıfta yer olup olmadıına bakacağını söyledi.

Diğer yolcular şaşkınlık ve tiksintiyle olayı izliyorlardı, bu kadının sadece terbiyesizliğine değil, bir de birinci sınıfta yolculuğu devam edeceğine şahit oluyorlardı. Zavallı adamcağız çok kötü bir durumda olmasına rağmen cevap vermemeyi tercih etti. Bu yüksek tansiyondaki durumda kadın, birinci sınıfta ve o adamdan uzak uçabileceğinden tatmin olmuş, hostesin dönmesini bekliyordu.

Birkaç dakika sonra geri gelen hostes, kadına:

"Çok özür dilerim geciktim.Birinci sınıfta bir yer buldum… Bu yeri bulmak biraz zamanımı aldı, sonra yer değişikliği için pilottan izin almam gerekiyordu. 'Hiç kimse sorun yaratan bir diğerinin yanında oturmak mecburiyetinde tutulamaz' dedi ve bu izni verdi."

Diğer yolcular kulaklarına inanamıyorlardı, bu esnada kadın da bir zafer kazanmış gibi yerinden kalkmaya hazırlandı. Aynı anda hostes, oturmakta olan zenciye dönerek:

"Beyefendi, sizi uçağın birinci sınıfındaki yeni yerinize götürmem için beni takip eder misiniz lütfen? Seyahat firmamız adına kaptan pilotumuz sizden böyle nahoş bir olay yaratan kimsenin yanında oturmak mecburiyetinde bırakıldığınız için çok özür diliyor."

Tüm yolcular hep birlikte, bu olayı iyi bir biçimde sonuçlandıran uçak personelini alkışlayarak tebrik ettiler.

O yıl, kaptan pilot ve hostes uçaktaki davranışlarından dolayı ödüllendirildiler. Aşağıdaki mesaj, tüm ofislere personelin görebileceği bir biçimde iletildi:

"İnsanlar onlara ne söylediğinizi unutabilirler. İnsanlar onlara ne yaptığınızı da unutabilirler. Ama insanlar, onlara kendilerini nasıl hissettirdiğinizi asla unutmazlar."

Haziran 04, 2009, 04:22:37 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Kadının yüzünün aldığı hali çok merak ettim. :o :-[ :-X :-\ :'( :-* :-* :-*
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Haziran 04, 2009, 05:59:57 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Sevgili ceycet;
Kadın kararmıştır herhalde...

Haziran 04, 2009, 11:30:26 ös
Yanıtla #3

Kadin hic bir sey hissetmemistir, hatta ustune herkesin icinde asagilandigi icin mahkemeye bile vermistir.
Spes mea in Deo est

Haziran 05, 2009, 06:28:56 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İyi , hoş , pek güzel ama rahatsız edilen/rahatsızlık duyan , kendi yerinin değiştirilmesini isteme hakkını haizdir. Neden böyle düşündüğüme gelince , başka bir gerekçeyle benzer bir talepte 2002 başında ben de bulunmuştum. İstanbul-New York seferiydi , yol 9 saate yakın sürecekti , bir seminer için notlarımı gözden geçirecektim , hem çalışmam hem de uyumam gerekiyordu ve yanıma kişisel ve toplumsal hijyen kurallarına riayet etmemiş , susmamacasına ağlayan bir çocukları olan ve kendileri de bağıra çağıra konuşan bir çift geldi.

Üstelik , yanlarındaki poşet benzeri şeylerden kokusu bütün uçağı kaplayan köfteler(!) çıkarttılar. O köfteleri uçağa nasıl sokabildiklerini gerçekten merak ediyorum. Çünkü 11 eylülden dolayı ABD yolcuları hala neredeyse paronayakça , aşırı biçimde aranıyordu . O kokuyu hala unutabilmiş değilim .

Kendime tahammüllü olmayı telkin ettim , olur böyle şeyler dişimi sıkayım diye düşündüm ,böyle şeylerin neden hep beni bulduğunu düşündüm , 9 saat bu şekilde ne yapacağımı düşündüm,  JFK'ya adım attığımda kabus bitecek , dayanayım dedim , okuyayım desem bebek susmadı bir türlü , hijyen sorunu ve köfte kokusu nedeniyle , okuyamayacağımı, çalışamayacağımı ve uyuyamayacağımı , 9 saat  bu şekilde geçerse aklımı kaybedebileceğimi düşündüm.  Tahammülüm 1 saat sürebildi. Yerimi değiştirttim. Neyse ki , kimse "kokan köfte yiyebilme ve duş yapmama özgürlüğüm" diye pankart açmadı ; haklılığım tescillendi , gidip medeni , rahatsızlık vermeyen bir yolcunun yanında 9 saati huzur içinde tamamladım. 

Sözün özü, şikayetçinin rahatsız edildiği durumlar da mevcuttur ve meşru bir gerekçe varsa insanların rahatsız olabilme hakkı da vardır. 
Quality has no fear of time ..

Haziran 06, 2009, 03:20:32 öö
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Sn Nueva'nin karsilastigi durumlar tabiki gecerli sebeplerdir. Ve her yolcu bu hakkini kullanabilmelidir ancak yolcunun hijyenik sorunu yoksa, etrafini rahatsiz edecek sesle de konusmuyorsa yani sirf TENINDEN DOLAYI tabir-i digerle ZENCI OLDUGU icin bir insan rahatsizlik duyuyorsa bence ucak personelinin yaptigi takdire sayandir.

Haziran 06, 2009, 03:37:23 öö
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Sayın Nueva; tabi buradaki siyahi vatandaş da cebinden köfte çıkarıp yerken, bir yandan da zırıl zırıl ağlasa ve şizofrence kendi kendine bağıra bağıra konuşmaya başlasa olaylar benzer bir hal alabilir =) Sizi kimsenin kınadığını sanmıyorum açıkçası.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Haziran 06, 2009, 01:00:32 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Sayın Nueva;
Size benzer bir durum da benim başıma geldi.Ben de Antalya _KKTC uçuşlarımdan birinde ve gene aynı denilecek bir olay bu sefer İzmir KKTC seferinde de gerçekleşti.Yanımda oturan 2 genç aşırı dozda alkol almışlar ve uçağa binmişler.Daha uçak bile uçuşa geçmeden ped bardakla vodka içmeye başladılar.Hem yüksek sesli hem de argo konuşuyorlardı.Bununla birlikte ön ve arka koltuklarda oturan yabancı turistlerle yakışık olmayan davranışlarda bulunuyorlardı.Lavobaya doğru gittim ve hosteslerden yerimin değiştirilmesini istedim.Onlar da beni başka bir koltuğa yerleştirdiler.Bunun,sizin başınıza gelen olayın vb. gibi durumlarda yer değişimini istemek mutlaka haklı bir durumdur fakat Sevgili Isis'in yazdığı olayda kadının hareketi tamamen Irkçı bir davranıştır ve yanındaki yolcunun grurunu rencide etmiştir.Uçak personeli hakikaten mükemmel bir davranış sergilemiş ve ben de personeli yürekten kutluyotum...