Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Açılım ve açılım yapılan her şey değersizleşir mi?

Evet
1 (8.3%)
Hayır
1 (8.3%)
Duruma göre değişir
9 (75%)
Fikrim yok
1 (8.3%)

Toplam Oy Verenler: 10

Oylama kapandı: Aralık 21, 2009, 06:48:52 ös

Gönderen Konu: Açılım ve açılım yapılan her şey değersizleşir mi?  (Okunma sayısı 7540 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 22, 2009, 07:48:52 ös
  • Aktif Uye

Sayın M.Akyol'un forumun halka açılması ile ilgili yaptığı "Açılım ve açılım yapılan her şey değersizleşir"  yorumundan yola çıkarak bu başlığı açıyorum.

Malum bugünler de hemen her konuda açılım var. Umuyorum, gerginliğe yol açmadan bu konular da fikir alışverişi yapabilir ve ortaya somut bir şey çıkarabiliriz. Saygı ve ölçü kaçmadığı sürece bunu yapabileceğimizi düşünüyorum.

Saygılarımla,

Unutmadan bahsi geçen konu :

Açılan ve açılım yapılan herşey değersizleşir, insanların önüne bir engel koymak gerek. Siteye girmek veya yazılanları görmek için üyelik başvurusu yapılması bence doğru olandır.

« Son Düzenleme: Ekim 22, 2009, 08:00:58 ös Gönderen: dogudan »

Ekim 22, 2009, 08:21:22 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Bay dogudan,

Hoş güzel açtınız bu konuyu ama açılım yapılan konu olarak gündemdeki siyasi açılımlar mı yoksa forumla ilgili açılımlar mı?

Ekim 22, 2009, 08:29:57 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Sayın Akyol,

Bu konu da bir sınırlama düşünmedim açıkçası. Konuyu belki de değişim açısından da değerlendirebiliriz. Ancak tartışma, söz konusu siyasi açılımlar ilgili derinleşecekse saygı ve ölçüyü elden kaçırmamak oldukça önemlidir. Aksi durum da tartışmanın da faydası olmayacaktır.

Saygılarımla,

Ekim 22, 2009, 09:22:17 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Ucu açık sorular tuzakdır, cevap vermem, boş kuyuya taş atmam. Başka bir konu için yazdığım yukarıdaki cümlelerde sadece ilgili konuyu bağlar.

saygılarımla

Ekim 22, 2009, 10:02:05 ös
Yanıtla #4
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Akyol,

Önermenizde açılması ya da açılım yapılması halinde değersizleşecek şey; "herşey"di. O yüzden aslında ucu açıkönermeyi sizin yaptığınızı düşünüyorum.

----
Bu ankette İki tane soru var aslında. Açılım değersizleşebilir mi? Evet değersizleşebilir. Nasıl? Yozlaşarak

Açılım yapılan şeyler değersizleşebilir mi? Evet değersizleşebilir. Eğer yöntem yanlışsa ve yozlaşma ortaya çıkmışsa.

Ben bu sorunun kesin bir eveti ya da total bir hayırı olduğunu düşünmüyorum. duruma göre değişir diyorum. Tam da bunu derken Sn. Akyol'a katılıyorum. Duruma göre değişir demekten başka bir yol bırakmayan bir soru. O halde belki durumları tek tek ele almamız gerekecek. Sorular muglak olmasa, saptanmış bir mevzu üzerine olsa o zaman ayrıca tartışılabilir.O da uzun iş ve herkes kendi sazını çalacağından orkestrasyon mümkün olmayacaktır .

saygılarımla.
« Son Düzenleme: Ekim 22, 2009, 10:10:31 ös Gönderen: skullG »

Ekim 22, 2009, 10:22:03 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Sayın skullg,

Tespitlerinizi katılmamak elde değil. Sayın Akyol'un açılım değerlendirmesi bende son zamanlar da AB uyum süreci ve dünyada ki değişim rüzgarları etkisindeki ülkemizin açılımlarına gönderme yapmaktı. Konuyu Ermeni açılımı, Kürt açılımı v.s. adı altında açmanın pek faydası olacağını düşünmediğimden adını koyamadım. Aksi durumda durumda Gazze tartışmasında ki gibi ölçü kaçacaktı.

Ancak statüko ve değişim konularını bu konuyla beraber değerlendirebiliriz.

Soruyu bir konuyla ilintiliyemediğimiz durumda, cevap  duruma göre değişir olur. Bu durumda verilecek en makul cevap olur.

Farklı bir açıdan bakarsak örneğin Ermeni açılımı başarılı bir süreç olduğu takdirde, konunun kendisi önemli olduğu halde tırnak için de söylersek "Ermeni meselemiz değersizleşebilir". Yani sorun olmaktan çıkabilir. Olumsuz baktığımız durumda yani statükoyu baz alırsak bu durumda açılım bile söz konusu olamayacaktır. Süreç başarısız olursa bu durumda da statüko doğru görünecektir. Peki bu durumda mevcut statükolar devam etmeli midir? sorusuyla karşılaşırız.

Aynı konu AB süreci, özgürlükler meselesi veya Kürt açılımın dada geçerlidir.

Not: Lütfen konuya  olabildiğince bilimsel yaklaşıp tartışalım. Elbette açılımlar içinde hatalar olabilir, provokasyonlar da olabilir  ama tartışacağımız konular yöntem değil açılım (değişim) ve statükonun korunması konuları olmalıdır.

Saygılarımla,
« Son Düzenleme: Ekim 22, 2009, 10:26:17 ös Gönderen: dogudan »

Ekim 23, 2009, 11:18:33 öö
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

İsterseniz buna "değersizleşme" demeyelim de "değerini yitirtme" diyelim.

İşte bakın, burada bile bir konunun değerini yitirtiyoruz. Sayın SkullG'nin belitmiş olduğu gibi, konuyu saptırıyor, yozlaştırıyor, amacından ve işlevinden başka bir yöne sürüklüyor, üstüne üstlük bireyselleştiriyoruz.

Böylesine bir açılım, açılıdığı ortamda değersiz olarak nitelenir. Aslında değildir belki, ama dışarıdan bakınca öyle görünür.

Eğer değer korunuyorsa, açılım yararlıdır hatta gereklidir çünkü amaca katkıda bulunur. Fakat yitiriliyorsa o zaman bunun tam tersi olur.

Sevgiler.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 23, 2009, 05:12:05 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Bay SkullG,

Ben, konuyu açan muhteremin yazdığı gibi;  "Açılım ve açılım yapılan her şey değersizleşir." demedim.

Dedim ki; "Açılan ve açılım yapılan herşey değersizleşir, insanların önüne bir engel koymak gerek. Siteye girmek veya yazılanları görmek için üyelik başvurusu yapılması bence doğru olandır."
Aradan bir cümle çekip, onu da yanlış yazıp, gennelleme yapılamaz.

Örnek vermek gerekirse;
"Ermeni açılımı olursa, Ermeniler değersizleşir" ya da "Ermiler açılırsa, Ermeniler değersizleşir". Böyle cümleler olabilir mi, tabiki olamaz. Zaten anlamın nasıl bozulduğunu görmektesiniz.

Önermenizde açılması ya da açılım yapılması halinde değersizleşecek şey; "herşey"di. O yüzden aslında ucu açıkönermeyi sizin yaptığınızı düşünüyorum.

Ekim 23, 2009, 06:30:15 ös
Yanıtla #8
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Bay Akyol,

ne dediğinizi çok iyi anladım. Haklısınız. Ancak ben de zaten anladığımı belirtir olarak sizinde alıntıladığınız cümlemde bakın ne demişim; Önermenizde AÇILMASI ya da AÇILIM YAPILMASI HALİNDE DEĞERSİZLEŞECEK ŞEY : HERŞEY'di. Konu başlığının Açılım ya da Açılan biçiminde olmasıyla ilgili olmaksızın yine de açılan / açılım yapılan herşey ibaresi bir genellemedir ve pek çok genelleme gibi aksi ispat edilebilir.
----

Konu madem sn. doğudan tarafından demokrasi, özgürlükler meselesine evrilmek istendi ordan devam edeyim.  Benim yazdıklarımdan benim görüşlerime dair bir çıkarsama yapan birisi barışı istediğimi bilecektir. Ama barış soysuz bir güvercin midir ki her dala konsun. Geçen günki habur manzarası benim barışa olan özlemimi bir kat daha arttırdı ve bu ülkenin barış içinde birlikte büyümesi hayalime bir kez daha ket vurdu. Oramar'la karşılanan bir barış(!) ekibi olabilir mi? Oramar... pek çoğumuzun Dağlıca olarak bildiği yer... En son 33 askerin yaşamını yitirdiği yerin kürtçedeki ismidir. Oramar, Pkkliler tarafından Dağlıca baskını sonrası bestelenmiş bir parçadır. Sözleri oldukça ağırdır ve bir tutam barış, bir gram kardeşlik kokmamaktadır.

İçimizdeki farklılıklardan korkmamalıyız, onlarla bir arada yaşamayı kabullenmeli bunun bizim hayatımız ülkemiz ulusumuz için bir tehlike oluşturmayacağına inanmalıyız. Ama bunlar gerçekten tehlike oluşturmamalı. Eğer Oramarla halaya duruluyorsa o zaman ayrıştırmak isteyenlerin yanı sıra ayrışmak isteyenlerin de bu durumda aynı ölçüde sorumlu olduğunu kabul etmemiz gerekir.

Statüko değişmeli evet ama bu statükodan faydalanan sadece egemen güç müdür? Bu statükodan ermeni diasporası da faydalanır, pkk terör örgütü de, bilmem ne tarikatının şeyhi bilmem kim hoca efendi de... Bugün geldiğimiz süreç de bunu gösteriyor. Bir demokraside asli unsurlar olmamalı, ya hepimiz taliyizdir ya da hepimiz asli... Ben 2 tane asli unsurla mücadele etmeyi kaldıramam, bir tanesi bile ağır geliyorken.

Kin, nefret kokmayan kardeşlik türkülerimizin çalındığı bir ülke özlemiyle...

Ekim 23, 2009, 07:40:38 ös
Yanıtla #9
  • Aktif Uye

Sayın Akyol,

"Açılan ve açılım yapılan herşey değersizleşir, insanların önüne bir engel koymak gerek. Siteye girmek veya yazılanları görmek için üyelik başvurusu yapılması bence doğru olandır."   cümlenizi dikkat ederseniz yazıma  kaynak olarak  olarak  eklemiştim.

Yazarken açılan yerine açılım yazmışım,  dalgınlıktan olsa gerek. Bu durum için öncelikle özür dilerim. Ancak öyle  olsa bile bence, cümlenizde ki  "Açılan ve açılım yapılan herşey değersizleşir.... " ifadesi genel bir ifadedir.

Sayın Skullg,

Habur da yaşananlar konusunda da sizinle benzer düşünüyorum.  Malum manzaranın Diyarbakır'da tekrarlanması da üzücüdür. Barış gibi görünse de barıştan ne kadar uzak olunduğunun da göstergesidir.

Bir maç galibiyetinin gösterisine dönüştürülen olaylar  aslında barışı istemeyen provakatif kişilerin eylemidir. Artık DTP kendini sorgulamalı, barış isterken barışı baltaladığını fark etmelidir. Demokratik istekler/söylemler icraatına yansımalıdır.  DTP nin olayı galibiyet havasında sürdürmesini,  sürece olan yaklaşımını hayret ve   şüphe ile izliyorum.

Şüphesiz bu süreçteki  yöntemler ve yapılan hatalar da irdelenmelidir.  Aksi durumda süreç barış değil  savaş sürecine dönüşecektir.

Fakat tekrar belirtmekte fayda görüyorum kabul edilebilir yöntemler geliştirerek bir şekilde sorunlar çözülmeli ve akan kana bir son verilmelidir.

Sayın SkullG nin temennisini tekrarlamak istiyorum,

Kin, nefret kokmayan kardeşlik türkülerimizin çalındığı bir ülke özlemiyle...

Bay SkullG,

Ben, konuyu açan muhteremin yazdığı gibi;  "Açılım ve açılım yapılan her şey değersizleşir." demedim.

Dedim ki; "Açılan ve açılım yapılan herşey değersizleşir, insanların önüne bir engel koymak gerek. Siteye girmek veya yazılanları görmek için üyelik başvurusu yapılması bence doğru olandır."
Aradan bir cümle çekip, onu da yanlış yazıp, gennelleme yapılamaz.

Örnek vermek gerekirse;
"Ermeni açılımı olursa, Ermeniler değersizleşir" ya da "Ermiler açılırsa, Ermeniler değersizleşir". Böyle cümleler olabilir mi, tabiki olamaz. Zaten anlamın nasıl bozulduğunu görmektesiniz.

« Son Düzenleme: Ekim 23, 2009, 07:54:21 ös Gönderen: dogudan »