Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hiram Abif ve "G" harfi ile ilgili sorular?  (Okunma sayısı 7955 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 23, 2008, 11:22:53 ös
  • Uzman Uye

Hiram Abiff Seqenenre Tao mudur?
"G" harfi Gea ana tanrıça mıdır?
Hiram Abiff Tyre'nın kralımıydı?

bu sorular saçma olabilir ama bilmediğim için soruyorum.İlk ikisi Burak eldem'in kitabında geçiyor.
« Son Düzenleme: Nisan 23, 2008, 11:28:21 ös Gönderen: M.Akyol »

Nisan 23, 2008, 11:30:32 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Hiram Abif' in kral olmadığını ama Hiram Üstatın yaşadığı dönemde aynı isimli bir kral olduğunu okumuştum.

Nisan 23, 2008, 11:32:51 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

ozaman isim benzerliği sanırım.

Nisan 23, 2008, 11:36:12 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

ozaman isim benzerliği sanırım.

Evet, isim benzerliği. En azından Hiram' ın Anahtarında okuduğum bu.

Nisan 24, 2008, 12:02:53 öö
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Hiram ismi aynı dönemde yaşamış olan Tir Kralı'nın adı ve aynı kralın değerli ustabaşı, Hz. Süleyman'a tavsiye ettiği kişinin adıdır. İkisinin ismi aynı yerde geçer Eski Ahit'te, şimdi unuttum. Ama Krallar'dan sonra olması gerek.

Bir de Krallar'da adı geçen Hiram var ki muhtemelen Hiram Abiff bu kişidir, zira kendisi "dul bir kadının oğlu" olarak tanımlanıyor. Naftali ya da Neftali şeklinde okunan bir kabileden. Yine Hz. Süleyman'la özellikle bronz döküm gibi işler konusunda anlaşıyor. Açıkçası tam hatırlamıyorum fakat Eski Ahit referansları bunlar olsa gerek. "Dul Kadının Oğlu" tanımından yola çıkarak da Hiram Abiff'in bu üçüncü Hiram olduğunu düşünüyorum.

"G" ise ilginç bir harf. Biraz zorlayarak çok fazla anlam çıkarabilirsiniz. Mesela şu an aklıma gelen bir şey; G, notalardan sol'ü işaret ediyor. Portelerde hep sol anahtarı kullanılır. Demek ki "G" müzikte bile bir başlangıç referansı olarak alınıyor. Ayrıca notaların isimlerini aldığı ünlü Ut Queant Laxis ilahisini ele alalım.

Ut queant laxis
        resonare fibris,
    Mira gestorum
        famuli tuorum,
    Solve polluti
        labii reatum,
    Sancte Ioannes.

Burada görüldüğü gibi her dizenin başındaki hece baz alınıyor. Ut, re, mi, fa, sol, la, sa(si)... Sol'ün yani G'nin olduğu yerde ne diyor? Solve Polluti... Biraz İngilizce bilgisi; Solve (çözmek, aydınlatmak) pollution (kirlenme) yani "kirliliği, pisliği aydınlat; çöz." Aydınlık, karanlığın üzerine bir ışıkla gitmek bunlar da hep ezoterik anlatımlar değil mi? Buyrun size 5 dakikada bir anlam çıkardım. Eğer daha önce kullanıldıysa hiç haberim yok, kullanılmadıysa da telif hakkı bana aittir =)

Belki de bir doğruluk payı vardır. Belki de dünyadaki tüm "G"lerden bir nasibi vardır orada ki harfin... Belki de her sonuç biraz doğrudur, bilemiyorum. Ama bir masonun da bu sırra vakıf ise bunu açıklayacağını sanmıyorum. Unutmayınız, masonluk bir nevi tasavvuftur, kamil insan olma arayışıdır. Sembolizm elbette ki olacaktır. Bence insan bunları delicesine merak etmek yerine dünyada bir "sır"rın var olduğuna önce kesin olarak inanmalı ve onu aramalıdır. Buddha onu bir lotusda görmüş, bir başkası çok başka bir şeyde. "Om mani padme hum"u kavrayan adamla, sırrını aşikar etmemek için şathiyeler yazan adamlar sadece aynı vücudun hücreleri.

Ben bu tarz merakları biraz, hediyesini açmak için acele ederek hediyeye zarar veren çocukların tavırlarına benzetiyorum. Lütfen yanlış anlamayın, çok çocukça demek istemiyorum size. Çocuk kelimesini kötü bir anlamda da kullanmadım. Sadece sizin de belki de kendi aydınlanmanızı aklınızın bir köşesine yerleştirebileceğimi ümit ediyorum, her ne kadar ben de çok farklı bir insan olmasam da.

Saygılarımı sunarım...
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Nisan 24, 2008, 02:10:00 öö
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

3. sorum isim benzerliği tamam.
ya 1. sorumla 2. sorum????

Mason dostlar yanlış olsa yanlış derlerdi sanırım.
belkide cevap veremiyecekleri birşey anlayış göstermek düşer

saygılar

Nisan 24, 2008, 01:00:53 ös
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Sayın M.Akyol, çok düz ve kaynaklara dayalı bakarsak; Hiram Abiff, Hz. Süleyman'ın ustabaşısıdır. Süleyman Tapınağı Ken'an ülkesinde (Filistin) inşa edilmiştir. Eski Ahit bize Hiram Abiff'in de Filistin civarlarında dünyaya gelen bir insan olduğunu bildiriyor.

Hal böyleyken Seqenenre Tao nerede Hiram Abiff nerede? Seqenenre Tao, Mısır'ı işgal eden Hyksoslar'la mücadele etmiş ve öldürülüşü bakımından Hiram'a benzeyen bir hükümdar. Elbette ki Masonik alegori var mıdır bilemeyeceğim, fakat tarihi karakterler olarak ikisi farklı kişiler.

İkinci sorunuza ise sağlıklı bir yanıt veremeyeceğimden susuyorum.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo