Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Antik Mısır' da Olu Gomme Gelenegi  (Okunma sayısı 9201 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 11, 2008, 02:02:00 öö

Bu konuda bilgisi olan dergi makale kitap belgesel seklinde kaynaklarıyla bilgi paylasmayı amaclıyorum. Degerli bilgilerinizi paylasmanız dilegiyle.

Ekim 11, 2008, 04:45:08 ös
Yanıtla #1

Bu konuda bilgisi olan dergi makale kitap belgesel seklinde kaynaklarıyla bilgi paylasmayı amaclıyorum. Degerli bilgilerinizi paylasmanız dilegiyle.

:D Benim bildigim, Mumyalama yontem ve teknikleri uygulaniyordu, Sevgili Fraternis; yaniliyor muyum?

- Bu arada hazir aklima gelmisken ve konuyla da baglantili, su lanetlenmis mumyalar uzerine ( Misir Piramitlerinde bahsi gecen olay ) 'bilginize dayanarak' bir paylasim kurmak isterdim Sizinle Sayin Fraternis (:
« Son Düzenleme: Ekim 11, 2008, 04:47:49 ös Gönderen: Sevil »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ekim 11, 2008, 06:47:38 ös
Yanıtla #2

Biri bana Piramitlerin icersinde olusan gizemli, esrarengiz olaylari aciklayabilir mi? Lutfen ve zahmet olmasa..

Saygilarimla,

Ekim 11, 2008, 06:54:49 ös
Yanıtla #3

Sayın Sevil emin olmak icin tekrar bakıyorum bildigim kadarıyla Giza Piramitlerinden mumya cıkmamıstı. Bu konu hakkında detaylı arastırma yapıcagım yakın bir zamanda yazmaya baslarım suan belge kaynak toplama asamasındayım. Bazı teknik ve olaganustu diye bilinen verilere forum icinde acılan konularda rastladım dilerseniz sizde arama yapın.
Saygı ve Sevgiyle

Ekim 11, 2008, 06:57:12 ös
Yanıtla #4

Sayın Sevil emin olmak icin tekrar bakıyorum bildigim kadarıyla Giza Piramitlerinden mumya cıkmamıstı. Bu konu hakkında detaylı arastırma yapıcagım yakın bir zamanda yazmaya baslarım suan belge kaynak toplama asamasındayım. Bazı teknik ve olaganustu diye bilinen verilere forum icinde acılan konularda rastladım dilerseniz sizde arama yapın.
Saygı ve Sevgiyle

Ok. Tesekkurler, Sevgili Fraternis (: bilgi edinmeye calisacam.

Ekim 11, 2008, 09:30:21 ös
Yanıtla #5

Bu arada -bir durumu- musaadenizle acikliga kavusturmak istiyorum Sevgili Fraternis; cunku her ihtimale karsi yanlis yorumlara mahal vermemek adina temkinli davranmak zorunda kaliyoruz bazi zamanlar ki, beni az cok taniyorsunuz (: bilmedigim konulara hep bir aciklama getirme zorunlulugunu hissettigimden derinlemesine aciklamalar yapmak durumunda kaliyorum, her neyse sadede gelmem gerekirse, konu basligina bagli olunarak Misirin oluleri mumyalama yontemlerini soyle ya da boyle bildigimden boyle bir ibare kullandigimi ;

:D Benim bildigim, Mumyalama yontem ve teknikleri uygulaniyordu, Sevgili Fraternis; yaniliyor muyum?

Sizin de bilmenizi onemle rica ediyorum.

Ozur dilerim, yanlis anlasildiysam..  Bir kasit ya da baska bir maksatla degil sadece dusunce bazinda bir fikir paydasligi altinda belirtmistim :)

Saygilarimla. 

Saygı ve Sevgiyle

Ancak ben, Misir Piramitlerindeki mumyalamayi kastetmistim. Ve bahsettiginiz Giza Piramitlerinden mumya cikip cikmadigi hususunda herhangi bir fikrim bulunmamakta ancak soylediginize bakilirsa onemli derecede bir celiski ortaya cikmiyor mu Sayin Fraternis? Konuya aciklik getirmenizi hem bilgi alma isteginde bulunan bir birey olarak hem de ortaya attiginiz iddianin gecerlilik kazanmasi acisindan kafamda olusturulmus celiskileri gidermek adina ozellikle rica ediyorum.
« Son Düzenleme: Ekim 11, 2008, 09:43:28 ös Gönderen: Sevil »

Ekim 11, 2008, 09:56:16 ös
Yanıtla #6

Biri bana Piramitlerin icersinde olusan gizemli, esrarengiz olaylari aciklayabilir mi? Lutfen ve zahmet olmasa..

:) Ayrica bunu da soylememin nedeni suydu; Piramitlerin icersinde hicbirseyin bozulmadigini, ustune ustun bozulan seylerin ise Piramitin esrarengiz ozelliginden dolayi yenilendigi seklinde bazi bilgileri bir donem Misirla ilgili yapmis oldugum ustunkoru arastirmamdan animsiyorum.

Gercekten de konu uzerinde bilgisi olan Arkadaslarim varsa Onlarin da dusuncelerini almak isterim. Gerci ilgili konulara baktim ama yeni fikirlere her zaman acik olmaliyiz, diye dusunuyorum.

Ekim 12, 2008, 12:08:24 öö
Yanıtla #7

Piramit icinde bazı maddeler bir sureligine taze kalabiliyor ve uzun sure kotu koku vermiyor diye anlatılır. Piramitler genelde Osiris-İsis-Horus rituellerine baglı rahiplerce inisinasyon torenleri yapılması yanı sıra rasathane islevi de gormektedir. Mumyalama tekniklerini uzun uzun yazarım Sevil Hanım herhangi bir yanlıs anlasılma olmayacagı kanaatindeyim iyi niyetinizi farkındayım yalnızca sunu belirtmek isterim bu konular hakkında yogun bir arastırma cabası icindeyim bu konuda tez yazmam gerekiyor. Ulasabildigim farklı bir bilgi oldugu taktirde ilgilenenlere sunacagım tesekkurler.

Ekim 12, 2008, 01:37:22 ös
Yanıtla #8

Mumyalama tekniklerini uzun uzun yazarım Sevil Hanım herhangi bir yanlıs anlasılma olmayacagı kanaatindeyim iyi niyetinizi farkındayım yalnızca sunu belirtmek isterim bu konular hakkında yogun bir arastırma cabası icindeyim bu konuda tez yazmam gerekiyor. Ulasabildigim farklı bir bilgi oldugu taktirde ilgilenenlere sunacagım tesekkurler.

Umarim, Degerli Tezinizi benimle de paylasabilme firsatini vermis olursunuz Sevgili Fraternis :)

Saygilarimla,

Ekim 12, 2008, 04:36:07 ös
Yanıtla #9

Piramitler genelde Osiris-İsis-Horus rituellerine baglı rahiplerce inisinasyon torenleri yapılması yanı sıra rasathane islevi de gormektedir

Simdi az once dikkatimi cektigi icin hemen sormak istedim Sevgili Fraternis; Osiris-Isis ve Horus ucleminde Misir Tanrilarinin / Yunan Tanrilarinin Tarihin belirli bir doneminde hukumlerini surdurmesi babinda ozellike Horus'un Isa'nin yasamiyla buyuk bir benzerliginin oldugu buyuk olcude farkedilmistir. Ayni durumda bazi Peygamberlerin de yasamlarinin birbiriyle benzerliklerinin olmasi da..

Misir Tanrilari ve sirlari ile birlikte Yunan Mitolojileri de bunu acikca ifsa etmektedir. Yani ifade etmeye calistigim bu buyuk benzerliklerin arkasinda yatan Gercek (?) Sizce ne olabilir, ayrica;

Gerci Sayin Dino'nun 'Sumerler' basligi altinda belirtmis oldugu soylemlerine istinaden aklima su soru takildi:

Tarihin belirli bir yonde akisini seyretmesi icin Eski Maya ve devami bazi uygarliklarin da dahil olmasi baglaminda Evrende yapilan degisiklilerin ve gelismelerin cercevesinde Irksal olarak yeryuzunde temel Irklarin olusumunda ve Neslin devaminin saglanmasi yoluyla Tanrisal Genleri tasiyan 13. Irk olarak adlandirilan Kayip Irk hakkinda herhangi bir dusunceniz olabilir mi?

Saygilarimla,