Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Din ve Dinler ayrılığının nedeni?  (Okunma sayısı 27757 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 09, 2011, 11:47:37 öö
Yanıtla #20
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Tijj

Sorunuzun cevabı sadece kişilerin aklına kalmıştır ben bir şey diyemem.Aklın ve vicdanın nasıl doğru kabul ediyorsa odur.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 09, 2011, 12:30:47 ös
Yanıtla #21
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın karahan birkaç gündrür yoktu; foruma giremedi, biliyoruz.

Şimdi dönmüş olduğunu görüyoruz.

Bu durumda bu açmış olduğu başlık ile bağlantılı olmak üzere bu konuda görüş belirtenlere bir yanıt vermeli. Belki birkaç yanıt gerekir.

Benim beklediğim yanıt ise biraz farklı. Temelde saçma sapan ve çok yanlışlarla dolu olduğunu ileri sürdüüm bu yazının saçmalıklarını ve yanlışlıklarını irdemleme zahmetine katlanayım mı? Sayın karahan bundan herhangi bir yarar görüyor mu?

Doğrusu verimsiz bir iş yapmak da istemem.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 09, 2011, 12:44:51 ös
Yanıtla #22
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sayın karahan birkaç gündrür yoktu; foruma giremedi, biliyoruz.

Şimdi dönmüş olduğunu görüyoruz.

Bu durumda bu açmış olduğu başlık ile bağlantılı olmak üzere bu konuda görüş belirtenlere bir yanıt vermeli. Belki birkaç yanıt gerekir.

Benim beklediğim yanıt ise biraz farklı. Temelde saçma sapan ve çok yanlışlarla dolu olduğunu ileri sürdüüm bu yazının saçmalıklarını ve yanlışlıklarını irdemleme zahmetine katlanayım mı? Sayın karahan bundan herhangi bir yarar görüyor mu?

Doğrusu verimsiz bir iş yapmak da istemem.

Sn.Adam

benim için en önemli konu ve cümle şu,

Allah’a ait bir TEK dinin olduğudur. Çünkü peygamber olarak kabul ettiğimiz ve peygamberliklerine inandığımız Adem peygamberden, Hz. Muhammed’e kadar bütün peygamberlerin insanlığa duyurduğu Allah’a ait TEK dindir. O TEK dinin adı da Kur’an da belirtildiği gibi İSLAM dinidir

Bu görüş üzerinede olabilir cevabınız yada genel olarakta yorum yapabilirsiniz.Yukarıdaki yorum sizce benim anladığım gibi değilse sizin bakış açınıza göre nasıldır?

İstediğiniz herşeyi eğer boş,safsata yada cevap verilmeye değer görmediğiklerinizide ayıklayarakta cevap verebilirsiniz.

Saygılar

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 09, 2011, 01:15:07 ös
Yanıtla #23
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Burada bazı varsayımlarla hareket ediliyor.

Konuya öncelikle İslâm dini açısından bakılıyor. Sonra iş dinlerin teist olanlarının uzantısına geliyor.

Yanlış!

Çok farklı dinler var. Bir örnek Budizm. Bir diğeri Şintoizm. Daha çok var. Say sayabildiğine. Bu denilenler unlarla ilgisiz.

Eğer "Budizm ve diğerleri bir din değildir." diyecek olursanız, asgari müşterekimiz yok demektir.

Kavramlar üzerinde uyuşmak gerek.

Din tanrısal bir olgu değildir. İnsansal (bireysel) bir olgu da değildir. Din toplumsal bir olgudur.

Toplum yoksa din yoktur.

Allah'ın var olması için toplumun varlığı gerekmez.

Ancak Allah'ın tanımlanması için insanın varlığı gerekir.

İnsan Ayllah'ı tanımlar ama o tanımldığı Allah değildir.

Çünkü insan Allah'ı tanımlayamaz.

Şu halde tanımlayanların da farklıdır Allahı.

İsterseniz tanrı deyin, ben onu yeğlerim fark etmez. Çünkü Tanrı = Allah = God = Dieu = Gott. Öteki dildeki sözcükleri de siz ekleyin.

Allah'ın dini diye bir şey hiçbir zaman olmamıştır ve yoktur.

İslâm dininin ve onunla birlikte diğer teist nitelikli dinlerin tanrı anlayışı hatta tapınma tarzları yer yer birbirine benzer olabilir. Fakat aralarında çok farklar olduğu gibi öteki dinler de bunlardan çok farklıdır.

Dolayısıyla Allah'a ait tek bir din olduğu görüşü ya da iddiası, hiçbir bilimsel dayanağı olmayan bir düşüncedir.  Din ve tanrı inancına özel bir bakış açısından başka bir şey değildir ve sonuç yorum da yanlıştır.

Şimdi bunun üzerine şöyle diyebilirsiniz belki: "Yanlış olduğunu ileri sürüyorsanız bunu kanıtlayın."

Hayır efendim olmaz. O bir Orta Çağ yöntemidir. Siz olmayacak bir tez ileri sürüyorsunuz. Kanıtlamak size düşer. İster bilimsel yöntemle, ister rasyonel bir yol izleyerek.

« Son Düzenleme: Eylül 09, 2011, 01:25:21 ös Gönderen: ADAM »

Eylül 09, 2011, 01:31:11 ös
Yanıtla #24
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Dolaüyısıyla Allah'a ait tek bir din olduğu görüşü ya da iddiası, hiçbir bilimsel dayanağı olmayan bir düşüncedir.  Din ve tanrı inancına özel bir bakış açısından başka bir şey değildir ve sonuç yorum da yanlıştır.

Sn.Adam

Bana bilimsel olarak başınızın ağrıdığını kanıtlayabilirmisiniz,Teoloji bilimine göre allah neden bu kadar çok dini çeşitlilik anlatımına ihtiyaç duysunki bir kere en başta kendi  amacına aykırı değilmi.Okadar çok çeşitlilik neden olsunki bu kadar çeşidin içinde hangisi daha olgun daha doğru ayrımını yapmakmı kolay tek çeşidinmi?

Bence bu soru tamamen bakış açınız ile ilgili,size bu konuda katılmıyorum.Evet ve ısrarla Diyorum allaha ait tek bir din vardır.İnsanların taktığı isim ne olursa olsun içeriği ne kadar sağlam kalmasada aslında kaynağı bir olan her söylemin hedefide hep tektir.

EDMUND BURKE

Eylül 09, 2011, 03:17:59 ös
Yanıtla #25
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Eh, kişi "Benim dediğim doğrudur. Ötekilerin hepsi yanlıştır." diye baştan belirtirse, zaten söylenebilecek bir şey yoktur. Bu tutumun da bir adı vardır.

Eylül 10, 2011, 10:39:53 öö
Yanıtla #26
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn Karahan ,

Hedef tek ama algı çok, herkes kendi idirakine bir yol tutunmuş,inanç tutunmuş.
Bilginin sapması diyoruz buna .
En basiti o tek din deginiz kaynak her peygambere göre farklı isim almış ..ve kendi içlerinde  mezheplere bölünmüş.
Bu formda  Allah yada Tanrı hangisiyle hitabın geçerli olması gerektigi bile tartışılıyorsa hani Teklik.....kültür farkı, dil farkı bile inançta şaşırtıyorsa inançlar sorgulanmalı önce  ..
çokluktan Tekliğe gidebilmeniz için hepsi hakkında yargısız bilginiz olmalı sorgulamanız gerekli,manzaranın tamamını bilmek istiyorsanız sizin bakmadıgınız pencereden gösterilenlere de dikkat etmeniz gerekli,inat ile direnirseniz hala ayni yerde sayarsınız.

ki kurandada derki bana atalarınızın inançları ile gelmeyin...
oku.......bunu oku öğren yuregin ve aklınla idirak et diye denmiştir .körü körüne inanç yaradan indindede makbul degil yani:))

Eylül 10, 2011, 11:37:41 öö
Yanıtla #27
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Tanri'ya ulasmanin yollari birden fazladir. Ben de buna inaniyorum. Bu dunyada bu kadar cok din olmasinin bir onemi yok. Onemli olan baskalarinin da kurtulusa erebilmelerini umit etmek.

Ayrica dunyada Tanri tarafindan gonderilmis dinler oldugu gibi; Tanri tarafindan gonderilmemis, belli buyuculer tarafindan uydurulmus dinler de mevcuttur. Fakat bu uydurma dinler bile kisinin kurtulusuna yardim edebilirler.

Sayin Karahan'a bu sebeplerle kesinlikle katilmiyorum. Ayrica sunu da belirteyim, bilimsel olarak basinizin agridigini bir baskasina kanitlayabilirsiniz. :)

Sayin ADAM ile aslinda din konusunda cok farkli goruslere sahip olsak da, bu konuda yazdiklarina buyuk oranda katilmamak mumkun degil.

Esenlikler,
Laus Deo.
YY & Y

Eylül 10, 2011, 12:09:17 ös
Yanıtla #28
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.smyrnali

Bu konuda inanki çok fazla mücadele ediyorum.Körü körüne bir inanç türü bana göre bir biçim değil.Bana anlatılanın muhakkak aklımaönce yatması gerek o konuda sorum olmaması gerek kısaca emin olmalıyım ki bir hadisti sanırım emin olmayanın imanı olmaz der.

Söyledi,klerinize katılıyorum ve beni,mde anlatmak istediğim oydu bu kadar farklılıklarımızdan dolayı teki biz çoğaltıyoruz ve ona isimleride biz veriyoruz.Ayrılıktada anlatmak istediğim şey bu işleri bu hale getiren kılıfı ne olursa olsun biz insanlarız.O zamanda bu kadar çokluk fazla kafa bulandırınca tekliği daha fazla merak ediyorsunuz.

Saygılar

EDMUND BURKE

Eylül 10, 2011, 12:16:23 ös
Yanıtla #29
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Laus Deo.

Allaha ulaşmanın bir sürü yolu var son derece haklısınız,Baş ağrısı esprisi yada örneğim fazla işime yaramadı benim başımın ağrıdığını eşim beni görür görmez anlıyor bilime bile gerek duymadan.örneğimi vermedim kabul edin lütfen.

Bu konu bence çok iyi anlaşılması gereken bir konu sizinde dediğiniz gibi büyücülerin bile dini var saçma gelebilir size belki ama polemik yada kötü bir yorum yapılmasınıda istemem söyliyeceğim şeyle ilgili bazen kendi kendime allah ile ilg,li empati bile yaparım ben olsam nasıl yapardım yada yapmalıydım.O kadar mükemmeliyet varki sonuç hep aynı çıkıyor.

Saygılar

EDMUND BURKE