Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonların Din otoriteleriyle geçmişe dayalı organik bir bağı var mı?  (Okunma sayısı 36631 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 01, 2012, 12:13:21 ös
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

Sayın agnusdei,
        Sayın Barbaros'un şu sözü doğru ; "....Dinin özü insandı..." Evet İnsandan başka hangi varlık Din olgusuyla ilgilidir ki? Tabiiki hiç bir varlık. Yanlız burada dikkat edilmesi gereken bir durum var. Yazmaya çalıştığım  kitapçığımda özetle şöyle başlıyorum. İNSAN KORKUYU anladığı an "Tanrı" kavramını yarattı. Semavi (İbrahimi) dinlerin başlangıcından binlerce yıl önce de insanlığın dinleri vardı. Ve o zamanlar "Tanrıları" sayılamayacak kadar çoktu.
        Sayın Barbaros'un sözünü ettiği işin maddi boyutu tamamen yozlaşmanın (dejenerasyonun) bir sonucudur. Yakın bir gelecekte Cennet'te ki bazı köşelerin satılığa çıkarıldığını duyarsanız sakın şaşırmayın !
         Bana hitaben yazmış olduğunuz yazınızın ilk paragrafındaki "...Ne kadar devam ederim yada nerde teslim olurum bilmiyorum...." ifadesini şahsen kabul etmiyorum. Özellikle "...teslim olurum." ifadesini. Teslim olmak yok. Arayışa devam edecek, belki de bir gün bütün sorularınızın cevabını siz bulacaksınız.
         Olgunlaşmak bir süreçtir sayın agnusdei. 10 yaşındaki bir çocuğun sizin gibi muhakeme etmesini her halde bekleyemezsiniz. Yanlız, süreçte tehevvüre kapılmamaya ve ön yargılı olmamaya özen gösterilmesinde yarar görüyorum.
         Ve şu işin aslının, korkarım ki; hiç bir zaman tam olarak anlatılmayacağını, araştırmalarınıza devam ettikçe, diğer bir ifade ile NEDEN?,NASIL? ve NE İÇİN? sorularını bol bol sordukça , çok daha güzel sonuçlara varacağınızı düşünüyorum.
         Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ocak 01, 2012, 02:03:32 ös
Yanıtla #11
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Masör,
 Ortada, Allahtan indirilen bir vahiy falan yok. Bunu çok iyi biliyorum!

İncil, İsa’nın çarmıha gerilmesinden 70 yıl sonra X birileri (Masonlar, Yahudiler, Vs)tarafından, bir proje kapsamında kaleme alınmış ve toplumları din üzerinden hizaya sokma amacıyla kullanılmıştır. (Hem de İsa’yı çarmıha geren Roma, 70 yıl sonra ne hikmetse,  bunu resmi din bile ilan etmiştir.)

Kuran, yine X birileri tarafından, aynı proje kapsamında Muhammed’e yazdırılmış ve Araplar başta olmak üzere birçok millete kılıç zoruyla ya da aba altından sopa göstermek suretiyle kabul ettirilmiştir.

Adaletiyle bilinen, ancak İslam dinini bir çok millete kılıç zoruyla, zorbalıkla kabul ettiren  Ömer ibni hattab, hacerül esved taşını öperken "Ey taş biliyorum ki, sen sadece bir taşsın, ne fayda ne de zarar verebilirsin.” Demiş, ancak aynı taş, her yıl milyonlarca yaşlı insana para karşılığında öptürülüyor! Toplanan hasılatı birileriyle kırışıyorlar biliyorum! O paralar zehir zıkkım olsun…

Ben aslında(örnek olarak) çeşitli İslami cemaatler üzerinden Türkiye’yi istila eden ABD, Mekke, Cemaatler, Tarikatlar, Camiler, Dergahlar ve Organigram’ın en üstündeki yönetici X gücün varlığına dikkat çekmeye çalışıyorum. Bu başlığı tam olarak bunun için açtım…

Saygılarımla.

Odi Profanum Vulgus Et Arceo.

Ocak 05, 2012, 01:22:12 öö
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Biraz din ile ilgili bilgilerimi ve spekülatif düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

Dünya üzerinde bilinen en eski sistematik din sümer dinidir. Sümer dinine göre uptanistim oncesinde 7 kral olmuştur. Bu krallar temelde uzun yıllar hüküm sürmektedirler. Uptanistim zamanında (yani büyük tufan) amaç yerdeki yarı tanrı soylu insanın yok olmasıdır. Uptanistim öncesinde iki büyük olay yer alır birincisi insanın Enki tarafından yaratılması ikincisi ise insanların yedi katlı kuleyi dikmek istemesi ve Enlilin veya Mardukun bunu yıkmasıdır. Beni israilin ataları bu topraklardan 3 kere geçmiştir birincisi Abraham öncesinde diğeri abraham çağıonda üçüncüsü krallardan sonra babil sürgünündedir. Bu kültür bu dini ögelerden tabii ki de çok etkilenmiş fakat aynı zamanda bu kültürü * olarak tanımlamıştır. Aynı zamanda bu halk mısırda da çok uzun süre (yaklaşık 400 ile 600 yıl) kalmıştır.

Mısırda Tek tanrıcılık denemesi Akeneton zamanında olmuştur 20 yıl sürmüş ve bugun atenizm deye de tarifleyeceğimiz temel monoteizmi oluşturmuştur. Bu halk monoteizme geçtiğinde dahi iştar, dagon, murmur gibi gerek filistlilerin gerekse çevredeki diğer devletlerin dinlerinden de etkilenmiş vakti zamanında pek çok mabedi de  tapınak öncesinde inşa etmiştir.

Eski ahit okuyanların gayette iyi bileceği gibi tanrı buhur ile kutsanan bizatihi yürüyen ve keruvlar tarafından tebli edilen özel bir millet rabbıdır. Zaman içinde üçlü tanrı IHIH IOA TzBORAT olmuş zamanla IHIH tetragamitrona dönüşmüştür. Bugün dahi eski mısır kültürü veya eski sümer dini metinlerini yorumlamak istediğinizde bu kitaplara baş vurmak gerekmektedir.

Yani demem o ki bu dini kültür yabana atılamaz sosyolojik, tarihsel bilimsel ve hatta majikal ögeler ile doludur. İslam ile bu dini geçmişi kıyasladığımızda şu değişik farklar ve benzerlikler  ile karşılaşırız. Her semavi din kendini ibrahimin soyuna dayandırmalıdır. Her iki dini yapı da hanif'tir. İkisinde de tapınma taşı vardır islamda bu ayin noktası tektir.

Masonların dinin bu tarihi kısmı ile ise hiç bir bağı yoktur. 17nci yya ait bir yapıdır. Fakat şu itiraf edilmel,idir ki masonluk dine tesir etmediyse de çeşitli dinler masonluğa tesir etmiştir. Bunun sebebi ise üyelerinin bireyler olmasıdır.

Ocak 05, 2012, 10:14:46 ös
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Masör,
 Ortada, Allahtan indirilen bir vahiy falan yok. Bunu çok iyi biliyorum!

İncil, İsa’nın çarmıha gerilmesinden 70 yıl sonra X birileri (Masonlar, Yahudiler, Vs)tarafından, bir proje kapsamında kaleme alınmış ve toplumları din üzerinden hizaya sokma amacıyla kullanılmıştır. (Hem de İsa’yı çarmıha geren Roma, 70 yıl sonra ne hikmetse,  bunu resmi din bile ilan etmiştir.)

Kuran, yine X birileri tarafından, aynı proje kapsamında Muhammed’e yazdırılmış ve Araplar başta olmak üzere birçok millete kılıç zoruyla ya da aba altından sopa göstermek suretiyle kabul ettirilmiştir.

Adaletiyle bilinen, ancak İslam dinini bir çok millete kılıç zoruyla, zorbalıkla kabul ettiren  Ömer ibni hattab, hacerül esved taşını öperken "Ey taş biliyorum ki, sen sadece bir taşsın, ne fayda ne de zarar verebilirsin.” Demiş, ancak aynı taş, her yıl milyonlarca yaşlı insana para karşılığında öptürülüyor! Toplanan hasılatı birileriyle kırışıyorlar biliyorum! O paralar zehir zıkkım olsun…

Ben aslında(örnek olarak) çeşitli İslami cemaatler üzerinden Türkiye’yi istila eden ABD, Mekke, Cemaatler, Tarikatlar, Camiler, Dergahlar ve Organigram’ın en üstündeki yönetici X gücün varlığına dikkat çekmeye çalışıyorum. Bu başlığı tam olarak bunun için açtım…

Saygılarımla.

Sn Agnusdei

Yazılarınıza katılıyorum..İnsanları yöneten en büyük kurum Dinlerdir.Çıkarlarına eyvallah dendiği müddet insanlara cenneti, karşı çıkıldığında özünü  ve kendini araştırdığında ise cehennemi  sunarlar..Aslında göstermelik tanrılarının ardında kendileri tanrıcılık oynarlar.Öyle bir kurum ki cahil insanların sırtından beslenen,ve cehaleti körüklemek adına insanlığın varlığını unutturan, kimliklerini yok eden ve varlıklarını ayakta tutabilmek için yıllarca insanları din savaşlarına yönlendiren kan emiciler..
Tepkimi belki çok sert bulabilirsiniz ama bence gerçek bu.Tam gerçek..Herşey insanın vicdanında.
Sevgi ile kalın

Ocak 06, 2012, 03:17:27 öö
Yanıtla #14
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yani Masonların, Mekke ve Vatikan üzerinden kitlelere etki edebilecekleri kimsenin aklına gelmemiş öylemi?

Ben mi senaristim... yoksa insanlar mı çok saf :-X

Saygılar.

Ocak 06, 2012, 05:44:35 ös
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İlk din yapılaşmalarından itibaren tehlike çanları çaldı ...Tek tanrıcılık,ardından din yapılaşmaları ve ardından bağnazlık;insanlığa ne kattığı malum..Suçlunun kimler olduğundan çok,insanların nereye daha çok koştukları sorgulanmalı.Özellikle az gelişmiş ülkelerin öne çıkan zaaflarını incelemeli.Mesela Müslüman ülkelerde bilim ve okumaya ne kadar ilgi gösteriliyor gibi..İnsanlara dayatmalarla kanunlar uygulatılabilir ama asla düşünce özgürlüğüne dayatma getirilemez..bu onun orjinal halidir tıpkı parmak izi gibi.
Cehalet devrinde (ki cehaletten önce parlak devirler yaşandığına eminim) Musayı ele alırsak,kutsal dağa inen tanrıdan bahsediliyor tekvin bölümünde.Kuran da bunu teyid eder.Dağa gürültüyle inen bir tanrı ve Musa ya verilen 10 emir...Dağa inen kim yada inenler?..İnsanlık üzerine zarar oluşturmuş bir kurum aranıyorsa ,bunun için çok gerilere binlerce yıl önceye gitmeli.
Sevgi ile kalın

Ocak 06, 2012, 05:58:07 ös
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Sayın Hypatia insanı sadece 5 duyuya indirgerseniz din kavramı anlamsızlaşır.. O yüzden örneğin müslümanlar buna ben de dahil namaz kılmazlar. İnsana zevk almadığı şeyi yaptırmak imkansızdır çünkü. Beş duyu üstü duyuların uyanması için insanlar tasavvufi ve budizm gibi inanışlarda riyazet, meditasyon, zikir vb. metodları yaparlar. Amaç beş duyuyla elde edilemeyecek zevklere ulaşmaktır. Bunun için 5 duyuya hitap eden zevklerden kendilerini mahrum ederler.

Dini 5 duyuya hapsolmuş insanlara bırakırsanız, insanların dini duygularını istismar etmekten ve dünya nimetlerini sömürme yarışından kaçınmazlar. Bunda dinin hiç bir suçu ve günahı yoktur diye düşünüyorum.

Saygılarımla.

Ocak 06, 2012, 06:36:13 ös
Yanıtla #17
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn Masor,insanı beş duyuya indirgediğimi sandığınız bölümü tırnak içi gönderirmisiniz?
Sevgi ile kalın

Ocak 06, 2012, 06:46:33 ös
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

Sn Masor,insanı beş duyuya indirgediğimi sandığınız bölümü tırnak içi gönderirmisiniz?

Sayın Hypatia indirgerseniz derken kastım indirgenirse anlamındaydı yani size bir hitap gibi durmuş. Böyle bir kastım yoktu.

Bunu yazmamda "Öyle bir kurum ki cahil insanların sırtından beslenen,ve cehaleti körüklemek adına insanlığın varlığını unutturan, kimliklerini yok eden ve varlıklarını ayakta tutabilmek için yıllarca insanları din savaşlarına yönlendiren kan emiciler.." cümleniz etkili oldu sanırım.

Saygılarımla.

Ocak 06, 2012, 11:46:46 ös
Yanıtla #19
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Galiba, birçok kişi Mekke merkezli Arap emperyalizminin gerçekten farkında değil...
Birçok üye arkadaşımız, bu başlık altında İslam'ın sadece Lokal yansımalarını örnek vermiş ve onun üzerinden değerlendirme yapmışlar.

Musa, Yahudi. İsa, Yahudi. Muhammed, Yahudi. Kral Süleyman,Yahudi. Süleyman mabedini inşa eden Hiram usta, Mason’dur. Süleyman Mabedinin kurucusu olan Davut’un oğlu kral Süleyman, görünmeyen varlıkların tümüne hükmedebilen biridir. İsmi geçen tüm bu insanların soy ağacına baktığımızda, Kabe’yi inşa eden ya da ettiren İbrahim’e( Abraham) dayandığını görürüz…

Şimdi bunların arasında bir bağlantı kurmak neden birilerini rahatsız ediyor? (-) puan vermekten başka yapacak şeyleri olduğuna inanıyorum şahsen!

Arap yarımadasında, çobanlık yapan biri çıkıp hiçbir dayanağı olmadan, kendisine vahiy geldiğini iddia ederek yeni bir din ilan edecek. Yetmedi, bu dini çok kısa sürede de birçok millete kabul ettirecek. Günümüzde bile on milyonlarca insanı her gün beş defa camilerde toplayacak ve içi boş bir odaya secde ettirecek. Muhammed ve beraberindekiler bağımsız hareket ediyorlardı değil mi? Kusura bakmasınlar ama hiç sanmıyorum…

Mesela Tevrat, Ensest ilişkiyi meşru görüyor diyoruz, “nasıl yani?” diye sormadan kulaklarını tıkıyorlar. Bu kitap’a el basılıp yemin edilmesini sorguluyoruz, bu defa da kızıyorlar! 

Kusura bakılmasın ama bu konuya bu denli kayıtsız kalınması, bizim tahammülsüzlüğümüzü solda bırakıyor…

Saygılarımla.