Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: 2019 da dünyada masonluk  (Okunma sayısı 3228 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 23, 2018, 12:02:28 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • makrada personel site

2019 yılının masonlara dünya barışı ve insanlığın gelişimi için hangi sorumlulukları yüklemeli ,?
greetings and happiness

Aralık 23, 2018, 10:35:49 öö
Yanıtla #1
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Her bireye ne kadar sorumluluk düşüyorsa masonlar da o sorumluluktan payını alacaklardır. Masonluğun amacı dünyayı kurtarmak ya da insanlığı geliştirmek değildir. Ülkü mabedinin kurulması bireysel olarak masonun emek ve çabalarına bağlıdır. Ancak bu hiç tükenmeyecek bir çalışmanın sonucunda gerçekleşebilecek bir idealdir.

Şimdiden 2019 yılının sağlık, mutluluk, huzur ve en önemlisi aydınlık getirmesini temenni ederim.

Sevgilerimle...

Aralık 23, 2018, 08:08:26 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bence bu soru sadece masonlara değil tüm insanlara yüklenmelidir ki dünya barışı denilen şey sağlansın. Ne yapılmalıdır diye düşünürse insanlığı daha ileriye taşıyacak her şey için adım atmak gerekiyor. Ancak her şey mübahtır düşüncesiyle değil. Çünkü bu dünya da sadece biz yaşamıyoruz..

sevgiyle..

Aralık 23, 2018, 08:23:03 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • makrada personel site

Bence bu soru sadece masonlara değil tüm insanlara yüklenmelidir ki dünya barışı denilen şey sağlansın. Ne yapılmalıdır diye düşünürse insanlığı daha ileriye taşıyacak her şey için adım atmak gerekiyor. Ancak her şey mübahtır düşüncesiyle değil. Çünkü bu dünya da sadece biz yaşamıyoruz..

sevgiyle..
forum mason formuna ait olduğu için bu konunun masonluğa ait olan kısmı bizi ilgilendiriyor. Masonluk bu gezegende insanlığın gelişinde hak sahibidir. back to the future
greetings and happiness

Aralık 23, 2018, 08:30:02 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sevgiyle..
forum mason formuna ait olduğu için bu konunun masonluğa ait olan kısmı bizi ilgilendiriyor. Masonluk bu gezegende insanlığın gelişinde hak sahibidir. back to the future

Evet doğru forum mason tarafından yönetilen ancak harici formudur. Masonların dünyamız için neler yaptığını az çok biliyorum. Bunu zaten inkar etmedim.. Sadece dünya barışı ve insanlığın gelişimi için mason olmadan da yarar sağlanabilir dedim.

Aralık 23, 2018, 09:40:18 ös
Yanıtla #5
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın vendor ufak bir düzeltme yapmak isterim. Forumumuz maalesef masonlar tarafından yönetilmiyor. @MASON var kurucu, siteyle alakası kalmamış. Forum ve üye yöneticileri, moderatörler harici. Kurallar o yüzden sağlıklı uygulanamıyor. MASON zaten kendi kafasına göre kural değiştiriyor. Yönetim yok anlayacağınız. Bizler sizler yürütüyoruz işi.

Sevgilerimle

Aralık 26, 2018, 10:24:12 ös
Yanıtla #6
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin @Surgeus,

Mesajlarinizda genellikle site yonetimine karsi salgirgan bir tavir sergilemektesiniz. Gordugum kadariyla, Muntazam Masonluk ile (clandestine denilen) masonik oldugu idda edilen ancak resmi olarak bir Muntazam Buyuk Loca tarafindan taninmamis, kurumlara yaptigimiz ayrimdan dolayi cephe almis durumdasiniz. Mason oldugunuzu idda etmeniz ile, size kefil bir Kardesimizi bulamamis olmanizda saniyorum tepkinizi arttirmis.

Kurallar dahilinde oldugu surece ozgur ifade ilkemizden dolayi genellikle bu tavriniza herhangi bir karsilik verilmemektedir. Elbette yonetimi ve istediginiz uyeyi ozgurce elestirebilirsiniz ve elestirmelisinizdir.

Ancak uyelerimize yonetimimiz adina ve yonetimimize karsi yanlis bilgiler vermektesiniz. Bu yaptirim uygulanmasina dahi yol acabilir.

Sitemiz Muntazam Masonlar tarafindan kurulmus, Muntazam Masonlar tarafindan yonetilmektedir. Ayrica forum icerigi ve yonetimi ile ilgilenmesi icin 2 tane harici moderatorumuz vardir. Sahsima yaptiginiz ithamlar sorun degil. 2006'dan bu yana sitede bircok yazi yazdim. Site olarak misyonumuzu basariyla gerceklestirdigimize inaniyorum. Dolayisiyla eskisi kadar aktif degilim. Bu asikar. Haklisiniz. Icerik olarak katkim pek olmuyor. Ancak katilimda bulunan Muntazam Mason Kardeslerimiz var. Taninmis ve taninmamis bircok uye goruyorum forumumuzda katilimda bulunan.

Sitedeki butun gorevlilerin gonullu olarak bu isi yaptigini hatirlatmak isterim. Beklentileriniz elbette olabilir. Lakin, yonetim sizin beklentilerinizi karsilayamayabilir. Bu da, gonullu kisilerle isleyen platformlarda oldukca dogaldir.

Alıntı
MASON zaten kendi kafasına göre kural değiştiriyor.

2013 yilindan beri kurallarimizda hicbir degisiklik yapilmamistir. Mevcut kurallarimizi ve en son ne zaman degisiklik yapildigini burada gorebilirsiniz.
https://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=1172.msg6106#msg6106

Taninma prosedurumuz degismistir. Bu da daha guvenli ve dikkatli olmamiz icin yapilan bir degisikliktir ki sitemizin ve taninmis Kardeslerimizin guvenligi icin gereklidir. 2006 yilindan bu yana Turkiye'nin en cok saldiri alan sitelerinden biri olmamiza ragmen hicbir saldiri basarili olamadi. Bu, istikrarli guvenligimizi, ketum ve ihtiyatli olmamiza bagliyorum. Dolayisiyla guvenlik (ve taninma) konusunda elbette prosedur degisikligi yapilacaktir. Yapilmis prosedur degisikligi, sizin taninmanizi daha zor bir duruma sokmus olabilir. Bu konuda anlayisli, sabirli, saygili ve hosgorulu olmanizi beklerdim. Cirakliktan, Ustadliga giden yolda ogrenilen en onemli bilgilerdendir Dinlemek, Dusunmek ve sonra Konusmak.

Alıntı
Yönetim yok anlayacağınız. Bizler sizler yürütüyoruz işi.

Mevcut yonetimimiz hakkinda gerekli bilgileri asagidaki linkte bulabilirsiniz.
https://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=11240.0

@ isareti kullanildikca yada ozel mesaj gonderildikce bunlara yanit verdigim gibi, bircok konuda sessiz kalmayida tercih ediyorum. Bircok yonetimde olan Kardesimizde bu sekilde aktivite gosteriyorlar. Konulara yada mesajlara gerekmedikce yanit vermiyoruz. Ozellikle kisisel sorulan sorulara yada tartismalara girmemeye calisiyoruz. Gerektigi durumlarda oldukca kisa surede mudahale ederek yanit vermekteyiz. Ancak size gore gerekli durumlarda degil. Bize gore gerekli durumlarda kisa surede mudahale etmekteyiz.

Derin Saygi ve Sevgilerim
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Aralık 27, 2018, 01:44:38 öö
Yanıtla #7
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın @MASON,

En azından size bir mesaj yazdırabildim uzun bir aradan sonra. Üyelerle yapmış olduğum mesajlaşmaların okunması hoş değil. Ayrıca bana zaten kardeşlerim kefil olmuş ve Nur’a kavuşmuşum. Dolayısıyla sitenin beni Mason olarak tanıyıp tanımaması çok da önemli değil. Ben HKEMBLsında çalışmalarımı yürütmekteyim. Bunu zaten bir kardeşimiz, İstanbul’da çalışmamasına rağmen kıymetli vaktinden fedakarlık ederek, sekreterlikten öğrenip size bildirmişti. Masonum demek büyük bir iddiadır ancak HKMBL üyesi olduğum gördüğünüz üzere şüphe götürmemektedir.

Lakin sizin mason olup olmadığınız konusunda benim ciddi  şüphelerim mevcut. Bunun iki  önemli sebebi var. Bunlardan ilki; biz Türkiye’de KARDEŞ dediğimiz kişilere KARDEŞ gibi davranırız. Güven duyarız ve bunu içten yaparız. Türkiye’de masonluk ciddi olarak hem HKEMBL hem de ÖMBL tarafından uygulanmaktadır ve bir Gentleman’s Club değildir. Diğer bir önemli sebep ise şudur. Masonların birbirlerini tanıma usülleri sadece kefillik yolu ile olmaz. Masonların bildiği ve konuştukları kişinin ya da karşılarındaki kişinin mason olduğunu anlama methodları mevcuttur. Bunlar mesleğimizin sırlarıdır ve masonlar tarafından bilinmektedir. Mason olduğunu iddia eden bir üyeyi sınayabilirsiniz. Peki biz nasıl bileceğiz sizin mason olduğunuzu? Paylaşımlarınızın TÜMÜ internetten bir haricinin çok rahatlıkla ulaşabileceği bilgiler. Peki nedir bizim sizi mason olarak kabul etmemizin sebebi? Nick’iniz mi? Gerçek bir masonun böyle bir Nick kullanmasının da gerçekçi olmadığını düşünmekteyim.

Çıraklıktan Üstatlığa giden bir tekamül yolu mevcuttur. Ancak bu kişisel bir yoldur. Üstatlarım ki kendilerine her zaman KARDEŞ diye hitap etmemi isterler, öğütlerini bu şekilde vermezler. Ben saygı çerçevesinden çıktığımı düşünmüyorum. Moderatörlerin harici olduğu bir forum nasıl yönetilebilirse o kadar yönetiliyor. Kural ve yasaklara hariciler nasıl karar verebilir. Düşüncelerimde herhangi bir değişiklik olmadı açıkçası.

Muntazam masonluk ve masonik olduğu iddia edilen gibi bir ifade kullanmışsınız. Büyük locamız ile ÖMBL arasında sandığınızdan daha sıcak ilişkiler olabilir. Türkiye’de yaşamadığımız için böyle bir ayrımın keskin olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak gerçekler oldukça farklı olabilir. Bu konuda iddia ettiğiniz üzere HKEMBL üyesi kardeşlerim ile bağlantınız varsa onlara danışmanız size daha iyi fikir verebilir. Bir site yöneticisinin bu ifadelerinin forumu okuyanları yanlış yönlendireceği kanaatindeyim.
« Son Düzenleme: Aralık 27, 2018, 02:32:30 öö Gönderen: Surgeus »