Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Eleştiri  (Okunma sayısı 4818 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 25, 2015, 03:49:13 ös
  • Ziyaretçi

Hayat tecrübesini ve bilgisini eleştiri mahiyetinde kullanan üyelerin Mason olmak isteyen kişileri Masonluk tan soguttuklarini düşünüyorum.

Daha sıcak kanlı ve açıklayıcı, yol gösterici olarak çaba sarfedilmesi gerektiğine inanıyorum.

Saygilarimla
« Son Düzenleme: Temmuz 25, 2015, 03:53:14 ös Gönderen: BlueRay »

Temmuz 25, 2015, 04:21:29 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın BlueRay

Saygı deger MASON üyeler zaten , bellidir, Fark ettiğiniz gibi her konuya müdahil olmamaya calişiyorlar.
Ama bu yazıları ve kişileri takip etmedikleri anlamına gelmez.
Nitekim Haricilerin Yazılarıda MASON luğu baglamaz.Sizin Gönlünüz ferah olsun
Cizginizden , Efendiliğinizden vaz gecmeyin.
Ne derler , Arayarak bulamazsın, ama hep arayanlar bulur.
Benim sahsi düsüncem son paylsşımlarınız, güzel ve fonksiyonel.

saygılar
"Adonai melekh namen"

Temmuz 25, 2015, 04:41:18 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Sayın BlueRay mesela olayı mizahi yönden ele alacak olursam ben başlığı illumiati bölümüne açtığınız için bir eleştiride ben size yapabilirim :))
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Temmuz 25, 2015, 04:47:28 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Sayın BlueRay mesela olayı mizahi yönden ele alacak olursam ben başlığı illumiati bölümüne açtığınız için bir eleştiride ben size yapabilirim :))

Teşekkür ederim Sayın ragnarr. Farkettim evet.

Sayın BULGARIA; açtığım her konunun, yazdığım her yorumun arkasındayım :)

Saygilarimla

Temmuz 25, 2015, 04:55:48 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın BlueRay isteğinizi iyi niyetle  ve anlamlı buluyorum ancak sadece Mason üyeler değil herkes  söylediklerinde özgürdür ve sadece bireyleri bağlar asla bir toplumu veya kurumu bağlayıcı niteliği yoktur
Güneş ışınları neyse kara toprak için gerçek aydınlanmada odur bu dünyada Doğanlara...

Temmuz 25, 2015, 05:37:00 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Zaten amacım kurum, dernek ve oluşumlar hakkında yorum yapmak değil efendim. Ancak yörüngedeki her gezegen, uydu hatta parçacıklar o sistemin birer üyeleridir :)

Saygilarimla

Temmuz 25, 2015, 05:40:07 ös
Yanıtla #6
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bu forumda bilgilerin eleştirilmesi gerekir ki en doğru bilgiye ulaşılabilsin.Görüşleri ne olursa olsun kimsenin kişiliğine yönelik bir eleştiri yapılmasını doğru bulmuyorum.

Saygıdeğer MASONLAR ile hariciler arasında masonluk sıfatından başka bir fark olduğuna inanmıyorum. Belli bir ünvana sahip olmak yeterli mi ? Gerek bu forumda gerek forumun dışında masonluk hakkında bir masondan daha fazla bilgiye sahip olan kişilerin olduğunu görüyor, duyuyoruz..

Son olarak ise mason olmak isteyen kişi bir-iki eleştiri karşısında masonluktan soğuyorsa o kişilerin mason olabileceğini zannetmiyorum. Forumda başta ben olmak üzere birçok arkadaş bilgi edinmeye çalışırken yeri geliyor hata yapıyor, eleştiri alabiliyor ve bunlar gayet normal.Önemli olan bunları düzeltmeye çalışarak bu forumun ortamına uyum sağlayabilmek.

Bu forumda bir kişi hiçbir arama yapmadan benzer bir konu açtığında, hiçbir dayanağı olmayan bilgileri paylaştığında eleştiri alır. Geçmişte aldım, gelecekte almamaya çalışıyorum.Şahsi tavsiyem edinmeye çalıştığınız her bilginin arkasında olun,bilgiyi veren kisilerin değil.
Görmek, varlığın yükselişidir.

Temmuz 25, 2015, 05:56:41 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Bu foruma üye olduğum süreç ve öncesi ziyaretçi olarak gezindiğim süreç boyunca, bu sitemlerden çok gördüm. Ayrıca bu sitemin kime yapıldığını da gayet iyi anlıyorum zira üyeliğimin ilk dönemlerinde aynı sert eleştirileri ben de almıştım. Benim gibi bu eleştirileri alan birçok kişi tepki vermiş, kavga etmiş hatta siteden uzaklaştırılanlar olmuştu. Ancak ben, herhangi bir tepki engelim olmamasına rağmen tepki vermedim ve yorumlarımı inceledim. Ardından zaman geçtikte bu eleştirilerin, yorumlarımı ve fikirlerimi değiştirdiğini fark ettim. Beni değiştiren şey o eleştiriler değil benim o eleştirilere karşı tutumumdu. Öldürmeyen acı güçlendirir hesabı, egosal tepki dürtülerime engel olmak ve bana yapılan eleştirileri birer fayda niteliğinde kullanmak, insanlara olan yaklaşımımda, masonluk ve forum adabında, insanlarla olan ilişkilerimde birçok güzel değişikliğe sebep olmuştur. Sizin de bu eleştirileri teşekkürle karşılayıp, yorumlarınıza ışık tutar nitelikte değerlendirmenizi dilerim. Zamanla bu eleştirilerin neden yapıldığını anlayıp ''iyi ki yapılmış'' diyeceksiniz.
« Son Düzenleme: Temmuz 25, 2015, 05:59:59 ös Gönderen: Risus »
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Temmuz 25, 2015, 06:35:44 ös
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın BlueRay

Sayın Arais ile irtibata gecip,actığınız konunun daha uygun bir yere taşınması için talepte bulunmanızda fayda var.
İroni tarzında Aydınlanmamız engelleniyor,manasına getiriyorsanız bile.

Saygılar
"Adonai melekh namen"

Temmuz 25, 2015, 06:39:49 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Size katılıyorum Sayin Risus ve daha önce bu konuya benzer konularla muhakkak karşılaşmış olduğunuza eminim. Ancak konunun maksadindan yön değiştirdiğini belirtmek isterim. Bu bir sitem değildir.  Bu tam anlamıyla kabul edilmiş bir toplumun ne şartlardan sonra kabul gördüğünün farkedilmis oldugu hususunda; düşünceler hakkında eleştiri niteliğinden uzak yaşanması gerektiğini düşünüyorum.
Masonluk hakkındaki düşüncelerim yapıcı bir toplumu temsil ettiği yönünde.

Sayın ragnarr, konunun maksadini aştığının üzülerek farkındayım. Gerekli düzenlemelerin ivedikle yapılacağı kanısındayım.

Saygilarimla