Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tanrı, çokluktan çıkan teklikmidir ?.......  (Okunma sayısı 8621 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 15, 2011, 05:55:40 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sevgili Arkadaşlar, aşağıdaki sorulara kısaca fazla uzun olmadan kendi fikirlerinizi belirterek cevap verirseniz sevinirim.Saygılarımla...

Tanrı'nın en yüce tezahürü  İnsan mıdır ?
İnsan Evrensel Varlığın bir tezahürü müdür?
İnsan, Tanrısal bir güce sahip midir ?
İnsan dünyaya doğmakla bu potansiyelinden uzaklaşmış mıdır ?
Bu potansiyeline inisiyasyonla ulaşabilir mi ?
İnsan Tanrısal gücünü dünyada yaşarken de kullanabilir mi ?
Aydınlanan her insan Tanrılaşır mı ?
Tanrı, çokluktan çıkan teklikmidir ? 
Varlık yokluğu bilemez mi ?

IŞIK ve SEVGİ ile KALIN.......
Işık, sadece ışık ama daha fazla ışık.......

Nisan 16, 2011, 12:42:31 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Sayın oasis, anket gibi sormuşsunuz.
- Evet.
 -Evet.
 -Evet.
 -Hayır.
 -Evet.
 -Evet.
 -Hayır.
 -Evet.
 -Evet.
   Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Nisan 16, 2011, 01:49:58 öö
Yanıtla #2

hocam,
 tek tek cevaplamaktansa dün arkadaşıma gönderdiğim bir mailimden özet alıntı, sanırım tüm sorulara kendimce mütevazi bir cevap olur;
 Tüm evren, sayısız galaksi ve yıldızlar, gerek maddi, gerekse manevi tüm karmaşık yaşam türleriyle beraber, insanoğlu, fiziksel ve ruhsal gelişimini tamamlaması ve sonuçta da başka bir forma dönüşmesi için yaratıldı.

Ölümle yaşam arasında gerçek bir hükümle karşı karşıya isek, bu hükmün süresi de görece olarak canlıdan canlıya değiştiği gibi insandan insana da değişkenlik gösterir. Tanrı’nın bize vermiş olduğu sorumluluğun değerlendirmesi gözüyle bakarsak, O’na  karşı ne denli azimli, başarılı ve iyi niyetli olduğumuzu gösterirsek, yenilediği  değerlendirmeler sırasında, bize daha iyi, ama kesinlikle daha iyi yaratılar sunacaktır.

Tanrı’ya hizmet etmek söz konusu olduğunda da "herşey basit olmalı, ama daha basit değil" ilkesi ile çalışarak ve hep üzerine yeniyi ekleyerek ilerlersek ancak bir adım daha yaklaşmış oluruz O'nun sonsuzluğu temsil eden nuru na ve de evreni aydınlatan o sonsuz ışığa.

İşin gerçeği, bizler Tanrı için çalışmıyoruz. Bizler (evrendeki canlı cansız tüm varlıklar) O’nun İlahi İhtişamının somut biçimleriyiz, dolayısıyla, hem O'na olan şükran borcumuzu ödeme adına, hemde O'na kendi ölçeklerimiz çerçevesinde bir arpa boyu yaklaşma adına, yılmadan iyiye ve güzele yönelerek çalışmak, yine biz insanlığın ilerlemesi için yapacağımız çalışma, özveri ve bilhassa aydınlanma Tanrıya olan yaklaşımın göstergesidir.

İnsan, Tanrı’nın toprağın tozuna üflediği soluğunun bir paçrası,  bir sesidir. Böylelikle yüklenmiş olduğumuz sorumluluk bir nevi varoluş sebebimizdir, yaşam içerisinde de ne kadar sorumluluk hissedersek, ancak o kadar varolabileceğimizi ve yine ancak Tanrı'ya o kadar yaklaşabileceğimizi bilmenin bilinciyle hareket etmeli ve ilerlemeliyiz, çünki yaşarken yaptıklarımız ve yapacaklarımız, kendimize  Tanrı’nın soluğunu yani gene kendimizi  anımsatır ve de yansıtır..

Yani kısacası, Tanrı bu evrende yer alır ve parlak görkemi, çevresine ışık saçar. İnsanlıkta O ışıktan aldığı feyiz ile yontula yontula kaplumbağa misali yavaş yavaş, kendi yolunu bulmaya çabalar..

hocam, bu sorular karşısında içimden geçenleri kendimce yazmaya çalıştım

saygılar...sevgiler...

yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir

Nisan 16, 2011, 04:52:38 öö
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Tanrıyı tanımlamak bana düşmez ama yinede aklımdakileri kısaca ifade etmeye çalışayım.

Tanrı'nın en yüce tezahürü  İnsan mıdır ?__________________- Hayır, yaratılan her şey yücedir
İnsan Evrensel Varlığın bir tezahürü müdür? _______________- Hayır, var olan her şey tanrısal bir tezahürdür.
İnsan, Tanrısal bir güce sahip midir ______________________- Kısmen.
İnsan dünyaya doğmakla bu potansiyelinden uzaklaşmış mıdır ? _- İnsan doğmasa, başka bir yerde olamazdı. İnsan, bizim öğrenmemizin bir parçası sadece.
Bu potansiyeline inisiyasyonla ulaşabilir mi ________________- Gelişmenin yeri ve sonu yoktur.
İnsan Tanrısal gücünü dünyada yaşarken de kullanabilir mi ? ___- Böyle bir güce gerek yoktur.
Aydınlanan her insan Tanrılaşır mı ? _____________________- Tanrılaşmak somut bir şey değildir.
Tanrı, çokluktan çıkan teklikmidir ? ______________________- Terside doğrudur, ama böyle bir şeye ihtiyacı da yoktur.
Varlık yokluğu bilemez mi ? ____________________________- Bilebilir.

Çok zor bir sınavdı, çok çabaladım ama sanırım yine sınıfta kalacağım :)

Saygılarımla...
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Kasım 01, 2011, 10:41:12 ös
Yanıtla #4
  • Yeni Katilimci
  • *

Biz bizimle bize geldik,Biz bizimle bizdeydik,Biz bizimle bizdeyken,Bizi bizden bize mi sorarsınız?

Kasım 02, 2011, 04:06:36 ös
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sevgili Arkadaşlar, aşağıdaki sorulara kısaca fazla uzun olmadan kendi fikirlerinizi belirterek cevap verirseniz sevinirim.Saygılarımla...

IŞIK ve SEVGİ ile KALIN.......
Kesinlikle Hayır!
Tabiî ki Hayır!
İnsan, Şeytani bir güce sahiptir.
Daha fazla yakınlaşmıştır.
İnisaiyasyona gerek yok, bölgesel ve kültürel şartlar yeter de artar bile!
Benimsediğiniz Tanrı “kötü” ise, Evet…
Tanrı anlayışınıza göre değişir!
E_V_E_T
Evet…

Olabildiğince kısa tutmaya çalıştım.

Saylarımla.
Odi Profanum Vulgus Et Arceo.

Kasım 02, 2011, 05:00:13 ös
Yanıtla #6
  • Yeni Katilimci
  • *

Bu sorular biraz kişiseldir.Sizin sorduğunuz Tanrı,kendi Tanrı'nızdır.Muhyiddin İbni arabi'nin halka dediği gibi,sizin Tanrınız benim ayaklarımın altındadır demesi ve daha sonra ayağının bastığı yerde altınların var olmasıdır.Yani oradaki halk paraya tapıyor ise,burada nasıl bir Tanrı arayışı ve cevabı bulabiliriz?Kısacası,Tanrı insanın içindeki ışık ve enerjidir.Siz iyi iseniz,Tanrınız da iyidir,kötü ise Tanrınız da kötüdür.Şunu unutmayınız ki,şeytan bile Tanrının kudreti olmadan birşey yapamaz.demekki şeytanın yaptığı kötülüklerde Tanrıdan gelmektedir.Eğer şeytan Tanrıdan bağımsız derseniz,bu sefer Tanrının zıttını yaratmış olursunuz.Tanrının zıttı var ise,o zaman bildiğiniz bütün sistemler değişmektedir.Ben bir............ olarak,Tanrının canlı olarak yarattığı insana inanırım ve milyarlarca insan olduğuna göre,milyarlarcada Tanrı vardır.

Kasım 03, 2011, 12:04:28 öö
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Tanrı kozmazda hüküm sürecek varlıklara verilen ünvandır. Kozmoz bilincli ve üst bir yaratımın sonucu değil temel bir sabittir. Kozmozun içerisinde vardır. Sıfırdan ortaya enerji ortaya konulamaz sadece kozmozda formlar vardır. İnsan da bunlardan biridir.

Evet insan kozmoz denen varlığın kümülatifinde parçadır.

İnsan tanrısal güce sahip olunca ona da tanrı denir.

Hayır. Kozmozun içerisinde yer alan evrenin içerisinde bildiğimiz anlamada varlık vardır.  Varlıklar aleminde yer almak onu varlık olmaktan çıkartmaz.

Hayır. İnisiyasyon herhangibir ezoterik guruba girerken olan seremonidir.

Evet neden olmasın.. Görebilmek duyabilmek tanrısal güçlerdir.

Hayır aydınlanan insan bilmeyi bilir bilgiyi bilmez.

Tanrı teklik değil bir sıfattır. Birkaç şeye verilen bir sıfatır.

Gözlemin doğruluğu oranında varlık vardır. Ama işin ilginci varlığın %99unun aslında yokluk olmasıdı.

Kasım 03, 2011, 10:15:46 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın oasis bazı başlıklarda fikirlerimizi istemiş bende düşüncelerimle katkıda bulunmak istedim affınıza sığınarak.

Alıntı
Bu soruyu cevaplamak için yüce ve tezahür kelimesinin anlamına bakmamız gerekiyor.(benim daha kesin anlamam için)
TDK ya göre
Yüce : Genellikle insanca ölçüleri aşan, bundan dolayı çok büyük olan. Sanat, ahlak, din, düşünce alanında üstün bulunan, kendisinde üstünlük görülen şey.
Tezahür : Belirme, görünme, gözükme, ortaya çıkma, oluşma

Tezahür kelimesini gerçek anlam olarak değil bir dolaylı etkiden ortaya çıkma anlamında ele alırsak "Tanrı eserleriyle tezahür eder" diyebiliriz.

Peki eserleri arasında en yücesi insan mıdır? Bu soruyu cevaplandırmak için elimizde bir ölçüm yöntemi olabilir mi? Bu sorunun cevabını kestirip atmadan önce düşünürsek karşımıza bir çok ölçme kriteri çıkar komplekslik,büyüklük,tarihsel nedensellik geçmişi...
Diyelimki bu kriterlerle biz yüceliği karşılaştırdık.Peki Tanrının her yarattığı varlığı inceleme imkanımız var mı ?
Eğer bu sorunun cevabı "var" ise her varlığı inceleyebilen bir varlık kesinlikle en yücedir.
Eğer bu sorunun cevabı "yok" ise inceleme imkanı buldukları arasında en yücedir.

Alıntı

Evet eser mahiyetinde tezahürüdür.Çünkü bizi oluşturan doğal olayların silsilesinin başlangıcını Tanrı oluşturur(Tartışılabilir.Ancak belirli nedenleri var bu söylemimin).Dolayısıyla yaratanın tezahürü yarattığı olan insandır.

Alıntı
Doğada Tanrısal olamayan(olmayan değil) bir güç olabilir mi ? Olamaz çünkü bu Tanrı kavramıyla çelişkiye düşer.Tanrı kavramı evrenseldir kapsayıcıdır.Böylece insanda tanrısal bir gücün parçasına sahiptir.

Alıntı
Bir potansiyel karşılaştırması yapmak için dünya dışı evren dışı alan hakkında çıkarsamalar yapmak gerektirir.Şimdilik bunu düşünmedim.O yüzden buna cevap veremem.

Alıntı
Bilmiyorum

Alıntı
Her an kullanıyoruz zaten
Alıntı
Tanrı tektir(nedenselleştirilebilir).Bu nedenle Tanrılaşma olarak nitelendirilebilecek bir olay olamaz.
Alıntı
Hayır.Böyle bir tanım tanrıyı tekdüze , tekdüze olmayan, bölünen , bölünemeyen gibi nitelendirilemelere götürür.Halbuki Tanrı kavramı evrenseldir her olasılığı içinde barındırır.Dolayısıyla bu tanım yanlıştır.
Alıntı
Varlık = Canlı ( bilmek eylemi var)
Yokluk nedir ?
Yokluğu bilmek nedir?

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Kasım 03, 2011, 10:19:23 ös Gönderen: neumann »

Kasım 04, 2011, 12:56:29 öö
Yanıtla #9

Bunu bilmemiz imkansız.

Her nesne Evrensel Varlığın bir tezahürüdür.

Her nesne, bütünün bir parçası ise onun gücüne de sahiptir fakat, nasıl bir güç olduğunu açıklayabilmek gerekir. Bir peynirin de "tanrısal gücü" vardır ve bu onun lezzetidir diyebiliriz mesela... Tanrısal güç deyince, "sonsuz derecede büyük güç" gibi algılamayı tek taraflı buluyorum.

İnsan dünyaya doğmakla içindeki durağan enerjiyi kinetik enerjiye çevirmektedir.

İnisiyasyon muhtemelen katalizör gibi etki yapacak olsa da, günlük hayatında yaşadığı bir olay bile onun potansiyelini kavramasına neden olabilir.

Tanrısal gücün ne olduğunu daha önceki soruda açıkladım.

Eksik bir soru olmuş sanki. Ne anlamda aydınlandığı ve Tanrılaşmaktan kasıt söylenseydi cevap verilebilirdi belki. 

Tanrı, çokluktan çıkan teklikmidir

Tanrı, (bana göre) hayal edilemeyecek şeyler de dahil sonsuz kavramı kapsar. Bu nedenle çokluk ve teklik gibi kavramlardan çıkacağını sanmam. Ama "bütün"ü temsil ettiği için, "sadece tekliktir" diyebiliriz.

Bilemez.

Saygılarımla
"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana