Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kitap Okumak  (Okunma sayısı 13925 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 10, 2007, 09:49:30 öö

Okuduğum ve çok hoşuma giden bir yazıyı sizlerle paylaşmak istedim;

Kitap okuyamıyorum!

Çok okumadığımız, belki hiç okumadığımız açık bir gerçek. Bunu çoğu kişi söylüyor ve bunu bir dert olarak anlatıyor. Ama çoğu zaman okuyamamayı dillendirirken, onu yapamadıklarımız için “iyi” bir mazeret sebebi olarak sıralıyoruz: “Neden şunları yapmıyorsun?” ya da “Şunlardan neden vazgeçemiyorsun?” denildiğinde; “Aslında hiç kitap okumuyorum. Bir kitap okuyabilsem…”
Yani, “Kitap okusam ben bunları yaparım, şunlardan da vazgeçerim.” demeye getiriyoruz. Sanki kitap okuyabilmek başlı başına bir etkenmiş gibi bütün suçu kâğıt parçalarının üzerine atıyor ve rahatlıyoruz. “Ben kitap okuyan birisi olsaydım; kültürlü ve iyi  bir insan olurdum. Daha iyi işler yapardım” düşüncesiyle kendi kendimizi kandırmanın yollarını arıyoruz. Halbuki kitap okumak, yani bilmek, bir şeyleri yapmak anlamına gelmiyor. Bazı bilenlerin de ne kadar amel ettikleri büyük bir soru işareti değil midir?
Kitap okumamak bizim kaçış noktamız, sığınağımız. Halbuki hayatında üç-beş sayfadan öteye okumamış birisi bile hayatın           bazı doğrularını rahatlıkla size söyleyebilir. Duyduklarımız  bizim sorumlu olmamıza yeter.
“Kitap okuyamıyorum” bahanesini artık bir kenara koymalıyız. Hayata kâr-zarar yönünden bakıp, okuyabileceğimiz bir cümle bile olsa ondan çıkaracağımız faydayı tespit edip onu hayatımıza yansıtmaya çalışmalıyız.
Okuma kapasitemizin sınırlı olduğu gerçeğini kabul etmeliyiz. Okunacak onlarca kitap var belki. Ama ne zamanımız, ne de o onlarca kitabı okuyacak kapasitemiz var. O zaman bize en faydalı olandan başlamalıyız. Vaktimizi istifade edemediğimiz satırlar arasında heba etmemeliyiz. Kitaplar değerlidir; ama elinizde kaleminizle kitabınızın satırlarının altını çizmeniz, notlar almanız belki de o kitaba hediye edilmiş en güzel şeylerdir. Siz o kitaptan bir kez daha istifade etmek istiyorsanız, notlarınız bu anlamda değerlidir.
Evet, kitap okuyamıyoruz. Ama yapmadıklarımız için başka bahaneler bulsak iyi olur artık… Bunun yerine “Öğrendiklerimi hayata geçirmiyorum” açık sözlülüğü daha gerçekçi olur.

Saygılarımla,
Omnia mors aequat

Ekim 10, 2007, 12:42:25 ös
Yanıtla #1

Fikir belirtecek olursam Sayın Mystic; okuduğumuz Kitapların seçimine fazlasıyla önem vermemiz gerekirken aynı zamanda okuduklarımızı özümseyek yaşama geçirmemiz gereklidir. Aksi taktirde okunulan ve alınan bilgilerin havada kalmasından başka bir şey olmıcaktır. Yoksa hayatım boyunca fazla Kitap okudum demek ayrı bir şeydir az ve öz Kitap okudum demek ayrıdır. Çünkü okunulan Kitap sayısı önemli değil önemli olan okuduğun ve aldığın bilgileri ne derece idrak edebildiğin ve kendini ne derece değişime hazırladığındır. Aldığın bilgilere göre ''Kendini Yetiştirmek'' adına ne kadar çaba gösterdiğine bağlıdır. Yazılanlara tamamen katılıyorum.
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ekim 10, 2007, 12:52:10 ös
Yanıtla #2

Bir de şunu eklemek isterim ki; Hayatta birşeyler yapmak için gösterilen bahanelere asla prim vermem. Çünkü bireyin zamanını dolu dolu geçirmesi varken boşa giden vaktini boş ve yararsız şeylerle geçirmeyi tercih ederse ki bu da kişinin tamamen isteğine kalmış bir durum olacağı içindir ki yeterli bir olgunluğa erişmek için herhangi bir çaba göstermediği taktirde de maalesef yaşanılan Çağ'a ayak uyduramama gibi büyük bir etkinin altında kaldığında bunun en büyük sorumlusunun kişinin ta kendisi olduğunu da anlar ve o zaman da yapılacak bir başka şey kalmamış demek olacağı için elinden kayıp giden fırsatları ve şansları kolayca nasıl kaçırdığını düşünerek bir ruhsal çöküntüye maruz kalması da kaçınılmaz olacaktır.
Ne diyelim Ne Yaparsak Kendimize Yaparız.
Değişime Ayak Uydurmak Bizim Elimizdedir.
Bu yüzden bana kalsa bir dakikamı bile henüz bu dünyadayken değerlendiririm. Aksi halde geriye dönüş olmıcağı gibi bazı şeyleri de göze almak gerekecektir.

Ekim 10, 2007, 12:53:45 ös
Yanıtla #3

Haklısınız Sevil hnm,

Çok kitap okumak tabii ki iyi birşeydir ancak bundan kasıt roman okumaksa kazanımınız en fazla kelime dağarcığınızı ve hayal gücünüzü geliştirmekten öteye gitmeyecektir.Romanlar veya hikaye kitapları gelişim çağındaki çocuklara okuma alışkanlığı kazanmaları içinde önerilebilir.Şahsi fikrim ilgi duyulan konularla ilgili bilgi kazanmak amaçlı okuma en faydalı uğraşlardan bir tanesidir.Yazıda hoşuma giden bir diğer husus ise not alarak veya altını çizerek okuma stilidir.Bu hem okunanların daha iyi akılda kalmasını sağlar hemde ileriki zamanda daha önceden okumuş olduğunuz bir kitabı elinize aldığınızda kısa bir özet olarak gözden geçirme ve hatırlama imkanı sunar.

Saygılarımla,
Omnia mors aequat

Ekim 10, 2007, 01:26:42 ös
Yanıtla #4

Ama şu da bir gerçektir ki; Kitap Okuma Seviyesinin kişinin yaşı, fiziksel ve ruhsal gelişimi itibariyle olduğu ve bu yüzdendir ki masal, hikaye ve roman türündeki Kitapların henüz çocukluk ve üzerinde bir süreçte okunması gerekirken bireyi Ruhsal yönden geliştirecek türden olan Bilgi Kitaplarına yetişkinlik döneminde okunması tavsiye edilir. Böylelikle yetişkinlik çağında daha çok roman türü ya da sözde bilgi birikimini sağlayamıcak türden Kitapların tercih edilmesi kişinin yararına bir durum sergileyemeyeceği içindir ki en çok da buna dikkat edilmesi gereken bir husustur diye düşünüyorum.
Bu arada okuma stilinin de öneminin vurgulanması ve buna göre hareket edilmesi gerçekten de işe yarar bir tavsiyedir.
SAYGILARIMLA_
« Son Düzenleme: Ekim 10, 2007, 01:38:06 ös Gönderen: SEVİL »

Ekim 10, 2007, 01:52:45 ös
Yanıtla #5
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Yazıda hoşuma giden bir diğer husus ise not alarak veya altını çizerek okuma stilidir.Bu hem okunanların daha iyi akılda kalmasını sağlar hemde ileriki zamanda daha önceden okumuş olduğunuz bir kitabı elinize aldığınızda kısa bir özet olarak gözden geçirme ve hatırlama imkanı sunar.

Saygılarımla,

Sn. Mystic,

şerh düşmek de güzel bir metod. altını çizdiğiniz bir bölümle ilgili olarak kitap üstünde veya o sayfaya iliştirilecek bir not kağıdına yazılmış aynı konuya değinen eserlerin künyelerini belirtmek de ileride bayağı işinize yarıyor.

ayrıca daha önceden ana stilini düzenlediğiniz bir kağıda not alarak katalog hazırlama da bayağı faydası görülecek bir metod.

hatta bu katalog ve künye hazırlama işi elektronik ortama da aktarılabilir. böylece ileride o konuyla ilgili bir çalışma yapılacaksa çok basit bir taramayla ilgili eserlere vehatta o eserlerdeki ilgili yerlere rahatlıkla ulaşılabilir. bu da araştırmacı için büyük bir zaman kazancı sonucunu doğrur.

daha da ileri giderek, altı çizilen paragrafları tarayarak saklayabilir ve hazırlık aşamasındaki pek çok aşama daha rahat aşılabilir.

saygıyla.

Ekim 10, 2007, 02:10:52 ös
Yanıtla #6

Sn Skullg,

Gerçekten güzel öneriler.Zira kitap okumaktaki amaç bilgi kazanmak olduğuna göre kazanılan bilginin zihinde kalmasına ve gerektiğinde aranıldığında kolayca bulunabilmesine yarayacak her türlü yöntem faydalıdır.Şahsen kitap okurken yanımdan ayırmadığım 3 şey vardır ; kitap ayracı, fosforlu kalem ve notdefteri-kalem.Alınan notların soft ortama aktarılması konusundaki önerileriniz gerçekten çok mantıklı.Bu yolla hem aranılan kolay bulunur hemde yer kaplama veya karışıklık problemi yaşanmaz.Geriye bir tek  PC den düzenli back up yapmak kalıyor aksi halde kayıp çok acı veriyor. :)

Saygılar,
Omnia mors aequat

Ekim 10, 2007, 02:31:16 ös
Yanıtla #7
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Mystic,

backup için benim kullandığım yollardan birisi, internet :) özellikle bedava host hizmeti veren çeşitli siteler mevcut, buralardan alacağınız sitelere bilgilerinizi yerleştiriyorsunuz. 4t.com, bz.tc vs. gibi uzantıları olan bu sayfalar fazlaca ziyaret edilmediğinden ve siz kendi sayfanızın reklamını yapmazsanız en yakınlarınız tarafından bile bilinmediğinden çok faydalı oluyorlar. bilgilerinizi 2-3 siteye yerleştirirseniz kaybolma ihtimalini de engelliyorsunuz ve istediğiniz yerden ulaşma imkanınız da oluyor.

sevgi ve saygılarımla.

Ekim 10, 2007, 04:57:57 ös
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

Haklısınız Sevil hnm,

Çok kitap okumak tabii ki iyi birşeydir ancak bundan kasıt roman okumaksa kazanımınız en fazla kelime dağarcığınızı ve hayal gücünüzü geliştirmekten öteye gitmeyecektir.Romanlar veya hikaye kitapları gelişim çağındaki çocuklara okuma alışkanlığı kazanmaları içinde önerilebilir.Şahsi fikrim ilgi duyulan konularla ilgili bilgi kazanmak amaçlı okuma en faydalı uğraşlardan bir tanesidir.Yazıda hoşuma giden bir diğer husus ise not alarak veya altını çizerek okuma stilidir.Bu hem okunanların daha iyi akılda kalmasını sağlar hemde ileriki zamanda daha önceden okumuş olduğunuz bir kitabı elinize aldığınızda kısa bir özet olarak gözden geçirme ve hatırlama imkanı sunar.

Saygılarımla,
Romanları sadece yazarın  birer ütipik dünya görüşü yada hayali olarak görmek ve onları gerçekçi maddeci (hani şu bilgi kitapları dediğiniz fakat genel tanımı bariz olmayan kitapların içeriği) nin dışında tutmak çok büyük hatadır .... örenk vermek gerekirse piyasada  sosyoloji beraberindeki  yan dalları hukuk ve yardımcı metotları üzerine yazılmış ve üniverstelerde  ders kitabı olarak okutulan birçok  kitab bulabilirsiniz; fakat insan ve dogayla alakalı tesbit ve analizlerin birçogu ve en koyuları sizin o ilk ve orta okul çagındaki çocuklara okuma alışkanlıgı kazandırmaktan başka faydasını görmediğiniz romanlarda mevcuttur....robinsoncrous ,Donkişot,dnizler altında yedibin fersah gibi size çok haylperest yazarların ürünleri olarak gelen kalasik romanlar bile  insan davranışları ,hayatta kalma iç güdüsü, mücadele ve vazgeçme pskolojisinin en iyi simüle edildiği romanlardır ....Tabi romanları hafife alıp sadece hayal ürünleri olarak görerek okumak onların size olan ögretici faydasını azaltıp tek faydasının kelime dagarcıgınıza olmasına sebep olabilir.......
Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..

Ekim 10, 2007, 05:15:58 ös
Yanıtla #9

Haklısınız Sn Paragon ancak yazıda vurgu yapılan ve benimde hemfikir olduğum husus okunacak çok kitabın olması ancak sınırlı zamanımızın olması sebebi ile okunacak kitapta seçici davranılıp okuyucuya birşeyler kazandıracak kitapların seçilmesidir.Hikayelerden veya romanlardan kazanım sağlanıyorsa  amaça zaten ulaşılmıştır.Romanları veya hikayeleri aşağılamak gibi bir amacım yoktu.

Saygılarımla,
Omnia mors aequat