Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Illuminati Tarikatı  (Okunma sayısı 76643 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 25, 2006, 11:26:30 öö
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Illuminati Tarikatı  
Illuminati Tarikatı 1776 yılında Almanya’da kuruldu. Latince “Illuminati” “Aydınlanmış olanlar” demektir. Cemiyetin hedefi cehaletle, batıl itikatlarla, dinsel baskıyla ve her çeşit tiranlıkla savaşmaktı. Her ne kadar amaç kilisenin bağnazlığı ile savaşarak Newton’cu pozitif bilimin önünü açmak idiyse de, cemiyet gizli emeller beslemek, Fransız İhtilâlini yönlendirmek, Avrupa’nın politik egemenliğini elde etmeye çalışmak gibi konularla suçlanmıştır.

Başlangıçta Bavyera’da gelişti ve üyeleri hep Alman ya da Avusturyalı olan Ilüminati Tarikati’nin şeflerinin kimlikleri gizliydi.

Cemiyetin kurucusu Adam Weishaupt (1748 – 1830) Cizvit eğitimi almıştı ve daha genç yaşında Ingolstadt Üniversitesi’nde Hukuk Profesörü oldu. Bilimin yayılması için, Adam Weishaupt Cizvit modelinde gizli bir cemiyet kurmak istiyordu.

Amacı, Fransız Ansiklopedistlerinin, Voltaire’in öğretilerinin kilise tarafından yasaklandığı bir ortamda, gizli cemiyet yoluyla, parlak gençlere eğitim vermekti. Cizvit rahiplerinden korunmak için de gizlilik şarttı.

Masonlar uzak durdu

Adam Weishaupt 1774’te Hanover’li bir Protestan Mason’la tanıştı. Önce, kurmuş olduğu cemiyeti Masonlukla birleştirmeyi düşünmüşse de, Masonluk bir “tarikat” (order – nizam) olmadığından ve Cizvitlerle kendi yöntemleriyle mücadele etmek istediğinden bu projeden vazgeçti. 1 Mayıs 1778’de şaşaalı takma adlı beş kişi Illuminati Tarikatını kurdu. Adam Weishaupt’un kod adı Spartacus idi. Beklentinin dışında, Alman Masonlar Illuminati tarikatına akın etmediler, tersine, birçok Illuminati Masonluğu seçti. Yalnızca Münih’te başarılı bir faaliyet gelişti, bu nedenle de, İlluminati’lerin adı Bavyera ile de özdeşleşmiştir.

Illuminati sisteminde Çıraklar Ansiklopedistlerin eserlerini okumak ve kendileri de yazı yazmaya mecburdular. Üst dereceler “Minerval” ve “Aydınlanmış Minerval” idi. Üst derecelilerin kimlikleri gizli tutulurdu. Her üye diğer üyelerin bilgilerini üstlerine raporlamak zorundaydı.

Masonları aralarına çekememişlerdi, o zaman Masonluğa sızıp Masonluğu kullanmak gerekiyordu. Münih’te hiç bir Büyük Loca’ya bağlı olmayan bir Mason Locası kuruldu, Locanın üyeleri Illuminati idi. Mason Illuminati’lerden Baron Adoph Knigge (1752 – 96), “Philo” kod adıyla Illuminati’lerin başına geçti, tarikatı Hürmasonluk modelinde yapılaştırdı ve bir çok yeni üye kaydetti. Üyeler arasında Brunswick Dükü Ferdinand, Dük Ernest von Gotha, ünlü şair Goethe de vardı.

Hegel’in etkisi

Tarikatın amaçları hakkında dolaşan iktidar söylentileri nedeniyle, 22 Haziran 1774’te, Bavyera’da cemiyet ve Hürmasonluk birlikte yasaklandı. Illuminati tarikatı böylece gücünü kaybetti, 19. yüzyılın başında Hegel’in katılmasıyla biraz canlandı, sonra da eridi, bitti. Hegel milli ve küresel olayları etkileyerek, tez ve antitezi çarpıştırarak yeni dünya düzenini oluşturacak senteze varmak istiyordu. Amerika’da, Yale Üniversitesi’nde odaklanan “Kuru Kafa ve Kemikler” Skulls and Bones cemiyeti bu düşüncenin mirasçısı olmuştur.

1906 yılında Leopold Engel Illuminati Cemiyeti’ni Berlin’de yeniden kurdu. Savaş sonrası, Frankfurt’ta da benzer bir gelişme oldu.
« Son Düzenleme: Temmuz 18, 2007, 07:24:13 ös Gönderen: prisca_sapientia »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Nisan 25, 2007, 04:55:54 ös
Yanıtla #1

merhabalar.illuminati ile yazdıklarınızı okudum.fıkrımı acıkca ıfade etmek gerekırse yazdıklarınız bana cok yuzeysel geldı.amacım sızı kınamak degıl yanlıs anlamayın.ama cok yuzeysel gecmıssınız.ıllumınatı ıle ılgılı ne kadar derın bılgılere sahıpsınız merak edıyorum???emınımkı bu konu hakkında dusuncelerınız weya bılgılerınız wardır.ben yaklasık 2 yıldır ıllumınatı kardeslıgını ıncelıyorum we emınımkı gozden kacırdıgın bıseyler wardır.mesela ben sıze ıllumınatı suan da faalıyette desem?buyuk bır komplo dersınız dımı.cunku bır cok tarhcı ıllumınatının  artık faalıyette olmadıgını soyluyor.bır kısım tarıhcıler ıse tam tersını.hangı taraf haklı tam olarak bılınmez ama...bende tabıkı tam olarak bılemıyorum.bunu kımse bılemez.orgute uye olanlar dısında.sızınle konusmam lazaım cunku masonların buyuk bır cogu eger mason tarıhını bılıyorsa kı bundan suphgem yok mutlaka ıllumınatı orgutunude bılmektedır.sızınle konusmak ıstıyorum.ayrıca sıze bır bılgı wereyım.yazdıgınız yazıda masonlar ıllumınatı ıle pek ılgılenmedı demıssınız.evet masonlar ılgılenmedı.zamanla ıllumınatı masonların altına gırdı.masonların hımayesınde gıbı bırseydıler yanı.ama masın localarında zamanla kontrolu ele gecırıler bunu her tarıh kıtanı yazar ıstersenız sıze bu konuda kaynak werebılırım 1917 yılında yazılmıs bır kıtap.nese umarım bu mesajımı cevaplarsanız.ha sunuda solım kendımı cok bılgılı bır ınsan olarak gormuyorum.zaten o yuzden sıze bunları yazıyorum.sızınle cok drın olarak kıonusmam lazım.veya bana konusabılecegım bır ınsana yonlendırısenızde sevınırım...tesekkurler

Nisan 25, 2007, 05:55:14 ös
Yanıtla #2
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin McCann_illuminati,

Illuminati konusu ozellikle yuzeysel olarak gecildi. Bunun en buyuk nedeni, genel halkta, sizin kadar illuminatiyi arastirmis kisilerin bulunmamasi. Konu karisik ve gizlilikler ile dolu. Anlatilmasi, zor ve rahatsiz edici. Yukarida yazilan yazi sahsimin degildir. Bir arastirmam sonucu buraya yazmistim.

Oncelikle sunu soylemeliyim. Illuminati suanda yok. Resmi bir kaniti yok. Gayri resmi olan kanit ve soylentiler, komplo teorilerinden oteye gidemeyecektir. Illuminati orta cag avrupasinda kurulmus yanlis amaclari olan bir topluluktur. Masonlar ile iliskileri vardi ve bir sure bu iliski artarak surdu. Masonlar ile iliskisi, Masonlarin (dikkat ceken) ketumlugu, sabiri ve karakteristik ozellikleri nedeniyle basladi. Yanliz bir sure sonra bu toplulugun Masonluga zarari olacagi anlasildi. Bizlerin dogru amaclarini degistirip, Kardesligi etkileme ihtimaline karsi ipler koparildi.

Illuminatiye ozel secilmis en ust Derecelerdeki Kardesler girebiliyordu. "Illuminati Masonlari ele gecirdi" seklinde bir ifadeyi kabul etmiyorum. Masonlugun ele gecirilmesi icin, butun dunyadaki Kardeslerin degistirilmesi yada ele gecirilmesi gerekiyor. Bu olmadikca Masonluk sadece gereken hallerde uykuya dalabilir. Illuminati Masonlugun ust derecelerini etkiledi. Yanliz bu, "yanlis yone kayma" hareketleri kisa surede farkedilip illuminati ile iliskiler bitirildi. Bir sure sonrada Illuminati toplulugu yok oldu. Illuminatinin amaclari ve hedefleri Masonluktan cok daha farkliydi. Yanlisti ve bu yanlis Masonlar tarafindan kabul edilemazdi. Illuminati toplulugunda bircok turde ayrimcilik ve yasadisi eylemler soz konusu idi. Amaclar icin cok kisiler ve degerler yok edilebilirdi.

Neden peki Masonlar ile iliskiye girildi? Bunun en buyuk nedeni Masonlarin ketumiyeti. Yanlis hedefleri olan bircok topluluk, belli zamanlarda Masonlar ile iliskiye girmeye calismistir. Bu konuda konusulacak cok derin bilgiler yok. Olan yuzeyel bilgiler dahi, kesin ve belgeli degiller. Bu nedenle derin konusmak sadece konuyu dahada cok bulandiracaktir.
« Son Düzenleme: Nisan 25, 2007, 07:08:31 ös Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Haziran 01, 2007, 06:04:26 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Çok öncelerden birisine İllumunati ile Masonluk arasındaki farkı sorduğumda İllumunatinin sırlarını Masonlarla paylaştığını tek ilişkinin bundan ibaret olduğunu İllumunatinin sırrını paylaştığı için çöktüğünü Masonlarınsa sırlarını asla paylaşmadıkları  için halen yaşadıklarını söylemişti bilmem ne kadar doğru  :-\

Haziran 01, 2007, 06:39:30 ös
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Kim bilebilir ki....? Yersiz söylentiler ve gecersız kanıtlar .... Ama nasıl bir kerede dagıldıysalar , bir kerede toparlanabılırler.....Buda soylenti..Kim bilebilir ki ?
« Son Düzenleme: Haziran 01, 2007, 06:42:12 ös Gönderen: Itzhak »
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Haziran 02, 2007, 10:19:26 öö
Yanıtla #5

bu konuda sn ıtzhak a katılıyorum bunlar sadee soylentılerden ıbarettır.gerceklıgını kanıtlamk oldukca zordur
ıllumınatının masonlarla ılıskı orgutun cokmesınde ana nedenlerden bırıdır.bu durumda en onemlı neden ıllumınatının masonlarla ılıskısınde zamanlar gerek amacları ıle degıl cıkarları dogrultusunda sekıl vermeye calısmasındandır.masonlarda ıllumınatı ılıe ılsıkelrınden zarar gormus bu nedenle de baglarını koparmıslardır.ancak en buyuk zararı ıllumınatı gormustur.
saygılarımla

Haziran 02, 2007, 06:26:44 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Illuminati için Satanizm'in ilk temsilcisi diyolar ama ispat yok tabi her zamanki gibi..

Haziran 03, 2007, 12:40:29 ös
Yanıtla #7

Illuminati için Satanizm'in ilk temsilcisi diyolar ama ispat yok tabi her zamanki gibi..
illuminati ile satanizmin arasında herhangı bır bag yoktur.ancak bır zamanlar illuminati dınsızlerın olusturdugu uye olarak  gosterılmeye calısmıs ve halk tarafından satanıst denılmeye baslamıstır.ama gereklerle alakaası yoktur.illuminati satanızmle ugrasmadı.onların amacları farklıydı
saygılarımla

Haziran 04, 2007, 01:17:55 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

satanizm denilmemeli ona.mccann in dediği gibi farklı amaçları vardı.saptırılcak konu fazlasıyla mevcut..belki de yargılanmayı hakeden biçok konu var.herkes kendi iradesinden kendine karşı sorumlu.
saygılar..

Aralık 02, 2007, 02:26:04 öö
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Kısacası tam olarak bilgi sahibi olamadığımız için biz nedersek diyelim tam olarak hiçbir dediğimiz doğru olmayacaktır.
biz nedersek, bu topice gelip okuyan kişinin aklında kalacaktır.Umarım yanlış şeyler söylemeyiz