Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Matrix  (Okunma sayısı 13062 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 26, 2007, 11:41:03 öö

Matrix film üçlemesini izlemiyen var mıdır ? bilemiyorum ancak sizce Matrik Üçlemesi sadece bir film midir ? Yoksa geçmişi antik çağlardaki felsefe ve ezoterik öğreti sistemlerinden çıkma  kendi felsefesini vurgulayan bir düşünce akımının sinemaya uyarlanması , kendini Dünya 'ya ilan etmesi midir ?
Matrix sizce neyi anlatıyor neleri ön plana taşıyor nerden hangi felsefelerden etkilenmiş içinde hangi figürleri taşıyor ?

Mart 26, 2007, 03:37:49 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Ozune inildiginde Matrix filminin kabalistik ve ezoterik bircok yonu ortaya cikiyor. Ama bence ozellikle eski mitolojik ogretinin gunumuz bilgisayar teknoloijsiyle birlestirilip, ruhani bir canlandirilmasi gibi bence.

Etkilendigi felsefeler bence tamamen uzak dogu agirlikli ve yunan mitolojik felefeleri.

ama ilk soruna donersek, sadece bir filmmidir? Evet. bence sadece bir filmdir. cunku ozune inersen, hemen hemen her filmde bircok eski felsefi akimalri yada ezoterik ogretileri bulabilirsin.

Mart 26, 2007, 03:51:19 ös
Yanıtla #2

Matrik Üçlemesi sadece bir film midir ?

Ben bu soruya yeni bir yaklaşım eklemek istedim.

Kaç tane yaşamımız var ?

Kaç evrende birden yaşıyoruz ?

Rüyalar ne kadar gerçek ya da Gerçeklerin tümü bir rüya halinden başka birşey değil mi ?

İnsan rüya esnasında belki 10 yıllık bir yaşam sürüyor uyandığında ise bunun bir yanılsama ve aslında birkaç dakikalık bir zaman şeridi olduğunu anlıyor.

Düşünsenize rüya esnasında öldüğünüzü peki o zaman ne olacak bitmeyen bir rüya mı yoksa sonsuz bir yaşam mı ?

Kışkırtıcı geliyor değil mi?

Mart 26, 2007, 05:04:26 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Matrix bu konuda özellikle Fanları tarafından çok incelendi. Her bir sahnede bir çok öğretiye ve düşünceye atıf var.

Bu tip filmlerin hemen hepsinde bu tip anlamlar çıkartmak mümkün ancak Matrix bu konuda daha titiz bir çalışma. İsimler (Neo-One gibi), yerler (Zion), kişiler (Keymaker, Oracle, morfeus gibi) hepsinin daha derin manası var.
Ancak tek bir düşünceyi kabul etmek yerine hepsini harmanlamaya çalıştılar. Aslında güzel bir yaklaşım fakat o kadar fazla ve farklı metafor kullandılar ki sonuncu bölüm tam bir çözüm sunamadı, fazla havada bıraktı.

Mayıs 07, 2007, 02:46:15 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Keanu Reaves i cok severim. o yuzden hangi film olsa izlerim. ama matrix bana biraz karmasik geldi. anlayamadim.
Kimse almasin seni, Yine bana kalasin

Mayıs 07, 2007, 08:42:51 ös
Yanıtla #5

Constantin 'de iyi filmlerindendi.

Aralık 09, 2007, 04:55:32 öö
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Evet, Kabala'dan Karma'ya cogu mistisizmi harmanlamislar, o acidan bakildiginda biraz karisik gorunuyor, ama hos bir seri olmus. felsefi acidan bakildiginda Nirvana'ya ulasmak yada Felafillah seviyelerini tarif eden parcalar serpistirmisler, tasavvuftaki ve bazi dogu felsefelerindeki varlik-yokluk iliskisi tam yerine oturmus.

Aralık 09, 2007, 10:48:19 öö
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Benim öğretilerime göre alemler.(Bu açıklamayı başka bir konuda yazmıştım. )

Allah alemlerin rabbidir. Sadece bu dünyanın rabbi değildir. Sadece bu dünyayı fizik standartlar da bünyesinde bulunduran zahiri alemin de rabbi değildir. Zahiri alem Gayp alemi ve Emr alemi ayrı aryı dizaynlar ifade eder. Fizik vücudumuz zahiri alemin bir parçasıdır. Berzah alemi nefsimizle alâkalı alemdir. Gayp alemi cinlerin fizik bedenlerinin enerjiden oluşan fizik bedenlerinin alemidir. Onun karşıtı olan berzah alemi cinlerin nefslerinin alemidir. Sonra emr alemi, meleklerin alemi, zulmani alemde şeytanların, cinlerin negatif standartlara sahip olan varlıkların muhtevasına aittir.

Not: Uyuduğumuzda berzah aleminde yaşarız.
''Kızıl elmada buluşalım''

Aralık 09, 2007, 01:02:43 ös
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

matrix bir filmden otedir...
tabi bu matrix 1 icin soylenebilir , 2 ve 3 de filmin anlami kaybolmustur.
Matrix 1 materyalistler icin guzel bir ders olsa gerek ;)
Gerçeğin çölü

Temmuz 14, 2010, 01:29:03 ös
Yanıtla #9
  • Aktif Uye

Alice Harikalar Diyarında ile paralelliklerini incelemenizi tavsiye ederim.
Keyifli olabilir..