Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Avatar  (Okunma sayısı 3471 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 22, 2009, 10:58:54 öö

Büyük ses getiren ve reklamlarına sıkça rastlanan, yapımı uzun yıllar almış ve şimdiye kadar ki en yüksek bütçeli film.

Film hakkında yapılan çeşitli yorumlar bunlar birde konusuna değinelim:

"Yakın gelecekte Pandora adında yeni keşfedilmiş bir gezegen vardır. Bu gezegende dünyada çok az rastlanan ancak çok değerli olan bir elementten bol miktarda bulunmaktadır. Ancak asıl sorun, bu gezegenin, sahipleri ve doğası gereği madenciliğe izin verecek türden olmamasıdır. En büyük tehdit, 3 metrelik ırklarına Na’vi adı verilen yaratıklardır. Bilim adamları, kendi Na’vi görünümlü yaratıklarını yapacak bir yol bulurlar (Na’vi ve insan DNA melezi). İnsanlar ve bilim adamları boş Na'vi bedenlerini kullanarak Pandora'ya gitmek ve Na'viler'e savaşmadan yaklaşmak istemektedirler. Weaver, Avatar projesinin liderini oynamaktadır ve amacı Na'vi'ler ile barışçıl yollardan temas kurmaktır. Worthington ise felçli, ancak hâlâ savaşçı bir kalbi olan gaziyi oynamaktadır. Bu nedenle bu proje onun kullanamadığı vücuduna kavuşması için mükemmel bir ortam oluşturmaktadır."  (Aksiyon'dan alıntıdır.)

Benimse filmde en çok beğendiğim şey: Na'vi'ler panteist bir toplum, elbette ki insanlar tüm sömürgeci ve vahşi duygularıyla gelip bu gezegeni istila etmek istiyorlar.

Tarihten aklınıza gelebilecek tüm istilacı savaşlara örnek teşkil ediyor adeta.

Bana kalırsa kesinlikle izlenmeye değer bir film...

SAYGILARIMLA...
Ben, ben olanım

Aralık 23, 2009, 12:37:45 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Filmi 17 Aralik'ta ilk izleyenlerdenim. :)  James Cameron yine bir fenomene imza atti. Kullanilan teknoloji harikaydi gercekten. Sonra DVD'si cikinca izleriz demeyin. Cunku uc boyutlu oldugu icin sinemada ve uc boyutlu gozluklerle izlenmesi gerekiyor. Filmde kullanilan teknolojiyi yakalayabilmek icin yonetmen tam 14 yil beklemis. Film icin 2 yil gibi bir surede Navice dedikleri tamamen yeni bir lisan uretilmis. Film icin yaratilan doga guzelliklerine bakmaya doyamadim. Insan oralari gorunce "biz ne ...tan bir dunyada yasiyoruz" demekten kendini alamiyor. Filmin muziklerinin daha mukemmel olmasini beklerdim ama filmin sonunda calan sarkiya bittim. Filmin senaristi bana oyle geliyor ki; beyazlarin zamaninda Afrika'ya gidip siyahlarin topraklarini ve reservlerini nasil somurduklerine gondermeler yapiyor gibiydi...
« Son Düzenleme: Aralık 23, 2009, 12:40:54 öö Gönderen: Isis »

Aralık 28, 2009, 04:22:49 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Bu film hakikaten ciddi bir yapım olmuş, bir de Avatar isminde, ki bu film ile konu olarak ilgisiz ancak eskiden yayınlanan bir animasyondan uyarlanan sinema gösterime giricek; tavsiye ederim şahsen fırsat bulanlara....

Avatar: The Last Air Bender     http://www.imdb.com/title/tt0938283/

Ocak 04, 2010, 05:04:06 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Avatar filmini izledim ve çok beğendim. Yapımcı resmen yeni bir dünya yaratmış. İnsan ırkının acımazsızlığı ve aç gözlülüğü gözler önüne serilmiş. Herkesin izlemesini dilerim.

The last air bender bir nick cizgi filmidir. Onu sinemaya uyarladılar.

Ocak 11, 2010, 12:28:49 öö
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Ben de bugün izledim, film Şamanizmden oldukça esinlenmiş. Örnek verecek olursak; Doğanın önemi ve kutsallığı, "hayat ağacı" uygulaması. 

Bunu filmde de belirtiyorlar, yanlış hatırlamıyorsam bilimadamı olan kadın veya bir başkası mavi dostlarımızın, kralının eşi için "şamanlar gibi" demekte.

Real 3D gitmenizi tavsiye ediyorum. Xpand ya da Imax'a sakın gitmeyiniz. Imax'da oldukça hata varmış,
Türkiye'de Imax'a sahip olan sinema salonu tam oturtturamamış. Türkçe alt yazılar yurt dışından orginal olarak gelmemiş, bundan dolayı da kendi yöntemleriyle eklemişler. Böylece hem çok küçükmüş hem de çok hata oluşuyormuş.
Xpand ise Real 3D'nin maliyetinin düşük olan soluk görüntülü versiyonu.